Рішення від 12.02.2026 по справі 810/2264/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року м. Київ № 810/2264/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Київській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з позовом до Києво - Святошинського відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 26.02.2018 № 0011085402.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що відповідач на час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не направив на його адресу акт про результати перевірки з питань порушень термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних №000193 від 26.02.2018, чим порушив вимоги чинного податкового законодавства. Крім того, в своєму позові позивач зауважує на тому, що продавцями (постачальниками товару) не було здійснено (несвоєчасно здійснено) реєстрацію своїх податкових накладних, наслідком чого, на думку позивача, стала відсутність на його рахунку коштів, що формуються з податкового кредиту, отриманого від постачальників такого платника податків.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Відповідач позов не визнав, подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивачем були порушені строки реєстрації 86 податкових накладених в Єдиному реєстрі податкових накладених, визначені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки користуючись правом на збільшення розміру суми, яка обчислюється згідно пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, позивач несвоєчасно зареєстрував зазначені податкові накладні.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому він зауважив, що прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 26.02.2018 №0011085402 не відповідає визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, яким мають відповідати рішення суб'єкта владних повноважень.

Протокольною ухвалою суд на місці ухвалив закрити підготовче судове засідання та призначити справу по суті заявлених позовних вимог.

На адресу суду від сторін надійшли заяви про розгляд справи № 810/2264/18 в порядку письмового провадження.

Протокольною ухвалою суд на місці ухвалив на підставі ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2026 замінено в адміністративній справі № 810/2264/18 відповідача - Києво-Святошинське відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260), на її правонаступника - Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Позивач ОСОБА_1 є фізичною особою - підприємцем.

26.02.2018 головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Києво-Святошинського відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області Сандул Л.О. на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України проведено перевірку з питань порушень термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних, в Єдиному реєстрі податкових накладних фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , за результатом якої складено акт № 000193 від 26.02.2018.

У ході проведення перевірки встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: платником порушено термін реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі акта перевірки відповідачем згідно пункту 54.3 статті 54 Глави 4 Розділу ІІ Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення від 26.02.2018 №0011085402, яким до позивача застосовано штраф у загальному розмірі 86 968, 90 грн.

Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходив з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

За умовами пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як вбачається з Акта перевірки від 26.02.2018 № 000193, податковим органом зазначено, що позивачем у ході господарської діяльності були складені податкові накладні:

№ 15 від 04.07.2017 (зареєстровано 03.08.2017 з порушенням терміну реєстрації на 3 дні; сума ПДВ - 7 506 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 750,60 грн.);

№ 36 від 28.08.2017 (зареєстровано 29.09.2017 з порушенням терміну реєстрації на 14 днів; сума ПДВ - 2 400 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 240 грн.);

№ 35 від 23.08.2017 (зареєстровано 29.09.2017 з порушенням терміну реєстрації на 14 днів; сума ПДВ - 5 100 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 510 грн.);

№ 37 від 31.08.2017 (зареєстровано 29.09.2017 з порушенням терміну реєстрації на 14 днів; сума ПДВ - 19 600 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 1960 грн.);

№ 35 від 29.09.2017 (зареєстровано 11.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 57 днів; сума ПДВ - 6000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1800 грн.);

№ 13 від 14.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 200 грн.);

№ 14 від 15.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 200 грн.);

№ 14 від 15.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 3000 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 300 грн.);

№ 7 від 07.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 150 грн.);

№ 12 від 14.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 150 грн.);

№ 11 від 12.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 250 грн.);

№ 15 від 15.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 3000 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 300 грн.);

№ 10 від 12.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 1400 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 140 грн.);

№ 9 від 08.09.2017 (зареєстровано 10.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 10 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 200 грн.);

№ 19 від 21.09.2017 (зареєстровано 31.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 16 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 300 грн.);

№ 33 від 28.09.2017 (зареєстровано 31.10.2017 з порушенням терміну реєстрації на 16 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 300 грн.);

№ 32 від 28.09.2017 (зареєстровано 08.11.2017 з порушенням терміну реєстрації на 24 дні; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 400 грн.);

№ 31 від 19.09.2017 (зареєстровано 08.11.2017 з порушенням терміну реєстрації на 24 дні; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 400 грн.);

№ 30 від 25.09.2017 (зареєстровано 09.11.2017 з порушенням терміну реєстрації на 25 днів; сума ПДВ - 3000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 6 від 10.10.2017 (зареєстровано 09.11.2017 з порушенням терміну реєстрації на 9 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 150 грн.);

№ 10 від 11.10.2017 (зареєстровано 07.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 37 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 11 від 12.10.2017 (зареєстровано 08.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 38 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 4 від 06.10.2017 (зареєстровано 11.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 41 день; сума ПДВ - 9940 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2982 грн.);

