про закриття провадження у справі
12 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/22114/25
категорія 102080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстицїї (м. Київ) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про відмову ОСОБА_1 у внесенні змін до актового запису про народження №10 від 03 березня 1939 року, складеного виконавчим комітетом Цвітянської сільської ради Пулинського району Житомирської області, а сам виправити власне ім'я дитини з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".
- зобов'язати Пулинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису про народження №10 від 03 березня 1939 року, складеного виконавчим комітетом Цвітянської сільської ради Пулинського району Житомирської області, а сам виправити власне ім'я дитини з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ",
В обґрунтування позову зазначає, що внаслідок російської орфоепі написання прізвищ, імен при сплутування літер в їх основі написання імені Казьмир, "Казимир"- російською, Казимир українською є лише сплутування українського запису під графічним випливом відповідного запису російською мовою.
Ухвалою від 22.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідач не надав відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що провадження у справі належить закрити.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 10 від 03.03.1939, складеного виконавчим комітетом Цвітянської сільської ради Пулинського району Житомирської області, а саме: виправити власне ім'я дитини з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ", за наслідками розгляду якої відмовлено у зв'язку з виявленими розбіжностями в актових записах про народження та шлюбу заявника, в актовому записі про смерть батька та актових записах про народження дітей заявника.
Не погоджуючись з відмовою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
У відповідності до вимог частин 1, 2 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес інших осіб, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Положеннями статті 49 Цивільного кодексу України передбачено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків, зокрема, народження фізичної особи. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Статтею 21 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" встановлено, що у державній реєстрації актів цивільного стану може бути відмовлено, якщо: 1) державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України; 2) державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану; 3) з проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану повинен мотивувати відмову в державній реєстрації актів цивільного стану у зв'язку з наявністю однієї з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, у письмовій формі, а також зазначити порядок оскарження рішення про відмову відповідно до вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Згідно із частиною 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Суд зазначає, що вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з'ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.
З огляду на матеріали позовної заяви позивачка звернулась до суду за захистом права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права щодо відображення достовірної інформації про написання імені та прізвищ (свого та батьків) в актовому записі про народження.
Водночас у справах про оскарження дій щодо внесення змін до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення.
Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Отже, об'єктом перевірки у даній справі не є дотримання відповідачем процедури розгляду звернення позивача про внесення змін до актового запису цивільного стану про народження № 10 від 03.03.1939, складеного виконавчим комітетом Цвітянської сільської ради Пулинського району Житомирської області, та оцінки правомірності дій з відмови у його задоволенні, а є встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт вірного написання імені позивача, та залежно від установлених обставин зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису цивільного стану про народження.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а мають бути розглянуті за правилами Цивільного процесуального кодексу України, оскільки спір у даній справі не має ознак публічно-правового.
Даний висновок узгоджується з практикою Великої Палати Верховного Суду, висловленою в постанові від 14.11.2018 у справі №425/2737/17 (14-408цс18) та в постанові Верховного Суду від 26.03.2019 у справі №820/5198/16 (К/9901/33649/18).
За правилом пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене та те, що даний спір підсудний цивільному суду (Богунському районному суду м. Житомира), суд приходить до висновку про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 139, ч. 2 ст. 238 КАС України на користь позивача належить повернути сплачений нею судовий збір в сумі 1211,20 грн з Державного Бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 238, 239, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Закрити провадження в адміністративній справі № 240/22114/25 за позовом ОСОБА_1 до Пулинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстицїї (м. Київ) про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії.
Повернути ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в сумі 1211,20 грн з Державного Бюджету України.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.М. Семенюк
12.02.26