Справа № 127/2937/26
Провадження № 3/127/649/26
12 лютого 2026 року місто Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гайду Г.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП,
ОСОБА_1 25.01.2026 близько 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , умисно висловлював образи та виражався нецензурною лайкою, при цьому застосував фізичну силу, а саме дав ляпаса по обличчю співмешканці ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру, правопорушення було вчинено повторно протягом року.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, а саме за наявним у матеріалах справи номером телефону, що підтверджується довідкою про доставку СМС - повідомлення наявною у матеріалах справи.
Крім того, інформація щодо розгляду справ про притягнення до адміністративної відповідальності доступна для ознайомлення усім заінтересованим особам і може бути безперешкодно отримана особою, яка притягається до адміністративної відповідальності за її власним бажанням на офіційному веб-сайті суду,
Відтак, не проявлення належної заінтересованості у результатах розгляду справи протягом тривалого строку, не звернення до суду за інформацією щодо стану розгляду справи не може вважатись порушенням права на справедливий розгляд справи.
Враховуючи викладене, а також позицію Верховного Суду, викладену у справі № 910/9836/18 від 12.03.2019, де зазначено, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду є обов'язком не тільки для держави, а й для осіб, які беруть участь у справі, з урахуванням того, що ОСОБА_1 був обізнаний про складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, клопотань про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, що надійшли до суду, приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Диспозиція ч. 3 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 212653 від 25.01.2026 слідує, що ОСОБА_1 25.01.2026 близько 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , умисно висловлював образи та виражався нецензурною лайкою, при цьому застосував фізичну силу, а саме дав ляпаса по обличчю співмешканці ОСОБА_2 , чим вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру, правопорушення було вчинено повторно протягом року.
Вказані обставини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, крім вищевказаного протоколу також підтверджуються рапортом працівника поліції Регуша В., з якого слідує, що 25.01.2026 о 14:28 год. під час несення служби спільно із лейтенантом поліції Сірком Н.П., в складі наряду «Юнкер-109» на службовий планшет було отримано виклик «Домашнє насильство», за адресою: АДРЕСА_2 . Заявник ОСОБА_1 повідомляє, що вдарив свою співмешканку, зі слів ШМД ніхто не потребує. Прибувши на місце виклику було виявлено ОСОБА_1 та його співмешканку ОСОБА_2 , остання повідомила, що ОСОБА_1 умисно висловлював образи та виражався нецензурною лайкою, при цьому застосовував фізичну силу, а саме дав ляпаса їй по обличчю, чим вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру, дане правопорушення вчинено повторно протягом року. На ОСОБА_1 було складено протокол за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, складено форму оцінки ризиків, відібрано заяву та пояснення.
Відповідно до протоколу про прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 25.01.2026 о 15:00 год. ОСОБА_2 просить вжити міри до її співмешканця ОСОБА_1 , який на постійній основі вчиняє домашнє насильство, а саме 25.01.2026 близько 14:00 год. вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру.
Із письмових пояснень ОСОБА_2 слідує, що 25.01.2026 близько 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , її співмешканець вчинив домашнє насильство стосовно неї, висловлював образи та виражався нецензурною лайкою, при цьому застосовував фізичну силу, а саме дав ляпаса їй по обличчю, чим вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру.
У своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що 25.01.2026 о 14:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , сидів за столом із своєю співмешканкою та дав ляпаса їй по обличчю, через те, що вона багато розмовляла, вину свою визнає у повному обсязі.
Із форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, вбачається, що визначено рівень небезпечності ОСОБА_1 , як низький.
У матеріалах справи також наявна копія постанови Вінницького міського суду Вінницької області від 04.07.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
З урахуванням вказаного, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень правопорушником.
При вирішенні питання про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, суд враховує всі обставини справи, а тому приходить до переконання, що з метою попередження вчинення ОСОБА_1 правопорушень у майбутньому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст. ст. 40-1, 173-2, 283, 284, 307, 308 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 місяці.
Суддя: