13 лютого 2026 року справа № 340/7858/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - Управління), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління 2) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду зі заявою до Управління про визнання протиправними дій стосовно індексації пенсії у 2023-2025 роках.
Водночас просив суд зобов'язати Управління перерахувати пенсію і виплатити заборгованість з 19 травня 2025 року.
Також просив суд визнати протиправними дії Управління, яким відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з неправильним обчислення страхового стажу в частині незастосування кратного обчислення періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції і забезпечення захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Водночас просив суд зобов'язати Управління обчислити страховий стаж відповідно до вимог законодавства і з 01 вересня 2025 року перерахувати пенсію і виплатити заборгованість.
24 листопада 2025 року суд відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.61-62).
05 січня 2026 року суд залучив до участі у справі, як іншого відповідача, Управління 2 (а.с.121-122).
ОСОБА_1 пояснив, що пенсію не індексували, а щороку взамін неї виплачували доплати.
Зазначив, що пенсію не індексували, так як не збільшували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховували для обчислення пенсії вперше.
Стверджував, що страховий стаж стосовно безпосередньої участі в антитерористичній операції і забезпечення захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації мали обчислити у кратному розмірі.
Управління заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.67-73).
Зазначило, що, індексуючи пенсію, керувалось приписами нормативно-правового акту Уряду України.
У 2023-2025 роках під час індексації пенсії не збільшився показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порівнянні з таким же показником, котрий врахували при призначенні пенсії вперше.
Індексація пенсії не збільшила її суми, тому призначили щомісячну доплату.
Управління 2 заперечило стосовно задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.160-177).
Пояснило, що пенсію призначили за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон), котрий не містить норми права про кратне обчислення згаданого стажу.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.
Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.
Так, з 01 липня 2022 року позивачу виплачують пенсію за віком за Законом (а.с.67-73).
Страховий стаж склав 29 років 09 місяців 21 день (а.с.67-73).
При обчисленні пенсії врахували показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2019-2021 роки (а.с.95-100).
Такий показник становив 10846,37 грн.
Індексацію пенсії проводили з 01 березня 2023 року, 01 березня 2024 року і 01 березня 2025 року.
Управління вважає, що коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, були такими: 1,197; 1,0796; 1,115 (а.с.25).
За розрахунками Управління у 2023 році індексація не збільшила суми пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7405,03 (6186,32 х 1,197) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.25).
Тому у 2023 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.25).
За розрахунками Управління у 2024 році індексація не збільшила суму пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 7994,47 (7405,03 х 1,0796) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.25).
Тому у 2024 році призначили щомісячну доплату у сумі 100 грн (а.с.25).
За розрахунками Управління у 2025 році індексація не збільшила суму пенсії, так як показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, склав 8913,83 (7994,47 х 1,115) грн (не перевищив такий показник, який враховували при призначенні пенсії, у 10846,37 грн) (а.с.25).
У 2025 році не призначали доплату (а.с.25, 67-73).
ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції (різні періоди у проміжку з 27 січня 2016 року до 16 листопада 2019 року) і забезпеченні захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації (різні періоди у проміжку з 22 листопада 2022 року по 31 липня 2023 року) (а.с.44-47).
21 серпня 2025 року позивач подав до Управління заяву про перерахунок пенсії у зв'язку з бездіяльністю стосовно кратного обчислення згаданого стажу (а.с.31-33).
За принципом екстериторіальності заяву передали на розгляд Управління 2 (а.с.191-192).
Управління 2 зарахувало періоди участі в антитерористичній операції і забезпеченні захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в одинарному розмірі (а.с.191-192).
Управління 2 не прийняло рішення про часткову відмову у задоволенні заяви (а.с.191-192).
Страховий стаж збільшили до 31 року 10 місяців 27 днів (а.с.191-192).
Підстава - Закон не містить норми права про кратне обчислення такого стажу.
Позов подано до суду 19 листопада 2025 року (а.с.1-14).
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Стосовно індексації пенсії.
Перш за все, приписами абзацу 1 частини 2 статті 42 Закону (в редакції станом на 01 березня 2021 року) встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Цією ж нормою права (в редакції станом на 01 березня 2022 року) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Приписами частини 1 статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон 2) визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, мета індексації - збільшення грошових доходів населення.
Тому індексація пенсії має збільшити її суму.
Такої мети досягають, якщо збільшують якийсь складовий, що врахували при призначенні пенсії.
Проаналізувавши у сукупності згадані приписи Закону і Закону 2, суд зробив висновок, що при індексації пенсії повинні збільшити показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення пенсії вперше.
Такий висновок узгоджується зі сутнісним змістом приписів абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону.
Цією нормою права встановлено, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 24 лютого 2023 року №168 встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2023 року індексувати пенсію шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 10846,37 грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2023 році збільшив показник у 6186,32 грн.
Приписами пункту 1 постанови Уряду України від 23 лютого 2024 року №185 встановлено, що з 01 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст.663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2024 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 12983,10 (10846,37 х 1,197) грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2024 році збільшив показник у 7405,03 грн.
Приписами пунктів 1-2 постанови Уряду України від 25 лютого 2025 року №209 встановлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Отже, в Управління виник обов'язок з 01 березня 2025 року індексувати пенсію шляхом збільшення проіндексованого показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який врахували для обчислення її пенсії вперше.
Ним є 14016,55 (12983,10 х 1,0796) грн.
Управління таких дій не вчинило, чим допустило протиправну бездіяльність.
Відповідач у березні 2025 році збільшив показник у 7994,47 грн на 1,115.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення позову в цій частині вимог.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні Управління перерахувати пенсію в порядку індексації з 19 травня 2025 року і виплатити додаткові кошти.
Стосовно законності рішення Управління 2.
Перш за все, ОСОБА_1 брав безпосередню участь в антитерористичній операції (різні періоди у проміжку з 27 січня 2016 року до 16 листопада 2019 року) і забезпеченні захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації (різні періоди у проміжку з 22 листопада 2022 року по 31 липня 2023 року) (а.с.44-47).
Такий стаж зарахованого в одинарному розмірі.
01 січня 2004 року Закон набрав чинності.
Приписами частини 2 статті 24 Закону встановлено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
До 01 січня 2004 року діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон 3).
Закон 3 не регулює спірні правовідносини, оскільки страховий стаж набуто після 01 січня 2004 року (з 2016 року по 2023 рік).
Закон не визначає, що спірний стаж зараховують у кратному розмірі.
Однак мовчання законодавця може бути доказом дискримінації, яка заборонена на рівні Основного Закону.
Так, приписами частини 1-2 статті 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Отже, дискримінація - різне ставлення до різних осіб за однакових обставин і за відсутності виправдання такого різного ставлення.
Приписами частини 2 статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон 4) передбачено, що на пільгових умовах особам із числа військовослужбовців, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону, до вислуги років для визначення розміру пенсії зараховується один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.
Таким чином, якщо військовослужбовець набуде право на пенсію за Законом, то стаж за час безпосередньої участі в антитерористичній операції і забезпеченні захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації зарахують в одинарному розмірі, а якщо набуде право на пенсію за Законом 4 - то в кратному розмірі.
Різне ставлення до двох військовослужбовців, які боронять державу і набудуть право на пенсію за різними законами, в частині обчислення стажу, що враховують при призначенні пенсії, за період виконання військового обов'язку не може бути логічно виправдано і є дискримінаційним (несправедливим).
Тому стаж позивача за час безпосередньої участі в антитерористичній операції і забезпеченні захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації має бути зарахований до страхового стажу у кратному розмірі відповідно до сукупності приписів частини 1-2 статті 24 Конституції України і частини 2 статті 17-1 Закону 4.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про визнання протиправною бездіяльність Управління 2 стосовно зарахування стажу у кратному розмірі.
Захист порушеного права полягає у зобов'язанні повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії з урахуванням правового висновку суду.
Постає запитання: кого суд може зобов'язати повторно розглянути заяву?
Приписами пункту 4.2 Порядку подання і оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Порядком не визначено, що після скасування судом рішення про відмову в перерахунку пенсії і зобов'язанні повторно розглянути заяву мають знову застосовувати приписи пункту 4.2 цього ж нормативно-правового акту.
Таке і неможливе, бо суд має визначити у рішенні кого зобов'язувати вчиняти дії.
Тому повторно розглянути заяву має той орган, якого вперше визначено на підставі приписів пункту 4.2 Порядку.
Ним є Управління 2.
В Управління, яке виплачує пенсію, виникне обов'язок сплати заборгованості лише після повторного розгляду заяви Управлінням 2.
Тому вимогу до Управління про виплату заборгованості у зв'язку з таким перерахунком суд визнає передчасною.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про часткове задоволення цієї вимоги позову.
Вцілому суд задовільнив позов частково.
Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 1937,92 (968,96 х 2) грн (а.с.58, 60).
Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовільнити позов частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області стосовно індексації пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 19 травня 2025 року перерахувати пенсію ОСОБА_1 і виплатити додаткові кошти, проіндексувавши її з урахуванням збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у 10846,37 грн, що врахували при призначенні пенсії, на 1,197, 1,0796 і 1,115.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 серпня 2025 року щодо обчислення страхового стажу в частині застосування кратного обчислення періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції і забезпечення захисту суверенітету та територіальної цілісності у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 21 серпня 2025 року, врахувавши правовий висновок суду.
Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 968,96 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 968,96 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