13 лютого 2026 року м. Суми Справа № 480/9957/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
1. Суть спору, позиція сторін.
1.1. Позивач є пенсіонером Національної гвардії України та перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі - ГУ ПФУ в Сумській області). Позивач звернувся до відповідача із заявою про підготовку на направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023, з розрахунку прожиткового мінімуму станом на 1 січня календарного року. Відповідач відмовив у такому.
1.2. Тому позивач звернувся до суду з позовною заявою 26.12.2026, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача, що полягали у відмові підготувати та надати позивачу та до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023, щодо визначення посадового окладу та окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних сіоб, встановленого на 1 січня календарного року на відповідний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача надати позивачу та ГУ ПФУ в Сумській області таку довідку для перерахунку пенсії з 01.02.2023.
1.3. Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що самостійне зазначення позивачем складових, з яких розраховується пенсія для включення у довідку є недопустимим та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Зобов'язання судом відповідача скласти та подати органу ПФУ нову довідку про грошове забезпечення є необгрунтоаним та передчасним, оскільки позивачем не надано жодного доказу відмови надання відповідачем довідок після надходження списків для перерахунку пенсії від Головних управлінь ПФУ. Наявність факту підвищення посадових окладів за військовим званням військовослужбовців із застосуванням механізму, визначеного п.4 Постанови № 704 заперечується відповідачем. Оскільки до відповідача не надходив список від органу ПФУ щодо виготовлення спірної довідки, то відповідач правомірно не виготовляв її.
2. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
2.1. Судом 02.01.2026 було постановлено ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
3. Встановлені судом фактичні обставини.
3.1. Позивач є пенсіонером Національної гвардії України та перебуває на обліку ГУ ПФУ в Сумській області, як отримувач пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон № 2262-ХІІ).
3.2. Позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Сумській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023.
3.3. Відповідач відмовив позивачу у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, про що повідомив листом від 10.11.2025.
3.4. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду.
4. Висновки суду та їх мотиви.
4.1. Порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.
4.2. Частиною 4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
4.3. Постановою № 704 затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.
4.4. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
4.5. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
4.6. Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII Кабінет Мінстрів України прийняв постанову № 103. Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
4.7. Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний коефіцієнт.
4.8. Окружний адміністративний суд м. Києва, рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції, визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.
4.9. Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018, на відповідний коефіцієнт, відсутні.
4.10. У зв'язку з цим, позивач звернувся до відповідача з заявою підготувати та направити оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії, з розрахунку посадового окладу та окладу за військове звання, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого Законом України ''Про Державний бюджет України на 2023 рік''.
4.11. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 № 2017-III).
4.12. Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
4.13. Так, законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
4.14. Зазначення у п.4 Постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, не суперечить делегованим КМУ повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно Закону № 2262-XII.
4.15. Закон Українги ''Про Державний бюджет України на 2023 рік'' застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 на 2023 рік не містить.
4.16. Частина 3 ст.1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
4.17. Оскільки з 29.01.2020 до 19.05.2023 положення пункту 4 Постанови № 704, в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, позивач має право на виготовлення довідки для перерахунку пенсії з 01.02.2023. Тому до спірних правовідносин, у відповідності до норми ч.3 ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає застосуванню пункт 4 Постанови№ 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України ''Про Державний бюджет України на 2023 рік''. Тобто, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (через його збільшення у 2023 році).
4.18. Суд зазначає, що у справі вимога позивача була обумовлена підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року згідно із Законом України ''Про Державний бюджет України на 2023 рік''.
4.19. Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з розміру складових, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
4.20. Факт не надходження до відповідача списків від органу ПФУ не може бути підставою для відмови позивачу у виготовленні оновленої довідки за його зверненням, оскільки ризики щодо дотримання органами державної влади певної процедури не можуть покладатися на фізичну особу (позивача), яка має право на перерахунок пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки, яка повинна видаватися станом на 01.01.2023, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення, через зростання розміру прожиткового мінімуму у 2023 році.
4.21. Таким чином, відповідач, відмовляючи у наданні позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачений діючим законодавством, оскільки вказані дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначених нормою ч.2 ст.2 КАС України.
4.22. Отже, суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі та формулює резолютивну частину у спосіб, який найбільш ефективно захистить порушені права позивача.
5. Судові витрати.
5.1. Оскільки позовні вимоги задоволені, в матеріалах справи відсутні докази понесення позивачем інших судових витрат, окрім судового збору у сумі 1211,20 грн, то суд на підставі норми ч.1 ст.139 КАС України стягує такий збір з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023.
3. Зобов'язати Головне управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, 9-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України ''Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей'' від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України ''Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб'' від 30.08.2017 № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку із 01.02.2023 основного розміру пенсії.
4. Стягнути на ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, 9-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) за рахунок бюджетних асигнувань, 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) грн 20 (двадцять) коп. витрат судового збору.
5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.І. Сидорук