Справа № 320/2249/25 Головуючий у 1-й інстанції: Сас Є.В.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
12 лютого 2026 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Черпака Ю.К.,
суддів Кобаля М.І., Штульман І.В.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року, ухвалене в порядку спрощеного (письмового) позовного провадження без повідомлення та виклику сторін, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У січні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач/ ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач/апелянт/ГУ ПФУ у Київській області) про:
- визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Київській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1, 14, у розмірі 1, 197 та у розмірі 1, 0796;
- зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1, 14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, у розмірі 1, 197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, у розмірі 1, 0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходiв щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 та провести перерахунок та виплату пенсії з 01 серпня 2024 року.
Позивач обґрунтовував вимоги тим, що відповідач безпідставно не здійснив індексацію його пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, а саме: з 01 березня 2022 року - із застосуванням коефіцієнта 1,14, який відображає зростання показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачувалися страхові внески та який враховується для обчислення пенсії; з 01 березня 2023 року - з урахуванням коефіцієнта 1,197; з 01 березня 2024 року - з урахуванням коефіцієнта 1,0796.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Київській області щодо відмови в проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197 та 1,0796.
Зобов'язано ГУ ПФУ у Київській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01 серпня 2024 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197 та 1,0796 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14 та 1,197), у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 211, 20 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Київській області.
Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що щорічна індексація пенсій з 1 березня є обов'язковим перерахунком, який має здійснюватися шляхом збільшення того показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який фактично був використаний при первинному обчисленні пенсії конкретної особи, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV. При призначенні пенсії позивачу для обчислення було взято показник середньої зарплати за 2017-2019 роки (7 763, 17 грн), а тому саме цей показник є базою для застосування коефіцієнтів щорічного збільшення. Кабінет Міністрів України має повноваження визначати порядок індексації та розмір коефіцієнта, але не уповноважений змінювати базову розрахункову величину на умовний показник «станом на 01.10.2017» (3 764, 40 грн), як це фактично закладено у пункті 5 Порядку № 124. Такий підхід нівелює мету індексації (підтримання купівельної спроможності) та суперечить акту вищої юридичної сили - Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, оскільки закон прямо вимагає збільшувати показник, який враховувався для обчислення пенсії, а не якийсь історичний для всіх. У разі колізії між законом і підзаконним актом суд зобов'язаний застосувати норму вищої юридичної сили, а суди не повинні застосовувати підзаконні положення, які суперечать закону, навіть якщо вони формально чинні. Отже, відповідач, замінивши застосування коефіцієнтів індексації (1, 14; 1, 197; 1, 0796) встановленням фіксованих доплат 100 грн/135 грн, діяв не у спосіб, визначений законом, і фактично відмовив у належній індексації. Оскільки позивач звернувся до суду 14 січня 2025 року, його порушене право може бути захищене в межах шестимісячного строку, визначеного частиною другою статті 122 КАС України. З огляду на це, перерахунок і виплата пенсії підлягають здійсненню починаючи з 01 серпня 2024 року.
В апеляційній скарзі ГУ ПФУ у Київській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначило, що суд дійшов помилкових висновків щодо неправомірності дій відповідача, оскільки індексація пенсії позивача у 2022-2024 роках проводилась відповідно до чинних постанов Кабінету Міністрів України та Порядку № 124. ГУ ПФУ у Київській області діяло виключно в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та підзаконними нормативно-правовими актами, обов'язковими для застосування. При проведенні індексації застосовувався механізм щорічного осучаснення шляхом поетапного збільшення показника середньої заробітної плати, який був визначений як базовий після перерахунку 2017 року (3 764, 40 грн), та надалі послідовно підвищувався у 2019-2024 роках із застосуванням встановлених урядом коефіцієнтів (1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796). Індексація у 2023 та 2024 роках позивачу фактично була проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (з 01 березня 2023 року із величини 7 405, 03 грн, з 01 березня 2024 року - із величини 7 994, 47 грн), при цьому підвищенню підлягав саме основний розмір пенсії, а встановлені щомісячні доплати (100 грн, 135 грн) передбачені відповідними постановами Кабінету Міністрів України та враховуються під час подальших перерахунків. Крім того, підлягають врахуванню положення пункту 4-3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, яким передбачено перерахунок раніше призначених пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки (3 764,40 грн), а також на те, що подальші перерахунки здійснюються відповідно до постанов Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду. Суд першої інстанції безпідставно не застосував Порядок № 124 у повному обсязі, фактично поставив під сумнів його правомірність, а також неправильно витлумачив положення частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, зробивши висновок про необхідність застосування для індексації саме того показника середньої заробітної плати, який враховувався при первинному призначенні пенсії позивачу. Всі перерахунки пенсії позивачу проведено відповідно до чинного законодавства, із дотриманням встановленого порядку та із врахуванням усіх належних доплат і підвищень, а тому підстав для визнання його дій протиправними та зобов'язання здійснити повторний перерахунок немає.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Апеляційний розгляд справи відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних доказів.
Згідно з частинами першою та другою статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
З метою повного та всебічного встановлення обставин справи, колегією суддів вирішено продовжити на розумний строк її апеляційний розгляд.
Перевіривши повноту встановлення фактичних обставин справ та їх правову оцінку, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Київській області та з 16 березня 2020 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що не заперечується сторонами.
Вважаючи, що під час перерахунку пенсії, відповідачем не проведено індексацію шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні, який враховується при обчисленні його пенсії на коефіцієнти збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 ОСОБА_1 16 грудня 2024 року звернувся до відповідача з відповідною заявою.
Листом від 27 грудня 2024 року № 16086-36940/М-02/8-1000/24 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 1), призначену з 16 квітня 2020 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, при обчисленні якої було застосовано показник середньої заробітної плати за 2017-2019 роки у розмірі 7 763,17 грн. Індексація пенсії позивача у 2022-2024 роках проводилась відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 118, № 168 та № 185, а також Порядку № 124, шляхом поетапного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, із застосуванням встановлених коефіцієнтів (1, 14; 1, 197; 1, 0796). При цьому, з 01 березня 2022 року, 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року позивачу проведено відповідні перерахунки пенсії, а у випадках, коли розмір підвищення не досягав визначених критеріїв, встановлювались щомісячні доплати у розмірі 135 грн та 100 грн, які враховуються під час подальших перерахунків. У листі наведено розрахунок розміру пенсії, зазначено складові пенсійної виплати (основний розмір, доплата за понаднормовий стаж, індексаційні доплати, додаткова пенсія особі, віднесеній до категорії постраждалих від ЧАЕС) та підкреслено, що підвищенню підлягає саме основний розмір пенсії, тоді як встановлені доплати є складовими загального розміру виплати та враховуються при наступних перерахунках. Отже, у проведенні додаткового перерахунку з 01 березня 2024 року у запропонований позивачем спосіб слід відмовити, оскільки всі перерахунки та доплати здійснені відповідно до чинного законодавства та в межах повноважень органу Пенсійного фонду.
З доданого до листа розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 слідує, що розмір пенсії з надбавками після перерахунку з 01 березня 2024 року становить 8 559, 90 грн.
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача щодо непроведення індексації пенсії у правильному розмірі, позивач звернувся до суду.
Колегія суддів, переглядаючи рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку, враховує наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) врегульовано принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).
Пунктом 1 Порядку № 124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України № 1058-IV.
За пунктом 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою: К= (ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% + 1/100%, де: ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках); ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою: ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100 % - 100 %, де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян від 26 березня 2008 року № 265 (Офіційний вісник України, 2008 року, №25, статті 785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
На виконання вимог вищезазначених норм у 2021, 2022, 2023 та 2024 роках Кабінетом Міністрів України були прийняті відповідні нормативні акти, зокрема: постанова «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, постанова «Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, постанова «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 та постанова «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів» (далі - Постанова № 127) установлено:
- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11;
- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 127 зазначена щомісячна доплата враховується під час проведення у подальшому перерахунків пенсії у зв'язку з індексацією показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118 (далі - Постанова № 118) установлено, що з 01 березня 2022 року:
- перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;
- у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з пунктом 4 Постанови № 118 з 01 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168 з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 року, № 19, стаття 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Абзацом 3 пункту 2 Постанови № 168 визначено, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Пунктом 6 Постанови № 168 передбачено, що з 01 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 (далі - Постанова № 185) з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком, затвердженим Постановою № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,0796. Таке підвищення також враховується при наступних розрахунках пенсії на загальних підставах.
Пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивачу призначена з 05 травня 2021 року, а тому правильним є висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV з 01 березня 2022 року з урахуванням Постанови № 118, з 01 березня 2023 року з урахуванням Постанови № 168, а також з 01 березня 2024 року з урахуванням Постанови № 185.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач автоматично провів перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2022, 2023 та 2024 року з урахуванням Постанов №№ 118, 168 і 185, та встановив до пенсії доплату в розмірах: за 2022 рік - 135, 00 грн; за 2023 рік - 100, 00 грн; за 2024 рік - 100, 00 грн.
Проіндексований розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2017-2019 роки), із застосуванням затверджених щорічних коефіцієнтів збільшення, становить: станом на 2021 рік: 7 763, 17 х 1,11 = 8 617, 12 грн (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127); станом на 2022 рік: 8 617, 12 х 1,14 = 9 823, 51 грн (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118); станом на 2023 рік: 9 823, 51 х 1,197 = 11 753, 94 грн (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168); станом на 2024 рік: 11 753, 94 х 1,0796 = 12 683, 46 грн (згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 № 185).
Отже, після застосування передбачених постановами Кабінету Міністрів України № 118, 168 та 185 коефіцієнтів збільшення показник середньої заробітної плати є вищим, ніж той, з якого фактично здійснювалося нарахування та виплата пенсії позивачці.
Це спростовує доводи пенсійного органу про менший розмір проіндексованого показника порівняно з уже застосованим та свідчить про необґрунтованість відмови у проведенні індексації, а також про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо застосування положень частини другої статті 122 КАС України та обмеження періоду судового захисту шестимісячним строком, що обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.
Оскільки позивач звернувся до суду 14 січня 2025 року, суд першої інстанції обґрунтовано визначив, що його право підлягає судовому захисту з 01 серпня 2024 року, тобто в межах встановленого законом строку.
Такий підхід відповідає принципу правової визначеності, забезпечує баланс між стабільністю публічно-правових відносин та ефективним захистом прав особи і узгоджується з усталеною судовою практикою щодо застосування процесуальних строків у спорах про перерахунок пенсійних виплат.
Оскільки суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, то колегія суддів згідно із статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги залишає її без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: Черпак Ю.К.
Судді: Кобаль М.І.
Штульман І.В.