Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
13 лютого 2026 року Справа №200/865/26
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії
Адвокат Євдокімов Олексій Миколайович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему «Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26) про визнання дій протиправними щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії з 08.04.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (13559.41 грн) у розмірі у розмірі 1,115;
щодо виплати мінімальної пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 08.04.2025 року;
щодо врахування до розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 по 30.04.2025 період перебування на інвалідності та зменшення індивідуального коефіцієнту для обчислення після оптимізації з 2.41201 до 2.33536;
щодо застосування до пенсійної справи таку особливість, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та припинення виплату йому пенсії у повному обсязі з грудня 2025 року;
зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 08.04.2025 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, тобто за 2021- 2023 роки в розмірі 13559.41 грн, із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із врахуванням раніше виплачених сум;
перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 мінімальний розмір якої встановлено відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), із врахуванням раніше виплачених сум;
перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 з виключенням з розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 по 30.04.2025 за період перебування на інвалідності та застосувати індивідуальний коефіцієнту для обчислення розміру пенсії (після оптимізації) 2.41201, який вже був визначений у попередніх перерахунках пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум;
не застосовувати до пенсійної справи такі особливості, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та поновити виплати пенсії з 11.12.2025 а виплачувати поточні щомісячні пенсії у повному обсязі відповідно з приписами ст. 47 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без застосування приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету з Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».
В обґрунтування зазначено, що ОСОБА_1 з грудня 2024 року отримує пенсію по інвалідності. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2025 року у справі №200/2945/25, з урахуванням змін внесених постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області перевести ОСОБА_1 з 08.04.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно приписів ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На виконання рішення суду здійснено переведення з 08.04.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно приписів ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після чого Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області надіслало пенсійну справу до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області де позивач перебуває на обліку, для подальшого перерахунку/нарахування та виплати пенсії. 19.12.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 08.04.2025 відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а розмір мінімальної пенсії склав 26766.14 грн. (80% від 33457,67 грн.). Також, відповідач протиправно обмежив мінімальну пенсію у розмірі 26766.14 грн максимальним розміром до виплати - 23610.00 грн.
В подальшому, під час перерахунку 19.12.2025 зменшено розмір середньомісячного заробітку з 33457.67 грн до 32394.43 грн та також зменшено індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації з 2.41201 до 2.33536, застосовано меньший коєфіцієнт індексації пенсії 1.023, замість правильного коефіцієнту 1.115. Такі дії позивач вважає безпідставним.
Крім того, до пенсійної справи застосовано таку особливість, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно», що призвело до обмеження виплачених та отриманих коштів. Стверджує, що замість виплати пенсії у повному розмірі, управлінням з грудня 2025 року здійснюється виплата у розмірі 6062,13 грн.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вказана позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушеннями вимог ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з наступних підстав.
Дослідивши адміністративний позов та додані до нього документи, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем квитанції про сплату судового збору не надано, проте заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору до розгляду справи по суті.
Засади сплати судового збору встановлені Законом України “Про судовий збір» №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Згідно частини 1 статті 3 цього Закону судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду (стаття 2 Закону).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону №3674-VI, судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону №3674-VI, розподіл судового збору між сторонами та перевірка повноти сплати судового збору здійснюються відповідно до процесуального законодавства.
Ставки сплати судового збору визначені статтею 4 Закону України “Про судовий збір», де вказано, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, за подання адміністративного позову у цій справі підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1064,96 грн (3328 грн х 0,4 х 0,8).
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
У постанові від 14 березня 2024 року у справі № 215/2025/22 Верховний Суд зазначив, що наведений перелік умов відстрочення, розстрочення сплати судового збору або зменшення чи звільнення від його сплати є вичерпним, а тому не допускається його розширення з ініціативи суду лише з урахуванням майнового стану сторони за відсутності умов, передбачених зазначеними положеннями цього Закону.
Слід відзначити, що зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх сплати є правом, а не обов'язком суду і можливе лише за наявності для цього вичерпного переліку умов, визначених Законом.
Суд, звертає увагу на ту обставину, що вирішуючи питання про відстрочення/звільнення від сплати судового збору, слід ураховувати майновий стан сторони, що є оціночним поняттям і залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Такими доказами можуть слугувати документи/довідки від відповідних органів про отримання грошових коштів (зокрема сум пенсій, виплат, доходів, тощо) за попередній календарний рік.
Аналогічна позиція була виснувана Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 10.05.2019 у справі №9901/166/19.
Виходячи з системного аналізу наведених норм, і процесуальний закон, і Закон №3674-VI, пов'язують можливість відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору із сукупністю підстав, одна з яких є обов'язковою - це майновий стан позивача.
Щодо майнового стану позивача суд зазначає таке.
З наданих до суду документів вбачається, що за період листопад 2024 року - липень 2025 року сума виданої позивачу пенсії складає 49274,14 грн, за період січень 2025 року - січень 2026 року - 252225,35 грн, щомісячний розмір отриманої пенсії з січня 2026 року складає 25915,54 грн.
Враховуючи те, що розмір судового збору, який підлягає сплаті не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, підстави як для звільнення від сплати судового збору, так і для відстрочення спати судового збору відсутні.
Так, відповідно до заявлених позовних вимог позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 4 ст. 169 КАС України у разі не усунення у визначений судом строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовна заява буде повернута заявникові.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.
Надати позивачу строк не більше 5 днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху на усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання документу на підтвердження сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.О. Кошкош