13 лютого 2026 р. Справа № 440/8486/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: П'янової Я.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 (головуючий суддя І інстанції: С.О. Удовіченко) по справі № 440/8486/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 01 серпня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 01 серпня 2024 року.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 01.08.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити, здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, а саме з 01.08.2024.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не погодившись із рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що розпорядженням від 10.04.2025 року №163650006905 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви від 03.04.2025, з урахуванням норм ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( від дати попереднього звернення за призначенням пенсії минув трьохмісячний термін).
Отже, на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не може бути покладений обов'язок відновлення порушених прав позивача, оскільки ним рішення про відмову в призначені пенсії не приймалося.
Позивач відзив на апеляційну скаргу надав, зазначив про правомірність судового рішення. Просив врахувати, що предметом спору не є право на призначення пенсії, а позивач не погоджується лише із датою призначення пенсії.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді Бегунц А.О., П'янова Я.В.
У зв'язку з відрядженням судді Бегунца А.О., на підставі повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, визначений новий склад колегії: головуючий суддя Русанова В.Б., судді П'янова Я.В., Подобайло З.Г.
Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст. 311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзиву на неї, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 14.10.2024 звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону № 1058-IV.
За наслідками розгляду його звернень пенсійним органом приймалися рішення від 22.10.2024 , 26.12.2024 №163650006905 по відмову в призначені пенсії.
03.04.2025 позивач втрете звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, відповідно до Закону № 1058-IV.
10.04.2025 розпорядженням Миргородського об'єднаного управління ПФУ №163650006905 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви від 03.04.2025, з урахуванням норм ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 03.04.2025.
15.04.2025 позивач подав до пенсійного органу заяву про призначення пенсії саме з дати досягнення ним пенсійного віку 55 років згідно ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 01.08.2024.
23.04.2025 листом Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило, що розпорядженням від 10.04.2025 №163650006905 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій з 03.04.2025, згідно заяви №1477 від 03.04.2025. Обчислення та виплату пенсії проведено згідно норм чинного законодавства України.
Не погоджуючись із датою призначення пенсії позивач звернувся до суду .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з протиправності дій відповідача щодо відмови у призначенні, нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" саме з дня, що настає, що настає за днем досягнення пенсійного віку, зокрема з 01.08.2024 та зобов'язав призначити пенсію з цієї дати.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 308, 311 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.03.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
За змістом абзацу першого пункту 4 статті 115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворюванн'язкове державне пенсійне страхування»
Відповідно до ч. 1 ст. 83 Закону № 1788 пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку. Пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку.
Питання щодо порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1, (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до п.п.1.1 Порядку № 22-1 зокрема заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України .
Згідно з п. 1.8. Порядку №22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Колегія суддів зазначає, що предметом спору не є страховий стаж чи право позивача на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 115 Закону № 1058-ГУ.
Спірним є питання дати призначення позивачу дострокової пенсії за віком.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-ГУ пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Судом встановлено, 30.07.1969 року позивачу виповнилося 55 років, 14.10.2024 він вперше звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії.
Розпорядженням від 10.04.2025 №163650006905 призначено позивачу пенсію за віком відповідно до ст. 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як учаснику бойових дій з 03.04.2025 (дата подання заяви втретє), посилаючись на його заяву від 03.04.2025.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
За змістом пункту 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Верховний Суд у постанові від 24 грудня 2019 року у справі №209/2050/17 зазначає, що право особи на пенсію не може залежати від встановлення усіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії, і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу.
У постанові Верховного суду від 18.04.2019 у справі №172/730/17 зазначено, що право позивача на отримання належних особі пенсійних виплат в цьому випадку не може ставитися в залежність від підтвердження в судовому порядку тих обставин, які існували на час звернення із первинною заявою та викликали сумнів у пенсійного органу, а тому таке право підлягає поновленню з моменту його виникнення.
Вперше позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії 14.10.2024, тобто в межах трьох місячного строку, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058-ІУ, при дотриманні якого пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
При цьому, ані при повторному зверненні від 20.12. 2024 , ані при третьому зверненні від 03.04.2025 позивач до заяви про призначення пенсії не надавав інших документів на підтвердження страхового стажу, окрім тих, які були подані при первинному зверненні за призначенням пенсії.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про неправомірну відмову пенсійного органу у призначенні позивачу пенсії за віком з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку , а саме з 01.08.2024.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, відмовляючи Позивачу у призначенні пенсії з 01.08.2024, діяло всупереч вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 45 Закону № 1058-ГУ та Порядку № 22-1.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 322, 325, 326, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 01.10.2025 по справі № 440/8486/25 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді Я.В. П'янова З.Г. Подобайло