Справа № 420/36245/25
13 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Аракелян М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
24 жовтня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому представник позивача просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неповного внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , а саме наступних даних: статус «виключено», категорія обліку «не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення «непридатні»;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (інформації) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно інформації наявної у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 13.07.2023 р. та в застосунку Міністерства оборони України «Резерв+», а саме змінити наступні дані: статус - змінити на «виключено», категорія обліку - змінити на «не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення - змінити на «непридатні»;
стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору та витрати на правову допомогу адвоката.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалами суду:
- від 31.10.2025 року позовну заяву залишено без руху;
- від 10.11.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрите провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (ст. 262 КАС України).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після встановлення позивачем мобільного застосунку від Міністерства оборони України «Резерв+», позивачу стало відомо про невідповідність даних у «Резерв +», щодо перебування позивача на військовому обліку. Так, застосунок «Резерв+» дійсно відображає відомості, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку згідно постанови ВЛК від 03.07.2023 р., однак його статус в застосунку «Резерв+» вказаний як «на обліку», а категорія обліку відображається як «військовозобов'язаний». Зазначена помилка сталась через неналежне виконання ІНФОРМАЦІЯ_3 своїх обов'язків, а саме не повне внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «ОБЕРІГ») під час виключення ОСОБА_1 з військового обліку. 03.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Міністра оборони України через урядову гарячу лінію Міністерства оборони України (звернення КУ-19217620) із заявою про приведення у відповідність даних у застосунку «Резерв+» та АІТС Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (АІТС «ОБЕРІГ»). Листом № 5/2/2116 від 16.09.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив ОСОБА_1 , що в Реєстрі «Оберіг» внесені дані «Непридатний з виключенням з військового обліку», але інші відомості дійсно відсутні і запропонували прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення та внесення необхідних даних до реєстру «Оберіг». 12.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою щодо неправомірного не включення до Реєстру запису та виправлення недостовірних відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з наданням доказів викладеним у заяві обставинам. Зазначена заява було отримана представником ІНФОРМАЦІЯ_2 15.09.2025 року (докази відправлення та отримання додаються). Станом на дату звернення до суду із даним позовом, відповідь на вищевказану заяву не надходила. Крім того, 22.09.2025 року адвокат Аліна Мороз звернулася до відповідача із адвокатським запитом щодо отримання відомостей про результати розгляду ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо неправомірного невключення до Реєстру запису та виправлення недостовірних відомостей Реєстру від 12.09.2025 р., відповідь на запит також на момент звернення до суду із позовною заявою не надходила.
12.01.2026 року представник позивача подав до суду клопотання про долучення доказів, а саме: скарга на бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 від 24.12.2025 р. запит на інформацію від 17.12.2025 р.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження від 10.11.2025 року була доставлена до «Електронного кабінету» відповідача 10.11.2025 року, у встановлений строк відповідач відзив не надав тому справа розглядається за наявними у ній матеріалами згідно ч.6 ст.162 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.12), згідно скріншоту військово-облікового документа «Резерв+» непридатний з виключенням з військового обліку; дата ВЛК 03.07.2023 року; категорія обліку - військовозобов'язаний; на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.11).
Згідно постанови Військово-лікарської комісії (надалі - ВЛК) від 03.07.2023 року №2645 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) визнаний «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», номер в реєстрі Оберіг №241120220640057800165, що підтверджується зокрема тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 13.07.2023 р. та відомостями з військово-облікового документу «Резерв+».
Позивач відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 виданого 13.07.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 64 «а» графи ІІІ наказ МО України від 2008 р. № 402.(а.с.8-9).
Згідно довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.07.2023 Позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 64 «а» графи ІІІ Розкладу хвороб (а.с.10).
Відповідно до пункту 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 виданого 13.07.2023 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , позивач 13.07.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 37 ч. 6 п. ІІІ Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (визнаний ВЛК непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку).
03.09.2025 року позивач звернувся із електронним зверненням КУ-19217620 до Міністерства оборони України, в якому просив привести у відповідність дані у застосунку Резерв + у відповідність(а.с.15).
У відповідь отримав лист ІНФОРМАЦІЯ_1 №5/2/2116 від 16.09.2025 року, у якому зазначено, що в реєстрі «Оберіг» внесені дані «Непридатний з виключенням з військового обліку2, але інші відомості відсутні. Пропонували позивачу прибути до ІНФОРМАЦІЯ_7 для уточнення та внесення необхідних даних до реєстру «Оберіг»(а.с.16).
12.09.2025 року позивач звернувся із заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якій просив виправити недостовірні відомості у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно позивача; провести службове розслідування по факту неповноти та несвоєчасності внесення до Реєстру передбачених Законом відомостей. В додатки заяви надав копію тимчасового посвідчення та скріншот із застосунку Резерв +(а.с.17-18).
В матеріалах справи міститься вкладення в цінний лист.
Відповіді на вищевказану заяву позивач не отримав, відповідач доказів зворотнього не надав.
22.09.2025 року представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом, в якому просив повідомити про результати розгляду ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо неправомірного невключення до Реєстру запису та виправлення недостовірних відомостей Реєстру від 12.09.2025 р. яка була направлена на офіційну поштову адресу засобами поштового зв'язку 12.09.2025 року(а.с.).
В матеріалах справи міститься вкладення в цінний лист.
Відповідь на вищевказаний запит в матеріалах справи відсутня, доказів зворотнього відповідач не надав.
24.12.2025 року представник позивача звернувся до Міністерства оборони України зі скаргою на бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій просив провести службове розслідування щодо факту бездіяльності посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не внесення (коригування) даних які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 та встановити винних осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 . Визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 та привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (інформації) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно інформації наявної у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 13.07.2023 р. та в застосунку Міністерства оборони України «Резерв+», а саме змінити наступні дані: статус - змінити на «виключено», категорія обліку - змінити на «не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення - змінити на «непридатні». В додатки скарги надано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного Серії НОМЕР_1 та скріншот із застосунку Резерв+ (а.с.).
В матеріалах справи міститься вкладення в цінний лист.
Відповіді на скаргу представник позивача не отримав.
Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач оскаржив її до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
У відповідності до частин першої та третьої статті 1 Закону №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України “Про оборону України», “Про Збройні Сили України», “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них Укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-ХІІ).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено і який триває дотепер.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 “Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Частиною другою статті 33 Закону №2232-XII визначено, що загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування.
За приписами частини третьої статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
За приписами частини п'ятої статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону №2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону №2232-XII, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
Відповідно до положень статті 1 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
З положень статті 2 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.
Статтею 16 вказаного Закону внесено зміни до Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу», а саме частину першу статті 34 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в такій редакції: “ 1.Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки».
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Частина друга статті 3 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлює, що оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:
уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру;
оперативні командування;
територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;
Центральне управління Служби безпеки України;
відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України;
відповідний підрозділ розвідувального органу Міністерства оборони України.
Частина шоста статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що органи адміністрування Реєстру:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Відповідно до частини восьмої статті 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи Служби зовнішньої розвідки України та розвідувального органу Міністерства оборони України.
Тобто, сам Закон України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» визначає та покладає певні права та обов'язки на районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі- Порядок №1487).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1487, військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
Персонально-первинний військовий облік передбачає облік відомостей стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання у відповідній адміністративно-територіальній одиниці. У селах та селищах, а також у містах ведення такого обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад.
Персональний військовий облік передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи (служби) або навчання та покладається на керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі- Порядок №932).
Відповідно до пункту 1 Порядку №932, цей Порядок визначає:
механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;
порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;
механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.
Відповідно до пункту 3 Порядку №932, метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.
За правилами пункту 4 Порядку №932, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “Трембіта».
Відповідно до пункту 7 Порядку №932, взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років здійснюється відповідальними посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання. Взяття на військовий облік громадян України, у яких відсутнє зареєстроване/задеклароване місце проживання, здійснюється визначеними Генеральним штабом Збройних Сил територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, з аналізу Порядку №932 випливає, що в усіх випадках взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі також здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.
Отже, як встановлено судом, відповідно до цього Порядку відомості щодо позивача внесені до Реєстру військовозобов'язаних в автоматизованому режимі, та позивача взято на військовий облік в статусі військовозобов'язаного.
Суд зауважує, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.
Суд зауважує, що Верховний Суд в постанові від 12 червня 2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей “Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби», виходить за межі судового розгляду.
У даній справі суд не перебирає повноваження ВЛК та не надає власну оцінку поставленим діагнозам щодо наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби, а лише перевіряє дотримання процедури внесення відомостей щодо позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Так, оскільки в п. 3.1 Рішення Конституційного Суду України (справа №1-25/2010) від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме на внесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, тобто не належне (електронне, документальне) оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Разом з цим, відповідач, відмовляючи позивачу листом №5/2/2116 від 16.09.2025 року у задоволенні його заяви, не навів достатніх аргументів щодо того, чому його документи стосовно зняття його з військового обліку не можуть бути підставою для виключення наразі з військового обліку, чому він вважає їх недостатніми, вимагаючи прибуття особисто позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В даному випадку бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті обґрунтованого рішення за заявою позивача, його відповідь на заяву не є таким рішенням, оскільки по суті питання воно не було прийняте.
Суд зазначає, що твердження відповідача про необхідність особистого звернення до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення та внесення необхідних даних до реєстру «Оберіг» є невмотивованим, необґрунтованим з точки зору чинного законодавства.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
У відповідності до вищенаведених приписів Порядку №559, особа щодо якої мають бути внесені зміни у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має особисто звернутися до центру комплектування та соціальної підтримки із відповідною заявою в паперовій чи електронній формі.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був розглянути його заяву та повідомити про її задоволення або відмову у її задоволенні, ухваливши відповідне рішення відповідно до чинного законодавства.
При цьому, суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_9 заяву від 12.09.2025 року як і скаргу та адвокатський запит представника позивача про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей щодо виключення його з військового обліку у термін, визначений п. 4 Порядку № 559 не розглянув, відповідь за результатом розгляду заяви по суті питання позивачу не надав, відповідні відомості до Реєстру не вніс.
Тому суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача в даному випадку є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку та прийняти відповідне рішення за результатом її розгляду.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена та не обґрунтована.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню частково із відмовою у зобов'язанні ІНФОРМАЦІЯ_2 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (інформації) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно інформації наявної у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 13.07.2023 р. та в застосунку Міністерства оборони України «Резерв+», а саме змінити наступні дані: статус - змінити на «виключено», категорія обліку - змінити на «не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення - змінити на «непридатні» у зв'язку з їх передчасністю.
Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20 грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , а саме наступних даних: статус «виключено», категорія обліку «не військовозобов'язаний», підстава зняття/виключення «непридатні».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_10 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.09.2025 року про приведення у відповідність даних у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (інформації) про виключення з військового обліку ОСОБА_1 згідно інформації наявної у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 13.07.2023 р. та в застосунку Міністерства оборони України «Резерв+» та прийняти обґрунтоване рішення по суті вимог заяви.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211(одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ; місцезнаходження: АДРЕСА_2 ).
Суддя М.М. Аракелян