Справа № 560/20509/25
іменем України
13 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника без урахування довідки про заробітну плату, отриману в зоні відчуження померлим годувальником, що видана ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника з 01.08.2025 з урахуванням довідки про заробітну плату, отриману в зоні відчуження померлим годувальником.
В обґрунтування позову зазначає, що при обчисленні пенсії по втраті годувальника, яку отримує його законний представник, пенсійним органом не було взято до уваги розміри заробітної плати, отриманої в зоні відчуження померлим годувальником, яка видана ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51. Зазначене призвело до зменшення розміру пенсії.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву, відтак суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
На обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду в Хмельницькій області перебуває ОСОБА_2 , якій виплачується пенсія у разі втрати годувальника, призначена на неповнолітнього ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796.
Розмір пенсії був обчислений виходячи із розміру заробітку ОСОБА_3 (годувальника), одержаного ним за роботу в зоні відчуження у 1986 відповідно до довідки, виданої ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51. Основний розмір пенсії з урахуванням змісту вказаної довідки становив 34161,36 грн. (68322,72 (середньомісячний заробіток) * 50% ( відсоток втрати працездатності)). У подальшому пенсійний орган зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 12930,67 грн.
Листом від 29.09.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що пенсія призначена з 16.04.2011 та з 01.03.2025 розмір пенсії становив 23610,00 грн. При перевірці електронної пенсійної справи встановлено, що розмір пенсії обчислювався із врахуванням заробітної плати годувальника за період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Вказується на те, що згідно з довідкою від 26.07.2001 №51 годувальник ОСОБА_3 був відряджений 12.06.1986 в м. Прип'ять. Водночас, довідка від 26.07.2001 видана без зазначення підстави, тобто не містить посилання на наказ, згідно з яким ОСОБА_3 був відряджений в зону відчуження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В матеріалах наявні довідки про заробітну плату ОСОБА_3 за період роботи в зоні відчуження з 12.06.1986: від 28.12.2004 №64, видана ВАТ «Промінь», про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження ( в сумі 95,32 крб.), від 12.05.2005 №78, видана ВАТ «Промінь» про заробітну плату за період роботи в зоні відчуження (в сумі 53,62 крб.) У акті зустрічної перевірки достовірності виданих довідок про роботу в зоні відчуження (від 23.02.2005) зазначено, що первинні документи про роботу ОСОБА_3 в зоні відчуження у ВАТ «Промінь» відсутні. В особових рахунках по нарахуванню заробітної плати за 1992 ОСОБА_3 нарахована додаткова заробітна плата «по ЧАЕС» в сумі 38,10 крб. згідно з наказом по ВАТ «Промінь» від 30.12.1992 №298. Враховуючи відсутність первинних документів у ВАТ «Промінь» про роботу ОСОБА_3 в зоні відчуження, невідповідність в довідках сум заробітної плати за період роботи в зоні відчуження, з 01.08.2025 розмір пенсії по втраті годувальника обчислений із врахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Розмір пенсії по втраті годувальника з 01.08.2025 становить 12930,67 грн.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Абзац 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1 визначає, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Згідно з п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, який призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Пунктами 1 та 2 частини 1 статті 64 Закону №1058-ІV встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати.
Встановлено, що довідка про заробіток для обчислення пенсії №51 від 26.07.2001, видана ВАТ "Промінь", копія якої додана до матеріалів справи, видана ОСОБА_3 (годувальнику) стосовно одержаної ним за роботу в зоні відчуження у 1986 заробітної плати.
Суд виходить з того, що відсутність у відповідача можливості здійснити самостійну перевірку виданої померлому годувальнику довідки про заробітну плату, не може бути належною підставою для відмови у її врахуванні при обчисленні пенсії особі, яка перебувала на утриманні померлого годувальника.
Частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих документів і такі повноваження можуть бути реалізовані шляхом вчинення відповідних запитів, витребування первинних документів з метою підтвердження виплаченої заробітної плати, а також шляхом проведення перевірок.
Водночас, матеріали справи не містять належних доказів вчинення таких дій або будь-яких інших активних дій з боку відповідача. Зазначення про "перевірку електронної пенсійної справи" не доводить реальне здійснення належної перевірки документів пенсійним органом. Крім того, суду не надані будь-які докази того, що така перевірка фактично проводилась.
У постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 Верховний Суд зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні/перерахунку пенсії.
Вказана позиція також підтримана Верховним Судом у постановах від 12.04.2021 у справі №219/4550/17, від 03.06.2021 у справі №127/8001/17.
Як зазначено Верховним Судом у постанові від 23.12.2020 у справі №520/7125/17, посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати у зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки, є безпідставним, оскільки довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у пенсійного органу були відсутні.
Зважаючи на це, неврахування пенсійним органом довідки №51 від 26.07.2001, що видана ВАТ "Промінь" про роботу померлого годувальника, є порушенням права особи, яка перебувала на утриманні, на належне пенсійне забезпечення у розмірі, визначеному законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.12.2021 у справі №560/3907/18.
З огляду на це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.08.2025 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника, призначеної на ОСОБА_1 , з урахуванням заробітку, що вказаний у довідці про заробітну плату, отриману в зоні відчуження ОСОБА_3 , виданій ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51.
Що стосується позовної вимоги про визначення середньомісячного заробітку у розмірі 68322,72 грн., суд виходить з того, що обчислення конкретної суми пенсії належить до дискреційних повноважень відповідача, а не суду.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки пенсійним органом не доведено обґрунтованості дій та доводи позовної заяви належними доказами не спростовано, наявні підстави для задоволення позову частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо обчислення пенсії по втраті годувальника, призначеної на ОСОБА_1 , без урахування заробітку, що вказаний у довідці про заробітну плату, отриману в зоні відчуження ОСОБА_3 , виданій ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника, призначеної на ОСОБА_1 , з урахуванням заробітку, що вказаний у довідці про заробітну плату, отриману в зоні відчуження ОСОБА_3 , виданій ВАТ «Промінь» 26.07.2001 за №51 (з урахуванням виплачених сум).
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 950 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 лютого 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок