Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 лютого 2026 року справа № 520/17510/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за участю третьої особи - Міністерства оборони України (пр-кт Профспілковий, буд. 6, м. Київ, 03168) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи - Міністерства оборони України, в якому просить суд:
1.Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими безпідставно та незаконно пред'являються вимоги щодо проходження ВВК/ листами № 13/461 від 16.06.2025 року та відповіддю № 013/15601 від 11.11.2024 року / наданої на заяву від 16.05.2024 року / тобто через 6 місяців / 180 днів, якими порушено встановлений 30 денний термін та порушено Закон України «Про звернення громадян » строк розгляду звернення громадян щодо проходження ВВК особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії / Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області / особи з інвалідністю 2-і групи/ якої надана відстрочка до закінчення мобілізації (інвалід армії 2 групи - безстроково;
2.Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виконати Закон «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку (проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/ Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово - Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області, який встановлює основні принципи військового обліку.
3.Визнати дії протиправними ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими станом на 02.07.2025 року не було здійснено внесення відомостей до реєстру "Оберіг" / відомостей про виключення позивача (підстава : проходження ВВК ОСОБА_1 / особою/визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії / Протокол №8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку.
4.3обов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до реєстру "Оберіг" щодо довідки ВЛК відносно ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку згідно Постанови Військово Лікарської комісії /Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) , відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку.
5.Визнати дії - протиправними ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими станом на 02.07.2025 року не було здійснено внесення відомостей до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) / відомостей про виключення позивача ( підстава: проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку.
6. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку згідно Постанови Військово Лікарської комісії / Протокол М 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області), який встановлює основні принципи військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 допущено протиправні дії щодо пред'явлення вимоги про проходження ВЛК, не здійснення внесення відомостей до реєстру «Оберіг» та до військового квитка № НОМЕР_3 від 01.08.1985 про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я.
Ухвалою суду від 02.09.2025 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, витребувано від відповідача у строк для подання відзиву надати суду усі матеріали, що були або мали бути взяті ними до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов, а також інформацію про середній розмір премії, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи - Міністерства оборони України, в частині позовних вимог про: визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими безпідставно та незаконно пред'являються вимоги щодо проходження ВВК/ листами № 13/461 від 16.06.2025 року та відповіддю № 013/15601 від 11.11.2024 року / наданої на заяву від 16.05.2024 року / тобто через 6 місяців / 180 днів, якими порушено встановлений 30 денний термін та порушено Закон України «Про звернення громадян » строк розгляду звернення громадян щодо проходження ВВК особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії / Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області / особи з інвалідністю 2-і групи/ якої надана відстрочка до закінчення мобілізації (інвалід армії 2 групи - безстроково; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виконати Закон «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку (проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/ Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово - Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області, який встановлює основні принципи військового обліку; визнання дії - протиправними ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими станом на 02.07.2025 року не було здійснено внесення відомостей до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) / відомостей про виключення позивача ( підстава: проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку згідно Постанови Військово Лікарської комісії / Протокол М 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області), який встановлює основні принципи військового обліку.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в частині позовних вимог :
1.Визнати дії протиправними ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими станом на 02.07.2025 року не було здійснено внесення відомостей до реєстру "Оберіг" / відомостей про виключення позивача (підстава : проходження ВВК ОСОБА_1 / особою/визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії / Протокол №8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку.
2.3обов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до реєстру "Оберіг" щодо довідки ВЛК відносно ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку згідно Постанови Військово Лікарської комісії /Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) , відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку.
Позивач не погоджуючись із ухвалою суду від 08.07.2025 про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі № 520/17510/25 в частині позовних вимог 16.07.2025 подав апеляційну скаргу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.09.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 у справі №520/17510/25 - скасовано.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо визання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими безпідставно та незаконно пред'являються вимоги щодо проходження ВВК/ листами № 13/461 від 16.06.2025 року та відповіддю № 013/15601 від 11.11.2024 року / наданої на заяву від 16.05.2024 року / тобто через 6 місяців / 180 днів, якими порушено встановлений 30 денний термін та порушено Закон України «Про звернення громадян» строк розгляду звернення громадян щодо проходження ВВК особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії / Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області / особи з інвалідністю 2-і групи/ якої надана відстрочка до закінчення мобілізації (інвалід армії 2 групи - безстроково; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виконати Закон «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку (проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/ Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово - Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області, який встановлює основні принципи військового обліку; визнання дій - протиправними ІНФОРМАЦІЯ_1 , якими станом на 02.07.2025 року не було здійснено внесення відомостей до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) / відомостей про виключення позивача (підстава: проходження ВВК ОСОБА_1 / особою /визнаною за сукупністю захворювань непридатного до військової служби із зняттям з військового обліку за Постановою Військово Лікарської комісії/Протокол № 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області) з військового обліку військовозобов'язаних у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, підлягають виключенню з військового обліку; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до воєнного квитка № 9666170 від 01.08.1985 року ОСОБА_1 (іпн НОМЕР_1 ) реєстру інформацію відносно ОСОБА_1 про його виключення з військового обліку згідно Постанови Військово Лікарської комісії / Протокол М 8 від 11.04.2012 року на підставі Свідоцтва про хворобу № 55 від 29.03.2012 року Військово-Лікарська комісія госпіталю ГУМВС України в Харківській області), який встановлює основні принципи військового обліку прийнято до розгляду та відкрито.
В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, яка віднесена до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 25.04.2022 № 75 (із змінами), розгляд справи було відтерміновано.
На тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці та на лікарняному.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Представник відповідача правом надання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до положень ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд зазначає, що відповідачем не зазначено поважних причин неподання відзиву на позов, відповідно суд кваліфікує неподання відзиву на позов як визнання позову відповідачем.
Представник третьої особи - Міністерства оборони України 24.07.2025 через систему «Електронний суд» подав пояснення, в яких зазначив, що аргументація позивача будується на Свідоцтві про хворобу №55 від 29.03.2012 року, виданому ВЛК госпіталю ГУМВС України в Харківській області. На підставі цього документа позивач вимагає від ІНФОРМАЦІЯ_3 , який є структурним елементом системи Міністерства оборони України, вчинити безумовні дії щодо внесення даних до Реєстру «Оберіг». Зазначає, що, ВЛК госпіталю ГУМВС України є відомчою медичною комісією Міністерства внутрішніх справ України. Її діяльність, повноваження та критерії оцінки придатності до служби у 2012 році регулювалися не загальновійськовим законодавством, а спеціальним нормативно-правовим актом - наказом МВС України від 06.02.2001 року № 85 «Про затвердження Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України» та відповідним Розкладом хвороб. Цей висновок був наданий з метою визначення придатності позивача до подальшого проходження служби саме в органах внутрішніх справ, а не в Збройних Силах України. Діяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , як органу системи Міноборони, регулюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 (далі - Положення № 402). Критерії придатності, перелік хвороб та процедури, встановлені наказом МВС № 85 та наказом МОУ № 402, не є тотожними. Таким чином, висновок відомчої ВЛК МВС не створює автоматичного та безумовного обов'язку для ТЦК та СП системи Міноборони вчиняти будь-які реєстраційні дії без проведення власної перевірки та медичного огляду відповідно до норм чинного Положення № 402. Крім того, правовідносини у сфері військового обліку є триваючими. Стан здоров'я людини не є статичною величиною і може змінюватися з часом. Тим більше, кардинально змінилися правові та безпекові умови в державі. З 2014 року, а особливо з 24 лютого 2022 року, Україна перебуває у стані війни, що зумовлює підвищені вимоги до точності та актуальності військового обліку як ключового елемента обороноздатності держави. Положення № 402 та інші нормативні акти зазнали суттєвих змін, спрямованих на адаптацію системи військового обліку до умов воєнного стану. Посилання позивача на судову практику, зокрема на справу №500/4141/22, де суд зазначив, що виключені з обліку особи не підлягають повторному огляду, є в даному випадку нерелевантним. У тій справі йшлося про особу, яка була виключена з обліку саме ВЛК системи Міноборони. У випадку позивача, він ніколи не проходив ВЛК у системі Міноборони і його статус придатності до військової служби у Збройних Силах України ніколи не визначався. Тому вимога ІНФОРМАЦІЯ_3 пройти медичний огляд є не «повторним» оглядом, а фактично первинним оглядом для встановлення його статусу відповідно до вимог чинного законодавства, що регулює проходження служби в ЗСУ.
Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджено пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 .
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради позивач перебуває на обліку у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільги в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради.
Відповідно до свідоцтва про хворобу військово-лікарської комісії госпіталю ГУМВС України в Харківській області №55 від 29.03.2012 позивач за сукупністю захворювань непридатний до військової служби із зняттям з військового обліку. Підлягає звільненню від виконання службових обов'язків за станом здоров'я на строк, необхідний для оформлення звільнення, але не більше 30 діб.
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.11.2024 №13/15601 позивача повідомлено, що до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_4 не входить вирішення питання щодо придатності до військової служби військовозобов'язаних. Це питання відноситься до компетенції позаштатної військово-лікарської комісії Салтівського району м. Харкова, яка не підпорядкована ІНФОРМАЦІЯ_4 . Ступінь придатності до військової до військової служби здійснюють лікарі спеціалісти, які працюють в лікувальних закладах Салтівського району м. Харкова, призначені до складу ВЛК Салтівського району відповідним розпорядженням.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 по справі №520/31300/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025, адміністративний позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяви ОСОБА_1 , направлені цінними листами з повідомленням про вручення 6120600006476, 6120602882796, 6120600000940, заявою №5 (вх. №21918) від 08.10.2024р. та ухвалити за ними відповідні рішення з урахуванням висновків суду.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 року за справою №520/31300/24 щодо розгляду звернення зареєстрованого 028.10.2024 року за вх. №21918 відповідачем на адресу позивача направлено лист від 16.06.2025 №13/461, в якому позивача повідомлено, що на підставі статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції 02.03.2012 року (тобто, на момент виникнення обставин) виключенню з військового обліку військовозобов'язаних підлягають громадяни, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військового обліку за станом здоров'я. Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції 23.09.2011 року): розділ ІІ п. 1.11 Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби військовозобов'язаних; п. 1.2 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби: п.3.1 Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться відповідно до Розкладу хвороб. Дані про тих, хто пройшов медичний огляд, діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК. Свідоцтво про хворобу складається та подається у штатну ВЛК на розгляд та затвердження. Тобто, виключення з військового обліку проводиться виключно на підставі рішення військово-лікарської комісії згідно наказу МОУ від 14.08.2008 року №402.
Посилаючись на неправомірність дій відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Згідно з п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі по тексту - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Згідно з п. 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано положеннями Закону № 2232-ХІІ.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-XII передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
За визначенням, наведеним у частині першій статті 2 Закону № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби громадянами України здійснюється у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом (частина друга статті 2 Закону № 2232-ХІІ).
Згідно з ч.ч. 3-4 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (абзац 1 частини 1 статті 39 Закону № 2232-XII).
Згідно зі ст. 37 Закону № 2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до ст. 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент звільнення позивача з Держаної податкової служби), взяттю на військовий облік призовників та військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної податкової адміністрації України.
Призовники та військовозобов'язані після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
Виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які, зокрема, визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до ч.10 ст. 1 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент звільнення позивача з Держаної податкової служби) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч.10 ст. 2 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на момент звільнення позивача з Держаної податкової служби) громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, призиваються або приймаються на військову службу, та військовозобов'язані, які приймаються на службу у військовому резерві або призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Таким чином, відповідно до наведених норм законодавства позивач після звільнення з Державної податкової служби мав відповідно до ст. 37 Закону № 2232-ХІІ стати на військовий облік військовозобов'язаних, після чого мав ініціювати питання щодо виключення з військового обліку на підставі визнання військово-лікарською комісією непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
При цьому, законодавством, яке регулює порядок військового обліку військовозобов'язаних не передбачене автоматичне зняття або виключення з військового обліку військовозобов'язаного за наслідками отримання рішення відомчої ВЛК при госпіталі МВС. Натомість, позивач не надав жодних доказів звернення до відповідача з цього питання до 2024 року.
В обсязі наданих до суду доказів встановлено, що позивач у травні 2024 року звернувся до відповідача із заявою від 16.05.2024, згідно з якою просив завершити процедуру виключення з військового обліку.
Відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.11.2024 №13/15601 позивача повідомлено, що до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_4 не входить вирішення питання щодо придатності до військової служби військовозобов'язаних. Це питання відноситься до компетенції позаштатної військово-лікарської комісії Салтівського району м. Харкова, яка не підпорядкована ІНФОРМАЦІЯ_4 . Ступінь придатності до військової до військової служби здійснюють лікарі спеціалісти, які працюють в лікувальних закладах Салтівського району м. Харкова, призначені до складу ВЛК Салтівського району відповідним розпорядженням.
Не погоджуючись із такими діями відповідача позивач звернувся за захистом своїх прав до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 по справі №520/31300/24, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2025, адміністративний позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути по суті заяви ОСОБА_1 , направлені цінними листами з повідомленням про вручення 6120600006476, 6120602882796, 6120600000940, заявою №5 (вх. №21918) від 08.10.2024р. та ухвалити за ними відповідні рішення з урахуванням висновків суду.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.03.2025 року за справою №520/31300/24 щодо розгляду звернення зареєстрованого 028.10.2024 року за вх. №21918 відповідачем на адресу позивача направлено лист від 16.06.2025 №13/461, в якому позивача повідомлено, що на підставі статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції 02.03.2012 року (тобто, на момент виникнення обставин) виключенню з військового обліку військовозобов'язаних підлягають громадяни, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військового обліку за станом здоров'я. Відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (в редакції 23.09.2011 року): розділ ІІ п. 1.11 Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності до військової служби військовозобов'язаних; п. 1.2 Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби: п.3.1 Медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Оцінка стану здоров'я та придатності до військової служби проводиться відповідно до Розкладу хвороб. Дані про тих, хто пройшов медичний огляд, діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК. Свідоцтво про хворобу складається та подається у штатну ВЛК на розгляд та затвердження. Тобто, виключення з військового обліку проводиться виключно на підставі рішення військово-лікарської комісії згідно наказу МОУ від 14.08.2008 року №402.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з п. 1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до п. 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Підпунктом 2.4.4 п. 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Згідно з п. 2.4.5 розділу І Положення №402, ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Відповідно до пп. 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до п. 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з п. 1.4 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Щодо проходження медичного огляду військовослужбовців під час дії воєнного стану відповідними ВЛК.
Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Згідно з п. 3.8 розділу ІІ Положення №402, за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до п. 20.1-20.2 розділу ІІ Положення №402, постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).
Враховуючи наведене, судом не встановлено відповідності вимогам Положення №402 рішення ВЛК госпіталю ГУ МВС в Харківській області від 29.03.2012 (свідоцтво про хворобу № 55), яке у свою чергу ухвалено на підставі приписів Розкладу хвороб і фізичних вад, затвердженого наказом МВС України від 06.02.2001 № 85.
Зважаючи на вищевикладені висновки суду, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 13, 14, 139, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), за участю третьої особи - Міністерства оборони України (пр-кт Профспілковий, буд. 6, м. Київ, 03168) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 13.02.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці та з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Супрун Ю.О.