Справа № 594/160/26
Провадження № 3/594/54/2026
12 лютого 2026 року
м.Борщів
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В., з участю прокурора Черненка О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працюючої,
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення -
ОСОБА_1 , припиняючи повноваження депутата Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області та будучи відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог абз.1 ч. 2 ст. 45 даного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 15.12.2025 о 15:02 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільнені), хоча повинна була подати таку декларацію до 00.00 год. 31.07.2025,чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в залі судового засідання, вину визнала, однак вказала, що вчинила дане правопорушення ненавмисно. В 2023 році на війні загинув її чоловік, а тому вона тривалий час перебувала у шоковому стані. В сесіях Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області вона участі не приймала, а тому звернулася з заявою про припинення повноважень. Чи розглянуто її заяву вона не знала і копії рішення їй не було вручено та не повідомлено про необхідність подачі декларації. В грудні 2025 року до неї передзвонив т.в.о. начальника протидії корупції ОСОБА_2 і повідомив, що вона не подала декларації, а тому вона 15.12.2025 заповнила і подала декларацію. Фактично в неї був тільки дохід - допомога отриманий в зв'язку з загибеллю чоловіка.
Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, так як вважає, що в її діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Рішенням Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №1 від 03.12.2020 «Про початок повноважень депутатів Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області» визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області.
Надалі рішенням Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області №2122 від 30.06.2025 «Про дострокове припинення повноважень депутата Мельнице-Подільської селищної ради VІІІ скликання ОСОБА_1 » повноваження депутата Мельнице-Подільської селищної ради Чортківського району Тернопільської області ОСОБА_1 з 30.06.2025 припинено.
Частиною 3 ст.8 З У «Про статус депутатів місцевих рад», передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) депутати місцевих рад є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №449/21 від 23.07.2021 (далі - Порядок), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 №4 (зі змінами) суб'єкти декларування при звільненні подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - протягом 30 днів з дня припинення перебування на посаді / в статусі, що визначені ст. 3 Закону.
Таким чином ОСОБА_1 повинна була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє таку діяльність (при звільненні), до 00:00 год. 31.07.2025.
Однак, як встановлено з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні лише 15.12.2025 о 15:02 год., тобто несвоєчасно.
Згідно з ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Ураховуючи те, що склади правопорушень, передбачених у ст. 172-6 КУпАП належать до формальних, вони не містять ознаки настання шкідливих матеріальних наслідків. Тому для встановлення адміністративного правопорушення, передбаченого у ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, достатньо тільки факту несвоєчасного подання декларації без поважних причин.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши прокурора, який підтримав протокол, пояснення сторони, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Європейський суд з прав людини вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року ЄСПЛ у справі «Ізмайлов проти Росії»).
Приписами статті 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6КУпАП є формальним, особу порушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, її сімейний стан, позитивну характеристику, незначний ступінь вчиненого правопорушення та не заподіяння шкоди державним чи суспільним інтересам, чи спричинення великої шкоди і збитків, при відсутності обтяжуючих для стягнення обставини, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.172-6КУпАП у зв'язку з його малозначністю, обмежитись усним зауваженням на підставі положень ст. 22 КУпАП.
На думку суду, застосування до ОСОБА_1 такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 23, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі ст. 22 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП провадженням закрити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Борщівський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Чир П.В.