Справа № 204/13815/25
Провадження № 3/204/129/26
27 січня 2026 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Василенко В.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.156 КУпАП -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 861655 від 17 грудня 2025 року, 17 грудня 2025 року близько 15 год. 45 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , у приміщенні кіоску без назви ОСОБА_1 здійснювала торгівлю тютюновими виробами, а саме цигарками марки «Morgan» у кількості однієї штуки, на якій відсутня марка акцизного податку, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.156 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась. Від її захисника адвоката - Будьонного В.С. надійшло клопотання про розгляд справи без його участі та участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та про закриття провадження у справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП. В обґрунтування поданого клопотання захисник зазначив, що особою, що склала протокол, при викладені суті правопорушення, не було зазначено яку саме норму та якого нормативно-правового акту ОСОБА_1 порушила, що є важливою складовою для можливості встановлення складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП. Крім того, захисник зазначає, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання, проте ОСОБА_1 не може вважатися суб'єктом даного кримінального правопорушення, оскільки вона не зареєстрована як суб'єкт господарювання, самостійно не здійснює господарську діяльність, не зареєстрована відповідно до закону як підприємець, що виключає в її діях наявність складу інкримінованого правопорушення. Також, матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_1 є найманим працівником (продавцем). Відсутні будь-які докази на підтвердження факту отримання грошей (виручки) за здійснення реалізації тютюнових виробів. Факт продажу тютюнових виробів ОСОБА_1 не зафіксовано.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, приходжу до наступних висновків.
Згідно положень ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП регламентовано, що суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за здійснення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Однак, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь-яких доказів, які б підтверджували факт здійснення ОСОБА_1 17.12.2025 о 15:45 за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 160, продажу тютюнових виробів, а саме цигарок марки «Morgan» без марок акцизного збору. Зокрема, у суду відсутні жодні докази придбання будь-якою особою за вказаною в протоколі адресою тютюнових виробів без марок акцизного податку у ОСОБА_1 .
Крім того, у протоколі серії ВАД № 861655 від 17.12.2025 року відсутні відомості щодо виручки, одержаної від продажу тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразку. Тобто, посадовими особами уповноваженими на складання протоколу належним чином не задокументовано факт реалізації ОСОБА_1 тютюнових виробів без марок акцизного податку за обставин вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення. Долучені до матеріалів справи фототаблиці факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП не підтверджує, оскільки із них неможливо встановити дату здійснення їх фотографування, час, а також адресу за якою були зроблені вказані фототаблиці.
Інших доказів на підтвердження вини особи у вчиненні нею інкримінованого адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.
Суб'єктами правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП можуть бути працівники торгівлі, громадського харчування, громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю в цих галузях.
Проте, матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП, тобто працівником торгівлі, при цьому згідно відомостей протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не працює.
З огляду на викладене, оцінюючи відповідно до ст. 252 КУпАП надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку про відсутність доказів вчинення ОСОБА_1 інкримінованого їй адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та, відповідно, наявності в її діях складу цього правопорушення, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку відсутністю в діях останньої складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 280 КУпАП, суд -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , за ч. 1 ст.156 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучені речі відповідно до протоколу огляду та вилучення від 17.12.2025 - повернути власнику.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра.
Суддя В.А. Василенко