Ухвала від 13.02.2026 по справі 340/4817/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/4817/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду та заяву про накладення штрафу за невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звертався до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнення (а.с.20), просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2022 року ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 №30-224/30 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 №30-224/30 про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.02.2022 року з врахуванням рішень Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 №340/1982/21 та від 18.01.2024 №340/10085/23.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2022 року ОСОБА_1 на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 року за №30-224/30. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01 лютого 2022 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 року за №30-224/30 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком. (а.с.79-84).

Рішення суду 11.09.2025 набрало законної сили та 19.09.2025 позивачу видано виконавчий лист. (а.с.91)

До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій просить зобов'язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області надати звіт про виконання рішення суду від 11.08.2025 по справі №340/4817/25. Заява мотивована тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не виконується судове рішення. (а.с.92-94)

Ухвалою суду від 29.09.2025 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25 у строк - один місяць з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення судового контролю. (а.с.98-99)

До Кіровоградського окружного адміністративного суду 27.10.2025 надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (а.с.101-103).

Ухвалою суду від 05.11.2025 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання рішення суду. Прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25, поданий до суду 27.10.2025 року. Встановлено новий строк для подачі звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох місяців з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту. (а.с.132-134).

До Кіровоградського окружного адміністративного суду 04.02.2026 надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. (а.с.144-147), в якому зазначено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 (з урахуванням ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.08.2025) по справі № 340/4817/25, яке набрало законної сили 11.09.2025, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 02.07.2025 № 30-224/30 з 01.02.2022. Пенсія ОСОБА_1 перерахована з 01.02.2022 в розмірі 79 % від сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 № 340/1982/21 та від 18.01.2024 № 340/10085/23, як зазначено в описовій частині рішення. Загальна сума доплати нарахована на виконання судового рішення з 01.02.2022 по 31.10.2025 становить 296687,15 грн та буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України. Також повідомив, що виплата перерахованої пенсії за рішенням суду та доплата нарахована на виконання рішення суду буде здійснюватися на умовах Порядку № 821. Сума боргу згідно розрахунку пенсії складає 296687,15 грн за період з 01.02.2022 по 31.10.2025, з них виплачено 2048,97 грн. (1674,27 грн + 187,35 грн + 187,35 грн). Згідно витягу про сплату за листопад 2025 року сплачено 2678,83 грн в тому числі 1674,27 грн з суми боргу 296687,15 грн та доплату до суми пенсії визначеної на виконання рішення суду 1004,56 грн за листопад 2025 року (1004,56 грн + 1674,27 грн = 2678,86 грн). Крім того, згідно з Порядком № 821 із загальної суми доплати з пенсійних виплат за рішенням суду ОСОБА_1 у листопаді 2025 року було виплачено 187,35 грн та у грудні 2025 року було виплачено 187,35 грн (розмір доплати визначений пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням). Отже, доплата боргу в сумі 294638,18 грн (296687,15 грн - 1674,27 грн - 187,35 грн - 187,35 грн) буде виплачуватись на умовах Порядку № 821. Крім того, вказував, що згідно частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України встановлено, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Наголошував, що органами Пенсійного фонду ведеться реєстр рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. При цьому, всі судові рішення вносяться до реєстру за датою набрання законної сили та виконуються в частині виплати в межах фінансування на відповідний бюджетний рік. В Реєстрі обліковано рішення суду по справі № 340/4817/25 за реєстраційним номером № 821-15078. Отже, вважає, що Головне управління вчинило всі необхідні дії по виконанню рішення суду, обрахували суму та забезпечили облік суми боргу, тобто в межах покладених судовим рішенням зобов'язань та наданих нормами чинного законодавства України повноважень, вжито всіх можливих дій, спрямованих на виконання судового рішення по справі. Крім того, зауважував рішення суду виконується органами Пенсійного фонду відповідно до Порядку №821 та є усі підстави вважати, що рішення буде виконано безальтернативно, у разі надходження коштів за відповідною бюджетною програмою. Також, вказував, що застосування штрафу у порядку п.3 ст.382-3 КАС України у період дії воєнного стану в Україні не сприятиме досягненню завдань судового контролю та може мати деструктивні наслідки. Враховуючи наведене просить прийняти звіт.

Відповідно до ч.1 ст.382-2 суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2026 призначено до розгляду в порядку письмового провадження питання щодо розгляду звіту (а.с.157).

Статтею 382-3 передбачені рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.

Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.

З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.

Якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.

У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що “правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).

У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).

Таким чином, розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Як встановлено судом, за результатом розгляду звіту, поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, відповідачем на виконання рішення суду у справі №340/4817/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2022 року в розмірі 79 % від сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.06.2021 № 340/1982/21 та від 18.01.2024 №340/10085/23. Розмір пенсії на виконання судового рішення визначається без обмеження його максимального розміру станом на 01.02.2022 у сумі 43891,41 грн. (55558,75 х 75%). Згідно з Порядком № 821 із загальної суми доплати з пенсійних виплат за рішенням суду ОСОБА_1 у листопаді 2025 року було виплачено 187,35 грн та у грудні 2025 року було виплачено 187,35 грн. Отже, загальна сума боргу становить 294638,18 грн (а.с.150).

Отже, суд вважає, що судове рішення від 11.08.2025 в частині здійснення перерахунку пенсії виконано.

Разом з тим, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11.08.2025 у справі №340/4817/25 в частині виплати нарахованої на виконання рішення суду суми 294638,18 грн Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не виконано з підстав відсутності бюджетного фінансування.

Так, 17.07.2025 року набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).

Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

За правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.

Отже, розглянувши звіт ГУ ПФУ в області, судом встановлено, що той виконав рішення суду у цій справі в частині перерахунку пенсії та частково виплатив заборгованість. Причиною невиплати решти заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Таким чином, пенсійним органом виконано вимоги ухвали суду про подання звіту про виконання судового рішення та у встановлений судом строк подано звіт, який відповідає вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України, а тому суд не вбачає підстав для відмови у прийнятті звіту та для накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 3822 - 3823 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі №340/4817/25, поданий до суду 04.02.2026 року.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, передбачений ст.295 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА