Рішення від 12.02.2026 по справі 560/1222/26

Справа № 560/1222/26

РІШЕННЯ

іменем України

12 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.розглянувши адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Військова частина НОМЕР_1 звернулась до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 14.01.2026 про стягнення виконавчого збору у виконавчому провадженні ВП№79989901. Зазначає, що оскільки військова частина фінансується за рахунок державного бюджету і її борги за судовими рішеннями погашаються за рахунок спеціальної бюджетної програми, відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір у таких випадках не стягується.

У відзиві відповідач позов не визнає. Зазначає, що на момент винесення 14.01.2026 постанов державного виконавця про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору підтвердженої інформації про добровільне виконання рішення суду у державного виконавця не було. Вказує на те, що спірна постанова є законною, оскільки щодо позивача не встановлені підстави для нестягнення виконавчого збору.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про розгляд справи повідомлені.

З огляду на це, суд здійснює розгляд справи в письмовому провадженні без проведення фіксування судового засідання технічними засобами.

При вирішенні спору суд виходить з такого.

Порядок виконання на території України судових рішень визначається Законом України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження".

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів". Відповідно до ст. 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державний виконавець виносить постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів)

Стаття 27 Закону України “Про виконавче провадження» передбачає, що виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби.

Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби. У разі наступних пред'явлень державному виконавцю до виконання виконавчого документа виконавчий збір стягується в частині, що не була стягнута під час попереднього виконання. У разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню. Під час передачі виконавчого документа від органу державної виконавчої служби приватному виконавцю виконавчий збір не стягується, якщо він не був стягнутий на момент передачі. У разі стягнення частини виконавчого збору на момент передачі виконавчого документа приватному виконавцю стягнута частина виконавчого збору поверненню не підлягає. Виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.

Отже, виконавчий збір належить до обов'язкових наслідків відкриття виконавчого провадження; він пов'язаний безпосередньо з початком примусового виконання рішення державним виконавцем; державний виконавець зобов'язаний нарахувати і стягнути виконавчий збір при відкритті провадження, якщо примусове виконання може супроводжувати стягнення збору; перелік випадків, коли виконавчий збір не стягується, є вичерпним та визначений у ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».

Дослідивши обставинb справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.

Судом встановлено, що у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебуває на виконанні виконавче провадження ВП№79989901 щодо виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/5824/25, яким військову частину НОМЕР_1 зобов'язано здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 з 29.01.2020 по 18.07.2022, а також всіх інших належних за цей період додаткових видів грошового забезпечення (грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених з застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, установленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-ІХ станом на 01.01.2020, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-ІХ станом на 01.01.2021, Законом України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" від 02.12.2021 №1928-ІХ станом на 01.01.2022 із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Рішення набрало законної сили 10.10.2024.

14.01.2026 державним виконавцем відкрите виконавче провадження ВП№79989901 та зобов'язано боржника протягом 10 робочих днів виконати рішення суду у спосіб та у порядку, встановленому виконавчим документом. Також 14.01.2026 прийнята спірна постанова про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 34588 грн.

Копію постанов про відкриття виконавчого провадження та про стягнення виконавчого збору направлено рекомендованим листом на адресу військової частини НОМЕР_1 та нею отримано, що не заперечується.

Позивач посилається на положення п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», який встановлює, що виконавчий збір не стягується, якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»

Водночас, у справі відсутні належні докази того, що виконання рішення суду/виконавчого документа здійснюється за рахунок окремо визначеної бюджетної програми в порядку, визначеному Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» застосовується до рішень про стягнення коштів, боржником у яких є державний орган, якщо виконання здійснюється через Державну казначейську службу з використанням спеціальної бюджетної програми, призначеної для цієї мети.

Натомість у справі відсутні належні докази того, що виконавчий документ був поданий до органу казначейства, списання коштів здійснювалось /здійснюється відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», для чого використовувалась /використовується спеціальна бюджетна програма.

У цьому випадку сума виплати не визначена судом, боржник зобов'язаний вчинити дії і виконання рішення здійснюється саме через органи ДВС. Це означає, що механізм виконання відповідає загальному порядку примусового виконання, визначеному Законом України «Про виконавче провадження», а не спеціальному порядку, який передбачений Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»

Сам по собі статус державного органу не звільняє позивача від обов'язку сплати виконавчого збору, який не є фінансовим обтяженням, натомість є платою за примусове виконання, яка стягується незалежно від форми власності боржника.

Крім того, КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», про який згадується у наданому позивачем листі Міністерства оборони України, за яким начебто планується виділення відповідного фінансування, не підпадає безпосередньо під ознаки бюджетної програми для виконання рішень суду в порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Так, КЕКВ 2800 є кодом класифікації видатків у межах певної бюджетної програми (фактично категорією витрат), водночас докази належності його до конкретної бюджетної програми, передбаченої законодавчо для виконання рішень суду саме в порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (через механізм казначейського безспірного списання), у справі відсутні.

У справі також відсутні належні докази того, що рішення суду було виконано боржником до прийняття постанови про відкриття виконавчого провадження, що б звільняло його від обов'язку сплати виконавчого збору.

Зважаючи на це, підстави для несплати виконавчого збору, на які посилається позивач, фактично відсутні, відтак не могли бути взятими до уваги органом ДВС.

Оскільки відповідачем доведено правомірність дій та спірної постанови, а судом не встановлено незаконність дій виконавця і підстави для скасування постанови, у позові слід відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12 лютого 2026 року

Позивач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 )

Відповідач:Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29018 43315602)

Головуючий суддя І.С. Козачок