Рішення від 13.02.2026 по справі 520/5917/24

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м.Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

13 лютого 2026 року №520/5917/24

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом Керівника Дергачівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації, Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації до Релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник Дергачівської окружної прокуратури Харківської області в інтересах держави в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Релігійної громади/парафії Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви, в якому просить суд: зобов'язати Релігійну громаду/парафію Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви укласти з Департаментом культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (код ЄДРПОУ 02230856) на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини місцевого значення - "Миколаївська церква", розташовану за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Вільшани, вул.Миколаївська, 1, охоронний номер 7595-Ха.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про охорону культурної спадщини", рішення виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 №334, наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2020 №1883, - Миколаївська церква, розташована за адресою: Харківська область, Харківський район, смт.Вільшани, вул.Миколаївська, 1, відноситься до пам'ятки містобудування та архітектури та внесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України під охоронним номером 7595-Ха. Власником вищезазначеної пам'ятки архітектури є Релігійна громада/парафія Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви. В ході вивчення стану додержання вимог з питань охорони культурної спадщини Дергачівською окружною прокуратурою Харківської області встановлено, що між власником пам'ятки архітектури та Департаментом культури і туризму Харківської обласної (військової) адміністрації, як органом охорони культурної спадщини, не укладено охоронний договір, що є порушенням положень чинного законодавства.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Копія ухвали про відкриття провадження у справі надсилалась судом на поштову адресу відповідача, вказану в позовній заяві. Поштова кореспонденція вручена 20.03.2024 під особистий підпис уповноваженій особі відповідача, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

В установлений судом строк, відповідач правом надіслати відзив на позовну заяву не скористався, заяву про визнання позову суду також не надсилав.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник Харківської обласної державної (військової) адміністрації та Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації надіслав суду заяву, в якій вказав, що підтримує позовні вимоги керівника Дергачівської окружної прокуратури Харківської області, вважає позов обґрунтованим та просить прийняти рішення про його задоволення у повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Миколаївська церква в смт Вільшани є одним з найстарішим храмів Слобожанщини, який зберігся до наших днів. Точна дата його споруди невідома, за одними даними це був 1753 рік, за іншими - 1741. У 1793 році була проведена реконструкція собору. Триверха композиція храму є типовою для дерев'яних церков України. На початку ХХ століття храм розширили і прибудували бокові притвори.

За часів Другої світової війни тут містили військовополонених і проводили масові поховання. У радянський період храм залишався діючим, проте кілька років він служив складом. Тоді ж в церкві було проведено косметичний ремонт і прибудована цегляна дзвіниця. Невелика реставрація допомогла зберегти чотири зображення євангелістів, які прикрашали стіни храму і донести до наших днів в первозданному вигляді єдиний автентичний розпис церков Слобожанщини початку ХVІІІ століття. Саме він став головною прикрасою собору і його туристичною перлиною. Церка Святого Миколая у Вільшанах - головна духовна реліквія всієї Харківської області і найважливіша туристична цінність Вільшан.

Рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 30.04.1980 №334 (зі змінами) прийнято на облік пам'ятку містобудування та архітектури місцевого значення - "Миколаївська церква", розташована за адресою: смт Вільшани, вул.Миколаївська, 1 (с.Вільшани, вул.Червона Зоря, 1).

Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 04.06.2020 №1883 вказану пам'ятку містобудування та архітектури "Миколаївська церква" за адресою: смт Вільшани, вул.Миколаївська, 1 (с.Вільшани, вул.Червона Зоря, 1) занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України під охоронним номером 7595-Ха.

Згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на теперішній час власником вищезазначеної пам'ятки архітектури є Релігійна громада/парафія Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви (дата набуття права власності 30.05.2017).

З моменту взяття вказаного об'єкта культурної спадщини на державний облік як пам'ятки національного значення, на нього розповсюджується спеціальний режим використання, що в свою чергу покладає на власників (користувачів) цієї пам'ятки певні обов'язки по збереженню її автентичності та історичної цінності, зокрема й по укладення охоронного договору у відповідності до приписів статті 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", про що відповідача повідомлено листом Департаменту містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації від 05.09.2017 №01-04/2102.

З метою дотримання вимог діючого законодавства, окружною прокуратурою на адресу Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації скеровано листи від 04.10.2023 та від 31.10.2023 з проханням повідомити інформацію щодо наявності укладеного охоронного договору щодо об'єкта культурної спадщини - "Миколаївська церква", що розташована за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Вільшани, вул.Миколаївська, 1 та намірів звернутися до суду за захистом порушених прав.

Згідно інформації Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації від 30.11.2023 №57-109-4054вих-23 та від 05.01.2024 №05-25/18 між останнім, як спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини та Релігійною громадою (парафією) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви, як фактичним користувачем пам'ятки, охоронний договір на пам'ятку не укладено. Також повідомлено, що Департамент не звертався в судовому порядку з відповідним позовом з метою усунення порушень чинного пам'яткоохоронного законодавства стосовно будівлі за вказаною адресою та не ініціював вказане питання перед іншими структурними підрозділами Харківської обласної військової (державної) адміністрації.

Вказаною бездіяльність відповідача порушуються інтереси держави, оскільки не вживаються передбачені законами заходи щодо збереження об'єкта культурної спадщини місцевого значення.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частинами 4, 5 статті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.24 Закону України "Про охорону культурної спадщини" від 08.06.2020 №1805-III (далі - Закон України "Про охорону культурної спадщини") власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

При цьому, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду під час прийняття постанови від 28.12.2019 справа №806/1536/18 та постанові від 24.05.2021 у справі №640/4482/20 сформував правову позицію, відповідно до якої охоронний договір є актом за участю суб'єкта владних повноважень та співвласника пам'ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст.23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Законом передбачається обов'язкове укладення власником пам'ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст.23 Закону України "Про охорону культурної спадщини", є адміністративним договором.

Частиною 3 ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768 (далі - Порядок №1768) охоронний договір встановлює режим використання пам'ятки культурної спадщини (далі - пам'ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована. Власник пам'ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Тобто, як вбачається з вищезазначених норм, охоронний договір укладається щодо всіх пам'яток культурної спадщини, незалежно від того до якої категорії вони відносяться (категорії національного значення чи місцевого значення). Порядком лише передбачено особливості укладення таких договорів, якщо пам'ятка належить до категорії пам'яток національного значення (зокрема, п.п.3, 4 Порядку).

Пунктом 5, 6, 7, 8, 9 Порядку №1768 встановлено, що охоронний договір укладається на пам'ятку чи її частину за видами об'єктів культурної спадщини.

В охоронному договорі зазначається режим використання пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини, у тому числі території, на якій вони розташовані.

Охоронні договори укладаються на пам'ятки культурної спадщини національного, місцевого значення, а також на щойно виявлені об'єкти культурної спадщини чи їх частини з урахуванням особливостей, передбачених цим Порядком.

В охоронному договорі, складеному за формою згідно з додатком 1, зазначаються вимоги щодо режиму використання пам'ятки чи її частини, види і строки виконання робіт з консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток, інших пам'яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини.

Власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) повинен забезпечити дотримання вимог пожежної, санітарної, екологічної безпеки, режиму використання пам'яток та пов'язаних з ними будівель, територій, культурних цінностей.

Таким чином, із аналізу положень Закону України "Про охорону культурної спадщини" та Порядку вбачається, що юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка, до якого мають бути додані додаткові документи. Тобто, обов'язок укладення охоронного договору покладається саме на власника пам'ятки, і саме власник повинен бути його ініціатором.

Частиною 5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно із пп.6 ч.1 ст.6 Закону України "Про охорону культурної спадщини" до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить серед іншого забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження.

Відповідно до ст.ст.2, 13, 16 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 №586-ХІV місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, програм утвердження української національної та громадянської ідентичності, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку (п.3 ч.1 ст.2).

До відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань науки, освіти, культури, охорони здоров'я, фізкультури і спорту, сім'ї, жінок, молоді та дітей, утвердження української національної та громадянської ідентичності (п.6 ст.13).

Місцеві державні адміністрації в межах, визначених Конституцією і законами України, здійснюють на відповідних територіях державний контроль за охороною пам'яток історії та культури, збереженням житлового фонду, додержанням законодавства з питань науки, мови, реклами, освіти, культури, охорони здоров'я, материнства та дитинства, сім'ї, молоді та дітей, соціального захисту населення, фізичної культури і спорту (п.п.4, 9 ст.16).

За наведених обставин, з урахуванням правового регулювання, саме на відповідача, як власника (розпорядника) об'єкта культурної спадщини покладено обов'язок щодо вчинення дій з укладання з органом охорони культурної спадщини - Департаментом культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 02230856) на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір на пам'ятку архітектури місцевого значення - "Миколаївська церква", розташовану за адресою: Харківська область, смт.Вільшани, вул.Миколаївська, 1, та взяту на державний облік рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 30.04.1980 №335 (зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 05.03.1992 №61), внесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики України, охоронний номер 7595-Ха.

Проте, всупереч приписам Закону України "Про охорону культурної спадщини" відповідач не виконав свого обов'язку з укладення охоронного договору з органом охорони культурної спадщини на пам'ятку архітектури місцевого значення "Миколаївська церква", чим допустив протиправну бездіяльність.

Доказів на спростування зазначеного суду відповідачем не надано.

Керуючись приписами частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд з метою ефективного захисту прав та інтересів держави вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви, яка полягає у не укладенні охоронного договору з Департаментом культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації на пам'ятку архітектури національного значення "Миколаївська церква", взяту на державний облік рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 30.04.1980 №335 (зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 05.03.1992 №61), внесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики України, охоронний номер 7595-Ха та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо укладення охоронного договору на пам'ятку архітектури національного значення "Миколаївська церква".

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява №4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09 грудня 1994 року, №303-A, п.29).

Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищезазначені положення, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Керівника Дергачівської окружної прокуратури Харківської області (вул.Першого Травня, буд.63, м.Дергачі, Харківський район, Харківська область, 62302) в інтересах держави в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації (вул.Сумська, буд.64, м.Харків, 61002, код ЄДРПОУ 23912956), Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, буд.5,Держпром, 1-й під.,4-йпов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 02230856) до Релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви (вул.Миколаївська, буд.1, с-ще Вільшани, Харківський район, Харківська область, 62360, код ЄДРПОУ 24343684) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Релігійної громади (парафії) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви, яка полягає у не укладенні охоронного договору з Департаментом культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації на пам'ятку архітектури місцевого значення "Миколаївська церква", взяту на державний облік рішенням Харківського обласного виконавчого комітету від 30.04.1980 №335 (зі змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 05.03.1992 №61), внесену до Державного реєстру нерухомих пам'яток України наказом Міністерства культури та інформаційної політики України, охоронний номер 7595-Ха.

Зобов'язати Релігійну громаду (парафію) Свято-Миколаївського храму Харківської єпархії Української православної церкви (код ЄДРПОУ 24343684) укласти з органом охорони культурної спадщини - Департаментом культури і туризму Харківської обласної військової адміністрації (код ЄДРПОУ 02230856) на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768, охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини місцевого значення - "Миколаївська церква", розташовану за адресою: Харківська область, Харківський район, смт Вільшани, вул.Миколаївська, 1, охоронний номер 7595-Ха.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 13 лютого 2026 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО