Рішення від 13.02.2026 по справі 620/17/26

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 року Чернігів Справа № 620/17/26

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Дубіної М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

28.12.2025 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом (зареєстрований у суді 02.01.2026), у якому просить:

визнати протиправними та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене довідкою військово-лікарської комісії (постановою) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2025 №2025-0627-1239-5967-7;

зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторний його медичний огляд для визначення придатності до військової служби, з врахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення № 402) з урахуванням висновків суду.

На обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що під час проходження військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) з метою встановлення йому діагнозу та ступеню порушеннями функцій, не проводилися відповідні діагностичні заходи, передбачені пунктами 3.4 та 3.5 глави 3 Положення № 402, зокрема ВЛК не надало можливості надати інформацію про стан здоров'я та відповідні документи щоб встановити реальну придатність до військовоії служби; у ВЛК відсутні медичні документи, які б свідчили про реальне проведення огляду лікарями; картка містить лише висновок «придатниий» та печатки з підписами спеціалістів; в картці обстеження та медичного огляду зазначено діагноз шийний остеохондроз з протрузіями і екструзіями м/х дисків, проте, графа обстеження лікарем-хірургом взагалі не заповнена; обстеження лікарем неврологом неможливо прочитати; в картці обстеження та медичного огляду зазначено діагноз: Хронічний вірусний гепатит С, стан після лікування. Хронічнии? панкреатит. Стеатогепатоз. Бронхіальна астма. ДН 0 ст., але відомостеи? що в зв'язку з виявленою хворобою позивач оглядався за цими медичними показаннями лікарями відповідних спеціальностеи? немає. Зокрема, немає висновків: пульманолога, гастроентеролога, алерголога; його не оглядали усі лікарі, які повинні були проводити огляд, при викладені висновків лікарів карта обстеження та медичного огляду позивача не містить прізвищ деяких лікарів, а ті прізвища, які вказані, зазначені дуже нерозбірливим почерком, який не дає змоги їх прочитати, тому висновок ВЛК було прийнято з порушенням вимог Положення про ВЛК, що призвело до порушення права позивача на об'єктивну, справедливу та законну оцінку стану його здоров'я.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Дубіної М.М. від 05.01.2026 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цій справі. Ухвалено здійснювати розгляд справи суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи за наявними в ній матеріалами.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на вказану позовну заяву.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 був направлений до військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 для визначення ступеня придатності до проходження військової служби під час мобілізації.

Згідно з довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.06.2025 № 2025- 0627-1239-5967-7 ОСОБА_1 було встановлено діагноз: шийний остеохондроз з протрузіями і екструзіями м/х дисків. Хронічний вірусний гепатит С, стан після лікування. Хронічний панкреатит. Стеатогепатоз. Бронхіальна астма. ДН 0 ст.

Довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.06.2025 №2025- 0627-1239-5967-7, ОСОБА_1 був визнаний «придатним до військової служби» на підставі статей: 64В, 47В, 54В, 4В графи ІІ розкладу хвороб.

Судом встановлено, що згідно із карткою обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 під час медичного огляду не були проведені лабораторні дослідження: загального аналізу крові, визначення групи крові та резус-фактора, загальний аналіз сечі, інші дослідження, оскільки в графі 8 не зазначено жодного результату таких досліджень. З цієї картки обстеження та медичного огляду позивача видно, що позивач пройшов обстеження у спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, ЛОРа, психіатра, стоматолога; зроблено флюорографію органів грудної клітки, ЕКГ. Зазначений діагноз: діагноз: шийний остеохондроз з протрузіями і екструзіями м/х дисків. Хронічний вірусний гепатит С, стан після лікування. Хронічний панкреатит. Стеатогепатоз. Бронхіальна астма. ДН 0 ст.

Водночас, відповідно до Виписки №341 із медичної карти стаціонарного (амбулаторного) хворого від 07.07.2025 позивачу встановлено діагноз: Бронхіальна астма, персистуюча, середнього ступеню тяжкості, гормонозалежна, прогресуючий перебіг. ХРН,МКС ІІ,ДН ІІ.

Відповідно до консультативного Висновку лікаря-алерголога від 15.07.2025 позивачу встановлено діагноз: бронхіальна астма персистуюча, середнього ступеню важкості, гормонозалежна, прогресуючий перебіг, стадія загострення. ЛНІІ.

Відповідно до консультативного Висновку спеціаліста лікаря гастроентеролога від 07.07.2025 позивачу встановлено діагноз: Стеатоз печінки (НАЖХП) ускладнений фіброзом печінки (F I-II по METAVIR), реконвалесцент хр.вірусного гепатиту С (завершення лікування противірусними препаратами 11.2024) Хр.панкреатит в ст.ремісіі?.С - м подразненого кишечника.

Також в матеріалах справи містяться результати лабораторних досліджень загального аналізу крові позивача, дослідження якого проведені 05.07.2025, деякі референтні значення показників якого, вказані поза нормою таких показників (зокрема, нейтрофіли, лімфоцити, еозинофіли).

ОСОБА_1 , вважаючи протиправним рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене довідкою військово-лікарської комісії (постановою) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2025 №2025-0627-1239-5967-7, звернувся до суду з цим позовом.

Суд, визначаючись щодо заявлених вимог по суті, виходить з того, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу (частина 1).

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України (частина 2).

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (частина 1).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначено Законом України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).

Згідно з частиною другою статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною третьою статті 1 Закону №2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частини п'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Згідно з частиною дев'ятою статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Відповідно до абзацу 1 частини десятої статті 1 Закону №2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату.

Частиною другою статті 2 Закону №2232-ХІІ передбачено, що проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Згідно з частиною тринадцятою статті 2 Закону № 2232-ХІІ військовозобов'язані, які, зокрема, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону № 2232-ХІІ та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення №402.

Так, згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами І-ІІ груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово- Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів (пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово- лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення № 402.

Зокрема, згідно пункту 3.1. глави 3 розділу II Положення № 402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

Відповідно до пункту 3.4. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші лабораторні та інструментальні дослідження виконуються за показанням.

Згідно із пунктом 3.5. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

Військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.

Відповідно до пункту 3.6. глави 3 розділу ІІ Положення № 402 картка обстеження та медичного огляду на солдатів, матросів, сержантів і старшин зберігається у ТЦК та СП до чергового огляду, а на офіцерів, прапорщиків (мічманів) у їх особових справах - постійно.

Абзацом 10 пункту 5.1.глави 5 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що на кожного кандидата заводиться Картка обстеження та медичного огляду.

Отже, під час проходження ВЛК результати усіх аналізів, медичних оглядів, військовозобов'язаного заносяться до картки обстеження та медичного огляду, форма якої затверджена Положенням № 402.

За змістом Положення № 402 в картці обстеження та медичного огляду наявний, зокрема розділ дев'ятий під назвою: «Результати додаткових методів обстеження». Даний розділ картки обстеження та медичного огляду, згідно із додатком 13 до Положенням № 402 має таких вигляд: « 9. Результати додаткових методів обстеження. Назва дослідження. Дата Результат. Загальний аналіз крові. Група крові та резус-фактор. Біохімічний аналіз крові: вміст глюкози, вміст білірубіну, вміст АЛТ, вміст загального білка. Серологічний аналіз крові на: ВІЛ, антиген до вірусу гепатиту В, антитіла до вірусу гепатиту С, реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном. Загальний аналіз сечі. Флюорографія органів грудної клітки. ЕКГ. Інші дослідження. Місце для вклеювання направлення командира військової частини (військового комісара), характеристик, інших медичних та додаткових матеріалів, додаткових методів обстеження тощо.».

Вирішуючи спір, суд враховує і правовий висновок Верховного Суду, наведений у постанові від 12.06.2020, що ухвалена у справі №810/5009/18, згідно якого до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає позивач під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби. Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.06.2025 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 проведено медичний огляд позивача.

Зі змісту картки обстеження та медичного огляду військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 27.06.2025 слідує, що позивач, за результатами проведення медичного огляду визнаний придатним до проходження військової служби.

Відповідно до картки обстеження та медичного огляду позивач пройшов обстеження у спеціалістів: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, ЛОРа, психіатра, стоматолога; зроблено флюорографію органів грудної клітки, ЕКГ. Зазначений діагноз: діагноз: шийний остеохондроз з протрузіями і екструзіями м/х дисків. Хронічний вірусний гепатит С, стан після лікування. Хронічний панкреатит. Стеатогепатоз. Бронхіальна астма. ДН 0 ст.

Водночас, надаючи оцінку доводам позову щодо порушення процедури прийняття висновку ВЛК про придатність позивача до військової служби, суд звертає увагу на те, що з відомостей, наявних у картці обстеження та медичного огляду від 27.06.2025 (складена за формою згідно Додатку 13 до Положення № 402) вбачається, що така картка не містить даних результатів проведення загального аналізу крові позивача, групи крові та резус-фактор, загального аналізу сечі та інших досліджень.

Вказане свідчить, що відповідачами при проведенні медичного огляду позивача не дотримано вимоги пункту 3.4. глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом МОЗ від 14.08.2008 року № 402, чим порушено процедуру проведення медичного огляду позивача.

Суд наголошує, що особливістю адміністративного судочинства, порівняно з іншими видами судочинства, є обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності ( частина друга статті 77 КАС України).

Однак відповідачами у ході судового розгляду справи не спростовані доводи позову щодо порушення процедури проходження позивачем військово-лікарської комісії, за результатом якої було прийнято рішення про визнання його придатним до військової служби.

За таких обставин, враховуючи встановлення судом порушення відповідачем порядку проведення медичного огляду позивача, суд вважає необґрунтованими та передчасними висновки ВЛК, наведені у картці обстеження та медичного огляду 27.06.2025 та довідці від 27.06.202 №2025-0627-1239-5967-7 про придатність позивача до проходження військової служби.

Таким чином, оскільки позивач не отримав повного обсягу обов'язкових обстежень, передбачених пунктом 3.4 глави 3 розділу II Положення про ВЛК. Через це висновок ВЛК не відповідає вимогам об'єктивності, що унеможливило встановлення фактичного стану здоров'я. Вказане є достатньою підставою для повторного направлення на ВЛК.

Так, згідно із статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи оскаржувані дії (рішення) суб'єктів владних повноважень, які зумовили звернення позивача до суду з цим позовом, на відповідність їх критеріям, наведеним у статті 2 КАС України, суд приходить до висновку, що при їх вчиненні (прийнятті) відповідачі: діяли не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; необґрунтовано; не добросовісно; не розсудливо; без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямована ця дія (рішення).

Керуючись принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина перша статті 8 Конституції України, частина перша статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України), суд вважає, що за наведених вище обставин відповідачі не вправі були виносити постанову про придатність позивача до військової служби без проведення всіх медичних досліджень стану здоров'я позивача, передбачених Положенням № 402.

Відтак, такі дії відповідачів щодо позивача не ґрунтуються на законі, суперечать принципу верховенства права та не узгоджуються із судовою практикою Європейського суду з прав людини.

Так, зокрема, рішення відповідачів не відповідають принципу належного урядування, який, як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість.

За змістом судової практики Європейського суду з прав людини захист законних сподівань (очікувань) є одним з аспектів правової визначеності, при цьому державні органи повинні дотримуватися принципу належного урядування (рішення ЄСПЛ «Суханов та Ільченко проти України», «Рисовський проти України», «Лелас проти Хорваті», «Копецький проти Словаччини» тощо).

Крім того, згідно пункту 2.1. розділу ІІ Положення № 402 постанови як штатних, так і позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання, а тому оскаржувана постанова (у формі довідки) впливає на права позивача щодо придатності до військової служби. А тому суд зазначає, що позивач має право звернутися до суду з позовом про оскарження постанови будь-якої ВЛК, оскільки право на судовий захист є гарантованим Конституцією України.

З огляду на викладене у своїй сукупності, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача у цій ситуації буде: визнання протиправним та скасування рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене довідкою військово-лікарської комісії (постановою) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2025 №2025-0627-1239-5967-7; зобов'язання Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторний його медичний огляд для визначення придатності до військової служби, з врахуванням вимог Положення № 402 з урахуванням висновків суду.

Саме такий спосіб захисту порушених прав позивача відповідає об'єкту порушеного права й у спірних правовідносинах є достатнім та необхідним.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених вимог не спростовують. При цьому, згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява №4909/04, відповідно до пункту 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 968, 96 грн, сплачений згідно з квитанцією від 28.12.2025 №8401-4686-3427-7664.

Керуючись статтями 2, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене довідкою військово-лікарської комісії (постановою) військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.06.2025№2025-0627-1239-5967-7.

Зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби, з врахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони від 14.08.2008 № 402, з урахуванням висновків суду.

Стягнути з Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі у розмірі в розмірі 968, 96 грн, сплачений згідно з квитанцією від 28.12.2025 №8401-4686-3427-7664.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_7 (16608, Чернігівська область, м. Ніжин, вул. Редькінська, 6; унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_2 ).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_2 ; унікальний ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_2 ).

Суддя Марія ДУБІНА