Справа № 202/9257/25
Провадження № 1-кс/202/1080/2026
13 лютого 2026 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпра ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2
за участю:
прокурора ОСОБА_3
підозрюваної ОСОБА_4
захисника - адвоката ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі клопотання прокурора Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42025040000000105 від 26.03.2025 про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту підозрюваній у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.362 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянці України, яка народилася у смт. Дніпровське Верхньодніпровського району Дніпропетровської області, раніше не судимій, незаміжній, яка працює державним реєстратором відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, фактично проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , -
Прокурор звернувся до слідчого судді з вказаним клопотанням, яке мотивував тим, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України 2102-IX, у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено про проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва. Даний Указ затверджено Законом України № 2105-IX від 03.03.2022 року.
Надалі, строк дії воєнного стану та загальну мобілізацію неодноразово продовжено, останній раз 07.08.2025 року до 05.11.2025 року відповідно до Закону України від 15.07.2025 №4524-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та Закону України від 15.07.2025 №4525-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації».
Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції та законів України.
При цьому Законом України № 1871-IX та Постановою КМУ № 265, передбачено створення та ведення органами місцевого самоврядування Реєстру територіальної громади (далі за текстом - РТГ) - інформаційно-комунікаційну систему, призначену для обробки інформації відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні. В той же час РТГ інтегрований з відомчою інформаційною системою Державної міграційної служби України, Єдиним державним демографічним реєстром, єдиною інформаційною системою МВС та сервісом Дія.
Крім того, п. 54 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року, встановлено Вимоги щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 16 до вказаного Порядку).
Так, органи реєстрації здійснюють реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до яких вимагається проведення перевірки наявності військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних, резервістів, проведення перевірки наявності відміток відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідному підрозділу розвідувального органу про взяття призовника, військовозобов'язаного або резервіста на військовий облік за новим місцем проживання. У разі відсутності такої відмітки призовник, військовозобов'язаний або резервіст направляється до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідному підрозділу розвідувального органу для взяття його на військовий облік.
Так, відповідно до наказу директора Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради № 304-к від 06.11.2018 ОСОБА_6 прийнято на посаду державного реєстратора відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
Відповідно до наказу виконувача обов'язків директора департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради №113-к від 09.08.2019 до облікових даних ОСОБА_6 були внесені зміни у зв'язку зі зміною прізвища останньої на ОСОБА_7 .
01.03.2023 ОСОБА_4 ознайомилась з посадовою інструкцією державного реєстратора відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, відповідно до якої:
2.1. Державний реєстратор в межах делегованих повноважень:
2.1.1. Забезпечує реалізацію державної політики з питань:
- здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), та обліку осіб, які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці - Дніпровської міської територіальної громади;
- створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад - Реєстру територіальної громади м. Дніпро.
2.1.9. Приймає рішення: про відмову/декларування/реєстрацію/зняття/чи скасування місця проживання (перебування) особи в установленому законодавством порядку.
2.1.15. Забезпечує передачу відомостей про декларування/реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи до Порталу Дія, до Реєстру військовозобов'язаних, до відомчої інформаційної системи ДМС для подальшої передачі до Єдиного державного демографічного реєстру, здійснення обміном відомостями між реєстрами різних територіальних громад, та інших уповноважених органів.
4.2. За порушення законодавства у сфері державної реєстрації … реєстратор несе дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність у порядку встановленому законодавством України.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» реєстр територіальної громади - інформаційно-комунікаційна система, призначена для обробки визначеної цим Законом інформації, що створюється, ведеться та адмініструється органом реєстрації у порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з Положенням «Про технічний захист інформації в Україні», затвердженим Указом Президента України від 27.09.1999 № 1229/99, інформаційна система - це автоматизована система, комп'ютерна мережа або система зв'язку.
Таким чином, Реєстр територіальної громади є автоматизованою системою.
Відповідно до Постанови КМУ № 265 від 7 лютого 2022 р. «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад»:
п. 35. Для реєстрації місця проживання (перебування) особа або її законний представник (представник), уповноважена особа житла або уповноважена особа спеціалізованої соціальної установи, закладу для бездомних осіб, іншого надавача соціальних послуг з проживанням подає:
1) заяву за формою згідно з додатками 2, 3 і 8;
7) військово-обліковий документ (для громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
п. 50. Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) здійснюється на підставі:
1) заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), поданої особою або її законним представником (представником) за формою згідно з додатком 5.
На підставі наказу про призначення на посаду державного реєстратора ОСОБА_4 у встановленому законом порядку отримала ключ електронного цифрового підпису (ЕЦП) ЗНКІ е.ключ ІІТ «Алмаз-1К» та авторизувалася як користувач Реєстру територіальної громади Дніпровської міської ради, у зв'язку з чим набула право доступу до зазначеного реєстру.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше квітня 2025 року у державного реєстратора ОСОБА_4 , яка була достеменно обізнана про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів, виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі - реєстрі територіальної громади, під час надання послуг військовозобов'язаним громадянам із реєстрації/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Надалі, ОСОБА_4 , являючись з 06.11.2018 державним реєстратором, тобто будучи особою, що має право доступу до інформації, що обробляється в автоматизованій системі, а саме в реєстрі територіальної громади, діючи умисно, скоїла кримінальне правопорушення при наступних обставинах.
02.04.2025 ОСОБА_4 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованій системі, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за адресою: м. Дніпро, вул. Грушевського, буд. 70, зі свого комп'ютера «HP 260 G4 Desktop Mini PC» s/n RCC131FTS, MAC-адреса: 48:9E:BD:51:14:91, та з використанням свого ЗНКІ (захищеного носія ключової інформації) № 04AF212836405D9904000000568C3300F288EB00, здійснила вхід до Реєстру територіальної громади Дніпровської міської ради, де, усупереч вимогам чинного законодавства:
- о 14:42 год. внесла зміни до Реєстру територіальної громади Дніпровської міської ради, а саме здійснила зняття з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_2 , при цьому ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що з заявою про зняття з реєстрації власник житла не звертався, зазначила у графі «Причина зняття з реєстрації» - заява власника. Одночасно з цим, ОСОБА_4 здійснила зняття з реєстрації за місцем проживання ОСОБА_8 без проведення перевірки наявності військово-облікових документів військовозобов'язаного відповідним районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, не заповнивши графу Реєстру територіальної громади «Відомості військовослужбовця».
Крім того, 02.07.2025 ОСОБА_4 , діючи повторно, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованій системі, перебуваючи на своєму робочому місці в приміщенні Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за адресою: м. Дніпро, вул. Грушевського, буд. 70, зі свого комп'ютера «HP 260 G4 Desktop Mini PC» s/n RCC131FTS, MAC-адреса: 48:9E:BD:51:14:91, та з використанням свого ЗНКІ (захищеного носія ключової інформації) № 04AF212836405D9904000000568C3300F288EB00, здійснила вхід до Реєстру територіальної громади Дніпровської міської ради, де, усупереч вимогам чинного законодавства: о 12:32 год. внесла зміни до Реєстру територіальної громади Дніпровської міської ради, а саме здійснила реєстрацію місця проживання ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_3 , при цьому підставою для реєстрації місця проживання особи зазначила заяву громадянина ОСОБА_9 , достовірно усвідомлюючи, що з такою заявою останній не звертався. Одночасно з цим, ОСОБА_4 здійснила реєстрацію місця проживання ОСОБА_9 без проведення перевірки наявності військово-облікових документів військовозобов'язаного відповідним районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, не заповнивши графу Реєстру територіальної громади «Відомості військовослужбовця».
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи державним реєстратором, тобто особою, яка має доступ до інформації, що обробляється в автоматизованій системі, у період часу з 02.04.2025 по 02.07.2025, діючи умисно та повторно, здійснювала несанкціоновану зміну інформації, що обробляється в автоматизованій системі - Реєстрі територіальної громади Дніпровської міської ради, під час проведення реєстраційних дій щодо зняття з зареєстрованого місця проживання ОСОБА_8 та реєстрації місця проживання ОСОБА_9 .
29.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.362 КК України.
Ухвалою слідчого судді від 04.02.2026 ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляд домашнього арешту у певний час доби.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у скоєнні вказаного злочину підтверджується зібраними відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності.
Строк дії ухвали закінчується о 00 год. 00 хв. 16.02.2026, однак строк досудового розслідування продовжено.
Також зазначив, що встановлені слідчим суддею, під час обрання ОСОБА_4 запобіжного заходу, ризики продовжують існувати, просив слідчого суддю продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час доби відносно підозрюваної на 60 днів у межах строку досудового розслідування та покласти на неї відповідні процесуальні обов'язки.
У судовому засіданні прокурор доводи клопотання підтримав та наполягав на його задоволенні.
ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечувала проти продовження строку дії запобіжного заходу. Просила у задоволенні клопотання відмовити.
Захисник підтримав позицію підозрюваної.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 26.03.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025040000000105 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.3 ст.362, ч. 2 ст. 369-2 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Дніпропетровської обласної прокуратури.
29.01.2026 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.362 КК України, за обставин викладених вище.
Крім ОСОБА_4 , у даному кримінальному провадженні 15.10.2025 повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України ОСОБА_10 .
Ухвалою слідчого судді від 04.02.2026 відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час доби та покладені відповідні процесуальні обов'язки.
Під час обрання запобіжного заходу слідчим суддею було встановлено, що підозра, повідомлена ОСОБА_4 є обґрунтованою, а також наявність ризику переховування. Строк дії ухвали - до 00 год. 00 хв. 16.02.2026.
Ухвалою слідчого судді від 10.02.2026 строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні продовжено до 5 (п'яти) місяців, а саме до 15.03.2026.
Вирішуючи питання порушене у клопотанні слідчого слідчий суддя зазначає, що станом на 13.02.2026 ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні злочину, передбаченого ч.3 ст.362 КК України. Підозра обґрунтовується: показаннями свідка ОСОБА_8 від 10.04.2025, від 08.09.2025, який надав свою добровільну згоду на конфіденційне співробітництво, та передавав ОСОБА_10 грошові кошти у сумі 1000 доларів США за вирішення питання щодо реєстрацій його місця проживання, та повідомив, що в телефонній розмові ОСОБА_4 назвала йому перелік документів, який потрібен для реєстрації місця проживання без зняття з військового обліку в ТЦК та СП; витягом з Реєстру територіальної громади від 02.04.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_8 був знятий з реєстрації за місцем проживання; протоколом огляду веб сайту Дніпровської міської ради, за результатами якого встановлено посадових осіб Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур, у тому числі державного реєстратора ОСОБА_4 ; даними протоколу обшуку за місцем роботи державного реєстратора ОСОБА_4 , відповідно до якого вилучені копії документів на ім'я ОСОБА_8 ; інформацією щодо прописаних/виписаних осіб призовного віку, вилучена з Реєстру територіальної громади; матеріалами, отриманими під час тимчасового доступу до документів Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради, у тому числі наказ про призначення ОСОБА_4 на посаду, лист ознайомлення з посадовою інструкцією державного реєстратора, відомості електронної картотеки обліку зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку, якими підтверджується внесення відомостей реєстратором ОСОБА_4 до Реєстру територіальної громади ДМР з порушенням вимог чинного законодавства та іншими доказами у своїй сукупності.
Тобто, з моменту оголошення ОСОБА_4 про підозру у скоєнні злочину і по цей час існує незмінність підстав для її підозри у скоєнні злочину, що є необхідною умовою для того, щоб застосування до неї запобіжного заходу вважалося законним. Проте, слідчий суддя наголошує, що на цей час ця умова є недостатньою і враховує, що у судовому засіданні прокурором доведене, що станом на 13.02.2026 ризик, встановлений під час обрання запобіжного заходу ризик, а саме - ризик переховування продовжує існувати, але у той же час прокурором не доведено, що він не зменшився.
Окрім існування обґрунтованої підозри та ризику, передбаченого п. 1 ч.1 ст.177 КПК України, слідчим суддею оцінено в сукупності інші обставини, а саме вік та стан здоров'я підозрюваної, її сімейний та матеріальний стан, репутація та міцність соціальних зв'язків, загальний строк перебування під домашнім арештом.
Оскільки підозрювана офіційно працевлаштована, має у власності нерухоме майно, за час перебування під дією запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту його не порушувала, раніше не судима, тому, на думку слідчого судді, стороною обвинувачення не наведено достатніх мотивів щодо неможливості застосування до підозрюваної більш м'яких запобіжних заходів для запобігання встановленому ризику.
За наявності підстав, передбачених ч. 4 ст. 194 КПК, слідчий суддя, має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Згідно ч.1 ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
На підставі викладеного, вважаю необхідним у задоволенні клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відмовити із застосуванням до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Крім того, вважаю необхідним покласти на підозрювану додаткові обов'язки, передбачені ч.5 статті 194 КПК України.
Керуючись вимогами статей 176-178, 179, ч.4 ст. 194, 196 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Клопотання про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - залишити без задоволення.
Обрати підозрюваній ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з метою належного виконання нею процесуальних обов'язків.
Строком до 15 березня 2026 року, підозрювана зобов'язується:
?прибувати за першою вимогою до суду, прокурора або слідчого;
?повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання;
?здати на зберігання до відповідного підрозділу ДМС України свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Продовження строку дії обов'язків можливе у порядку, передбаченому ст.199 КПК України.
Порушення умов особистого зобов'язання визначених у п.3 резолютивної частини цієї ухвали може мати наслідком накладення грошового стягнення або застосування до підозрюваної більш суворого запобіжного заходу, у відповідності до ч.2 ст.179 КПК України.
Вручити копію цієї ухвали підозрюваній та прокурору негайно після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого групи слідчих за провадженням.
На ухвалу слідчого судді може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення. Подача апеляційної скарги на ухвалу не зупиняє її виконання.
Повний текст ухвали слідча суддя скала 13.02.2026
Слідчий суддя ОСОБА_1