Рішення від 13.02.2026 по справі 360/2340/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

13 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2340/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Бездолі Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 09.12.2025 надійшла позовна заява адвоката Бездолі Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій представник позивача просить:

- визнати частково протиправним та частково скасувати Рішення (Розпорядження) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, викладене у протоколі від 10.06.2025 року, про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років (переведення на пенсію за вислугу років) відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в частині призначення пенсії з 01.04.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити (нарахувати) та виплатити ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсію за вислугу років (перевести на пенсію за вислугу років) відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 30.06.2024 року, з урахуванням раніше сплачених сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з 01.04.2025 призначено пенсію за вислугу років. При цьому, позивач вважає, що йому протиправно було призначено пенсію за вислугу років з 01.04.2025 року, оскільки право на призначення йому цього виду пенсії в нього виникло з 30.06.2024 року, тобто з наступного дня після його звільнення зі служби, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 15.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребувано докази.

Відповідач надав відзив в якому зазначив, що згідно електронної бази даних підсистема «Призначення та виплати пенсій» (ППВП) ОСОБА_1 перебував на обліку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримував пенсію по інвалідності по 31.03.2025. Пенсію ОСОБА_1 було припинено у зв'язку з надходженням 04.06.2025 №4309/03-16 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України про не встановлення інвалідності з 19.03.2025.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

30.05.2025 за вхідним номером 4713/9 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за територіальною належністю від Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області був надісланий пакет документів, для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону 2262, який був підготовлений ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі відповідних документів від територіального центру комплектування та соціальної підтримки та довідки атестату про припинення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію ОСОБА_1 призначено за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2025 року.

В результаті опрацювання відповідних документів сформовано протокол від 10.06.2025 року про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 та розрахунок на доплату пенсії за період з 01.04.2025 по 30.06.2025.

Пенсію за липень 2025 та доплату за період з 01.04.2025 по 30.06.2025 зараховано на картковий рахунок ОСОБА_1 в липні поточного року.

Просив суд звернути увагу, що ОСОБА_1 , який просить призначити (нарахувати) та виплатити пенсію за вислугу років (перевести на пенсію за вислугу років) відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» починаючи з 30.06.2024 на той час перебував на обліку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримував пенсію по інвалідності по 31.03.2025.

Таким чином, відповідач вважає, що ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії з 30.06.2024 відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки пенсіонер має право лише на один вид пенсії.

Просив у задоволенні позову відмовити.

Від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначив, що оскільки на момент звільнення зі служби в ЗСУ позивач мав необхідний спеціальний стаж більш ніж 12 років 6 місяців та вік більше 45 років, то позивач відразу у липні 2024 року подав заяву з усіма необхідними документами до органів ПФУ через Веб портал про призначення йому пенсії за вислугу років, відповідно до відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», але отримав відмову у призначенні йому пенсії, оскільки, нібито, не зазначив на який саме вид пенсії претендує заявник, що підтверджується Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області прийнято рішення № 930030894938 від 19.08.2024 року.

Також, позивач звертався 31.07.2024 року до відповідача, ГУ ПФУ в Луганській області із відповідною заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, шляхом відправлення всіх документів на офіційну електронну пошту відповідача. На своє звернення позивач отримав від відповідача відписку, в якій зазначено, що аналогічна заява розглядається вже ГУПФУ в Тернопільській області, а тому вказана заява розглядатися не буде.

Враховуючи вищезазначене, то мінімум з липня 2024 року позивачу повинні були нараховувати пенсію за вислугу років.

Позивач у вересні 2024 року звернувся із відповідною заявою та документами до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де йому сказали, що вони самі сформують пакет документів, а документи, які ще будуть необхідні додатково, вони самі витребують.

З вересня по грудень 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 не вчиняв жодних дій щодо витребування необхідних документів, що змусило позивача написати декілька скарг на бездіяльність РТЦК, а також звернутися до адвоката для складання та направлення адвокатських запитів, що самому швидше отримати необхідні документи.

Після цього, отримавши особисто грошовий атестат, у січні позивач повторно 08.01.2025 року був вимушений звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення йому пенсію за вислугу років, але і на цей раз РТЦК не зібрав усі необхідні документи, оскільки виявилося, що не було зроблено запит на отримання розрахунку вислуги років ОСОБА_1 .

У квітні 2025 року, особова справа повернулася до ІНФОРМАЦІЯ_4 із відповідним підрахунком вислуги років.

Таким чином, тільки коли органи ТЦК зібрали до купи усі необхідні документи, то ОСОБА_1 знову був вимушений написати заяву про призначення йому пенсії 28.04.2025 року (вже втретє! ).

