Рішення від 11.02.2026 по справі 320/57297/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року м. Київ справа №320/57297/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Колеснікової І.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до Всеукраїнської спілки громадських організацій «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність», третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України, про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) із позовом до Всеукраїнської спілки громадських організацій «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Ухвалою суду від 09.12.2024 відкрито провадження в даній справі та вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); крім того, вирішено залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Службу безпеки України.

Позовні вимоги обґрунтовано наявність визначених законом підстав для заборони (примусового розпуску) громадського об'єднання, зокрема з огляду на вчинення його уповноваженими особами кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України.

За час розгляду справи відповідачем не було надано відзиву на позовну заяву.

Свої письмові пояснення по справі надано третьою особою, яка підтримала заявлені позовні вимоги.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Як вбачається з матеріалів справи, на адресу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 04.10.2024 надійшов лист Служби безпеки України від 03.10.2024 №5/1/3-14935 щодо заборони діяльності Всеукраїнської спілки громадських організацій «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» (далі також - лист).

З листа Служби безпеки України вбачається, що у ході контррозвідувальних заходів із протидії розвідувально-підривній діяльності російської федерації проти України у поле зору Департаменту захисту національної державності Служби безпеки України потрапила Всеукраїнська спілка громадських організацій (ВСГОС) «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» (зареєстрована від 12.02.2024, код ЄДРПОУ 35182267, юридична адреса: місто Київ, вулиця Березняківська, № 26, квартира № 7), функціонери якої створюють реальні загрози інтересам національної безпеки України, причетні до дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі, поширення антиукраїнської пропаганди, посягань на конституційний лад, суверенітет та територіальну цілісність нашої держави із використанням публічного інформаційного простору.

Так, у результаті аналізу відкритої інформації встановлено, що серед засновників ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» фігурує низка громадських організацій проросійського спрямування.

Керівником об'єднання є громадянин України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець мешканець місто Полтава, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ). Вказаний громадянин протягом 2014-2020 рр. входив до керівного складу Всеукраїнської координаційної ради організацій російських співвітчизників та був членом Всесвітньої координаційної ради російських співвітчизників, проживаючих за кордоном (м. Москва), активно приймав участь у діяльності останньої.

Довідково: Всесвітня координаційна рада російських співвітчизників, проживаючих за кордоном (ВКРРС) - представницький орган Всесвітнього конгресу співвітчизників. Її діяльність базується на Федеральному законі рф від 24.05.1999 №99-ФЗ «О государственной политике российской федерации в отношении соотечественников за рубежам», відповідно до якого Всесвітній конгрес співвітчизників є вищим представницькгім органом, що забезпечує взаємодію співвітчизників з органами державної влади рф. Реалізує державну політику рф відносно співвітчизників, що мешкають за кордоном, здійснює заходи пропагандистського характеру. Функціонування ВКРРС здійснюється за підтримки Міністерства закордонних справ рф.

04 листопада 2018 року ОСОБА_2 прийняв участь в урочистому заході, що відбувся в офіційній резиденції президента рф Кремлі з нагоди Дня народної єдності, де був нагороджений в. путіним медаллю Пушкіна.

Обіймав посаду першого заступника політичної партії «Русский блок», основними ідеями якої були інтеграція України з росією та білоруссю, надання російській мові статусу державної в Україні, припинення євроатлантичної інтеграції України тощо (13 травня 2014 року діяльність партії заборонена в судовому порядку у зв'язку із закликами щодо повалення конституційного ладу і порушення територіальної цілісності України).

Співголова Вищої Ради та перший заступник Голови правління ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» громадянин України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець АР Крим, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ), 3 2009 по 2014 рр. очолював партію «Русский блок».

04 листопада 2013 року у м. Севастополь партія «Русский блок» на чолі із ОСОБА_3 провела всупереч рішення суду т.зв. «руський марш» з нагоди Дня народної єдності росії. Головною темою виступів на акції був супротив вступу України до Європейського Союзу.

В 2014 році ОСОБА_3 був активним учасником так званої «руської весни» в АР Крим, створював у м. Севастополі т зв. «загони самооборони», які розміщались в офісі партії.

06 березня 2014 року, будучи депутатом Севастопольської міської ради 6-го скликання останній голосував за проведення т.зв. «референдуму» про входження м, Севастополь до складу російської федерації.

17.07.2015 прокуратурою АР Крим стосовно ОСОБА_3 розпочато кримінальне провадження №42015010000000114 за ч. 1 ст.111 КК України, в рамках якого вказану особу повідомлено про підозру у вчиненні вищезазначеного правопорушення.

21.08.2015 оголошений в розшук Головним управлінням СБ України в АР Крим.

На даний час ОСОБА_3 перебуває за межами України, є головою Севастопольської регіональної громадської організації захисту прав громадян «Русский блок», зареєстрованої згідно законодавства рф.

Член Вищої Ради ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» громадянка України ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка міста Херсон, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ) у 2022 році після окупації частини Херсонської області підтримала окупантів та пішла на співпрацю з окупаційною владою. Брала участь у масових пропагандистських заходах, організованих рф. Обіймала ряд посад в окупаційних органів влади, зокрема начальника департаменту освіти і науки т.зв. «военно-гражданской администраци Херсонской области», заступниці міністра освіти Херсонської області тощо, де виконувала організаційно-розпорядчі функції. В подальшому, призначена т.зв. «губернатором» Херсонської області В. Сальдо заступником Голови Адміністрації Херсонської області по роботі з евакуйованими мешканцями.

16.03.2022 ОСОБА_4 разом з іншими колаборантами створили «Комитет спасения Херсонщины «За мир и порядок» організацію при російській окупаційній владі Херсонської області, де її було обрано секретарем.

В ході засідань на розгляд членів організації виносились питання створення нелегітимних органів управління т.зв. «Херсонської народної республіки» та входження Херсонської області до складу рф. Крім того, ОСОБА_4 причетна до незаконної депортації українських дітей в рф.

Після визволення м. Херсон остання виїхала на тимчасово непідконтрольну Україні територію - до м. Генічеськ Херсонської області.

04.12.2019 слідчим відділом Управління СБ України в Херсонській області стосовно ОСОБА_4 розпочато кримінальне провадження № 22019230000000039, в рамках якого 20.08.2020 вказану особу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України «державна зрада».

10.04.2022 Подільським УП ГУ НП у м Києві стосовно ОСОБА_4 розпочато кримінальне провадження №42022102070000099, в рамках якого 28.04.2022 вказану особу повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 111-1 КК України «колабораційна діяльність».

15.04.2022 Дарницьким УП ГУ НП у м. Києві стосовно ОСОБА_4 розпочато кримінальне провадження №42022102020000048 за ч.5 ст.111-1 КК України «колабораційна діяльність»,

27.06.2022 ОСОБА_4 оголошена в розшук Службою безпеки України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України «колабораційна діяльність».

Рішенням Ради Європейського Союзу від 03.06.2022 №2022/883 ОСОБА_4 внесена в перелік осіб та організації, що підпадають під обмежувальні заходи ЄС.

Член правління ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» громадянин України ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 ) причетний до підривної діяльності проти України шляхом виготовлення та поширення матеріалів, в яких виправдовувалась та заперечувалась збройна агресія рф проти нашої держави, тимчасова окупація частини її території.

Вироком колегії суддів Ленінського районного суду м. Полтава від 11.04.2024 ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч.2 ст. 436-2, ч.З ст. 436-2 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 15 років з конфіскацією майна.

03.07.2024 ОСОБА_5 надав згоду на свій обмін в рамках державного проекту Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими «Хочу к своим».

Член Вищої ради ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» громадянин України ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець та зареєстрований в АДРЕСА_5 ) на даний час знаходиться на тимчасово окупованій території АР Крим. Активно займається політичною діяльністю, є членом Регіонального відділення Всеросійської політичної партії «Родина» в Республіці Крим. В 2019 році приймав участь у «виборах» депутатів Бахчисарайської міської ради Республіки Крим другого скликання.

Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111 КК України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань".

Відповідно до положень ст. 37 Конституції України утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дій яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються.

Згідно із вимогами ст. 4 Закону України «Про громадські об'єднання» утворення 4 діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками, поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, забороняються.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в України найвищою соціальною цінністю.

Статтею 5 Конституції України визначено, що право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, й органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.

Статтею 36 Конституції України визначено, що громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Крім того, статтею 132 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної територій, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.

Статтею 1 Закону України «Про громадські об'єднання» передбачено, що громадське об'єднання це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Статтею 25 Закону України «Про громадські об'єднання» визначені способи припинення діяльності громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:

1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації,

2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань".

Відповідно до статті 29 Закону України «Про громадські об'єднання» припинення громадського об'єднання включає:

1) припинення внутрішньоорганізаційної діяльності громадського об'єднання;

2) припинення громадського об'єднання як юридичної особи.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Службу безпеки України» на останню покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці.

Таким чином, враховуючи встановлені вище судом обставини справи у контексті діяльності членів ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність», які не були заперечені відповідачем за час розгляду справи, та беручи до уваги наведені положення законодавства, суд доходить висновку про обгрунтованість заявлених позивачем вимог про заборону (примусовий розпуск) ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність».

При цьому, відповідно до пункту 3 Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за № 759/19497 (далі - Положення про МРУЮ), основними завданнями міжрегіонального управління є, крім іншого, реалізація державної правової політики, державної політики з питань банкрутства, у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців, державної реєстрації статутів територіальних громад сіл, селищ, міст, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.

Підпунктом 4.46 пункту 4 Положення про МРУЮ передбачено, що міжрегіональне управління юстиції, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює відповідно до закону державну реєстрацію громадських об'єднань, їхніх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Відповідно до абзацу четвертого пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суб'єктом державної реєстрації, зокрема, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання, є відповідні територіальні органи Міністерства юстиції.

Враховуючи вищезазначене, Центральне міжрегіональне управління Міністерству юстиції (м. Київ), наділене повноваженнями на звернення до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про заборону (примусовий розпуск) ВСГОС «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність».

Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем у справі є суб'єкт владних повноважень, суд не вбачає підстав для стягнення на його користь понесених ним витрат по сплаті судового збору.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (01001, місто Київ, провулок Музейний, будинок 2-Д; код ЄДРПОУ 43315602) до Всеукраїнської спілки громадських організацій «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність» (місто Київ, вулиця Березняківська, будинок 26, квартира 7; код ЄДРПОУ 35182267), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Служба безпеки України (01601, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 33; код ЄДРПОУ 00034074), про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання - задовольнити повністю.

Заборонити та примусово розпустити (ліквідувати) Всеукраїнську спілку громадських організацій «Об'єднання організацій співвітчизників «Руська співдружність».

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Колеснікова І.С.