Рішення від 12.02.2026 по справі 240/23578/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/23578/24

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 03.06.2024 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи внаслідок отриманої травми пов'язаної із захистом Батьківщини, як інваліду 3 групи;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 03.06.2024 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи внаслідок отриманої травми пов'язаної із захистом Батьківщини, як інваліду 3 групи.

В обґрунтування позовних вимог представник позивач вказав, що у березні 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії по інвалідності на підставі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №427492 від 25.01.2024 та довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (видається застрахованій особі) серії 12 ААА №066469 від 25.01.2024, однак у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №0600-0217-8/29137 від 11.03.2024 позивачу було відмовлено. Крім того, 28.10.2024, представником позивача було подано адвокатський запит до ГУ ПФУ в Житомирській області в якому представник позивача просив надати інформацію щодо перебування на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 та наявності права на отримання пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як інваліда 3 групи, травма пов'язана із захистом Батьківщини, що стверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №427492 від 25.01.2024, вирішити питання про призначення пенсії. Проте, у відповідь на адвокатський запит, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, посилаючись на норми законодавства України, відмовило у задоволенні вимог, зазначених в адвокатському запиті. Вказані дії відповідача слугували підставою для звернення до суду з цим позовом (а.с. 1-7).

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

30.12.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву за вх. №72614/24. Відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву вказав, що позивач не звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, позивач звертався до пенсійного органу із заявою про видачу довідки про відсутність права на оформлення пенсії, яка датована 07.03.2024. Адвокатський запит від 28.10.2024 не стосувався призначення пенсії по інвалідності позивачу. Позивач особисто із заявою про призначення пенсії по інвалідності 3 групи до ГУ ПФУ в Житомирській області у спосіб визначений нормами Порядку №22-1 не звертався. Адвокат не може звертатися до пенсійного органу для призначення пенсії клієнту шляхом надіслання адвокатського запиту (а.с. 26, 27).

12.01.2026 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду витребувано докази від позивача.

19.01.2026 на виконання вказаної ухвали представником позивача надіслано витребувані документи.

21.01.2026 ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду витребувано докази від відповідача.

26.01.2026 на адресу суду від ГУ ПФУ в Житомирській області надійшли витребувані докази.

Частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що у березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про видачу довідки про відсутність права на оформлення пенсії по інвалідності. Довідка необхідна для допомоги в управління соціальної політики (а.с. 44).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надало ОСОБА_1 довідку №0600-0217-8/29137 від 11.03.2024 про те, що він на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області не перебуває і права на отримання пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не має (а.с.45).

Згідно з договором про надання правової допомоги від 14.10.2024 №65 (а.с. 54-56) та ордером серії АМ №1103996 (а.с. 57) керуючись ст.ст.20, 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" 28.10.2024 адвокат Левчук М.І. в інтересах ОСОБА_1 звернувся з адвокатським запитом до ГУ ПФУ в Житомирській області в якому просив надати інформацію щодо перебування на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_1 та наявності права на отримання пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як інваліда 3 групи, травма пов'язана із захистом Батьківщини, що стверджується довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 12 ААГ №427492 від 25.01.2024. У запиті аргументував право ОСОБА_1 на зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - одного місяця служби за три. Просив розглянути питання щодо призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 (а.с. 46-49).

У відповідь на адвокатський запит Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 01.11.2024 №0600-0202-8/138333 роз'яснило порядок звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, зокрема шляхом подання заяви про призначення пенсії. Щодо зарахування періодів роботи до страхового стажу роз'яснило, що це здійснюється на етапі розгляду заяви про призначення пенсії (а.с.59-60).

Позивач, вважаючи дії ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову в нарахуванні та виплаті позивачу пенсії по інвалідності протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог частини 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Норми Закону №1058-IV визначають порядок та умови призначення пенсії.

Відповідно до абзаців 1, 2 частини 1 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Отже, заява про призначення пенсії подається до пенсійного органу застрахованою особою особисто.

Заява про призначення пенсії через представника подається тільки недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Абзацом третім частини 1 статті 44 Закону №1058-IV визначено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №22-1).

Пунктом 1.1 Розділу І Порядку №22-1 визначено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Відповідно до п.1.4. Розділу І Порядку №22-1 за малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заява подається законними представниками (батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками, представниками закладів (органів опіки та піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників).

Отже, застрахована особа подає заяву про призначення пенсії до пенсійного органу особисто.

Лише за малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заява подається законними представниками.

Судом було встановлено, що ОСОБА_1 до ГУ ПФУ В Житомирській області із заявою про призначення пенсії не звертався. ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про видачу довідки про відсутність права на оформлення пенсії (а.с. 44).

Адвокат шляхом подачі адвокатського запиту від 28.10.2024 просив ГУ ПФУ В Житомирській області вирішити питання про призначення пенсії ОСОБА_1 (а.с.46-49).

Однак, згідно наведених норм Закону №1058-IV та Порядку №22-1 пенсія не може бути призначена застрахованій собі у відповідь на адвокатський запит.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач не довів, що звертався до ГУ ПФУ В Житомирській області із заявою про призначення пенсії. Відповідач у свою чергу довів правомірність своєї бездіяльності, оскільки заява застрахованої особи ( ОСОБА_1 ) про призначення пенсії до пенсійного органу не була подана ні позивачем ні його представником. Адвокатський запит адвоката Левчука М.І. не може вважатися заявою ОСОБА_1 про призначення пенсії у розумінні норм Закону №1058-IV та Порядку №22-1.

Таким чином, суд дійшов висновку, що звернення до суду з даним позовом є передчасним, оскільки відсутнє, як звернення позивача так і будь-яке рішення відповідача з цього приводу.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору та не поніс судових витрат та у зв'язку із відмовою в задоволенні позову, суд не стягує судові витрати із відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

12.02.26