Рішення від 12.02.2026 по справі 560/20376/25

Справа № 560/20376/25

РІШЕННЯ

іменем України

12 лютого 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не направлення документів ОСОБА_1 на розгляд комісії Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 направити документи ОСОБА_1 на розгляд комісії Міністерства оборони України щодо виплати одноразової грошової допомоги. Зобов'язати Міністерство оборони України нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що після переогляду, починаючи з 11.03.2020 є інвалідом ІІ групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язку військової служби, а тому відповідно до п. 4 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон України № 2011-XII) має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги.

29.07.2025 року, на його прохання, працівники ТЦК та СП прийняли письмове звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності. Тобто, ОСОБА_1 , неодноразово звертався у межах строку ( 02.12.2023, 20.01.2025, 29.07.2025) законного звернення, який почав обчислюватися з моменту відновлення права (набрання чинності змін до Закону) - з 25.08.2022 року.

Однак, ТЦК та СП відмовили у подальшому рухові документів, посилаючись на нібито пропуск трирічного строку, при цьому ТЦК самостійно прийняв рішення фактично по суті, замість того, щоб направити матеріали до Міністерства оборони України, що є його прямим обов'язком.

Також представник звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте у виплаті одноразової грошової допомоги мені було відмовлено знову.

Вважає незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від Міністерства оборони України на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до п.п. 21-23 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Порядок), механізм реалізації права на допомогу передбачає: подання особою повного пакету документів до уповноваженого органу (в т.ч. ТЦК та СП); формування висновку щодо виплати допомоги (п.23 Порядку) уповноваженим органом; направлення такого висновку разом із пакетом документів до розпорядника бюджетних коштів - Міноборони України; ухвалення рішення Міноборони у місячний строк (або у тримісячний - у період дії воєнного стану) з моменту надходження повного пакету документів, передбачених Порядком

Згідно з пунктом 23 Порядку, прийняття рішення Міноборони (як розпорядника бюджетних коштів) можливе виключно після надходження повного пакету документів та відповідного висновку від уповноваженого органу. Без цих документів Міністерство не має повноважень ініціювати процес виплати допомоги.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу суду надійшов відзив в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач не надав копії постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, документ який підтверджує, що поранення не пов'язане із вчиненням ОСОБА_1 кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 є пенсіонером та має інвалідність II групи, що підтверджується пенсійним посвідченням та довідкою серії НОМЕР_2 .

29.06.1998 року, позивачу було вперше встановлено III групу інвалідності - захворювання отримане при виконанні інтернаціонального обов'язку.

23.07.2012 року при переогляді, встановлено III групу інвалідності довічно - пов'язані з виконанням обов'язку військової служби, при перебування в країні де велися бойові дії.

11.03.2020 року, при переогляді позивачу встановлено II групу інвалідності - безтерміново, причина інвалідності: поранення, контузія, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

ОСОБА_1 , неодноразово звертався до районного та обласного територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з вимогою провести оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності під час переогляду.

На такі звернення працівники ТЦК та СП повідомляли, що він не має права отримати цю виплату та відмовлялися приймати письмові заяви. Вказане підтверджується наявними письмовими відповідями ТЦК та СП, в яких зафіксовано, що ОСОБА_1 , звертався усно, зокрема, 02.12.2023 та 20.01.2025 року щодо можливості отримання одноразової грошової допомоги та йому було повідомлено про те що виплати не здійснюються.

29.07.2025 працівники ТЦК та СП прийняли письмове звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності.

Представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте у виплаті одноразової грошової допомоги йому було відмовлено.

Вважає незаконними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Суд зазначає, що даний спір стосується права позивача на отримання одноразової грошової допомоги за зміною групи інвалідності виникло після внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зв'язку із рішенням Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2022, яке визнало неконституційним положення ч.4 ст. 16-3 зазначеного Закону.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, та осіб, звільнених з військової служби (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.

Відповідно до п.21-23 Порядку №975, Військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи:

заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);

реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги, військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначених в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.

Призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Доопрацювання документів здійснюється у порядку, визначеному абзацом другим цього пункту, а після надходження додаткових документів приймається рішення про призначення одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження заяви до розпорядника бюджетних коштів або про відмову в її призначенні.

Строки подання рішення розпорядника бюджетних коштів уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги, а також строки видання наказу про виплату уповноваженим органом одноразової грошової допомоги встановлюються міністерствами та державними органами.

Під час воєнного стану рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається розпорядником бюджетних коштів протягом трьох місяців з дня отримання всіх необхідних документів.

Тобто, відповідно до п.п. 21- 23 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 механізм реалізації права на допомогу передбачає: подання особою повного пакету документів до уповноваженого органу (в т.ч. ТЦК та СП); формування висновку щодо виплати допомоги (п.23 Порядку) уповноваженим органом; направлення такого висновку разом із пакетом документів до розпорядника бюджетних коштів - Міноборони України; ухвалення рішення Міноборони у місячний строк (або у тримісячний - у період дії воєнного стану) з моменту надходження повного пакету документів, передбачених Порядком.

Суд зазначає, що жодних доказів надходження до Міністерства оборони України пакету документів, передбаченого пунктами 20, 21 та 23 Порядку №975, а також висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 не надходило.

А тому, враховуючи п.21-23 Порядку №975, у Міністерства оборони України відсутні законні підстави для реалізації повноваження з розгляду документів по суті та прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні допомоги, а тому позовні вимоги про зобов'язання Міністерства оборони України нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням вищої групи інвалідності, безпідставні.

Стосовно позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей регулює Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011 -XII)

Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону поширюється на: військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, розвідувального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (далі - військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів), які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань, правоохоронних та розвідувальних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, у тому числі на території держави-агресора, під час їх безпосередньої участі у здійсненні та/або забезпеченні здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією проти України, а також на членів їх сімей.

Статтею 16 встановлені умови призначення військовослужбовцям та членам їх сімей одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону 2011-ХІІ Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно п. 7 ч. 2 ст. 16 Закону 2011-ХІІ отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами ч. 6 ст. 16-3 Закону України (2011-ХІІ).

Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги передбачений статтею 16-3 Закону № 2011-XII.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 зі змінами станом на 12.11.2024.

Згідно з пунктом 3 Порядку №975 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності), військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства); документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно пункту 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно з пунктом 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

За змістом пункту 1 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України є, зокрема, міністерства.

Підпунктом 27 пункту 10 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 року №671, передбачено, що Міністерство оборони України приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.

Отже, повноваження щодо прийняття рішення про призначення, відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, чи про повернення документів на доопрацювання, покладені на Міністерство оборони України.

Натомість, ІНФОРМАЦІЯ_2 , який в розумінні пункту 13 Порядку №975 є уповноваженим органом, наділений обов'язком щодо направлення у 15-денний строк до Міністерства оборони України висновку про наявність або відсутність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 10 серпня 2020 року у справі N 331/2964/17 (2-а/331/129/2017).

Отже, єдиною формою реагування ІНФОРМАЦІЯ_1 на передану від ІНФОРМАЦІЯ_4 позивачем заяву із доданими до неї документами про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, є складання висновку про наявність або відсутність підстав для призначення позивачу зазначеної допомоги та направлення його разом з поданими позивачем документами до Міністерства оборони України.

Повноваження відповідача щодо повернення чи відмови у розгляді заяви про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, та доданих до неї документів за відсутності відповідного рішення Міністерства оборони України Порядком №975 не передбачені.

Суд також зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 06.04.2022 №1-р (ІІ)/2022 (справа № 3-192/2020 (465/20)), неконституційними визнано положення, які обмежували право осіб на отримання такої допомоги. Це рішення є остаточним, обов'язковим до виконання на всій території України та не потребує додаткового підтвердження (ст. 151-2 Конституції України).

Після ухвалення цього рішення, Верховною радою України було прийнято Закон "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 29.07.2022 року, набрання чинності відбулося 25.08.2022 року.

Відповідно до п.9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Отже, право позивача на отримання грошової допомоги виникло саме в момент набрання чинності нормою закону, яка передбачили можливість отримання таких виплат, тобто 25.08.2022 року.

Таким чином, заява позивача про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої статті 16 Закону № 2011-ХІІ, розглянута відповідачем з порушенням повноважень та встановленої Порядком №975 процедури розгляду.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність дій щодо не направлення до Міністерства оборони України поданих позивачем документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги з відповідним висновком про наявність у позивача підстав для встановлення одноразової грошової допомоги.

Положеннями пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Тому, з метою захисту права позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо розгляду заяви позивача та направлення до Міністерства оборони України поданих позивачем документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, в порядку, визначеному пунктом 13 Порядку №975 та зобов'язати відповідача вчинити відповідні дії, передбачені цим Порядком.

Враховуючи наведене вище, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не направлення документів ОСОБА_1 для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути подані ОСОБА_1 документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у порядку та спосіб, визначений "Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, та скласти висновок про наявність підстав для призначення позивачу зазначеної допомоги та направити його разом з поданими позивачем документами до Міністерства оборони України, для прийняття відповідного рішення, щодо виплати одноразової грошової допомоги.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідачі:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) Міністерство оборони України (просп. Повітряних Сил, 6,м. Київ,03049 , код ЄДРПОУ - 00034022)

Головуючий суддя О.П. Шевчук