З огляду на вищевказане, ОСОБА_1 вчасно ще у липні 2024 року подавав заяву про призначення йому пенсії за вислугу років. НЕ з його вини відтягувалася дата постановлення рішення органами ПФУ про призначення йому пенсії, а тому відповідач не в праві стверджувати, що пенсія має бути призначена тільки з квітня 2025 року.

Таким чином, не з вини позивача документи для призначення пенсії відповідач отримав у травні 2025 року (заяву позивач надавав відповідачу ще у липні 2024 року), а тому відповідач зобов'язаний був призначити пенсію з дати, наступної за звільненням позивача - з 30.06.2024 року (відповідно до приписів норм права, зазначених у позовній заяві), що позивач і просить у вимогах своєї позовної заяви.

Отримання позивачем пенсії по інвалідності в період 30.06.2024 року - 31.03.2025 року ніяким чином не повинно впливати на те, що відповідач зобов'язаний був призначити (перерахувати) пенсію з 30.06.2024 року.

Метою позовної заяви є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 30.06.2024 року, враховуючи раніше виплачені суми пенсії.

Так, згідно наданих відповідачем документів, пенсія по інвалідності позивача складала 2459,02 грн., а пенсія за вислугу років складає 14677,26 грн.

Позивач не оскаржує сам факт призначення йому пенсії, а просить відповідача змінити дату такого призначення для того, що відповідач зробив в подальшому перерахунок пенсії та виплатив позивачу різницю.

Дійсно, згідно чинного законодавства особа не має право отримувати два види пенсії, наприклад по інвалідності та за вислугу років. Але позивач і не вимагає, щоб йому було виплачено дві пенсії, оскільки відповідач зобов'язаний був призначити пенсію за вислугу років з 30.06.2024 року, а при виплаті заборгованості врахувати вже раніше сплачені суми пенсії по інвалідності, тобто сплатити різницю.

Просив задовольнити позовні вимоги.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Дослідивши матеріали судової справи у електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримував пенсію по інвалідності по 31.03.2025. Пенсію ОСОБА_1 було припинено у зв'язку з надходженням 04.06.2025 №4309/03-16 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що надсилається до територіальних органів Пенсійного фонду України про не встановлення інвалідності з 19.03.2025.

В період з 24.04.2024 по 29.06.2024 позивач проходив службу в Збройних Силах України.

26.07.2024, маючи на момент звільнення зі служби в ЗСУ необхідний спеціальний стаж більш ніж 12 років 6 місяців та вік більше 45 років, позивач подав заяву з усіма необхідними документами до органів ПФУ через Веб портал про призначення йому пенсії за вислугу років, відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 19.08.2024 № 930030894938 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, оскільки, заявником при поданні заяви на перерахунок пенсії не було вказано на який саме вид пенсії притендує заявник, а згідно наданих документів немає можливості визначити та провести перерахунок пенсії.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20.08.2024 №5983-5835/Ю-02/8-1200/24 позивачу було запропоновано звертатися із заявою про призначення пенсії до відповідного ТЦК та СП, оскільки відповідно до Постанови правління ПФУ №3-1 від 30.01.2007 року Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Заява про призначення пенсії за вислугу років подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, за останнім місцем служби.

Як зазначив представник позивача у вересні 2024 року позивач звернувся із відповідною заявою та документами до ІНФОРМАЦІЯ_2 . З вересня по грудень 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 не вчиняв жодних дій щодо витребування необхідних документів, що змусило позивача написати декілька скарг на бездіяльність РТЦК, а також звернутися до адвоката для складання та направлення адвокатських запитів, що самому швидше отримати необхідні документи, що підтверджується відповіддю ВЧ НОМЕР_2 на адвокатський запит від 31.12.2024 року, якою надіслало Грошовий атестат ОСОБА_1 .

Отримавши особисто грошовий атестат, 08.01.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.02.2025 № 2/3/1/3035 на адвокатський запит від 19.02.2025 №01/04 повідомлено, що за інформацією ІНФОРМАЦІЯ_6 08.01.2025 ОСОБА_1 подав заяву на призначення йому пенсії, яка не вуідповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1. Обов'язковим документом, який підтверджує право на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є розрахунок вислуги років. За інформацією ІНФОРМАЦІЯ_6 розрахунок вислуги років за встановленою формою у особовій справі ОСОБА_1 відсутній. 07.02.2025 (вх.2547) до ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла заява ОСОБА_1 від 28.01.2025 щодо підрахунку вислуги років з врахуванням страхового стажу відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Особову справу ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 направлено на підрахунок вислуги років з врахуванням страхового стажу до військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) за вих 274 від 24.02.2025. Після надходження особової справи з підрахунком вислуги років ОСОБА_1 буде повідомлений про можливість подання документів визначених Порядком 3-1 на призначення пенсії за вислугу років.

Листом від 21.04.2025 №2/3/1/6545 ІНФОРМАЦІЯ_7 за результатами адвокатського запиту від 17.04.2025 №01/04 щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_1 повідомив, що особова справа ОСОБА_1 з розрахунком №10172 загального стажу (у календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років надійшла від військової частини НОМЕР_3 та зареєстрована у ІНФОРМАЦІЯ_9 за вхідним номером №839 від 18.04.2025. Запропоновано ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років особисто звернутись до районного територіального центру комплектування та соціалної підтримки за місцем фактичного проживання з документами визначеними Порядком 3-1. Зокрема, зазначено, що оформлення ІНФОРМАЦІЯ_7 подання на призначення пенсії ОСОБА_1 та направлення разом з документами до територіального органу Пенсійного фонду України буде можливим після надходження документів передбачених Порядком 3-1.

28.04.2025 ОСОБА_1 втретє написав заяву про призначення йому пенсії за вислугу років.

30.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 звернувся із поданням про перерахунок пенсії до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1

30.05.2025 за вхідним номером 4713/9 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за територіальною належністю від Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області був надісланий пакет документів, для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону 2262, який був підготовлений ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:- подання про перерахунок пенсії від 30.04.2025 №1242 (ФК95757)- заява про призначення/перерахунок пенсії від 28.04.2025;- згода на збір та обробку персональних даних від 28.04.2025;- грошовий атестат від 02.01.2025 №2;- довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 12.12.2024 №764;- витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_4 від 24.06.2024 №198;- витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_2 від 29.06.2024 №186;- розрахунок № 10172 від 21.03.2025;- паспорт №4439 виданий 09.06.2020;- витяг з реєстру територіальної громади від 28.04.2025- картка платника податків від 28/042016.2008;- довідка в том, що їй відкрито рахунок від 04.11.2024;- МСЕК не дійсна;- трудова книжка;- диплом НОМЕР_5 ;- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.04.2024 №3244 7002016478;- довідка з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі вищезазначених документів від територіального центру комплектування та соціальної підтримки та довідки атестату про припинення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсію ОСОБА_1 призначено за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2025.

В результаті опрацювання вищезазначених документів сформовано протокол від 10.06.2025 року про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 та розрахунок на доплату пенсії за період з 01.04.2025 по 30.06.2025. Пенсію за липень 2025 та доплату за період з 01.04.2025 по 30.06.2025 зараховано на картковий рахунок ОСОБА_1 в липні поточного року.

Листом від 10.09.2025 №1200-0204-8/23562, на адвокатський запит вих. № 01/04 від 04.09.2025, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило представника позивача, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.04.2025. До 01.04.2025 ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яку було призупинено у зв'язку з направленням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Головного управління інформації медико-соціальної експертної комісії за результатами перевірки обґрунтованості рішень експертними командами Центру оцінювання функціонального стану особи про скасування рішення про встановлення інвалідності ОСОБА_1 30.05.2025 до Головного управління надійшли документи для призначення ОСОБА_1 . Пенсії за вислугу років, підготовлені ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до розрахунку № 10172 загального страхового стажу (в календарному обчисленні) загальний трудовий стаж ОСОБА_1 . Складає 26 років 4 місяці 25 днів, з них: календарна вислуга років склала 12 років 7 місяців 25 днів та стаж роботи - 13 років 9 місяців. На підставі отриманих документів з 01.04.2025 ОСОБА_1 переведено на пенсію за вислугу років відповідно до Закону 2262.

Листом від 26.11.2025 вих. № 1200-0202-8/36846, на адвокатський запит від 20.11.2025 вих. №03/04, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило представника позивача, що призначення та перерахунок пенсій відповідно відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться за допомогою програмного комплексу Пенсійного фонду України “Призначення та виплата пенсій деяким категоріям громадян» (ПВП ДКГ). При опрацюванні документів в підсистемі ПВП ДКГ при первинному призначенні формується електронний протокол призначення пенсії та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії (за наявності). При будь-якому подальшому перерахунку-формується розпорядження про перерахунок зі зміною суми пенсії й також розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії (за наявності). Одночасно реалізована можливість формування розпорядження з електронної пенсійної справи (розрахунку пенсії) на будь-яку дату періоду, в який проводиться нарахування пенсії. Документи, підготовлені ІНФОРМАЦІЯ_1 , для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону 2262, надійшли на адресу Головного управління за територіальною належністю від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області 30.05.2025 та зареєстровані за вх. № 4713/9. В результаті опрацювання вищезазначених документів сформовано протокол від 10.06.2025 року про призначення пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 та розрахунок на доплату пенсії за період з 01.04.2025 по 30.06.2025. Пенсію за липень 2025 та доплату заперіод з 01.04.2025 по 30.06.2025 зараховано на картковий рахунок ОСОБА_1 в липні поточного року. Витяг з протоколу призначення пенсії з електронної пенсійної справи ОСОБА_1 із зазначенням складових грошового забезпечення та пенсійної виплати було надано позивачу рекомендованим листом Головного управління від 14.11.2025 № 1200-0202-8/36123 на пош

Суд зазначає, що у межах даної справи предметом розгляду є саме дата, з якої слід призначити пенсію позивачу за вислугу років.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували па військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до положень ст. 48 Закону № 2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Відповідно до положень ст. 49 Закону України № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Відповідно до п. «б» частини першої ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «з» статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно з пунктами «б», в» частини першої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються:

- особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення;

- особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пункту «б» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення зі служби.

Відповідно до ч.3 ст.50 Закону України №2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Аналіз наведених норм закону №2262-ХІІ дає суду підстави дійти висновку про те, що пенсії за вислугу років особам, які мають право на пенсію за цим законом, призначаються з наступного дня після звільнення їх зі служби (але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення), при цьому, пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 2 Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.

Верховний Суд у постанові від 22.06.2023 року по справі №480/4288/21 зазначив, що моментом виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років є дата звільнення зі служби.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи:

1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку);

2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії;

3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню);

4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку);

5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);

6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону);

7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу;

8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства Російської Федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримував пенсію по інвалідності по 31.03.2025.

30.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 звернувся із поданням про перерахунок пенсії до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

З 01.04.2025 пенсію ОСОБА_1 призначено за вислугу років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому судом встановлено, що згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.06.2024 №186 ОСОБА_1 було знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 з 29 червня 2024 року.

За наслідками проходження військової служби, позивач також набув право на пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яке зміг реалізувати лише після вищевказаного звільнення з військової служби.

З матеріалів справи вбачається, що при звільненні із військової частини НОМЕР_2 позивач починаючи з липня 2024 року звертався із заявами про призначення пенсії за вислугу років.

Однак, тільки 30.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_10 звернувся із поданням до органів ПФУ про призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.

Внаслідок розгляду органом ПФУ отриманих матеріалів, позивачу призначено пенсію за вислугу років з 01 квітня 2025 року.

Суд зазначає, що позивача звільнено з військової служби 29 червня 2024 року, отже, виходячи із приписів пункту «б» частини першої, частини третьої статті 50 Закону №2262-ХІІ, позивачу пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ необхідно було призначити не з дати надходження документів, а з дня виникнення права на таку пенсію - 30 червня 2024 року (наступний день після звільнення з військової служби), який охоплюється часовим проміжком 12 місяців перед зверненням за пенсією (остання заява була подана 28.04.2025).

Суд зазначає, що поняття день звернення за призначенням пенсії та строки (момент) її призначення є різними за своєю суттю юридичними поняттями, а тому у даних спірних правовідносинах день звернення за призначенням пенсії не змінює моменту, з якого позивач набув на неї право та з якого йому така пенсія має бути призначена.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач протиправно призначив пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01 квітня 2025 року.

Відповідачем відмова мотивована з підстав того, що з 30.06.2024 позивач перебував на обліку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримував пенсію по інвалідності по 31.03.2025, у зв'язку з чим не має права на призначення пенсії з 30.06.2024 відповідно до пункту "б" статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки пенсіонер має право лише на один вид пенсії.

Однак, вказані підстави не приймаються судом до уваги, оскільки системний аналіз статей 1-2, 12 Закону № 2262-ХІІ у своєму логічному зв'язку дає підстави для висновку, що право на пенсію за вислугу років набувають відповідні категорії службовців у зв'язку із їх звільненням зі служби - в даному випадку звільнення 29.06.2024 позивача з військової частини НОМЕР_2 .

Враховуючи, що позивач до звільнення з військової служби отримував пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то призначення йому пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після звільнення з військової служби відбулося вперше.

Згідно ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, з огляду на обставини справи належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2025 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити призначення, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з наступного дня після звільнення зі служби, а саме з 30.06.2024, а також здійснити перерахунок пенсії з 30.06.2024 та виплатити заборгованість, з урахуванням раніше виплачених сум.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, внаслідок чого позовні вимоги належить задовольнити, з обранням належного способу захисту порушених прав.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).

При зверненні до суду із позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а також те, що спір виник внаслідок неправильних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2,8,9,19,20,32,72,77,90,94,132,139,241-246,250,255,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Бездолі Олександра Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непризначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, з наступного дня після звільнення з військової служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, з 30.06.2024, а також здійснити перерахунок та виплату пенсії з 30.06.2024 з урахуванням раніше виплаченим сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленогостаттею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Тихонов