Рішення від 13.02.2026 по справі 160/25745/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2026 рокуСправа №160/25745/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/25745/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

10.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244634-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 2203.07 грн., за податковий період 2021 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244631-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 6319,67 грн., за податковий період 2022 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244632-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 1909,33 грн., за податковий період 2022 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244653-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 3451,51 грн., за податковий період 2024 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244629-2410-0462-UА 12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 1968.08 грн., за податковий період 2023 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244638-2410-0462-UА 12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 1300,64 грн., за податковий період 2020 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244639-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 4304,97 грн., за податковий період 2020 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244628-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 6514,12 грн., за податковий період 2023 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244633-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 7291,93 грн., за податковий період 2021 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України; визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0244652-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року, на суму 1042,79 грн., за податковий період 2024 рік з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області ДПС України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач в електронний кабінет отримав податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату сум податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за податкові періоди 2021, 2022, 2023, 2024 роки, в яких при нарахуванні податку не враховано пільги, які визначені підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України та нараховано податок на майно, яке не перебуває у власності позивача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

01.10.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області подано відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову відмовити, зазначивши, що контролюючим органом під час проведення нарахування позивачеві податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями, було здійснено розрахунок цього податку із сумарної загальної площі/часток, якими володіє позивач, що становить - 105,5 кв.м. (165 кв.м. - 60 кв.м.), тобто, при проведенні такого розрахунку застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування - 60.00 кв.м., що відповідає вищенаведеним вимогам абз. «а» п.п.266.4.1 пункту 266.4 ст.266 ПК України. Вказує, що при розрахунку бази оподаткування на підставі частини 266.3. статті 266 ПКУ, що складається з об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності. Відповідно до інформації з ДРРП контролюючим органом правомірно здійснено нарахування податкового зобов'язання в період з 17.07.2020 - 15.07.2024.

Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, заслухавши пояснення сторін, суд встановив та зазначає наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як платник податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

За інформацією з Державного реєстру речових права на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 28.08.2025 року №441382795 ОСОБА_1 є власником квартири загальною площею 57,6 кв.м., житлова площа кв.м. 22,8 за адресою АДРЕСА_1 ; частка власності 2/3.

Згідно з наданої відповідачем до відзиву на позовну заяву інформацією з Державного реєстру речових права на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно від 29.09.2025 року №445460193 позивач в період з 17.04.2020 року по 15.07.2024 року був власником квартири загальною площею 127,1 кв.м., житлова площа кв.м. 102.8 за адресою АДРЕСА_2 .

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області були сформовані податкові повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 26.03.2025 року, а саме: № 0244638-2410-0462-UА 12020010000033698 за 2020 рік на суму 1300,64 грн., № 0244634-2410-0462-UА12020010000033698 за 2021 рік на суму 2203.07 грн., № 0244632-2410-0462-UА12020010000033698 за 2022 рік на суму 1909,33 грн., № 0244629-2410-0462-UА 12020010000033698 за 2023 рік на суму 1968.08 грн., № 0244652-2410-0462-UА12020010000033698 за 2024 рік на суму 1042,79 грн., № 0244639-2410-0462-UА12020010000033698 за 2020 рік на суму 4304,97 грн., № 0244633-2410-0462-UА12020010000033698 за 2021 рік на суму 7291,93 грн., № 0244631-2410-0462-UА12020010000033698 за 2022 рік на суму 6319,67 грн., № 0244628-2410-0462-UА12020010000033698 за 2023 рік на суму 6514,12 грн., № 0244653-2410-0462-UА12020010000033698 за 2024 рік на суму 3451,51 грн.

Вважаючи данні податкові повідомлення-рішення протиправними позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України.

З 01 січня 2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28 грудня 2014 №71-VIII, згідно з яким, зокрема, статтю 266 Податкового кодексу України викладено в іншій редакції та введено новий вид податку - податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

За правилами статті 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Отже, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з положеннями Податкового кодексу України є місцевим податком.

Відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Згідно підпункту 14.1.129.1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України будівлі, зареєстровані згідно із законодавством як об'єкти житлової нерухомості, а також їх складові частини, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, зокрема, включають: а) житловий будинок - будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Житлові будинки поділяються на житлові будинки садибного типу та житлові будинки квартирного типу різної поверховості. Житловий будинок садибного типу - житловий будинок, розташований на окремій земельній ділянці, який складається із житлових та допоміжних (нежитлових) приміщень (передпокій, кухня, коридор, веранда, вбиральня, комора, приміщення для автономної системи опалення, пральня тощо); б) прибудова до житлового будинку - частина будинку, розташована поза контуром його капітальних зовнішніх стін, і яка має з основною частиною будинку одну (або більше) спільну капітальну стіну; в) квартира - ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання; г) котедж - одно-, півтораповерховий будинок невеликої житлової площі для постійного чи тимчасового проживання з присадибною ділянкою; ґ) кімнати у багатосімейних (комунальних) квартирах - ізольовані помешкання в квартирі, в якій мешкають двоє чи більше квартиронаймачів.

Відповідно до підпункту 14.1.129-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду. У нежитловій нерухомості виділяють: а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку; б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей; в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування; г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки; ґ) будівлі промислові та склади; д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки); е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо; є) інші будівлі.

Відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об'єктом оподаткування.

Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до цього підпункту.

Згідно підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Отже повноваження щодо встановлення ставок місцевих податків, зокрема, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, а також пільг зі сплати наведеного податку, належать сільським, селищним, міським радам, радам об'єднаних територіальних громад.

Згідно підпункту 266.6.1 пункту 266.6 статті 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості; ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000,00 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).

Відповідно до підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно підпункту 266.7.4 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України органи державної реєстрації прав на нерухоме майно зобов'язані у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

З огляду на наведені положення Податкового кодексу України, база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з частиною 5 статті 12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою до моменту державної реєстрації припинення таких прав, обтяжень у порядку, передбаченому цим Законом. Відомості про речові права, обтяження речових прав, що містяться в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна та Державному реєстрі іпотек, що є невід'ємною архівною складовою частиною Державного реєстру прав, використовуються як актуальні виключно в разі, якщо відомості про право власності на відповідне нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва не внесені до Державного реєстру прав, а відомості про інші речові права, відмінні від права власності, та/або обтяження речових прав не внесені та не припинені в Державному реєстрі прав.

Аналіз наведених положень податкового законодавства дає підстави вважати, що при отриманні інформації про наявність у власності фізичної особи об'єктів оподаткування податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, контролюючим органом виносяться податкові повідомлення-рішення.

Так судом встановлено, що позивач є власником квартири загальною площею 57,6 кв.м., житлова площа кв.м. 22,8 за адресою АДРЕСА_1 ; частка власності 2/3 та в період з 17.04.2020 року по 15.07.2024 року був власником квартири загальною площею 127,1 кв.м., житлова площа кв.м. 102.8 за адресою АДРЕСА_2 .

Таким чином, загальна площа об'єктів житлової нерухомості позивача становить 165,5 кв.м.

Досліджуючи правильність нарахування відповідачем податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, судом встановлено наступне.

Для обчислення розміру податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки у 2020-2024 роках контролюючим органом використано розміри ставок згідно рішень Дніпровської міської ради, а саме від 6 грудня 2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста», від 26 травня 2021 року № 10/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста» та від 13 липня 2022 року № 2/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста».

Спірні податкові повідомлення-рішення були винесені в період дії рішень Дніпровської міської ради від 6 грудня 2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста», від 26 травня 2021 року № 10/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27 та від 13 липня 2022 року № 2/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №12/27. (Ставки при розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за період 2020 року 1,5%, за період 2021 року 1,5%, за період 2022 року 1,2%, за період 2023 року-1,2%, за період 2024 року 1,2%.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244638-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 1300,64 грн. за 2020 рік за об'єкт нерухомого майна, загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,5 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року (1,5%*4723,00 грн. = 70,85 грн./кв.м.), загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 9 міс.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244639-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 4304,97 грн. за 2020 рік за об'єкт нерухомого майна, квартиру загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,5 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року (1,5%*4723,00 грн. = 70,85 грн./кв.м.), загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 9 міс.

Відповідно до розрахунку податку на нерухоме майно, відповідачем під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за даними об'єктами нерухомості за 2020 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 60 кв.м, суд вважає вірним, так як загальна площа квартир перевищує 60 кв.м. Ставка податку відповідно до розрахунку 1,5%, що не є спірним.

Враховуючи зазначене, податковим органом правильно здійснено нарахування податкового зобов'язання позивачу згідно податкових повідомлень-рішень № 0244638-2410-0462-UА12020010000033698, № 0244639-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244634-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 2203,07 грн. за 2021 рік за об'єкт нерухомого майна, загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,5 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2021 року (1,5%*6000,00 грн. = 90,0 грн./кв.м.), загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244633-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 7291,93 грн. за 2021 рік за об'єкт нерухомого майна, квартира загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,5 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2021 року (1,5%*6000,00 грн. = 90,0 грн./кв.м.), загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

Відповідно до розрахунку податку на нерухоме майно, відповідачем під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за даними об'єктами нерухомості за 2021 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 60 кв.м, суд вважає вірним, так як загальна площа квартир перевищує 60 кв.м. Ставка податку відповідно до розрахунку 1,5%, що не є спірним.

Враховуючи зазначене, податковим органом правильно здійснено нарахування податкового зобов'язання позивачу згідно податкових повідомлень-рішень № 0244634-2410-0462-UА12020010000033698, № 0244633-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244632-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 1909,33 грн. за 2022 рік за об'єкт нерухомого майна, загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 26.05.2021 року №10/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2022 року (1,2%*6500,00 грн. = 78,0 грн./кв.м.), загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244631-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 6319,67 грн. за 2022 рік за об'єкт нерухомого майна, квартира загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 26.05.2021 року №10/7 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2022 року (1,2%*6500,00 грн. = 78,0 грн./кв.м.), загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

Відповідно до розрахунку податку на нерухоме майно, відповідачем під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за даними об'єктами нерухомості за 2022 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 60 кв.м, суд вважає вірним, так як загальна площа квартир перевищує 60 кв.м. Ставка податку відповідно до розрахунку 1,2%, що не є спірним.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244629-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 1968,08 грн. за 2023 рік за об'єкт нерухомого майна, загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради №2/24 від 13.07.2022 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023 року (1,2%*6700,00 грн. = 80,4 грн./кв.м.), загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244628-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 6514,12 грн. за 2023 рік за об'єкт нерухомого майна, квартира загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради №2/24 від 13.07.2022 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2023 року (1,2%*6700,00 грн. = 80,4 грн./кв.м.), загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 12 міс.

Відповідно до розрахунку податку на нерухоме майно, відповідачем під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за даними об'єктами нерухомості за 2023 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 60 кв.м, суд вважає вірним, так як загальна площа квартир перевищує 60 кв.м. Ставка податку відповідно до розрахунку 1,2%, що не є спірним.

Враховуючи зазначене, податковим органом правильно здійснено нарахування податкового зобов'язання позивачу згідно податкових повідомлень-рішень № 0244629-2410-0462-UА12020010000033698, № 0244628-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244652-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 1968,08 грн. за 2024 рік за об'єкт нерухомого майна, загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради №2/24 від 13.07.2022 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2024 року (1,2%*7100,00 грн. = 85,2 грн./кв.м.), загальною площею 57,60 кв.м., розмір частки 38,40 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 6 міс.

За податковим повідомленням-рішенням № 0244653-2410-0462-UА12020010000033698 від 26.03.2025 року позивачу нараховано податок у розмірі 3451,51 грн. за 2024 рік за об'єкт нерухомого майна, квартири загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням рішення Дніпровської міської ради від 13 липня 2022 року № 2/24 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №12/27 «Про ставки та пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території міста», яким встановлено ставку податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних осіб - у розмірі 1,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2024 року (1,2%*7100,00 грн. = 85,2 грн./кв.м.), загальною площею 127,10 кв.м., розмір частки 127,10 кв.м., з урахуванням періоду нарахування 6 міс.

Відповідно до розрахунку податку на нерухоме майно, відповідачем під час нарахування позивачу податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за даними об'єктами нерухомості за 2024 рік застосовано пільгу у вигляді зменшення бази оподаткування на 60 кв.м, суд вважає вірним, так як загальна площа квартир перевищує 60 кв.м. Ставка податку відповідно до розрахунку 1,2%, що не є спірним.

Судом встановлено, що наведені оскаржувані податкові повідомлення-рішення містять інформацію щодо підстав нарахування податкового зобов'язання з плати по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, посилання на норми Податкового кодексу України, граничні строки сплати грошового зобов'язання, попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання, граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення. Відповідач в цій частині вірно обрахував податок згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо вищевказаних об'єктів нерухомості.

При цьому, судом не приймаються до уваги посилання позивача на те, що він не є власником квартири загальною площею 127,10 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки наведено спростовується даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 29.09.2025 року. В той час як наданий позивачем витяг містить виключно актуальну інформацію про набуття права власності на вказану квартиру з 15.07.2024 року на підставі договору дарування ОСОБА_2 .

Також, судом не приймаються посилання позивача на незастосування відповідачем при нарахуванні податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки пільги передбаченої підпунктом 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України шляхом зменьшення бази оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів, враховуючи наступне.

Так, як встановлено судом, позивач є власником квартири розміром 127,1 м. кв. та частки квартири розміром 38,4 м. кв. (2/3 від 57,6 м.кв.), що сукупно становить 165,5 м. кв.

Оскільки, застосовуючи пільгу зі сплати податку, зменшенню на 60 м. кв. підлягає база оподаткування яка є сумарною загальною площею об'єктів, що знаходяться у володінні позивача, ставки податку розподіляються податковим органом пропорційно питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.

Відповідачем до відзиву на позовну заяву надано розрахунки податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2020-2024 роки, в яких обраховано питому вагу площі об'єкта в залежності від періоду володіння, відповідно яких питома вага квартири площею 127,1 м.кв. становить 0,768, а питома вага квартири належної позивачу площі 38,40 м.кв. 0,232.

Дослідивши надані розрахунку, суд вважає їх вірними, та здійсненими з застосуванням пільги зі сплати податку шляхом зменшення бази нарахування на 60 м. кв., з використанням питомої ваги кожного з об'єктів та кількістю місяців володіння.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що під час винесення спірних рішень за 2020-2024 року податковий орган діяв на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат в адміністративній справі не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та в строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська