Постанова від 13.02.2026 по справі 120/6039/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/6039/22

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Фелонюк Д.Л.

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

13 лютого 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Вінницького окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:

- визнати дії Вінницького окружного адміністративного суду протиправними щодо відсутності відповіді на скаргу позивача датовану від 14.06.2021;

- зобов'язати Вінницький окружний адміністративний суд надати свою відповідь на скаргу позивача від 14.06.2021.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.03.2024 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Вінницького окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

До суду надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому відповідач вказує про обгрунтованість рішення суду першої інстанції та просить залишити його без змін.

Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи за його участю. Проте, оскільки рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до відповідача з скаргою від 14.06.2021, в якій вимагав негайно та невідкладно поінформувати про стан розгляду позовної заяви у справі №120/1900/21.

Листом від 16.06.2021 № 02.1-08/2642/21 відповідач повідомив позивача, що як встановлено із відомостей, що містяться у комп'ютерній програмі "Діловоство спеціалізованого суду", по адміністративній справі №120/1900/21-а 11.05.2021 прийнято рішення суду про відмову в задоволенні позову та 24.05.2021 ухвалу суду про відмову у задоволенні заяви. Процесуальні документи направлені позивачу на електронну адресу, зазначену у позовній заяві, про що свідчать наявні у матеріалах справи довідки про направлення та підтвердження отримання.

Згідно з витягом з електронної пошти Вінницького окружного адміністративного суду від 16.06.2021 (13:56) зазначений лист направлений на електронну адресу позивача, вказану ним у скарзі.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення виходив з того, що відповідач надав позивачу письмову відповідь.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (стаття 1 Закону України "Про звернення громадян").

Згідно з статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.

Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду (стаття 7 Закону України "Про звернення громадян").

Відповідно до статті 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, медіа, посадових осіб, має, зокрема, право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно з статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень, зокрема, зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Отже громадяни України наділені правом звернення з відповідними скаргами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації, їх посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, а на останніх, відповідно, покладений обов'язок щодо об'єктивного і вчасного розгляду таких скарг та письмового повідомлення громадян про наслідки розгляду.

Згідно матеріалів справи, відповідач 16.06.2021 надав відповідь на скаргу від 14.06.2021 та надіслав її на електронну адресу позивача, зазначену в скарзі.

Таким чином, встановлені обставини при вирішенні спору свідчать про те, що відповідач надав позивачу письмову відповідь. При цьому, Закон України "Про звернення громадян" визначає письмове повідомлення громадянина про результати перевірки скарги, а не спосіб його направлення. Крім того, в скарзі від 14.06.2021 позивач не зазначив бажаний спосіб отримання письмової відповіді.

В апеляційній скарзі позивач посилається на бездіяльність працівників суду, які зобов'язані надсилати процесуальні документи.

Проте судом встановлено, що Вінницьким окружним адміністративним судом надіслано відповідь на запит позивача в межах двох днів засобами електронного зв'язку, а саме на електронну адресу, яка вказана позивачем, що підтверджується матеріалами справи.

При цьому позивачем не вказано, які саме дії чи бездіяльність допущено працівниками суду за наявності доказів направлення йому відповіді на скаргу.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.