№ 5 від 09.10.2017 (зареєстровано 11.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 41 день; сума ПДВ - 8660 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2598 грн.);

№ 7 від 10.10.2017 (зареєстровано 11.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 41 день; сума ПДВ - 5000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1500 грн.);

№ 12 від 12.10.2017 (зареєстровано 11.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 41 день; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 15 від 12.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 42 дні; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 13 від 12.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 42 дні; сума ПДВ - 5000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1500 грн.);

№ 18 від 17.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 27 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 500 грн.);

№ 25 від 27.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 27 днів; сума ПДВ - 4000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 800 грн.);

№ 8 від 11.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 42 днів; сума ПДВ - 4000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1200 грн.);

№ 17 від 17.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 27 днів; сума ПДВ - 3000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 9 від 11.10.2017 (зареєстровано 05.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 35 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 27 від 26.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 27 днів; сума ПДВ - 9000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 1800 грн.);

№ 26 від 26.10.2017 (зареєстровано 12.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 27 днів; сума ПДВ - 10000 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 2000 грн.);

№ 1 від 01.11.2017 (зареєстровано 13.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 13 днів; сума ПДВ - 8864 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 886,40 грн.);

№ 4 від 02.11.2017 (зареєстровано 13.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 13 днів; сума ПДВ - 11765 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 1176,50 грн.);

№ 2 від 01.11.2017 (зареєстровано 13.12.2017 з порушенням терміну реєстрації на 13 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 250 грн.);

№ 22 від 21.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 33 дні; сума ПДВ - 9053,33 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2176 грн.);

№ 11 від 13.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 48 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 13 від 15.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 48 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 12 від 15.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 48 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 15 від 16.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 33 дні; сума ПДВ - 6000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1800 грн.);

№ 14 від 16.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 4000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1200 грн.);

№ 26 від 24.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 9595 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2878,50 грн.);

№ 28 від 27.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 8038,33 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2411,50 грн.);

№ 25 від 23.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 17 від 17.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 5000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1500 грн.);

№ 18 від 20.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 5000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1500 грн.);

№ 23 від 22.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 24 від 23.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 27 від 27.11.2017 (зареєстровано 18.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 34 дні; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 8 від 06.11.2017 (зареєстровано 15.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 13235 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 3970,50 грн.);

№ 3 від 01.11.2017 (зареєстровано 16.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 47 днів; сума ПДВ - 9901 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2970,30 грн.);

№ 6 від 02.11.2017 (зареєстровано 16.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 47 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 7 від 07.11.2017 (зареєстровано 16.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 47 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 33 від 29.11.2017 (зареєстровано 16.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 32 дні; сума ПДВ - 500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 150 грн.);

№ 9 від 07.11.2017 (зареєстровано 16.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 47 днів; сума ПДВ - 12600 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 3780 грн.);

№ 10 від 13.11.2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 48 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 5 від 02.11.2017 2017 (зареєстровано 17.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 48 днів; сума ПДВ - 12400 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 3720 грн.);

№ 12 від 14.12.2017 (зареєстровано 19.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 19 днів; сума ПДВ - 2333 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 466,60 грн.);

№ 14 від 18.12.2017 (зареєстровано 19.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 4 дні; сума ПДВ - 8863 грн.; розмір штрафу - 10%; сума штрафних санкцій - 886,30 грн.);

№ 15 від 14.12.2017 (зареєстровано 19.01.2018 з порушенням терміну реєстрації на 19 днів; сума ПДВ - 3500 грн.; розмір штрафу - 20%; сума штрафних санкцій - 700 грн.);

№ 4 від 04.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 8 від 07.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 32 від 28.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 1750 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 525 грн.);

№ 22 від 18.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 7175 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2152,50 грн.);

№ 11 від 01.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 1 від 01.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 9 від 08.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 17 від 18.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 8160 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2448 грн.);

№ 19 від 15.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 30 від 28.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 3500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1050 грн.);

№ 5 від 05.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 5000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1500 грн.);

№ 10 від 12.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 450 грн.);

№ 3 від 01.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 27 від 25.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 2500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 750 грн.);

№ 31 від 28.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 3500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 1050 грн.);

№ 2 від 01.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 7 від 07.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 16 від 14.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 2000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 600 грн.);

№ 21 від 18.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 3000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 900 грн.);

№ 20 від 18.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 8734 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 2620,20 грн.);

№ 13 від 12.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 600 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 180 грн.);

№ 6 від 05.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 46 днів; сума ПДВ - 1000 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 300 грн.);

№ 23 від 19.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 667,77 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 200 грн.);

№ 29 від 27.12.2017 (зареєстровано 15.02.2018 з порушенням терміну реєстрації на 31 день; сума ПДВ - 500 грн.; розмір штрафу - 30%; сума штрафних санкцій - 150 грн.).

