12 лютого 2026 рокуСправа №160/27033/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕМІРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “ДЕМІРА» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 18121 від 18.06.2025 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕМІРА» (код ЄДРПОУ 40438173) за індивідуальним податковим номером 404381704848;
- зобов'язати ДПС України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕМІРА» з моменту її анулювання шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із поновленням реєстраційного ліміту, облікових даних, записів, стану розрахунків інтегрованої картки та збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість позивача, які були наявні до прийняття рішення № 18121 від 18.06.2025 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням від 18 червня 2025 року № 18121 анульовано свідоцтва платника ПДВ. Рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість прийняте з підстав відсутності обсягів продажу і неподання податкової звітності з ПДВ у певні періоди, що на думку відповідача свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту протягом періоду з 01.05.2024 по 18.04.2024. Щодо неподання декларацій, то у аналізуємий період підприємство пропустило тільки 2 декларації, що не носить систематичний характер та не відповідає нормі п.п. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України). Для анулювання реєстрації платником ПДВ визначальним є факт неподання декларацій за останні 12 послідовних податкових місяців, які свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, до складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації. Саме наявність господарської діяльності і подання декларацій спростовує позицію ДПС , указану за результатами прийнятого рішення від 18 червня 2025 року № 18121.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕМІРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху. Позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду відомостей про наявність зареєстрованого Товариством з обмеженою відповідальністю «ДЕМІРА» електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року продовжено розгляд адміністративної справи №160/27033/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що За даними інформаційних баз ДПС України, а саме даних ІС «Податковий блок», ТОВ «Деміра» протягом 12 послідовних податкових періодів з травня 2024 року по травень 2025 року подало до контролюючого органу податкові декларації з ПДВ за період травень, червень, липень, серпень, вересень, 2024 року та січень, січень 2025 року, які свідчили про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. За період жовтень листопад, грудень 2024 та лютий, березень 2025 року декларації з ПДВ не подавались. Уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, за вказані періоди до контролюючого органу товариством не подавались. ТОВ «Деміра» анульовано свідоцтво платника ПДВ рішенням ГУ ДПС №18121 від 18.06.2025 року згідно абз. «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України. Підставою для прийняття Рішення про анулювання реєстрації ТОВ «Деміра», як платника ПДВ, є довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларацій з ПДВ протягом 12 послідовних місяців від 26.05.2025 року №10380/04-36-04-15. Перевіркою встановлено, що ТОВ «Деміра» має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних ПДВ операцій 0 гривень, в зв'язку з чим підлягає виключенню з реєстру платників ПДВ. Зазначений висновок відповідає приписам абз. «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України та абз. г) пункту 5.1 розділу V Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 (далі - Положення №1130).
Від ДПС України надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що На підставі п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Кодексу Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 18.06.2025 прийнято Рішення № 18121 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕМІРА». Згідно довідки відділу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 10380/04-36-04-15 від 26.05.2025 ТОВ «ДЕМІРА» за період з 01.05.2024 по 30.04.2025 не подано за жовтень-грудень 2024 року, лютий-березень 2025 року та подано за травень-вересень 2024, січень, квітень 2025 року податкові декларації з ПДВ з показниками - 0 грн., що свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту за період. Задеклароване за травень-вересень 2024 року від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, яку сформовано за результатами наданих податкових декларації з ПДВ за попередні (податкові) періоди та яка переноситься до рядка 16.1 декларації з ПДВ (від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду) наступних звітних періодів до повного погашення у розмірі 1 058,0 грн. сформовано за податковий період вересень 2023 року. Уточнюючі декларації у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за звітні податкові періоди ТОВ «ДЕМІРА» до контролюючого органу не подавались, що й останнім не заперечується. Таким чином, конструкція норми п.п. «г» п. 184.1 ст. 184 Кодексу надавало контролюючому органу законних підстав для анулювання статусу платника ПДВ ТОВ «ДЕМІРА». У спірних правовідносинах платником податку не заперечується факт відсутності у його поданої/неподаної податкової звітності з податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців інформації про здійсненні господарські операції. Відповідно подання/неподання Позивачем нульових декларацій протягом 12 послідовних податкових місяців є юридично значущим фактом для анулювання статусу платника ПДВ, який переважає над наявністю будь-яких неоприбуткованих (незадекларованих) прав, оскільки фактично платник податку своїм підписом засвідчив відсутність підстав для відображення оподатковуваних операцій в кожному з 12 звітних періодів, що означає декларування відсутності будь-яких операцій у звітному періоді.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2025 року продовжено строк розгляду даної справи на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року витребувано у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: довідку про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість по ТОВ "ДЕМІРА" від 26.05.2025 №10380/04-36-04-15. Зупинено провадження в адміністративній справі №160/27033/25 до отримання від відповідача витребуваних доказів.
Від позивача надійшли заперечення на відзив ДПС України, в яких зазначено, що відповідач фактично ототожнює подання декларацій з нульовими показниками з відсутністю господарської діяльності, що є юридично хибним підходом. У відзиві відповідач одночасно: визнає наявність зареєстрованих податкових накладних у ЄРПН; визнає наявність реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ; але при цьому стверджує, що діяльність відсутня. Така позиція є логічно та юридично суперечливою, оскільки: реєстрація податкових накладних у ЄРПН є офіційним податковим фактом, створеним і контрольованим самою ДПС; СЕА ПДВ є частиною податкового обліку, а не “внутрішньою справою платника», як помилково зазначає відповідач. Так, у період з 01.01.2024 року по 05.09.2025 року в ЄРПН зареєстровані надходження податкового кредиту у загальній сумі 49537,23 грн. Це означає, що підприємство співпрацює з платниками ПДВ і має протягом трьох років відобразити у складі податкового кредиту з ПДВ відповідні суми. Теж, саме і з податковими зобов'язаннями. Виписками банку підтверджуємо, що господарська діяльність здійснюється, продаж переробленого тальку сланцевого здійснюється. Всі контрагенти-покупці - це підприємства платники ПДВ, а тому втрата свідоцтва платника ПДВ шляхом анулювання призводить до збитків та паралізації господарської діяльності.
На виконання вимог ухвали суду надійшли витребувані судом докази.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2026 року поновлено провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДЕМІРА» (код ЄДРПОУ 40438173, 50069, Україна, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, проспект Металургів, будинок 37 офіс 307) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 21.04.2016 року, про що внесено відповідний запис.
Основний вид діяльності: 30.20 Виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу.
ТОВ «ДЕМІРА» 01.12.2022 зареєстровано платником ПДВ в ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
Рішенням №18121 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 18.06.2025 (№58751/6/04-36-04-15-14 від 20.06.2025), складеним комісією, створеною відповідно до розпорядження ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.11.2024 №102-р, встановлено:
1. Платник ТОВ «ДЕМІРА» протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, що згідно з п.п. г пункту 184.1 статті 184 ПК України є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, що підтверджено Довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість по ТОВ «ДЕМІРА» від 26.05.2025 №10380/04-36-04-15.
2. Платник ТОВ «ДЕМІРА» подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з травня 2024 року по вересень 2024 року, січень 2025 року, квітень 2025 року з показниками які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту та не подає протягом періоду з жовтня 2024 року по грудень 2024 року, з лютого 2025 року по березень 2025 року та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподаткованих операцій 0 гривень.
Висновок комісії: перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, реквізити якого вказано вище, у зв'язку з тим, що підприємство, зареєстроване як платник податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок) яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту та відповідно до пп.г п.184.1 статті 184 ПК України.
Датою анулювання реєстрації є 18.06.2025 року.
Листом від 10.07.2025 року №64814/6/04-36-04-15-14 "Щодо виключення з Реєстру платників ПДВ" ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлено ТОВ «ДЕМІРА» про анулювання реєстрації як платника ПДВ.
Також судом досліджено довідку від 26.05.2025 №10380/04-36-04-15 про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з ПДВ, в якій зазначено, що в ході проведення перевірки встановлено: ТОВ «ДЕМІРА» зареєстровано як платник ПДВ 01.12.2022 свідоцтво №200760203. Реєстр податкових декларацій з податку на додану вартість за 12 послідовних місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях:
травень 2024, дата надходження декларації - 20.06.2024, № декларації - 9169358547, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1058;
червень 2024, дата надходження декларації - 23.07.2024, № декларації - 9204443609, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1058;
липень 2024, дата надходження декларації - 20.08.2024, № декларації - 9200956333, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1058;
серпень 2024, дата надходження декларації - 20.09.2024, № декларації - 9276680205, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1058;
вересень 2024, дата надходження декларації - 21.10.2024, № декларації - 9312773980, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - 1058;
жовтень 2024, дата надходження декларації - , № декларації - , обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
листопад 2024, дата надходження декларації - , № декларації - , обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
грудень 2024, дата надходження декларації - , № декларації - , обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
січень 2025, дата надходження декларації - 20.02.2025, № декларації - 9039373676, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
лютий 2025, дата надходження декларації - , № декларації - , обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
березень 2025, дата надходження декларації - , № декларації - , обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
квітень 2025, дата надходження декларації - 20.05.2025, № декларації - 9143283038, обсяг оподаткованих операцій - , придбання - , сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду - ;
Позивач, вважаючи таке рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість протиправним, звернувся до суду із цим адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до статті 202.1 ПК України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць.
Згідно зі статтею 203.1 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Так, відповідно до підпунктів 49.2, 49.4 статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Пунктом 49.18 статті 49 ПК України передбачено, що податкові декларації, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Аналіз викладених норм дає підстави для висновку, що подання в електронному вигляді податкової звітності з ПДВ, реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком платника податку
Порядок реєстрації особи як платника ПДВ, анулювання свідоцтва платника ПДВ регулюється статтями 180-184 ПК України та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі-Положення № 1130).
Статтею 184 ПК України визначено порядок та підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Згідно з пунктом 184.2 статті 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-»з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.
Анулювання реєстрації здійснюється на дату, зокрема, прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.
Відповідно до пункту 184.3 статті 184 ПК України контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника податку, який подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті.
Пунктом 184.10 статті 184 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.
Згідно з пунктами 184.5 та 184.6 статті 184 ПК України з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних. У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Аналогічні за змістом приписи закріплені у Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 №1130 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 року за №1456/26233 (далі - Положення № 1130), яке розроблене відповідно до розділів I, II, V, XIV, XVIII ПК України та інших нормативно-правових актів, визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.
Підпунктом «г» п. 5.1. Положення №1130 встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо: особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Нормами п. 5.2. Положення №1130 встановлено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що:
- не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця;
- включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.
Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.
Згідно з пунктом 5.5 Положення № 1130 контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.
Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).
Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підпункт 3 абзацу 3 пункту 5.5. Положення 1130).
Відповідно до пункту 5.6 Наказу N 1130 за наявності зазначених підтверджуючих документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.
Отже, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.
Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.
Відповідний правовий висновок викладений Верховним Судом неодноразово, зокрема, у постановах від 30 квітня 2024 року у справі № 160/12823/23, від 12 вересня 2024 року у справі №400/10114/23, від 17 вересня 2024 року у справі №280/10300/23, від 07 січня 2025 року у справі №160/7847/24, від 19 червня 2025 року у справі №160/23059/24.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач протягом 12 послідовних податкових періодів, а саме за період з травня 2024 року по квітень 2025 року подав до контролюючого органу податкові декларації з ПДВ (травень 2024, червень 2024, липень 2024, серпень 2024, вересень 2024, січень 2025, квітень 2025), які свідчили про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. За жовтень 2024, листопад 2024, грудень 2024, лютий 2025 та березень 2025 податкові декларації з ПДВ позивачем до контролюючого органу взагалі подані не були.
Уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказані періоди до контролюючого органу позивачем не подавались.
Довідкою ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26.05.2025 №10380/04-36-04-15 про відповідність за даними ІКС «Податковий блок» критеріям підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України підтверджується, що позивачем податкові декларації з ПДВ з травня 2024 року по квітень 2025 року подані з відсутнім обсягом поставок та/або придбання.
Отже, податковий орган мав передбачені підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України підстави для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість та правомірно було анульовано ТОВ "ДЕМІРА" свідоцтво платника ПДВ рішенням №18121 від 18.06.2025 (№58751/6/04-36-04-15-14 від 20.06.2025) згідно підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України.
Щодо твердження позивача, що ним фактично здійснювалась господарська діяльність та придбання/продаж послуг/товарів з метою формування податкового зобов'язання та кредиту, а саме ТОВ «ДЕМІРА» було виготовлено готову продукцію тальк сланцевий подрібнений та відвантажено у липні 2025 року згідно договорів підприємствам ТОВ «ПАН ПАКОВІАН» у сумі 176400,00 грн. та ТОВ «ТЕРМОЛІТ-ІНВЕСТ» у сумі 144000,00 грн., суд вважає безпідставними з огляду на те, що вказаний період є за межами періоду травень 2024 по квітень 2025 (згідно довідки від 26.05.2025 №10380-04-36-04-15) та відповідно не перевірявся податковим органом.
Чинне законодавство не містить норм, які б надавали можливість не анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість у разі, якщо платник податків подає протягом 12 послідовних податкових місяців до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, проте реєструє відповідні податкові накладні.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05 листопада 2020 року у справі № 160/1399/19.
Господарська діяльність має бути не тільки відображена у первинних документах учасників операції, але і у податкових деклараціях.
Суд зазначає, що у цій справі позивач фактично доводить здійснення ним у спірний період господарських операцій, проте не доводить активної поведінки в частині здійснення свого податкового зобов'язання перед державою.
Суд зауважує, що чинне законодавство не зобов'язує контролюючий орган перед прийняттям рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ здійснювати перевірки наявності операцій, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за участю позивача. Підставою для прийняття такого рішення є довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців.
Таким чином, ГУ ДПС у Дніпропетровській під час ухвалення рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «ДЕМІРА» №18121 від 18.06.2025 (№58751/6/04-36-04-15-14 від 20.06.2025) діяло відповідно до приписів податкового законодавства, забезпечуючи виконання покладених на контролюючий орган функцій та повною мірою використовуючи надані законодавством права, а отже спірне рішення відповідача є правомірним, обґрунтованим та скасуванню не підлягає.
Інші доводи та заперечення сторін не спростовують вище встановленого судом та не мають визначального значення для вирішення спору по суті.
Згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем у ході судового розгляду не надано належних та достатніх доказів, які спростовували б висновки відповідача щодо наявності підстав винесення спірного рішення.
З урахуванням зазначеного, відповідачем правомірно виріс рішення щодо анулювання реєстрації платника ПДВ.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.
Підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у позові.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “ДЕМІРА» (код ЄДРПОУ 40438173, 50069, Україна, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, проспект Металургів, будинок 37 офіс 307) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, 49005, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, будинок 17а) , Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, Україна, місто Київ, Львівська площа, будинок 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова