Рішення від 12.02.2026 по справі 520/25848/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 р. № 520/25848/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області №№ 807, 808, 809, 820, 811, 812 від 05.09.2025 року про накладення штрафів за ст. 27 Закону України «Про рекламу» на Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у загальному розмірі 10 200,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що не погоджується із винесеними постановами, оскільки штрафи накладені за умови фактичної відсутності факту порушення вимог законодавства про рекламу та відповідачем порушено порядок накладення штрафу на позивача. Вказані обставини зумовили звернення позивача до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач вважає, що Головне управління діяло як суб'єкт владних повноважень, наділений Законом України «Про рекламу» та Порядком № 693 функціями контролю за дотриманням законодавства України про рекламу та, відповідно, правом на накладення штрафу за порушення законодавства України про рекламу. Процедура Відповідачем щодо розгляду справи та накладення штрафу була дотримана.

У відповіді на відзив позивач підтримала правову позицію викладену у позовній заяві, та просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Вважає, що наведена позиція відповідача не обґрунтована ані положеннями Закону №270/96-ВР, ані положеннями жодного іншого нормативно-правового акту та не має свого відображення в Рішеннях, які фіксують виявлені контролюючим органом порушення.

У заперечення на відповідь на відзив відповідач наполягав на тому, що при винесенні оскаржуваних рішень Головне управління діяло з дотриманням законодавства про рекламу, дії здійснені на підставах, в межах та у спосіб, передбачених Конституцією України та законами України.

У додаткових поясненнях позивач просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, вважаючи викладені пояснення та аргументи відповідача необґрунтованими, такими, що не засновані на положеннях діючого законодавства України, які відповідно не спростовують неправомірність оскаржуваних рішень Головного Управління Держпродспоживслужби в Харківській області про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

При цьому, суд враховує, що у позовній заяві позивачем допущено описку, оскільки за текстом позову позивач посилається, окрім іншого на рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу за №810 від 05.09.2025, проте, помилково у позовних вимог просить суд визнати протиправним та скасувати, окрім іншого рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу за №820 від 05.09.2025

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) здійснює підприємницьку діяльність з 11.06.2024 року.

Головним управлінням отримано лист Держпродспоживслужби вих. №15.1.3-5/25979 від 16.12.2024 стосовно контролю за дотриманням законодавства про рекламу шляхом забезпечення моніторингу рекламних засобів, у тому числі в місцях продажу щодо розповсюдження засобами зовнішньої та внутрішньої реклами, в мережі Інтернет, на платформах спільного доступу до відео та інформації реклами зниження цін на непродовольчі товари (одяг, взуття, електро- та побутова техніка, парфумерія, ювелірні вироби, інші види товарів) та на послуги закладів дозвілля та інших закладів надання послуг (заклади ресторанного господарства, спортивні клуби, фінансові установи, тощо).

22.08.2025 службовими особами державного органу у справах захисту споживачів виявлено наступне:

- розміщення зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: АДРЕСА_1 , у віконному отворі магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки;

- розміщення зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки;

- розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки;

- розміщення зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки;

- розміщення зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки;

- розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...», за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин «Золотий Вік», без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки.

Згідно наданих при проведенні моніторингу документів, службовими особами державного органу у справах захисту споживачів встановлено, що внутрішня реклама належить Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , і.п.н. НОМЕР_2 , та складено наступні документи:

- за розміщення зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», складено протокол від 22.08.2025 № 771 та рішення про початок розгляду справи від 26.08.2025 № 771 з матеріалами фотофіксації реклами від 22.08.2025;

- за розміщення зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», складено протокол від 22.08.2025 № 772 та рішення про початок розгляду справи від 26.08.2025 № 772 з матеріалами фотофіксації реклами від 22.08.2025;

- за розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», складено протокол від 22.08.2025 № 773 та рішення про початок розгляду справи від 26.08.2025 № 773 з матеріалами фотофіксації реклами від 22.08.2025.

Відповідачем на юридичну адресу ФОП ОСОБА_1 , яка офіційно зазначена в Єдиному державному реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 25.08.2025 об 11 год. 25 хв. надіслано телефонограму Головного управління від 25.08.2025 № Вн-5.4/198/25 щодо необхідності надання позивачем завірених в установленому порядку копій наступних документів щодо розміщеної реклами: свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 (виписку з Єдиного державного реєстру ФОП ОСОБА_1 ), копію паспорту, письмові пояснення, документів щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдження реклами, документів що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами, тощо), актів виконаних робіт, іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Головним управлінням проінформовано ФОП ОСОБА_1 що у разі неподання нею інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдженої реклами, документів що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами, тощо), актів виконаних робіт, у відповідності до частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу», одночасно, буде розглянута справа про порушення ФОП ОСОБА_1 частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу».

Крім того, ФОП ОСОБА_1 вищезазначеною телефонограмою повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, та необхідність прибути особисто до Управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами, або направити уповноважену особу для ознайомлення зі зверненням, наданням письмових пояснень щодо питань, зазначених у зверненні споживача.

Як зазначає відповідач у відзиві на позов, надати телефонограму щодо повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу не вдалося можливим, у зв'язку з тим, що номер телефону, що зазначений в Єдиному державному реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не відповідає.

При цьому, позивача повідомлено про дату, час та місце розгляду справи (05.09.2025 р.) телефонограмою, направленою на його електронну поштову адресу 25.08.2025.

Листом від 04.09.2025 (№Вх-057/01-05/12363-25 від 05.09.2025) представником ФОП ОСОБА_1 , у відповідь на телефонограму №5.4-/198/25 від 25.08.2025 надано заперечення щодо розміщення вищевказаної зовнішньої реклами з порушенням законодавства про рекламу, що підтверджується скріншотом з електронної пошти.

05.09.2025 за результатами розгляду справ складені наступні протоколи та рішення:

- за розміщення зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 815 та рішення про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 815;

- за розміщення зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 816 та рішення про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 816;

- за розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 817 та рішення про порушення законодавства про рекламу від 05.09.2025 № 817.

Також, 05.09.2025 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Харківській області відносно ФОП ОСОБА_1 прийняті наступні рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу:

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №807 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №807) за розміщення зовнішньої реклами у віконному отворі магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до -80%» без зазначення відомостей про місце дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. За недотримання вимог, встановлених ч. 4 ст. 8 Законом України «Про рекламу», а саме реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.;

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №808 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №808) за розміщення реклами (щит виносний) за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А магазин «Золотий Вік» з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до -80%» без зазначення відомостей про місце дії знижки на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або розмір знижки. За недотримання вимог, встановлених ч. 4 ст. 8 Законом України «Про рекламу», а саме реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.;

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №809 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №809) за розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...», за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин «Золотий Вік», без зазначення відомості про місце, дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки. За недотримання вимог, встановлених ч. 4 ст. 8 Законом України «Про рекламу», а саме реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки, у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.;

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №810 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №810) за ненадання документів, пояснень, необхідних для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, стосовно розміщення зовнішньої реклами у віконному отворі магазину «Золотий Вік» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до -80%». За порушення абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме ненадання інформації щодо вартості розміщеної реклами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержання законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.;

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №811 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №811) за ненадання документів, пояснень, необхідних для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, стосовно розміщення зовнішньої реклами (щит виносний) магазину «Золотий Вік» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до -80%». За порушення абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме ненадання інформації щодо вартості розміщеної реклами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержання законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.;

- рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №812 від 05.09.2025 року (далі - Рішення №812) за ненадання документів, пояснень, необхідних для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, стосовно розміщення внутрішньої реклами магазину «Золотий Вік» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до -75%». За порушення абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме ненадання інформації щодо вартості розміщеної реклами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержання законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених законом повноважень, у відповідності до ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» на позивача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.

Строки оплати зазначених Рішень встановлено протягом 15-ти днів після їх отримання.

Позивач, не погоджуючись з вказаними Рішеннями, звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вимогою статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів, отже, конституційна норма передбачає, що захист прав споживачів відбувається шляхом здійснення контролю за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 02 вересня 2015 року № 667 визначено сфери та галузі щодо яких Держпродспоживслужба реалізує державну політику.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 164 (далі - Положення № 164) визначено, що Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Відповідно до частини четвертої пункту 9 Положення, одним із основних завдань Держпродспоживслужби є здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, та прийняття рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, а також про визнання порівняння в рекламі неправомірним, з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Отже, Держпродспоживслужба є уповноваженим органом, що здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами.

Спеціальним нормативно - правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України «Про рекламу».

За частиною першою статті 7 Закону України «Про рекламу» основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України «Про рекламу» контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

Питання накладення уповноваженими особами Державної інспекції з питань захисту прав споживачів та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 693 (далі - Порядок № 693).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 693 уповноважена особа з урахуванням положень статті 32 Закону України «Про адміністративну процедуру» повідомляє суб'єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику, якщо суб'єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

У повідомленні зазначаються права та обов'язки суб'єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб'єкт реклами має право їх подати.

Виходячи з аналізу наведених правових положень законодавства, Головне управління діє як суб'єкт владних повноважень, наділений Законом України «Про рекламу» та Порядком №693 функціями контролю за дотриманням законодавства України про рекламу та, відповідно, правом на накладення штрафу за порушення законодавства України про рекламу.

У розумінні статті 1 Закону України «Про рекламу» від 03 липня 1996 року № 270/96-ВР (далі - Закон) реклама - це інформація про особу, ідею та/або товар, розповсюджена за грошову чи іншу винагороду або з метою самореклами в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена, щоб сформувати або підтримати у прямий (пряма реклама, телепродаж) або непрямий (спонсорство, розміщення товару (продакт-плейсмент) спосіб обізнаність споживачів реклами та їхній інтерес щодо таких особи, ідеї та/або товару; внутрішня реклама - це реклама, що розміщується всередині будинків, споруд, у тому числі в кінотеатрах і театрах під час, до і після демонстрації кінофільмів та вистав, концертів, а також під час спортивних заходів та спортивних змагань, що проводяться у закритих приміщеннях, крім місць торгівлі (у тому числі буфетів, кіосків, яток), в яких може розміщуватися інформація про товари, що безпосередньо в цих місцях продаються; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Статтею 8 Закону України «Про рекламу» визначено загальні вимоги до реклами.

Так, відповідно до частини 4 статті 8 Закону реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки.

Таким чином, конкурси, лотереї, розіграші призів, заходи рекламного характеру та інформація про знижки або розпродажі за визначенням є рекламою.

У спірних правовідносинах, при здійсненні державного контролю (акти/протоколи від 22.08.2025) зафіксовано, що розміщення ФОП ОСОБА_1 зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...», зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...», внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки.

Вказане засвідчується відповідними фотознімками, доданими до матеріалів проведеного державного контролю.

Суд враховує, що частина 4 статті 8 Закону України «Про рекламу» вимагає, щоб реклама про зниження ціни містила відомості про місце, дату початку і закінчення знижки, а також про розмір знижки.

Згідно візуалізації розміщеної на фасадному склі магазину «Золотий Вік» та виносному щиті зовнішньої реклами «Знижки до -80%» інформаційний блок (матеріали фотофіксації реклами від 22.08.2025) містить наступний текст:

«Акція діє з 13.01.2025 по 31.12.2025 року в мережі магазинів «Золотий Вік». В Акції приймають участь прикраси з категорії «Аутлет», а саме золоті прикраси з діамантами, срібні прикраси, золоті прикраси з напівдорогоцінним камінням та перлами, які належать до Категорії «Аутлет», що позначені у вітринах магазинів зі знижкою до 80%. Кількість акційного товару обмежена. Знижка за Акцією не сумується з бонусною програмою та іншими пропозиціями. Акція сумісна з розстрочкою (згідно умов надання послуги). Акція проводиться на всій території України, окрім тимчасово окупаційних та не підконтрольних територій. Детальні умови Акції та адреси магазинів, що беруть участь в Акції, можна дізнатись за номером телефону гарячої лінії 0 (800) 309 209 (безкоштовно по Україні зі всіх телефонів)».

Відповідно до візуалізації внутрішньої реклами «Знижки до -75%» інформаційний блок (матеріали фотофіксації реклами від 22.08.2025) містить наступний текст:

«Акція діє з 17.04.2025 по 21.12.2025 року в мережі магазинів «Золотий Вік». В Акції приймають участь прикраси з категорії «Аутлет», а саме золоті прикраси з діамантами, золоті прикраси з напівдорогоцінним камінням та перлами, які належать до категорії «Аутлет», що позначені у вітринах магазинів зі знижкою до 75%. Кількість акційного товару обмежена. Знижка за Акцією не сумується з бонусною програмою та іншими пропозиціями. Акція сумісна з розстрочкою (згідно умов надання послуги). Акція проводиться на всій території України, окрім тимчасово окупаційних та не підконтрольних територій. Детальні умови Акції та адреси магазинів, що беруть участь в Акції, можна дізнатись за номером телефону гарячої лінії 0 (800) 309 209 (безкоштовно по Україні зі всіх телефонів)».

Водночас, суд зазначає, що хоча відповідний текст реклами був присутній, реклама повинна бути оформлена так, щоб усі обов'язкові відомості були чіткими, помітними та легкодоступними для сприйняття споживачем. Фактична наявність дрібного, нечіткого або прихованого тексту, який неможливо візуально сприйняти звичайної відстані, прирівнюється до його відсутності з точки зору дотримання вимог законодавства про рекламу.

При здійсненні державного контролю (акти/протоколи від 22.08.2025) зафіксовано, що домінуючим, легкосприйнятним та основним інформаційним полем було виключно «ЗНИЖКИ до -80%» та «ЗНИЖКИ до -75%».

Фотофіксація, здійснена відповідачем, підтверджує, що додаткова інформація про умови акції була розміщена таким чином, що не забезпечувала її належне доведення до необмеженого кола споживачів, які бачили лише основний рекламний заклик.

Позивач використовував елементи зовнішньої та внутрішньої реклами, які створювали неповноцінне та оманливе враження щодо умов знижки.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність своїх рішень, надавши фотоматеріали, які свідчать про те, що інформація про умови знижки не була чіткою та легкодоступною для сприйняття, що є порушенням суті вимоги ч. 4 ст. 8 Закону №270/96-ВР.

Таким чином, суд погоджується з висновками відповідача про те, що порушення ч. 4 ст. 8 Закону «Про рекламу» в даному випадку має місце, оскільки інформація про умови знижки була подана неналежним чином.

Стосовно процедури проведення державного контролю та ненадання позивачем документів, пояснень, необхідних для здійснення повноважень щодо контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» визначено, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео - та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

При цьому, частиною 3 статті 26 Закону передбачено, що рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.

Пунктами 2-4 Порядку №693 визначено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) та накладення штрафу є протокол, що складається посадовими особами Держпродспоживслужби або її територіальних органів.

Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, передбачені статтею 27 Закону України “Про рекламу», приймають Голова Держпродспоживслужби, його заступники, керівники територіальних органів Держпродспоживслужби та їх заступники (далі - уповноважені особи).

Уповноважена особа розпочинає розгляд справи не пізніше трьох робочих днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у пункті 2 цього Порядку.

Пунктом 5 Порядку №693 передбачено, що уповноважена особа з урахуванням положень статті 32 Закону України “Про адміністративну процедуру» повідомляє суб'єкту реклами про дату, час та місце розгляду справи поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій або шляхом вручення повідомлення суб'єкту реклами або його представнику, якщо суб'єкт реклами сповістив уповноважену особу про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої особи, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

У повідомленні зазначаються права та обов'язки суб'єкта реклами, зокрема інформація про право бути присутнім під час розгляду та вирішення справи, порядок ознайомлення з матеріалами, а також способи подання пояснень і зауважень та строк, протягом якого суб'єкт реклами має право їх подати.

Стаття 32 Закону України “Про адміністративну процедуру» передбачає, що учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, залучаються адміністративним органом для надання пояснень і для участі у процедурних діях шляхом вручення (направлення) запрошення.

Запрошення учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, здійснюється не пізніше ніж за сім календарних днів до дня відповідної процедурної дії. Цей строк може бути зменшено у разі, якщо обставини вимагають прийняття рішення у найменший строк, про що у запрошенні надається обґрунтоване пояснення. Запрошення вручається особисто під підпис, надсилається поштовим відправленням або іншими засобами зв'язку (телефоном, електронною поштою тощо) за наявними у справі контактними даними, про що в матеріалах справи робиться відповідний запис.

У запрошенні зазначаються:

1) найменування та адреса адміністративного органу;

2) назва справи, статус та мета, з якою запрошується учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи;

3) дата, час і місце, куди запрошується учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи;

4) контактний номер телефону та адреса електронної пошти адміністративного органу, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) посадової особи адміністративного органу, яка розглядає справу;

5) інші відомості (за потреби).

Відсутність запрошеного належним чином учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, не перешкоджає вчиненню процедурних дій, якщо це не впливає на належний розгляд справи.

Адміністративний орган повідомляє учасника адміністративного провадження, особу, яка має право брати участь в адміністративному провадженні, про початок здійснення адміністративного провадження, а також у випадках, передбачених цим Законом, - про процедурні рішення і процедурні дії в такому провадженні.

Повідомлення надсилається невідкладно з дотриманням вимог, встановлених цією статтею для запрошення.

Учасник адміністративного провадження, особа, яка сприяє розгляду справи, отримують повідомлення особисто, крім випадків, якщо вони сповістили адміністративний орган про відповідне уповноваження свого представника на отримання повідомлень. У такому разі повідомлення має бути адресовано представнику та вважається таким, що надіслано учаснику адміністративного провадження, особі, яка сприяє розгляду справи, особисто. За наявності обґрунтованих причин повідомлення може надсилатися в інший строк (граничний строк), встановлений законом.

Поштове відправлення надсилається поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення), за бажанням учасника адміністративного провадження, особи, яка сприяє розгляду справи, - кур'єром за додаткову плату, на адресу місця проживання (перебування), місцезнаходження відповідної особи або на іншу адресу, яку особа вказала для офіційного листування з нею.

Якщо час отримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, не зафіксовано, воно вважається отриманим особою на п'ятий день з дня відправлення, крім випадків, якщо є інформація, що запрошення не надійшло або надійшло пізніше.

Якщо особа заявляє про неотримання запрошення, надісланого поштою чи електронною поштою, або про отримання запрошення пізніше ніж на п'ятий день з дня відправлення, на адміністративний орган покладається обов'язок доказування факту і часу отримання запрошення особою.

За пунктом 6 Порядку №693 справа розглядається уповноваженою особою не пізніше 30 календарних днів з дня оформлення протоколу, зазначеного у пункті 2 цього Порядку.

У разі наявності підстав для накладення штрафу за результатами розгляду справи уповноважена особа приймає рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу (п. 16 Порядку №693).

Відповідно до п. 17 порядку №693 рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу оформлюється у двох примірниках, один з яких залишається в уповноваженої особи, що розглядала справу, другий - вручається суб'єкту реклами або його представникові, про що на першому примірнику такого рішення робиться відповідна позначка, засвідчена підписом суб'єкта реклами або його представника. У разі розгляду справи без участі суб'єкта реклами або його представника рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу надсилається суб'єкту реклами поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

У спірних правовідносинах, підставою для здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про рекламу ФОП ОСОБА_1 став лист Держпродспоживслужби вих. №15.1.3-5/25979 від 16.12.2024 стосовно контролю за дотриманням законодавства про рекламу шляхом забезпечення моніторингу рекламних засобів, у тому числі в місцях продажу щодо розповсюдження засобами зовнішньої та внутрішньої реклами, в мережі Інтернет, на платформах спільного доступу до відео та інформації реклами зниження цін на непродовольчі товари (одяг, взуття, електро- та побутова техніка, парфумерія, ювелірні вироби, інші види товарів) та на послуги закладів дозвілля та інших закладів надання послуг (заклади ресторанного господарства, спортивні клуби, фінансові установи, тощо).

При здійсненні державного контролю (акти/протоколи від 22.08.2025) зафіксовано, що розміщення ФОП ОСОБА_1 зовнішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...», зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...», внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» з ознаками порушення ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки.

Відповідачем на юридичну адресу ФОП ОСОБА_1 , яка офіційно зазначено в Єдиному державному реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 25.08.2025 об 11 год. 25 хв. надіслано телефонограму Головного управління від 25.08.2025 № Вн-5.4/198/25 щодо необхідності надання позивачем завірених в установленому порядку копій наступних документів щодо розміщеної реклами: свідоцтва про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 (виписку з Єдиного державного реєстру ФОП ОСОБА_1 ), копію паспорту, письмові пояснення, документів щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдження реклами, документів що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами, тощо), актів виконаних робіт, іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Головним управлінням проінформовано ФОП ОСОБА_1 що у разі неподання нею інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдженої реклами, документів що підтверджують факт оплати за виготовлену рекламу (макетів реклами, тощо), актів виконаних робіт, у відповідності до частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу», одночасно, буде розглянута справа про порушення ФОП ОСОБА_1 частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу».

Про дату, час та місце розгляду справи (05.09.2025) ФОП ОСОБА_1 повідомлено вчасно телефонограмою, направленою на його електронну поштову адресу 25.08.2025, що позивачем не заперечується.

Згідно з п. 5 Порядку №693 та ст. 32 Закону України "Про адміністративну процедуру", повідомлення може здійснюватися поштовим відправленням, технічними засобами електронних комунікацій (включно з електронною поштою) або шляхом вручення.

Щодо строків, повідомленням від 25.08.2025 про розгляд 05.09.2025 було забезпечило більше 5 робочих днів до дати розгляду, що відповідає ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу».

Отже, твердження позивача про порушення процедури повідомлення не відповідають дійсності.

До того ж, листом від 04.09.2025 (№Вх-057/01-05/12363-25 від 05.09.2025) представником ФОП ОСОБА_1 , у відповідь на телефонограму №5.4-/198/25 від 25.08.2025 надано заперечення щодо розміщення вищевказаної зовнішньої реклами з порушенням законодавства про рекламу, що підтверджується скріншотом з електронної пошти.

Стосовно твердження позивача про відсутність додатків до протоколів, суд зазначає, що вказане не є підставою для скасування Рішень, якщо це не перешкодило позивачу надати пояснення по суті порушень та не вплинуло на обґрунтованість висновків відповідача.

За матеріалами справи, судом встановлено, що позивач отримав оскаржувані Рішення (підтверджується відповідним підписом на цих Рішеннях), що дало йому можливість їх оскаржити.

Отже, твердження позивача про позбавлення його можливості ознайомитися із протоколами про порушення вимог законодавства, надати обґрунтовані пояснення щодо їх змісту та захистити свої права, є безпідставними.

У зв'язку з доведенням факту порушення ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», Головним управлінням було прийняті рішення № 807, 808, 809 від 05.09.2025 за недотримання встановлених Законом вимог щодо змісту реклами: ч. 4 ст. 8 Закону України «Про рекламу», а саме: Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розміру нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки у відповідності до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» ФОП ОСОБА_1 було накладено стягнення у виді штрафів на суму 1700,00 грн. (загальна сума штрафів складає 5100,00 грн.).

Також 05.09.2025 Головним управлінням було прийнято рішення № 810,811,812 за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених Законом повноважень, у відповідності до ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» ФОП ОСОБА_1 було накладено стягнення у виді штрафів на суму 1700,00 грн. (загальна сума штрафів складає 5100,00 грн.).

Рішення про накладення штрафів №№ 810, 811, 812 винесені на підставі ч. 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за порушення абз. 1 ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», а саме за ненадання інформації щодо вартості розміщеної реклами, необхідної для здійснення контролюючим органом повноважень.

Ненадання документів/інформації на вимогу контролюючого органу (зокрема, щодо вартості реклами) є самостійним складом правопорушення, незалежним від факту наявності чи відсутності порушень, які стали предметом перевірки (Рішення №№ 807,808, 809).

Телефонограма від 25.08.2025 містила законну та обґрунтовану вимогу надати документи щодо вартості розповсюдженої реклами.

Натомість, позивач, хоча і надав письмові пояснення, але не надав необхідних фінансових документів (щодо вартості виготовлення та/або розповсюдження реклами).

Обов'язок ФОП ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу», «рекламодавці зобов'язані надавати на вимогу органів контролю документи, усні та/або письмові пояснення... а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю».

Невиконання цього обов'язку є прямим порушенням.

Рішеннями №№ 810, 811, 812 через факт ненадання позивачем вказаної вище інформації, накладено стягнення у виді штрафів на суму 1700,00 грн. (загальна сума штрафів складає 5100,00 грн.), що є правомірним.

Отже, твердження позивача про хибність висновку щодо цих штрафів є безпідставними.

05.09.2025 Головним управлінням винесені Приписи №362, 363, 364 відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу», яким зобов'язало ФОП ОСОБА_1 привести у відповідність до вимог ч.4 ст.8 Закону України «Про рекламу», а саме: усунути порушення:

- за розміщення зовнішньої реклами у віконному отворі з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

- за розміщення зовнішньої реклами щит виносний з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 80%...» за адресою: м. Харків, вул. Різдвяна, 29-А, магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

- за розміщення внутрішньої реклами з інформаційним полем: «ЗНИЖКИ до - 75%...» за адресою: АДРЕСА_1 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень діяв у межах повноважень та у порядку, встановленому Законом України «Про рекламу» та Порядком № 693, з дотримання процедури щодо розгляду справи та накладення штрафу.

З огляду на викладене, рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області №№ 807, 808, 809, 810, 811, 812 від 05.09.2025 року про накладення штрафів є правомірними та не підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлено та підписано - 12.02.2026, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності сталого енергозабезпечення та Інтернет з'єднання, безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.

Суддя Марина Лук'яненко