Відповідно до статті 111 Податкового кодексу України за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: фінансова; адміністративна; кримінальна.

Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Згідно із пунктом 113.1 статті 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.

Так, за умовами пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Судом встановлено, що підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 26.02.2018 №0011085402 стало, що на момент граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування податкових накладних позивачем не було здійснено зарахування коштів на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ з поточного рахунку в сумах необхідних для реєстрації 86 податкових накладних, наслідком чого, на думку відповідача, стало порушення ним вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині недотримання термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам ПДВ в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 14.07.2017 по 27.12.2017.

Позивач у своєму позові заперечує правомірність податкового повідомлення-рішення від 26.02.2018 №0011085402, посилаючись на факт не здійснення (несвоєчасного здійснення) реєстрації своїх податкових накладних продавцями (постачальниками товару), наслідком чого, на думку позивача, стала недостатність обсягу податкового кредиту з ПДВ.

При цьому, позивач зауважує на тому, що перевірку з питань порушень термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних, в Єдиному реєстрі податкових накладних було проведено саме у приміщенні Києво-Святошинського відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на підставі 120-1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Однак, про проведення перевірки позивач належним чином не повідомлявся, до участі у проведенні перевірки не залучався, а сам акт перевірки не містить даних про наказ керівника податкового органу на проведення такої перевірки та не визначено вид перевірки (камеральна, документальна (планова або позапланова; виїзна або невиїзна) фактична перевірка).

Також, позивач вказує про недотримання відповідачем вимог пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України.

З цього приводу, суд звертає увагу на таке.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до статті 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 86.2 статті 86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.

У разі якщо платник податків виявив бажання брати участь у розгляді його заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів, зазначивши про це в запереченні та/або листі про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний повідомити такому платнику податків про місце і час проведення такого розгляду.

Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень та/або листа про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Повідомлення має бути надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Участь керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу у розгляді заперечень платника податків до акта перевірки є обов'язковою. Такі заперечення є невід'ємною частиною акта (довідки) перевірки.

Разом з тим, відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

За своїм характером ця норма права носить імперативний характер, тобто її приписи є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами владних повноважень незалежно від рівня та підпорядкованості.

Аналіз наведених норм законодавства вказує на те, що Податковим кодексом України передбачено право платника податків у разі його незгоди з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки на подання своїх заперечень та/або додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу до контролюючого органу, який проводив перевірку такого платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки) і обов'язок контролюючого органу розглянути такі заперечення та/або додаткові документи протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та надіслати платнику податків відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. При цьому, податкове повідомлення-рішення за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Відтак, якщо Податковим кодексом України встановлено прямий обов'язок контролюючого органу приймати податкове повідомлення-рішення виключно протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки, посадові особи територіальних органів державної фіскальної служби України зобов'язані діяти саме в спосіб і порядку, визначених законом.

Будь-яке відхилення від цього алгоритму дій може слугувати підставою для визнання дій органу владних повноважень протиправними.

Отже, прийняття податкового повідомлення-рішення поза межами строку, встановленого пунктом 86.8 статті 86 Податкового кодексу України, є порушенням порядку оформлення результатів перевірок, що може стати однією з підстав для визнання недійсним такого повідомлення-рішення в судовому порядку.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, акт перевірки та спірне податкове повідомлення-рішення прийняті контролюючим органом в один день - 26 лютого 2018 року, що позбавило позивача його права, передбаченого абзацом першим пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України на подання своїх заперечень та/або додаткових документів до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта.

Крім того, Податковий кодекс України надає платнику податків право брати участь у розгляді його заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів у разі зазначення ним про це в запереченні та/або листі про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу і обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про місце і час проведення такого розгляду.

Отже, прийнявши спірне податкове повідомлення-рішення в один день з актом про результати камеральної перевірки, відповідач фактично позбавив позивача його права не тільки на подання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів, а й можливості безпосередньо взяти участь розгляді таких заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів.

Суд зазначає, що у даному випадку контролюючим органом порушена процедура прийняття спірного податкового повідомлення-рішення, яке відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу України за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Оскільки відповідачем, в порушення вимог пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України, платника податків було позбавлено права на подання заперечень та/або додаткових документів до акта перевірки у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, а також права на безпосередню участь у їх розгляді, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 26.02.2018 №0011085402 прийняте без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно із ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до норм ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові виграти, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 869,69 грн, з огляду на що, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 241-247, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Києво-Святошинського відділення Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області від 26.02.2018 № 0011085402.

3. Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 44096797, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а) судовий збір у розмірі 869 (вісімсот шістдесят дев'ять гривень) 69 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панова Г. В.