Рішення від 05.02.2026 по справі 907/1169/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88605, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2026 р. м. Ужгород Справа № 907/1169/25

Суддя Господарського суду Закарпатської області Лучко Р.М.,

за участю секретаря судового засідання Піпар А.Ю.

Розглянув матеріали справи

за позовом Управління міського господарства Мукачівської міської ради, м. Мукачево Закарпатської області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», м. Бровари Київської області

про стягнення 578 458,10 грн

За участю представників:

позивача - Ільтьо І.І., в порядку самопредставництва;

відповідача - Закордонець М.М., адвокат, довіреність від 01.11.2024.

ВСТАНОВИВ:

Управління міського господарства Мукачівської міської ради звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77» 578 458,10 грн збитків у результаті завищення вартості виконаних робіт за договорами №180-17-п від 22.08.2023, №181-17-п від 22.08.2023, №182-17-п від 22.08.2023, №186-17-п від 04.09.2023, №39-10-п від 19.09.2023, №43-10-п від 22.09.2023, 190-17-п від 12.10.2023, 191-17-п від 12.10.2023, 193-17-п від 25.10.2023 з урахуванням додаткових угод.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №907/1169/25 визначено головуючого суддю Лучка Р.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 жовтня 2025 року.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 20 жовтня 2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, відмовив у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи, встановив сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті спору та заяв із процесуальних питань, а також призначив підготовче засідання на 11 листопада 2025 року.

Крім того, ухвалою від 20.10.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання Управління міського господарства Мукачівської міської ради про залучення до участі у справі Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби у Закарпатській області, як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.

06 листопада 2025 року від відповідача до суду в електронній формі через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву з долученими, серед іншого доказами надсилання його копії до електронного кабінету користувача ЄСІТС Управління міського господарства Мукачівської міської ради.

За наслідками проведеного у справі підготовчого провадження, з огляду на вирішення у підготовчому засіданні зазначених у частині 2 ст. 182 ГПК України питань, що підлягали з'ясуванню судом, ухвалою суду від 11.11.2025 постановлено підготовче провадження закрити та призначити судовий розгляд справи по суті на 02.12.2025 року.

Також, ухвалою від 11.11.2025 судом залишено без розгляду клопотання позивача від 10.11.2025 про залучення спеціаліста.

В судовому засіданні 02.12.2025 судом заслухано вступні слова учасників справи та, у зв'язку з заявленим позивачем клопотання про надання можливості з'ясувати питання відповідності виконаних відповідачем та прийнятим позивачем за актами КБ-2в робіт умовам локальних кошторисів та зведених актів до договорів будівельного підряду №180-17-п від 22.08.2023, №181-17-п від 22.08.2023, №182-17-п від 22.08.2023, №186-17-п від 04.09.2023, №39-10-п від 19.09.2023, №43-10-п від 22.09.2023, 190-17-п від 12.10.2023, 191-17-п від 12.10.2023, 193-17-п від 25.10.2023, в судовому засіданні оголошено перерву до 15.01.2026 року.

В подальшому, в судовому засіданні з аналогічних підстав оголошувалася перерва до 05.02.2026 за заявленим позивачем клопотанням.

Представник позивача в судових засіданнях підтримав позовні вимоги з визначених у позовній заяві підстав, надав суду пояснення щодо ініційованого у цій справі позову.

Відповідач у судових засіданнях заперечив проти позовних вимог з посиланням на викладені у відзиві на позов аргументи.

В порядку ст. 240 ГПК України скорочене рішення (вступна та резолютивна частини) проголошена судом в судовому засіданні 05.02.2026 року.

ПОЗИЦІЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Правова позиція позивача.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договорів №180-17-п від 22.08.2023, №181-17-п від 22.08.2023, №182-17-п від 22.08.2023, №186-17-п від 04.09.2023, №39-10-п від 19.09.2023, №43-10-п від 22.09.2023, 190-17-п від 12.10.2023, 191-17-п від 12.10.2023, 193-17-п від 25.10.2023 (з урахуванням додаткових угод) в частині завищення їх вартості та включення в акти виконаних робіт тих робіт, які фактично не виконувалися, у зв'язку з чим позивачу завдано 578 458,10 грн збитків у вигляді фактично оплачених робіт, які не виконувалися відповідачем за договорами.

Заперечення (відзив) відповідача.

Відповідач згідно з поданим суду відзивом на позов від 05.11.2025 заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, що склад та обсяги робіт, які виконувалися Товариством за договорами №180-17-п від 22.08.2023, №181-17-п від 22.08.2023, №182-17-п від 22.08.2023, №186-17-п від 04.09.2023, №39-10-п від 19.09.2023, №43-10-п від 22.09.2023, 190-17-п від 12.10.2023, 191-17-п від 12.10.2023, 193-17-п від 25.10.2023 визначені дефектними актами та кошторисною документацією до даних договорів, повністю їм відповідає, а самі роботи були у повному обсязі виконані відповідачем та прийняті позивачем без зауважень.

Звертає увагу, що умовами укладених сторонами договорів визначалося, що саме позивач, як Замовник розробляв дефектний акт та кошторисний розрахунок та здійснював нагляд за виконуваними відповідачем роботами, які виконані останнім у повній мірі згідно з наданими позивачем кошторисними документами.

Доводить, що у спірних правовідносинах виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась, а сам Акт ревізії не може змінювати, припиняти частково або повністю договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені договором та підтверджені відповідними актами виконаних робіт.

Акцентує увагу на відсутності належно оформленого двостороннього Акту чи іншого документа, який би свідчив про виявлені Замовником відступи від умов Договорів або інших недоліків та повідомлення про них Підрядникові в порядку положень Договорів.

Висновує, що враховуючи здійснену позивачем сплату вартостей виконаних робіт за Договорами (розмір яких узгоджений сторонами в Договорах) за виконані відповідачем роботи на підставі підписаних обома сторонами Актів приймання виконаних будівельних робіт до зазначених Договорів, з урахуванням відсутності в матеріалах справи підписаного обома сторонами Акту чи іншого документа, які б свідчили про виявлені Замовником недоліки під час виконання Підрядником робіт за вказаними Договорами, - позивачем не доведено завищення відповідачем вартості виконаних робіт за Договорами на суму 578 458,10 грн.

Відповідь на відзив.

Позивачем не подано відповіді на відзив в розумінні ст. 166 ГПК України.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Протягом серпня-жовтня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77» було укладено ряд договорів будівельного підряду (надалі разом по тексту рішення - Договори) з виконання робіт по ремонту проїзної частини/тротуару вулиць міста Мукачево Закарпатської області.

