Рішення від 29.01.2026 по справі 240/18818/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Житомир справа № 240/18818/25

категорія 106000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Скорик С.В.,

за участю: представника позивача - Слободянюк Н.О.,

представника відповідача - Чернюк А.В.,

представника третьої особи - Козуб О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту-в законне русло" до Житомирської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент освіти Житомирської міської ради, про визнання протиправним та нечинним пункту положення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.

1. До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту - в законне русло" (далі - позивач, Cпілка "Освіту - в законне русло") із позовом до Житомирської міської ради, Житомирського міського голови, в якому просить захистити порушені права cпілки, її членів, а саме: визнати протиправним та нечинним підпункт 10.1.3 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 №1998, із змінами від 23.09.2021, а також зобов'язати житомирського міського голову забезпечити підготовку проєкту змін до цього Положення шляхом доповнення його пунктами, підпунктами, якими встановити такий порядок формування конкурсних комісій в частині обрання до їх складу представників інститутів громадянського суспільства, який забезпечить дотримання принципу рівності громадських об'єднань (інститутів громадянського суспільства) перед законом, та Житомирську міську раду - розглянути цей проєкт і внести зміни до Положення.

2. У позовній заяві Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту - в законне русло" стверджує, що неодноразово зверталася до Житомирської міської ради із заявами з метою взяти участь у конкурсній комісії з добору керівника закладу загальної середньої освіти. Однак заяви не були задоволені міською радою. Зокрема під час проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 34 міста Житомира, представника спілки до складу конкурсної комісії включено не було, про що свідчить розпорядження міського голови від 03.07.2025 №605 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 34 міста Житомира". Ознайомившись із Положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 №1998, Cпілка "Освіту - в законне русло" виявила, що підпункт 10.1.3 Положення не відповідає чинному законодавству, перешкоджає позивачу увійти до складу конкурсної комісії, що стало підставою для звернення до суду з позовом (а.с. 1-10).

3. Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 позовну заяву залишено без руху та надано термін для усунення недоліків на підставі статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. 14.08.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла заява Cпілки "Освіту - в законне русло" про усунення недоліків, згідно з якою позивачем були змінені позовні вимоги, позивач просив: захистити порушені права Спілки, її членів, а саме: визнати протиправним та нечинним підпункт 10.1.3 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998, із змінами від 23.09.2021, а також зобов'язати житомирського міського голову забезпечити підготовку проєкту змін до цього Положення шляхом доповнення його пунктами, підпунктами, якими встановити такий порядок формування конкурсних комісій в частині обрання до їх складу представників інститутів громадянського суспільства, який забезпечить дотримання принципу рівності громадських об'єднань (інститутів громадянського суспільства) перед законом, та Житомирську міську раду - розглянути цей проєкт і внести зміни до Положення (а.с. 29-38).

5. Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 відкрито загальне позовне провадження у порядку статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України. Підготовче судове засідання призначене на 02.10.2025 об 11:00.

6. 19.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 70840/25 та вх. № 70842/25 надійшов відзив Житомирської міської ради на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначено про те, що пункт 10.1.3 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади відповідає нормам чинного законодавства. Відповідач вважає, що права позивача не порушені, позов зводиться до незгоди з невключенням Cпілки "Освіту - в законне русло" до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду керівника Ліцею № 34. Житомирська міська рада та Житомирський міський голова наділені дискреційними повноваженнями щодо формування складу конкурсних комісій та проведення конкурсів на посади керівників закладів загальної середньої освіти, діють на підставі та в межах, визначених чинним законодавством України (а.с. 70-74, 82-86).

7. 19.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 70841/25 надійшло клопотання Житомирської міської ради про залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Департамент освіти Житомирської міської ради (а.с. 60, 61).

8. 25.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 72028/25 надійшла відповідь на відзив, у якій Cпілка "Освіту - в законне русло" не погоджується з твердженнями, викладеними у відзиві Житомирської міської ради, зокрема щодо того, що права спілки не порушені. Позивач вважає, що встановлений Житомирською міською радою порядок формування конкурсних комісій порушує закріплене законом та статутом право спілки на участь в роботі конкурсних комісій, а також законний інтерес спілки, її членів щодо реалізації державної політики Житомирською міською радою у сфері освіти Житомирської міської ОТГ, що забезпечується зокрема дотриманням законного порядку при відборі переможців в конкурсах на посаду керівника закладів загальної середньої освіти.

9. Щодо порушеного права Спілка "Освіту - в законне русло" пояснює, що неодноразово намагалася увійти до складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. Також спілка зверталася до суду та просила визнати протиправним і скасувати пункт 1 розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира". У рішенні від 31.01.2025 у справі № 240/19501/24 суд зазначив, що відсутні підстави для скасування цього розпорядження, оскільки дії міського голови відповідають вимогам Положення, а позивач фактично не погоджується із нормами Положення, вважаючи їх нечіткими, неповними, які не створюють рівних умов для включення представників різних інститутів ГС до складу конкурсних комісій при його формуванні.

10. Щодо дискреційних повноважень позивач зазначає, що дискреційні повноваження, як складова верховенства права, розглядаються через призму обмежень. Згідно з ч. 4 ст. 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" для проведення конкурсу засновник формує та затверджує комісію, до складу якої входять представники, у тому числі, інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо). Позивач вважає, що при цьому має бути забезпечено дотримання принципу рівності громадських об'єднань перед законом, що встановлено частиною 5 ст. 36 Конституції України, пунктом 4 ч. 1, ч. 5 ст. 3 Закону України "Про громадські об'єднання".

11. Щодо якості оскаржуваного пункту Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади Спілка "Освіту - в законне русло" посилається на те, що згідно з пунктами 3, 4 ч. 1 ст. 32 Закону України «Про правотворчу діяльність» залежно від предмета правового регулювання нормативно-правового акта, обсягів та характеру його положень норми права у його структурі, як правило, групуються в тексті за окремими ознаками, зокрема:

положення щодо обсягу повноважень органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, що будуть впроваджувати нормативно-правовий акт;

процедура (спосіб здійснення повноважень), за якої органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи будуть виконувати нормативно-правовий акт.

12. Згідно з пунктами 1-3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про правотворчу діяльність» норми права, що містяться у нормативно-правовому акті, мають відповідати таким вимогам:

однозначності їх розуміння (ясність, точність, доступність для розуміння та реалізації);

передбачуваності (прогнозованості) результатів їх реалізації;

їх відповідності нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та узгодженості з нормативно-правовими актами рівної юридичної сили.

13. Згідно з пунктами 1, 2 ч. 4 ст. 34 Закону України «Про правотворчу діяльність» нормативно-правовий акт має:

охоплювати всю необхідну сферу його дії;

не містити норм права, що не відповідають Конституції України та нормативно-правовим актам вищої юридичної сили та (або) не узгоджуються з нормами права нормативно-правових актів рівної юридичної сили (за винятком внесення змін до таких актів).

14. Положенням не встановлено порядок дій, відповідно до якого при формуванні складу конкурсної комісії міський голова обирає представника інституту громадянського суспільства (а.с. 99-103).

15. 25.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 71929/25 надійшло клопотання Житомирської міської ради про долучення до матеріалів справи копії оголошення, розміщеного у 39 (1824) номері газети "Житомирська обласна газета" за 24-30 вересня 2025 року, на виконання ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 в частині розміщення оголошення про оскарження нормативно-правового акта у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений (а.с .112-116).

16. 29.09.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 72605/25 надійшли заперечення Житомирської міської ради на відповідь на відзив, у яких представник міської ради наполягає на доводах, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с. 119-120).

17. 02.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 73414/25 надійшло клопотання позивача про приєднання доказу (а.с. 136, 137).

18. 02.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 73418/25 надійшла заява позивача про остаточне визначення позовних вимог, згідно з якою позивач просить суд: визнати протиправним та нечинним підпункт 10.1.3 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998, із змінами від 23.09.2021, а також зобов'язати житомирського міського голову забезпечити підготовку на розгляд ради проєкту рішення сесії про внесення змін до цього Положення шляхом доповнення його нормами права, якими визначити такий порядок формування конкурсних комісій в частині обрання до їх складу представників інститутів громадянського суспільства, який забезпечить дотримання принципу рівності громадських об'єднань (інститутів громадянського суспільства) перед законом, та Житомирську міську раду - розглянути цей проєкт і внести зміни до Положення (а.с. 131, 132).

19. 02.10.2025 у підготовчому судовому засіданні судом вирішено подані сторонами клопотання та залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент освіти Житомирської міської ради (а.с. 145, 146).

20. 15.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 75914/25 надійшов відзив Житомирської міської ради на позовну заяву, у якому відповідач проти змінених позовних вимог 02.10.2025 заперечує, вказує на те, що вимоги позивача не відповідають принципам діяльності органів місцевого самоврядування (а.с. 151-153).

21. 22.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 77272/25 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач погоджується з доводами відзиву від 15.10.2025 та повідомляє суд про те, що спілкою буде підготовлено та подано заяву про остаточне визначення позовних вимог (а.с. 162, 163).

22. 23.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 77689/25 до суду надійшла заява позивача про остаточне визначення позовних вимог, у якій позивач просить: визнати протиправним та нечинним підпункт 10.1.3 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998, із змінами від 23.09.2021, а також зобов'язати Житомирську міську раду прийняти рішення сесії про внесення змін до цього Положення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, для чого визначити Житомирській міській раді строк (а.с. 167-169).

23. 23.10.2025 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 77692/25 надійшли пояснення Департаменту освіти Житомирської міської ради, у яких третя особа проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позовних вимог. У поясненнях третя особа зазначає, що оскаржуваний пункт Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади не порушує норм чинного законодавства, тому вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню (а.с. 173-175).

24. У судовому засіданні 23.10.2025 судом прийнято змінену позовну заяву позивача та виключено зі складу учасників Житомирського міського голову (а.с. 178).

25. 30.10.2025 суд закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду (а.с. 183).

26. У судовому засіданні 04.12.2025 судом заслухано пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, оголошено перерву у розгляді справи для надання додаткових пояснень (а.с. 197).

27. 15.01.2026 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 3459/26 надійшли додаткові письмові пояснення Житомирської міської ради, у яких детально пояснено порядок формування конкурсної комісії Житомирським міським головою (а.с. 203-207).

28. 29.01.2026 до Житомирського окружного адміністративного суду за вх. № 6711/26 надійшла заява про доводи та міркування Cпілки "Освіту - в законне русло", у яких позивач висловлює свою думку щодо принципу незалежності при формуванні конкурсної комісії, вважає, що члени конкурсної комісії мають бути незалежними від засновника закладу освіти (а.с. 219-221).

29. У судовому засіданні 29.01.2026 представник позивача підтримала позовні вимоги, представники відповідача та третьої особи проти позову заперечували.

ІІ. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

30. Судом встановлено, що Громадська спілка "Правозахисна громадська спілка "Освіту - в законне русло" зареєстрована 03.08.2020 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має ідентифікаційний код юридичної особи 43746894, видом економічної діяльності спілки зазначено 94.99 Діяльність інших громадських організацій (а.с. 12).

31. Згідно з підпунктами 1.1, 2.1 статуту Cпілки "Освіту - в законне русло", затвердженого від 30.06.2020 рішенням установчих зборів засновників спілки, спілка є добровільним об'єднанням фізичних осіб та юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів, а також репрезентативним об'єднанням, яке для забезпечення державно-громадського управління у сфері освіти представляє здобувачів освіти, батьків, педагогічних представників та об'єднання зазначених категорій осіб. Діяльність громадської спілки має суспільний характер, що проявляється у її взаємодії з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями різних форм власності, встановленні партнерських відносин з іншими громадськими організаціями, рухами, фондами, зареєстрованими в Україні чи за її межами, громадянами України, іноземцями та/або особами без громадянства (а.с. 13, 14).

32. Згідно з підпунктом 3.2.1.5 статуту Cпілки "Освіту - в законне русло" одним з напрямків діяльності спілки визначено "Брати участь у складі конкурсної комісії на посаду керівника закладу освіти" (а.с. 14).

33. Cпілка "Освіту - в законне русло" неодноразово намагалася увійти до складу конкурсної комісії для обрання керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської об'єднаної територіальної громади, зокрема тих закладів освіти, засновником яких є Житомирська міська рада.

34. Розпорядженням міського голови від 09.09.2024 № 807 "Про проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 30 міста Житомира" https://zt-rada.gov.ua/?doc_id=43624 оголошено конкурс на посаду директора Ліцею № 30 міста Житомира.

35. Розпорядженням міського голови від 09.09.2024 № 808 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 30 міста Житомира" https://zt-rada.gov.ua/?doc_id=43625 затверджено склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 30 міста Житомира.

36. Представник Спілки "Освіту - в законне русло" не увійшов до складу конкурсної комісії.

37. Розпорядженням міського голови від 18.09.2024 № 830 "Про проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира" https://zt-rada.gov.ua/?doc_id=43713 оголошено конкурс на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира.

38. Розпорядженням міського голови від 18.09.2024 № 831 "Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира" https://zt-rada.gov.ua/?doc_id=43714 затверджено склад конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира.

39. Представник Спілки "Освіту - в законне русло" не увійшов до складу конкурсної комісії.

40. Спілка "Освіту - в законне русло" вважаючи, що її право на участь у конкурсній комісії було порушене Житомирською міською радою, оскаржила розпорядження міського голови про формування конкурсних комісій для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира та директора Ліцею № 30 міста Житомира, зокрема спілка просила: визнати протиправними та скасувати пункт 1 розпорядження міського голови від 09.09.2024 № 808 «Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 30 міста Житомира», а також пункт 1 розпорядження міського голови від 18.09.2024 № 831 «Про формування та затвердження складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 27 міста Житомира», та зобов'язати відповідачів сформувати склад комісії для проведення цих конкурсів у порядку, який забезпечить відновлення порушеного права Спілки, її членів на участь в роботі комісії.

41. Спілка "Освіту - в законне русло" посилалась на те, що її не було повідомлено про проведення конкурсів і вона була позбавлена можливості подати заяву про участь у складі конкурсних комісій.

42. Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 у справі № 240/19501/24 у задоволенні позову відмовлено.

43. 03.02.2025 Cпілка "Освіту - в законне русло" заздалегідь направила до Житомирської міської ради заяву у якій висловила бажання увійти до складу конкурсної комісії з обрання директора Ліцею № 34 міста Житомира (а.с. 18).

44. Житомирська міська рада 04.07.2025 листом № 23/3048 повідомила спілку про те, що 03.07.2025 прийнято рішення про проведення конкурсу та формування складу конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Ліцею № 24 міста Житомира (а.с. 20).

45. Згідно з розпорядженням міського голови від 03.07.2025 № 605 представник Cпілки "Освіту - в законне русло" відсутній у складі конкурсної комісії (а.с. 125, 126).

46. Отже, Спілка "Освіту - в законне русло" щонайменше тричі намагалася увійти до складу конкурсних комісій для обрання керівників закладів загальної середньої освіти, засновником яких є Житомирська міська рада.

47. Дослідивши Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затверджене рішенням сесії Житомирської міської ради від 28.09.2020 №1998, Cпілка "Освіту - в законне русло" виявила, що підпункт 10.1.3 Положення не відповідає частині 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", перешкоджає позивачу увійти до складу конкурсної комісії, що і стало підставою для звернення до суду з позовом.

ІІІ. Мотивована оцінка аргументів, наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, висновки суду щодо порушення прав та інтересів позивача.

48. Спілка "Освіту - в законне русло" вважає, що норми оскаржуваного підпункту 10.1.3 не відповідають частині 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", оскільки:

- формувати склад конкурсної комісії повинна Житомирська міська рада як засновник закладів освіти, а не міський голова;

- у підпункті 10.1.3 Положення передбачено включення до складу конкурсної комісії членів на постійній основі, що не відповідає принципу рівномірності при формуванні складу конкурсної комісії, закріпленому у частині 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту";

- розміщення розділових знаків у підпункті 10.1.3 Положення не відповідає нормі закріпленій у частині 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", що змінює зміст самої норми;

- норми підпункту 10.1.3 Положення є нечіткими, оскільки не містять порядку визначення представників інститутів громадського суспільства для формування конкурсних комісій;

- норми підпункту 10.1.3 Положення не відповідають принципу незалежності комісії, тому що більшість членів комісії тим чи іншим чином мають відношення до Житомирської міської ради, що суперечить частині 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

А. Норми права, якими регулюються спірні правовідносини.

49. Відповідно до статті 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі. Громадянам, які належать до національних меншин, відповідно до закону гарантується право на навчання рідною мовою чи на вивчення рідної мови у державних і комунальних навчальних закладах або через національні культурні товариства.

50. Пунктом 6 статті 92 Конституції України врегульовано, що виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

51. Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України від 16 січня 2020 року № 463-IX "Про повну загальну середню освіту" (далі - Закон України "Про повну загальну середню освіту") керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

52. Частиною 2 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" визначено, що рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою): одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти; не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти; не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.

53. Згідно з частиною 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка:

визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена;

має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення;

відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати конфлікт інтересів.

У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс.

Члени конкурсної комісії зобов'язані:

брати участь у роботі конкурсної комісії та голосувати з питань порядку денного;

заявляти самовідвід у разі наявності чи настання підстав, передбачених цією статтею, що унеможливлюють їх участь у складі конкурсної комісії.

Конкурсна комісія є повноважною за умови присутності на засіданні не менше двох третин її затвердженого складу. Конкурсна комісія приймає рішення більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.

Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об'єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

Б. Щодо формування складу конкурсної комісії Житомирським міським головою.

54. Житомирська міська рада 28.09.2020 прийняла рішення № 1998, яким затвердила Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади.

55. У пункті 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Житомирської міської об'єднаної територіальної громади, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 28.09.2020 № 1998 (далі - Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998) для проведення конкурсу міський голова формує і затверджує конкурсну комісію (а.с. 16 на звороті).

56. Таким чином Житомирська міська рада делегувала надані їй частиною 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" повноваження щодо формування та затвердження конкурсної комісії Житомирському міському голові шляхом затвердження Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998, зокрема пункту 10.1. наведеного Положення.

57. Наведений пункт положення не суперечить нормам статі 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту", згідно з якими рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

В. Щодо включення до складу конкурсної комісії членів на постійній основі.

58. Згідно з абзацами 1-4 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

59. Отже, законодавець визначив основи формування та затвердження конкурсної комісії, встановивши ліміт чисельності членів комісії та закріпивши засади паритетності при її формуванні.

60. Згідно з підпунктами 10.1.1.-10.1.3. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 для проведення конкурсу міський голова формує і затверджує конкурсну комісію, чисельністю 9 осіб, до складу якої включає:

три депутати Житомирської міської ради (відповідно до законодавства), з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається голова комісії із соціально-гуманітарних питань;

три особи (державні службовці): від управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації - 2 особи; від територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти - 1 особа;

три особи від інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань), а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо - з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається як фахівець у сфері загальної середньої освіти працівник департаменту освіти Житомирської міської ради у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти і один представник Житомирської міської профспілки працівників освіти і науки України.

61. З аналізу наведених норм Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 вбачається, що вони відповідають та не суперечать абзацам 1-4 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

62. Кількість членів конкурсної комісії закріплена Житомирською міською радою у межах дозволених законом - 9 осіб, тобто в межах дозволених від 6 до 15 осіб.

63. Закріплений на постійній основі голова комісії із соціально-гуманітарних питань (підпункт 10.1.1. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998) є представником засновника, що відповідає абзацу 2 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

64. Закріплені на постійній основі дві особи від управління освіти і науки Житомирської облдержадміністрації та одна особа від територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (підпункт 10.1.2. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998) є представниками відповідної місцевої державної адміністрації та територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці), що відповідає абзацу 3 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

65. Закріплені на постійній соснові один фахівець у сфері загальної середньої освіти працівник департаменту освіти Житомирської міської ради у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти і один представник Житомирської міської профспілки працівників освіти і науки України (підпункт 10.1.3. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998) є представниками інститутів громадянського суспільства, що відповідає абзацу 4 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

66. Таким чином, закріплення у положенні норм про включення до складу конкурсної комісії членів на постійній основі за посадою не суперечить абзацам 1-4 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" та відповідає принципу паритетності.

Г. Щодо розміщення розділових знаків у підпункті 10.1.3. Положення.

67. Згідно з абзацом четвертим частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники: "інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо)."

68. Тобто у розумінні абзацу четвертого частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" громадські об'єднання керівників закладів освіти, професійні об'єднання педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інші громадські формування, а також експерти, фахівці у сфері загальної середньої освіти тощо відносяться до інститутів громадянського суспільства.

69. Кожен з перелічених інститутів громадянського суспільства може бути залучений або не залучений засновником закладу освіти на власний розсуд.

70. Згідно з підпунктом 10.1.3. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 для проведення конкурсу міський голова формує і затверджує конкурсну комісію, чисельністю 9 осіб, до складу якої включає: "три особи від інститутів громадянського суспільства (громадських об'єднань керівників закладів освіти, професійних об'єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань), а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо - з них на постійній основі до кожної конкурсної комісії включається як фахівець у сфері загальної середньої освіти працівник департаменту освіти Житомирської міської ради у посадові обов'язки якого включено питання загальної середньої освіти і один представник Житомирської міської профспілки працівників освіти і науки України."

71. Винесення в оскаржуваному підпункті 10.1.3. Положення за дужки "експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо" не змінює їх приналежності до інститутів громадянського суспільства та не надає їм перевагу перед іншими інститутами громадянського суспільства, а так само не надає пріоритету у призначенні до складу конкурсної комісії, тому підпункт 10.1.3. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 у наведеній частині не суперечить положенням абзацу четвертого частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Ґ. Щодо нечіткості норм підпункту 10.1.3. Положення через відсутність порядку визначення представників інститутів громадського суспільства для формування конкурсних комісій.

72. Позивач посилається на те, що йому невідомо чим керується міський голова коли обирає члена з числа інститутів громадянського суспільства до складу конкурсної комісії.

73. Дійсно, Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 не містить критеріїв відбору членів з числа інститутів громадянського суспільства до складу конкурсної комісії.

74. Однак, у даному випадку слід зауважити, що це не суперечить положенням абзацу 4 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

75. Згідно з положеннями абзацу першим частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію.

76. Тобто законодавець наділяє засновника закладу середньої освіти широкими дискреційними повноваженнями у питанні визначення складу конкурсної комісії.

77. Законодавець не встановлює критеріїв для обрання члена з числа інститутів громадянського суспільства. Лише визначає коло таких членів, віднісши до них: громадські об'єднання керівників закладів освіти, професійні об'єднання педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інші громадські формування, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо.

78. При цьому законодавець не встановлює кого саме і як має обирати серед цих інститутів громадянського суспільства засновник, наділивши таким чином засновника широкими дискреційними повноваженнями, які полягають у виборі на власний розсуд будь кого із перелічених інститутів, у тому числі шляхом надання переваги на власний розсуд тим чи іншим інститутам.

79. Тобто за рішенням засновника до складу конкурсної комісії від інститутів громадянського суспільства можуть увійти або по одній особі від різних інститутів громадянського суспільства або можуть увійти тільки фахівці, або тільки експерти, або тільки громадські об'єднання і це не буде суперечити положенням частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

80. Головною умовою формування складу конкурсної комісії законодавець ставить лише те, щоб кількість членів від інститутів громадянського суспільства була визначена на паритетних засадах з кількістю представників засновника і кількістю представників державних службовців.

Д. Щодо невідповідності норм підпункту 10.1.3 Положення принципу незалежності комісії, оскільки більшість членів комісії тим чи іншим чином мають відношення до Житомирської міської ради.

81. Абзацами 1, 2 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" визначено, що для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію до складу якої у тому числі входять представники засновника.

82. Відповідно до абзацу 16 частини 4 статті 39 Закону України "Про повну загальну середню освіту" конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об'єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.

83. Наведений принцип означає, що конкурсна комісія під час конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти діє, зокрема незалежно. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії.

84. Тобто комісія не має бути незалежною від засновника закладу освіти, а має керуватися принципом незалежності у своїй діяльності шляхом прояву неупередженості, об'єктивності, відкритості та прозорості у питанні добору керівника закладу середньої освіти.

85. Окрім того, згідно з підрахунком за нормами пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 загальна кількість учасників від засновника становить менше складу конкурсної комісії.

Е. Висновки суду.

86. Відповідно до положень частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

87. Позивач не довів, що оскаржуваний ним підпункт 10.1.1. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998 суперечить нормам чинного законодавства України, у свою чергу відповідачем доведено що ним не порушено норм чинного законодавства при затвердженні підпункту 10.1.1. пункту 10.1. Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти № 1998.

88. Враховуючи викладені у судовому рішенні обставини, суд відмовляє у задоволенні адміністративного позову.

Є. Щодо необхідності надавати відповідь на кожен аргумент.

89. Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

90. Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

91. При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

92. Суд також бере до уваги позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (Заява №63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; від 10.02.2010; пункт 58), згідно з якою: принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

93. Враховуючи викладене суд зазначає, що решта доводів сторін не приймаються судом та відхиляються як такі, що не впливають на вирішення спору судом.

IV. Вирішення питання про розподіл судових витрат.

94. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, у відповідності до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача у зв'язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 264 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову Громадської спілки "Правозахисна громадська спілка "Освіту - в законне русло" (вул. Чуднівська, 108б, кв.67, м. Житомир, 10005, код ЄДРПОУ 43746894) до Житомирської міської ради (майдан Корольова, 4/2, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 13576954), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Департамент освіти Житомирської міської ради (вул. Велика Бердичівська, 7, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 02143235), про визнання протиправним та нечинним пункту положення, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

Повне судове рішення складене 12 лютого 2026 року

29.01.26