Так, 22 серпня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №180-17-П (надалі - Договір №180-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Ужгородська в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №180-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №180-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 10 451 212,66 грн (з ПДВ), що дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №180-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №180-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №180-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №180-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №180-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №180-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №180-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №180-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №180-17-П строк виконання робіт - до 01 жовтня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №180-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №180-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №180-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 20 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Ужгородська в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №180-17-П та Договірній ціні сумі 10 451 212,66 грн.

30 жовтня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №180-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №180-17-П в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 10 247 233,80 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №180-17-П Підрядником протягом вересня-жовтня 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Ужгородська в м. Мукачево на загальну суму 10 247 233,80 грн, що підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 20.09.2023 за вересень 2023 року, від 16.10.2023 за жовтень 2023 року, Актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 20.09.2023 за вересень 2023 року (на суму 10 214 040,83 грн), №2 від 16.10.2023 за жовтень 2023 року (на суму 33 192,97 грн).

Означені Акти та Довідки підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2130/01-08/18-25, платіжними інструкціями №276 від 22.09.2023, №324 від 16.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №180-17-П, Актах КБ-2в та Довідках КБ-3 за вересень-жовтень 2023 року робіт в розмірі 10 247 233,80 грн.

Також, 22 серпня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №181-17-П (надалі - Договір №181-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Токаря Михайла в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №181-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №181-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 6 862 320,66 грн (з ПДВ), що дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №181-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №181-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №181-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №181-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №181-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №181-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №181-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №181-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №181-17-П строк виконання робіт - до 01 жовтня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №181-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №181-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №181-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 20 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Токаря Михайла в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №181-17-П та Договірній ціні сумі 6 862 320,66 грн.

30 жовтня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №181-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №181-17-П в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 6 634 537,03 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №181-17-П Підрядником протягом вересня-жовтня 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Токаря Михайла в м. Мукачево на загальну суму 6 634 537,03 грн, що підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 11.09.2023 за вересень 2023 року, від 16.10.2023 за жовтень 2023 року, Актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 від 11.09.2023 за вересень 2023 року (на суму 6 630 468,55 грн), №2 від 16.10.2023 за жовтень 2023 року (на суму 4068,48 грн).

Означені Акти та Довідки підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2127/01-08/18-25, платіжними інструкціями №269 від 12.09.2023, №325 від 16.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №181-17-П, Актах КБ-2в та Довідках КБ-3 за вересень-жовтень 2023 року робіт в розмірі 6 634 537,03 грн.

Окрім того, 22 серпня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №182-17-П (надалі - Договір №182-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Данила Галицького в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №182-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №182-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 5 472 184,28 грн (з ПДВ), що дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №182-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №182-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №182-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №182-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №182-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №182-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №182-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №182-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №182-17-П строк виконання робіт - до 01 жовтня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №182-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №182-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №182-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 28 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Данила Галицького в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №182-17-П та Договірній ціні сумі 5 472 184,28 грн.

30 жовтня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №182-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №182-17-П в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 5 334 408,50 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №182-17-П Підрядником протягом вересня-жовтня 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Данила Галицького в м. Мукачево на загальну суму 5 334 408,50 грн, що підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 11.09.2023 за вересень 2023 року, від 16.10.2023 за жовтень 2023 року, Актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 від 11.09.2023 за вересень 2023 року (на суму 5 285 875,30 грн), №2 від 16.10.2023 за жовтень 2023 року (на суму 48 533,20 грн).

Означені Акти та Довідки підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2132/01-08/18-25, платіжними інструкціями №265 від 12.09.2023, №326 від 16.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №182-17-П, Актах КБ-2в та Довідках КБ-3 за вересень-жовтень 2023 року робіт в розмірі 5 334 408,50 грн.

Також судом встановлено, що 04 вересня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №186-17-П (надалі - Договір №186-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Щепкіна Михайла в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №186-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №186-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 1 835 763,11 грн (з ПДВ), що дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Бюджетні призначення на 2023 рік складають 1100,00 грн; на 2024 рік - 1 834 661,11 грн. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №186-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №186-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №186-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №186-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №186-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №186-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №186-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №186-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №186-17-П строк виконання робіт - до 31 грудня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №186-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №186-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №186-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 21 вид робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Щепкіна Михайла в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №186-17-П та Договірній ціні сумі 1 835 763,11 грн.

25 жовтня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №186-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №186-17-П, виклавши його в новій редакції в частині визначення бюджетних призначень на оплату вартості виконаних Підрядником робіт.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №186-17-П Підрядником у жовтні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Щепкіна Михайла в м. Мукачево на загальну суму 1 835 763,11 грн, що підтверджується Довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 25.10.2023 за жовтень 2023 року, Актами приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 та №2 від 25.10.2023 за жовтень 2023 року (на загальну суму 1 822 196,86 грн).

Означені Акти та Довідки підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2129/01-08/18-25, платіжними інструкціями №339 від 27.10.2023, №340 від 27.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №186-17-П, Актах КБ-2в та Довідках КБ-3 за жовтень 2023 року робіт в розмірі 1 822 196,86 грн.

Окрім того, 19 вересня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №39-10-П (надалі - Договір №39-10-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт тротуару по вул. Кооперативна в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №39-10-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №39-10-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 3 035 616,56 грн (з ПДВ), що станом на дату укладення Договору дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №39-10-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №39-10-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №39-10-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №39-10-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №39-10-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №39-10-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №39-10-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №39-10-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №39-10-П строк виконання робіт - до 01 грудня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №39-10-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №39-10-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником Локальним кошторисом на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт тротуару по вул. Кооперативна в м. Мукачево до Договору №39-10-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт, а вартість робіт згідно з затвердженим Замовником Зведеним кошторисним розрахунком по вказаному об'єкту будівництва відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №39-10-П та Договірній ціні сумі 3 035 616,56 грн.

11 грудня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №39-10-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №39-10-П, в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 2 934 399,17 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №39-10-П Підрядником у жовтні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту тротуару по вул. Кооперативна в м. Мукачево на загальну суму 2 934 399,17 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 12.10.2023 за жовтень 2023 року, Актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 за жовтень 2023 року (на суму 2 934 399,17 грн).

Означені Акт та Довідка підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2131/01-08/18-25, платіжною інструкцією №51 від 13.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №39-10-П, Акті КБ-2в та Довідці КБ-3 за жовтень 2023 року робіт в розмірі 2 934 399,17 грн.

Також, 22 вересня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №43-10-П (надалі - Договір №43-10-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт тротуару по вул. Зелена в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №43-10-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №43-10-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 609 430,16 грн (з ПДВ), що дорівнює загальній вартості робіт за цим Договором. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №43-10-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №43-10-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №43-10-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №43-10-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №43-10-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №43-10-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №43-10-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №43-10-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №43-10-П строк виконання робіт - до 31 грудня 2023 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №43-10-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №43-10-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2023 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №43-10-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 24 види робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт тротуару по вул. Зелена в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №43-10-П та Договірній ціні сумі 609 430,16 грн.

11 грудня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №43-10-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №43-10-П, в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 587 395,04 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №43-10-П Підрядником у жовтні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту тротуару по вул. Зелена в м. Мукачево на загальну суму 587 395,04 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 25.10.2023 за жовтень 2023 року, Актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 від 25.10.2023 за жовтень 2023 року (на загальну суму 587 395,04 грн).

Означені Акт та Довідка підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2128/01-08/18-25, платіжною інструкцією №60 від 25.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №43-10-П, Акті КБ-2в та Довідці КБ-3 за жовтень 2023 року робіт в розмірі 587 395,04 грн.

Надалі, 12 жовтня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №191-17-П (надалі - Договір №191-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Митрополита Володимира в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №191-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №191-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 11 528 557,16 грн (з ПДВ), що станом на дату укладення Договору дорівнює загальній вартості робіт. Бюджетні призначення на 2023 рік складають - 11 528 557,16 грн. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №191-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №191-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №191-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №191-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №191-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №191-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №191-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №191-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №191-17-П строк виконання робіт - до 01 квітня 2024 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №191-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №191-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2024 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №191-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 35 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Митрополита Володимира в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №191-17-П та Договірній ціні сумі 11 528 557,16 грн.

18 грудня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №191-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №191-17-П, в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 11 136 348,29 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №191-17-П Підрядником у жовтні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Митрополита Володимира в м. Мукачево на загальну суму 11 136 348,29 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 27.10.2023 за жовтень 2023 року, Актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 від 27.10.2023 за жовтень 2023 року (на загальну суму 11 136 348,29 грн).

Означені Акт та Довідка підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2126/01-08/18-25, платіжною інструкцією №342 від 27.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №191-17-П, Акті КБ-2в та Довідці КБ-3 за жовтень 2023 року робіт в розмірі 11 136 348,29 грн.

Також судом встановлено, що 12 жовтня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №190-17-П (надалі - Договір №190-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Варшавська в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №190-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №190-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 3 542 285,90 грн (з ПДВ), що станом на дату укладення Договору дорівнює загальній вартості робіт. Бюджетні призначення на 2023 рік складають - 3 542 285,90 грн. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №190-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №190-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №190-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №190-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №190-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №190-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №190-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №190-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №190-17-П строк виконання робіт - до 01 квітня 2024 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №190-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №190-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2024 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №190-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 29 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Варшавська в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №190-17-П та Договірній ціні сумі 3 542 285,90 грн.

18 грудня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №190-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №190-17-П, в частині визначення ціни даного Договору, зменшивши її до 3 443 161,00 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №190-17-П Підрядником у жовтні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Варшавська в м. Мукачево на загальну суму 3 443 161,00 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 25.10.2023 за жовтень 2023 року, Актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 за жовтень 2023 року (на загальну суму 3 443 161,00 грн).

Означені Акт та Довідка підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2133/01-08/18-25, платіжною інструкцією №335 від 25.10.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №190-17-П, Акті КБ-2в та Довідці КБ-3 за жовтень 2023 року робіт в розмірі 3 443 161,00 грн.

Окрім того, 25 жовтня 2023 року між Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради, як Замовником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ШБУ-77», як Підрядником Виконавцем укладено Договір №193-17-П (надалі - Договір №193-17-П) відповідно до п. 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим Договором Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання виконати роботи по об'єкту будівництва «Поточний ремонт проїзної частини по вул. Франка Івана в м. Мукачево» (ДК 021:2015 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), а Замовник, в свою чергу, зобов'язується прийняти та оплатити такі роботи.

Склад та обсяг робіт, що доручаються Підряднику визначені дефектним актом та кошторисною документацією у порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.2. Договору №193-17-П Підрядник повинен виконати роботи згідно дефектного акта та у відповідності до вимог державних будівельних норм, а Замовник здійснює контроль за якістю, вартістю робіт і ресурсів у відповідності до технічних умов згідно з нормативними вимогами чинного законодавства України.

Ціна робіт за Договором №193-17-П визначена у п. 3.1. цього договору та становить 20 349 753,78 грн (з ПДВ), що станом на дату укладення Договору дорівнює загальній вартості робіт. Бюджетні призначення на 2023 рік складають - 528 260,00 грн; на 2024 рік - 19 821 493,78 грн. Договірна ціна визначається відповідно до вимог ДБН у сфері ціноутворення у будівництві. Вартість робіт за договірною ціною є твердою. Відповідна вартість робіт зазначена також у підписаній сторонами Договірній ціні (Додаток до Договору №193-17-П).

Порядок здійснення оплати, здачі-приймання закінчених робіт визначено у розділі 4 Договору №193-17-П, за змістом п. 4.1. якого Замовник здійснює щомісячні розрахунки за виконані роботи по цьому Договору шляхом перерахування відповідних коштів на рахунок Підрядника протягом 10 банківських днів з дати підписання Сторонами Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2В).

Роботи за цим Договором можуть вважатися виконаними виключно після їх фактичного виконання та отримання Замовником документів, вказаних в п. 4.1. Договору (п. 4.2. Договору №193-17-П).

Згідно з п. 4.3. Договору №193-17-П здача-приймання закінчених робіт (об'єкту) здійснюється відповідно до вимог нормативних актів. Здача-приймання виконаних робіт оформлюється актом приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Відповідно до п. 4.4. Договору №193-17-П недоліки у виконаних роботах, виявлені в процесі здачі-приймання виконаних робіт, які виникли з вини Підрядника, повинні бути усунуті Підрядником протягом строків, визначених «Замовником», що приймає роботи. Якщо Підрядник не бажає чи не може усунути ці недоліки, Замовник попереджає Підрядника про порушення ним своїх зобов'язань, і, якщо Підрядник без затримки не вчинить необхідних заходів для виправлення ситуації, Замовник може усунути недоліки своїми силами або із залученням третіх осіб за рахунок Підрядника.

Положеннями п. 4.5. Договору №193-17-П визначено, що датою передачі робіт від Підрядника» «Замовнику», вважається дата підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в).

Акти виконаних робіт готує Підрядник і разом з представником Замовника перевіряє акти з фактично виконаними обсягами робіт протягом 3 днів. Несвоєчасне підписання актів, а також необґрунтовані претензії щодо представлених обсягів робіт вирішується у встановленому законодавством порядку. Оплата робіт виконаних з недоліками (дефектами чи недоробками), проводиться після усунення останніх (п. 4.7. Договору №193-17-П).

При цьому, за змістом п. 4.9. Договору №193-17-П вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті визначається по усіх складових вартості робіт, розрахованих у договірній ціні, згідно вимог ДБН.

Згідно з п. 5.1. Договору №193-17-П строк виконання робіт - до 01 квітня 2024 року (з правом дострокового виконання). Роботи вважаються виконаними після підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в). Якщо інше не встановлено чинним законодавством, строки виконання робіт можуть змінюватися за згодою сторін шляхом підписання додаткових угод.

Відповідно до п.п. 5.3., 5.4. Договору №193-17-П Замовник забезпечує розробку, затвердження і передачу Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку до початку робіт. Один примірник документації переданої Підряднику зберігається на будівельному майданчику і надається Замовнику на його прохання для користування. Документація розробляється українською мовою. Підрядник після закінчення робіт, припинення дії договору, у тому числі при достроковому розірванні договору, повертає документацію Замовнику. Передача Підрядником документації третім особам без згоди Замовника забороняється.

При виявленні прорахунків у кошторисному розрахунку Підрядник має письмово повідомити про це Замовника.

Строк дії Договору №193-17-П визначено у п. 10.1. даного Договору - з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін і до 31 грудня 2024 року.

Затвердженим Замовником дефектним актом до Договору №193-17-П визначено перелік та об'єми необхідних до виконання Підрядником робіт в загальній кількості 47 видів робіт та усі зазначені види та обсяги робіт визначені у затвердженому Замовником Локальному кошторисі на будівельні роботи №02-01-01 на Поточний ремонт проїзної частини по вул. Франка Івана в м. Мукачево, а їх вартість - у затвердженому Замовником Зведеному кошторисному розрахунку по вказаному об'єкту будівництва, що відповідає визначеній у п. 3.1. Договору №193-17-П та Договірній ціні сумі 20 349 753,78 грн.

19 грудня 2023 року Замовником та Підрядником укладено Додаткову угоду №1 до Договору №193-17-П, якою внесено зміни до п. 3.1. Договору №193-17-П, виклавши його в новій редакції в частині визначення бюджетних призначень на оплату вартості виконаних Підрядником робіт на 2023 рік - 18 575 134,04 грн та на 2024 рік - 1 774 619,74 грн.

Судом встановлено, що на виконання умов укладеного Договору №193-17-П Підрядником у грудні 2023 року виконано, а Замовником прийнято роботи з Поточного ремонту проїзної частини по вул. Франка Івана в м. Мукачево на загальну суму 18 575 134,04 грн, що підтверджується Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 від 21.12.2023 за грудень 2023 року, Актом приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в №1 від 21.12.2023 за грудень 2023 року (на загальну суму 18 575 134,04 грн).

Означені Акт та Довідка підписані Підрядником та Замовником без зауважень чи застережень та скріплені печаткою і підписом залученого Замовником інженера технічного нагляду Зінченко С.В.

Згідно з долученими до позовної заяви довідкою Управління міського господарства Мукачівської міської ради від 06.10.2025 за №2134/01-08/18-25, платіжною інструкцією №404 від 22.12.2023 підтверджується оплата Замовником - Управлінням міського господарства Мукачівської міської ради загальної вартості зазначених в Договорі №193-17-П, Акті КБ-2в та Довідці КБ-3 за грудень 2023 року робіт в розмірі 18 575 134,04 грн.

В той же час, за встановленими обставинами, відповідно до проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління міського господарства Мукачівської міської ради за період з 01.01.2022 по 31.03.2025 (Акт ревізії №130705-07/24 від 25.07.2025, надалі - Акт ревізії) встановлено, що за результатами ревізії використання коштів на капітальне будівництво та ремонт, проведеної шляхом перевірки правильності застосування РЕКН, застосування усереднених показників розміру кошторисного прибутку, проведення контрольних обмірів встановлено завищення вартості робіт ТОВ «ШБУ-77» на суму 577 458,31 грн. (КЕКВ 2240 « Оплата послуг (крім комунальних)», КПКВК 1216030 « 4рганізація благоустрою населених пунктів» - жовтень 2023 року на суму 18 577,93 грн., КПКВК 1217461 «Утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури за рахунок коштів місцевого бюджету» вересень, жовтень та грудень 2023 року на суму 558 880,38 грн.

Зміст наданого суду Акту ревізії свідчить, що висновок інспектора про завищення відповідачем вартості виконаних за Договорами робіт пов'язується з дублюванням зазначених в Актах приймання виконаних будівельних робіт (форма №КБ-2в), які підписувалися сторонами до Договорів, зокрема, відповідно до наданих суду розрахунків завищення вартості робіт, що здійснені завідувачем сектору контролю у сфері будівництва Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області п. І.В. Савко зазначено, що:

- за Договором №180-17-П завищення вартості становить 89 967,82 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за вересень 2023 року робіт з «улаштування колодязів круглих каналізаційних діаметром 0,7 м із збірного залізобетону в сухих ґрунтах» та «засипання штроби після влаштування бортового каменю ЩПС С-7»;

- за Договором №181-17-П завищення вартості становить 3116,68 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за вересень 2023 року робіт з «улаштування колодязів круглих каналізаційних діаметром 0,7 м із збірного залізобетону в сухих ґрунтах»;

- за Договором №182-17-П завищення вартості становить 14 803,52 грн у зв'язку з встановленням гарантійного випадку відповідно до п. 5.14. даного договору, пов'язаного з руйнуванням верхнього шару асфальтобетонного покриття та просідання основи загальною площею 10 м.кв., у зв'язку з чим до розрахунку завищення вартості включено наступні витрати та роботи: «суміші МДХР», «перевезення МДХР до 7 км», «улаштування шару основи товщиною 15 см зі МДХР суміші асфальтоукладальником при ширині укладання 3,0 м», «розливання в'яжучих матеріалів», «улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей асфальтоукладальником при ширині смуги до 3,5 м (верхнього шару товщиною 50 мм»;

- за Договором №186-17-П завищення вартості становить 3194,08 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за жовтень 2023 року робіт з «засипання штроби після влаштування бортового каменю ЩПС С-7»;

- за Договором №39-10-П завищення вартості становить 14 073,90 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за жовтень 2023 року робіт з «ущільнення ґрунту пневматичними трамбівками, група ґрунту 3-4»;

- за Договором №43-10-П завищення вартості становить 4504,03 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за жовтень 2023 року робіт з «ущільнення ґрунту пневматичними трамбівками, група ґрунту 3-4»;

- за Договором №191-17-П завищення вартості становить 35 466,32 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за жовтень 2023 року робіт з «установлення бортових каменів бетонних і залізобетонних при інших видах покриттів», «камені бортові, БР100.30.15», які фактично не виконувалися Підрядником;

- за Договором №190-17-П завищення вартості становить 57 332,99 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за жовтень 2023 року робіт з «улаштування колодязів круглих каналізаційних діаметром 0,7 м із збірного залізобетону в сухих ґрунтах» та «засипання штроби після влаштування бортового каменю ЩПС С-7»;

- за Договором №193-17-П завищення вартості становить 200 969,14 грн у зв'язку з зайвим включенням до Акту форми КБ-2в за грудень 2023 року робіт з «улаштування колодязів круглих каналізаційних діаметром 0,7 м із збірного залізобетону в сухих ґрунтах» та «засипання штроби після влаштування бортового каменю ЩПС С-7» та зазначення фактично невиконаних робіт у вигляді 2 відсутніх чавунних люків (з 36) та робіт по їх встановленню.

Позивач пояснює, що при проведенні контрольних обмірів обсягів робіт, виконаних Підрядником за Договорами був присутній представник ТОВ «ШБУ-77» Моланич І.І., на підтвердження чого суду надано Акти контрольних обмірів за Договорами від 15.07.2025 , які, однак, представником Підрядника не підписані та не зазначено як причин відсутності підпису, так і відсутні відповідні Акти про відмову від підпису (в разі наявності відповідної відмови із зазначенням причин відмови).

Зміст означених Актів контрольних обмірів обсягів робіт, виконаних Підрядником за Договорами свідчить, що:

- за Договором №180-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт відхилень не встановлено;

- за Договором №181-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт відхилень не встановлено;

- за Договором №182-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт відхилень не встановлено. Водночас, встановлено руйнування верхнього шару асфальтобетонного покриття та просідання основи загальною площею 10 м.кв. на відрізку ПК 0+60 - ПК 0-75;

- за Договором №191-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт встановлено відхилення фактичних обсягів робіт від обсягів вказаних в актах форми КБ-2в, а саме: фактично не виконане: «Установлення бортових каменів бетонних і залізобетонних при інших видах покриттів» в кількості 40 метрів;

- за Договором №190-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт відхилень не встановлено;

- за Договором №193-17-П за результатами контрольних обмірів по зазначених в Акті видах робіт встановлено відхилення фактичних обсягів робіт від обсягів вказаних в актах форми КБ-2в, а саме: фактично не виконане: «Установлення люка» в кількості 2 шт та «Улаштування покритті з дрібнорозмірних фігурних елементів мощення (ФЕМ)» в кількості 47,2 м.кв.

- обстеження 18.05.2023 ним не залучалися та не запрошувалися представники підрядної організації - відповідача у справі, а виявлені недоліки по своїй суті не є прихованими, про що також зазначено в Акті ревізії.

Відповідно до надісланої Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області вимоги «Про усунення виявлених порушень» за № 130705-14/ 1360-2025 від 04.08.2025 позивача зобов'язано забезпечити відшкодування шкоди (збитків) заподіяної внаслідок завищення вартості виконаних будівельних робіт шляхом повернення коштів до міського бюджету Мукачівської міської територіальної громади, в тому числі від ТОВ «ШБУ-77» на суму 577 458,31 грн.

В той же час, відповідно до Довідки від 30.05.2025 за №130705-07/16-з зустрічної звірки ТОВ ЩБУ-77 з метою документального га фактичного підтвердження виду, обсягу і якості і операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення операцій в обліку Управління міського господарства Мукачівської міської ради за період з 01.01.2022 по 31.03.2025 в частині, зокрема, правильності включення в акти приймання виконаних будівельних робіт матеріальних затрат при виконанні робіт по об'єкту, шляхом вибіркового співставлення кількості списаних основних матеріалів за даними бухгалтерського обліку з даними актів приймання виконаних будівельних робіт розбіжностей не встановлено.

Водночас, зазначено, що по зазначеним у Довідці зворотнім матеріалам, документів, які б підтверджували факт повернення їх замовнику робіт або балансоутримувачу об'єктів ремонту до зустрічної звірки не надано.

До означеної довідки Підрядником надано заперечення в частині повернення зворотних матеріалів, транспортні схеми щодо їх перевезення, а відповідно до застережень щодо зазначених вище Актів контрольних обмірів від 15.07.2025 щодо відсутності представника Товариства з належними повноваженнями на участь у відповідних обмірах, що за позицією Підрядника спростовує легітимність такої процедури та створює ілюзію згоди Підрядника.

Встановлення наявності підстав для стягнення з відповідача 578 458,10 грн збитків, завданих завищенням вартості виконаних робіт за Договорами №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п (з урахуванням додаткових угод до них) є предметом судового розгляду в даній справі.

ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ

За положеннями ч. 1 ст.173 Господарського кодексу України (тут і надалі - ГК України в редакції на час виникнення спірних правовідносин) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічні за змістом норми містяться і в ст.ст.509,526 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України).

До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з врахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до статті 193 ГК України та статей 525, 526 ЦК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За змістом положень статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором підряду, правове регулювання якого міститься в главі 33 ГК України, главі 61 ЦК України.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 317 ГК України будівництво об'єктів виробничого та іншого призначення, підготовка будівельних ділянок, роботи з обладнання будівель, роботи з завершення будівництва, прикладні та експериментальні дослідження і розробки тощо, які виконуються суб'єктами господарювання для інших суб'єктів або на їх замовлення, здійснюються на умовах підряду.

Для здійснення робіт, зазначених у частині першій цієї статті, можуть укладатися договори підряду: на капітальне будівництво (в тому числі субпідряду); на виконання проектних і досліджувальних робіт; на виконання геологічних, геодезичних та інших робіт, необхідних для капітального будівництва; інші договори. Загальні умови договорів підряду визначаються відповідно до положень Цивільного кодексу України про договір підряду, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно з частинами 1-3 статті 875 ЦК України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.

До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Підрядник зобов'язаний виконати усі роботи, визначені у проектній документації та в кошторисі (проектно-кошторисній документації), якщо інше не встановлено договором будівельного підряду.

Договором будівельного підряду мають бути визначені склад і зміст проектно-кошторисної документації, а також має бути визначено, яка із сторін і в який строк зобов'язана надати відповідну документацію.

Відповідний обов'язок Підрядника виконати усі роботи склад та обсяг яких визначений дефектним актом та кошторисною документацією визначено і в п.п. 1.1., 2.2. укладених між сторонами Договорів №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п, а згідно з п. 5.3. цих договорів обов'язок по розробці, затвердженні та передачі Підряднику дефектного акта та кошторисного розрахунку покладено на Замовника.

За встановленим судом обставинами, на виконання умов Договорів №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п Підрядником протягом вересня-жовтня та у грудні 2023 року виконані усі зазначені у дефектних актах та локальних кошторисах до даних Договорів роботи, які, як свідчать надані суду Акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за вересень, жовтень та грудень 2023 року, - прийняті Замовником за Договорами №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п без зауважень, що визнається і самим позивачем у справі.

Докази надіслання відповідачу будь-яких претензій про недоліки виконаних робіт з моменту їх прийняття та до часу оформлення Акту ревізії матеріали справи не містять.

Таким чином матеріалами справи підтверджується, що виконані підрядником роботи прийняті замовником без будь-яких заперечень та застережень, а також здійснено оплату за виконані роботи.

При цьому, суд констатує, що у спірних правовідносинах визначення обсягу необхідних для виконання відповідачем робіт здійснював сам позивач шляхом затвердження дефектного акту та кошторисного розрахунку та надання його Підряднику до виконання, а зазначене у п. 5.4. Договорів право останнього ініціювати повідомлення Замовника про виявлені прорахунки у кошторисному розрахунку за диспозицією п. 5.4. Договорів стосується лише кошторисного розрахунку, ане дефектного акта.

Суд, при цьому, також враховує, що згідно з п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України справедливість, добросовісність та розумність є загальними засадами цивільного законодавства.

Тлумачення п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України свідчить, що загальні засади (принципи) цивільного права мають фундаментальний характер й інші джерела правового регулювання, в першу чергу акти цивільного законодавства, мають відповідати змісту загальних засад. Це, зокрема, виявляється в тому, що загальні засади (принципи) є по своїй суті нормами прямої дії.

Добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Тобто цивільний оборот ґрунтується на презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних відносин, які вправі розраховувати саме на таку поведінку інших учасників, яка відповідатиме зазначеним критеріям і уявленням про честь та совість (подібна позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.11.2021 у справі №910/8482/18 (910/4866/21), від 04.08.2021 у справі №185/446/18, від 07.10.2020 у справі №450/2286/16-ц).

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки) ґрунтується ще на римській максимі - «non concedit venire contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини venire contra factum proprium міститься принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них (постанови Верховного Суду від 08.06.2022 у справі № 910/9397/20, від 10.04.2019 у справі № 390/34/17).

В даному випадку суперечливою, недобросовісною і такою, що не відповідає доктрині venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки) слід вважати поведінку самого позивача, який затвердивши самостійно дефектні акти до Договорів та прийнявши в повній мірі виконані Підрядником за такими дефектними актами роботи, в подальшому посилається на ту обставину, що такі види зазначених у дефектних актах робіт, як: «улаштування колодязів круглих каналізаційних діаметром 0,7 м із збірного залізобетону в сухих ґрунтах», «засипання штроби після влаштування бортового каменю ЩПС С-7», «ущільнення ґрунту пневматичними трамбівками, група ґрунту 3-4» є фактичним дублюванням робіт з «установлення люка», «влаштування раніше розібраного гранітного бортового каменю…» чи «планування площ ручним способом, група ґрунту 3».

Так, одним із способів захисту порушених або оспорюваних прав та охоронюваних законом інтересів, згідно статті 16 ЦК України, є відшкодування збитків.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

За загальними положеннями ст. 22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до ст. 224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

За змістом ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування збитків, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність особи; наявність збитків; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника.

Відсутність хоча б одного з перелічених елементів, що утворюють склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за порушення у сфері господарської діяльності, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована як правопорушення.

Обов'язком сторін у господарському процесі є доведення суду тих обставин, на які вони посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Тобто обов'язок доказування покладається на сторони. Докази повинні бути належними та допустимими (ст.ст.74, 76, 77 ГПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність дій відповідача, що виражається у завищенні вартості фактично виконаних робіт за Договором, що, на його переконання, підтверджується Актом ревізії №130705-07/24 від 25.07.2025, яким встановлені зазначені вище обставини щодо дублювання частини робіт, виконаних Підрядником за Договорами та здійсненим в ході ревізії контрольними обмірами, в яких встановлено відхилення фактичних обсягів робіт від обсягів вказаних в актах форми КБ-2в за Договором №191-17-П (фактично не виконані роботи з «Установлення бортових каменів бетонних і залізобетонних при інших видах покриттів» в кількості 40 метрів), Договором №193-17-П (фактично не виконані роботи з «Установлення люка» в кількості 2 шт та «Улаштування покриттів з дрібнорозмірних фігурних елементів мощення (ФЕМ)» в кількості 47,2 м.кв.) та Договором №182-17-П (встановлено наявність гарантійного випадку - руйнування верхнього шару асфальтобетонного покриття та просідання основи загальною площею 10 м.кв. на відрізку ПК 0+60 - ПК 0-75).

В даному аспекті суд враховує висновки, викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.12.2022 у справі № 922/2810/21, від 07.12.2021 у справі № 922/3816/19, від 21.05.2018 у справі № 922/2310/17, від 13.02.2018 у справі № 910/12793/17, за якими акт перевірки (аудиту) - це документ про результати проведеної перевірки (аудиту), який є носієм дій з фінансового контролю та інформації про виявлені недоліки, виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу (Вимога щодо усунення встановлених правопорушень).

Акти ревізії та документальних перевірок не мають обов'язкового характеру та не можуть оспорюватися в суді. Встановлені під час проведення контрольних заходів підрозділами аудиту факти підлягають доказуванню стороною та оцінці судом на загальних підставах за правилами, встановленими чинним ГПК України.

У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 917/1064/17зауважено, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу. Виявлені контролюючим органом порушення не впливають на умови укладеного між сторонами договору і не можуть їх змінювати, оскільки за своїми правовими наслідками акт ревізії у даному випадку фіксує порушення фінансової дисципліни учасника правовідносин, фінансово-господарська діяльність якого перевірялась. Акт ревізії не може змінювати, припиняти частково або повністю договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені договором та підтверджені відповідними актами виконаних робіт.

Відповідно до висновку, викладеного у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 18.02.2020 у справі № 910/17984/16 акт ревізії Державної фінансової інспекції України не є беззаперечною підставою для задоволення позовних вимог про стягнення збитків, оскільки виявлені таким органом порушення не можуть впливати на умови укладених між сторонами договорів і не можуть їх змінювати. Акт ревізії не може змінювати, припиняти договірні правовідносини сторін, зобов'язання, визначені укладеними договорами та які підтверджені відповідним актами здачі-приймання наданих послуг. Акт ревізії Державної фінансової інспекції України є документом, складеним з приводу наявності або відсутності відповідних порушень, та містить лише думку органу, який його склав. Викладені в ній висновки не мають заздалегідь обумовленої сили, тобто акт ревізії не є підставою для стягнення з відповідача коштів, одержаних відповідно до умов договору. Акт ревізії не є рішенням суб'єкта владних повноважень, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялася. Акт ревізії є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу.

Положеннями приписів ч. 1 ст. 77 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 857 ЦК України визначено, що робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру. Виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовникові. Результат роботи в межах розумного строку має бути придатним для використання відповідно до договору підряду або для звичайного використання роботи такого характеру.

Відповідно до ч. 1 статті 858 ЦК України якщо робота виконана підрядником з відступами від умов договору підряду, які погіршили роботу, або з іншими недоліками, які роблять її непридатною для використання відповідно до договору або для звичайного використання роботи такого характеру, замовник має право, якщо інше не встановлено договором або законом, за своїм вибором вимагати від підрядника:

1) безоплатного усунення недоліків у роботі в розумний строк;

2) пропорційного зменшення ціни роботи;

3) відшкодування своїх витрат на усунення недоліків, якщо право замовника усувати їх встановлено договором.

Умовами ч. 4 статті 882 ЦК України визначено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Положеннями частин 1, 2 статті 883 ЦК України встановлено, що підрядник відповідає за недоліки збудованого об'єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проектної потужності, інших запроектованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини. За невиконання або неналежне виконання обов'язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі.

Надаючи оцінку долученому до позовної заяви Акту ревізії, суд враховує, що висновки ревізії про завищення вартості робіт ґрунтуються на виконанні відповідачем робіт, які самим позивачем за затвердженими ним дефектними актами до Договорів визначені як обов'язкові до виконання Підрядником, про що прямо визначено в п.п. 1.1., 2.2. Договорів №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п, а відтак, невідповідним є нарахування відповідачу збитків за фактично повне і належне виконання зобов'язання за договором.

Надаючи оцінку Актам від 15.07.2025 контрольних обмірів робіт обсягів виконаних відповідачем робіт за Договорами, які складено комісією у складі працівників Замовника, комунального підприємства, інженера технічного нагляду, в присутності представника Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області, суд враховує, що такі контрольні обміри здійснювалися майже через два роки з дати виконання відповідачем робіт за Договорами та прийняття їх позивачем без зауважень, а доказів належного повідомлення Підрядника про проведення таких обстежень суду не надано.

Суд зауважує, що саме по собі зазначення в Актах від 15.07.2025 про участь представника підрядної організації Моланича І.І. на підставі довіреності від 01.05.2025 за відсутності самої довіреності від 01.05.2025, без доведення інформування Підрядника про дату та час проведення відповідних контрольних обмірів та з урахуванням відсутності факту підписання таким «представником» Актів не може підтверджувати ні обізнаності ТОВ «ШБУ-77» з проведенням відповідних обмірів, ані наявність під час їх проведення представника Товариства з належним чином оформленими повноваженнями на представництво.

Водночас, як вже зазначалося судом вище, порядок дій сторін договору підряду під час прийняття робіт Замовником, в тому числі щодо виявлення недоліків роботи чи відступу від умов договору підряду визначений ч.ч. 1-4 ст. 853 ЦК України, за якими замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.

Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі. Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника.

У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв'язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну.

За встановленими у справі обставинами, зазначені в Акті ревізії недоліки в частині, що стосуються фактично не виконаних відповідачем робіт («Установлення бортових каменів бетонних і залізобетонних при інших видах покриттів» в кількості 40 метрів, «Установлення люка» в кількості 2 шт та «Улаштування покриттів з дрібнорозмірних фігурних елементів мощення (ФЕМ)» в кількості 47,2 м.кв.) не є прихованими, а відтак, відповідно до ч. 2 ст. 853 ЦК України позивач невправі посилатися на їх наявність, позаяк, як Акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, так і Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за Договорами №191-17-П, №193-17-П підписані представниками Управління міського господарства Мукачівської міської ради без будь-яких зауважень чи застережень.

При цьому, суд враховує, що закон пов'язує виникнення зобов'язання з оплати робіт з фактом їх виконання і сам по собі акт приймання-передачі робіт не є визначальним для виникнення зобов'язального правовідношення, а наявність підписаного замовником акту приймання-передачі робіт не позбавляє його права заперечувати щодо обсягу та вартості виконаної роботи (постанова Верховного Суду від 11.10.2018 у справі № 916/446/16).

Позатим, у спірних правовідносинах виявлення недоліків виконаних відповідачем робіт (в тому числі щодо завищення їх вартості) частиною 3 статті 853 ЦК України пов'язується з негайним повідомленням Підрядника про відповідні обставини, а в разі виникнення спору щодо таких недоліків їх наявність та розмір встановлюється на підставі експертизи, яка призначається на вимогу ініціатора спору (особи, яка вважає свої права порушеними), про що зазначено в ч. 4 ст. 853 ЦК України.

В даному випадку також вбачаються ознаки суперечливості поведінки самого позивача (venire contra factum proprium), який прийнявши без зауважень виконані відповідачем за Договорами №191-17-П, №193-17-П роботи та здійснивши оплату їх вартості, в подальшому майже через два роки в одноособовому порядку та без повідомлення ТОВ «ШБУ-77» ретроспективно встановлює наявність невиконаних за такими договорами робіт (які є явними, а не прихованими) та самостійно проводить розрахунок їх вартості.

В даному контексті суд вважає за необхідне зазначити, що з часу виконання відповідачем робіт за Договорами №191-17-П, №193-17-П (жовтень-грудень 2023 року) і до дати проведення контрольного обміру (15.07.2025) пройшло майже 2 роки і за загальними обставинами стан об'єктів (проїзних частин міста Мукачево) міг змінитися в ході їх експлуатації та природного зносу, в тому числі й щодо фактичної наявності станом на липень 2025 року бортових каменів, люків, елементів мощення тощо.

Жодних інших доказів, (окрім Акту ревізії та контрольних обмірів від 15.07.2025, проведених з порушення ст. 853 ЦК України без повідомлення Підрядника) на підтвердження позиції щодо завдання збитків у зв'язку з не виконанням умов Договорів до матеріалів справи учасниками не надано, у зв'язку з чим суд констатує, що позивачем не доведено належними доказами ні факту завищення відповідачем об'ємів робіт, ні їх вартості.

Позатим, суд вкотре акцентує увагу, що усі Акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за Договорами №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п підписані, окрім Підрядника та інженера технічного нагляду також і представниками Замовника - Управління міського господарства Мукачівської міської ради, яким не надано суду належних доказів на підтвердження того, що посадові особи відповідача внесли до актів приймання виконаних будівельних робіт завідомо неправдиві дані чи докази, що могло б слугувати підставою для покладення на виконавчий орган позивача відповідальності за завдані збитки (у спірних правовідносинах - доведення факту підписання Актів без проведення огляду результатів здійснених відповідачем робіт).

Окремо оцінюючи позовні вимоги, які ґрунтуються на наявності гарантійного випадку за Договором №182-17-П відповідно до п. 5.14. даного договору, що пов'язаний з руйнуванням верхнього шару асфальтобетонного покриття та просідання основи загальною площею 10 м.кв., у зв'язку з чим відповідно до розрахунку завищення вартості відповідачу нараховано 14 803,52 грн, суд враховує наступне.

За змістом п.п. 2.5., 2.6. Договору №182-17-П Підрядник гарантує якість закінчених робіт та можливість експлуатації об'єкту відповідно до умов затвердженої кошторисної документації протягом гарантійного строку, який становить три роки (згідно додатку Л СОУ 42.1-37641918-128:2014). Перебіг гарантійного строку розпочинається з дати підписання Акту приймання виконаних підрядних робіт і продовжується на строк, впродовж якого об'єкт не міг експлуатуватися внаслідок недоліків (дефектів), відповідальність за усунення яких несе підрядник.

У разі виявлення впродовж гарантійного строку у виконаних роботах недоліків (дефектів), 3амовник протягом 20 днів після їх виявлення повідомляє про це Підрядника і запрошує його для складання акту про порядок і строки усунення виявлених недоліків (дефектів). Якщо Підрядник не з'явиться без поважних причин у визначений в запрошенні строк, Замовник має право залучити до складання акту незалежних експертів, повідомивши про це Підрядника. Акт складений без Підрядника надсилається йому для виконання протягом 3 днів після складання.

Підрядник зобов'язаний за свій рахунок усунути недоліки (дефекти) в строки та в порядку, визначені в акті про їх усунення. Якщо Підрядник не забезпечить виконання цієї вимоги чи буде порушувати строки її виконання, Замовник має право прийняти рішення, попередньо повідомивши про нього Підрядника, про усунення недоліків (дефектів) власними силами або із залученням третіх осіб із відшкодуванням витрат та одержаних збитків за рахунок «Підрядника» (п. 2.7. Договору №182-17-П).

Крім того, у п. 5.15. Договору №182-17-П визначено, що у разі виявлення в період гарантійного строку дефектів (недоліків) Підрядник зобов'язаний на безоплатній основі протягом трьох робочих днів після отримання письмового повідомлення від Замовника прибути для складання двостороннього акту. У разі неприбуття підрядника в зазначений термін Замовник має право скласти акт в односторонньому порядку. З дати складання акту про причини та характер виявлених дефектів Підрядник зобов'язаний за власний рахунок усунути ці дефекти (недоліки). Строк усунення дефектів (недоліків) не повинен перевищувати чотирнадцяти робочих днів, якщо сторонами не погоджено інші терміни.

Таким чином, суд констатує, що в разі дійсної наявності гарантійного випадку за Договором №182-17-П сторонами визначено алгоритм дій, які полягають у:

- повідомленні у 20-денний строк про це Замовником Підрядника із запрошенням останнього для складання акту про порядок і строки усунення виявлених недоліків з можливістю складення такого акту за відсутності Підрядника, який не з'явився без поважних причин за участю незалежних експертів з повідомленням про це Підрядника;

- усуненні виявлених та зафіксованих в такому акті недоліків (дефектів) Підрядником за власний рахунок у визначений в акті строк та спосіб;

- самостійне усунення недоліків Замовником (з попереднім повідомленням Підрядника) власними силами чи із залученням третіх осіб з відшкодуванням витрат та збитків за рахунок Підрядника.

Таким чином, ймовірне «руйнування верхнього шару асфальтобетонного покриття та просідання основи загальною площею 10 м.кв.», зазначене в Акті ревізії може бути підставою для вимоги Замовника про усунення Підрядником відповідних недоліків робіт за Договором №182-17-П за визначеною у самому договорі процедурою, а не пред'явлення вимоги про стягнення завищеної вартості робіт за Договором («суміші МДХР», «перевезення МДХР до 7 км», «улаштування шару основи товщиною 15 см зі МДХР суміші асфальтоукладальником при ширині укладання 3,0 м», «розливання в'яжучих матеріалів», «улаштування покриття з гарячих асфальтобетонних сумішей асфальтоукладальником при ширині смуги до 3,5 м (верхнього шару товщиною 50 мм»), позаяк в даному випадку може мати місце настання гарантійного випадку за таким договором, а не факт невиконання Підрядником зазначених робіт за договором.

При цьому, доказів самостійного усунення відповідних недоліків позивачем суду також не надано, що додатково спростовує аргументи Управління міського господарства Мукачівської міської ради про наявність в нього збитків у спірних правовідносинах.

Суд вважає за необхідне зазначити також, що кошти, які позивач просить стягнути з відповідача, отримано останнім як оплату за виконання робіт за договором, а тому такі кошти набуто за наявності правової підстави. З огляду на вказане, заявлена до стягнення з відповідача сума коштів, перерахована йому як виконавцю будівельних робіт за договором не є збитками в розумінні ст. 22 ЦК України, а правовою підставою позову в цьому разі повинні бути приписи ст. 1212 ЦК України (у випадку доведення підставності заявленого позову).

Враховуючи викладене у сукупності, а також з огляду на вимоги глави 61 Цивільного кодексу України, якою врегульовані правовідносини, що виникають із договорів підряду, та зважаючи на загальні засади цивільно-правової відповідальності, позивачем не доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами факту завдання відповідачем збитків, завданих неналежним виконанням Договорів №180-17-п, №181-17-п, №182-17-п, №186-17-п, №39-10-п, №43-10-п, №190-17-п, №191-17-п, №193-17-п, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача збитків у сумі 578 458,10 грн.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Положеннями статей 13-14 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статті 73 ГПК Украни доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Сторонами у справі не надано суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені судом, а відтак, розглянувши спір на підставі поданих позивачем доказів, суд дійшов висновку про недоведеність та безпідставність позовних вимог, а відтак в задоволенні позову слід відмовити.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати по сплаті судового збору на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача в справі.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 2, 13, 42, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 129, 221, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

На підставі ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду згідно ст. 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного Господарського суду.

Повне судове рішення складено та підписано 13 лютого 2026 року.

Суддя Р.М Лучко