Постанова від 12.02.2026 по справі 465/11043/25

465/11043/25

3/465/62/26

ПОСТАНОВА

іменем України

12.02.2026 м. Львів

Суддя Франківського районного суду м. Львова Коліщук З. М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

встановив:

ОСОБА_1 21.11.2025 о 15 годині 00 хвилин під час проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі перевірки на предмет дотримання вимог законодавства про працю у фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , місцезнаходження фізичної особи - підприємця: АДРЕСА_2 ; адреса місць провадження господарської діяльності: АДРЕСА_3 , а саме встановлено порушення вимог законодавства про працю, що містить ознаки адміністративного правопорушення, відповідальність за що передбачено частиною 1 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. А саме порушення вимог частини першої статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 N? 2136-1X - виплата заробітної плати працівникам ФОП ОСОБА_1 не проводиться на умовах, передбачених трудовим договором. Законом встановлено, що виплата заробітної плати проводиться не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. В ході перевірки надано трудовий договір ОСОБА_2 . N?1 від 18.06.2025 року. Пунктом 3.2 розділу 3. Оплата праці, виплата заробітної плати проводиться в національній валюті два рази на місяць: 20 числа - за відпрацьовану першу половину місяця, 7 числа наступного місяця - за відпрацьовану другу половину місяця. Однак, в ході перевірки встановлено порушення строків виплати заробітної плати, через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів. Так, виплата заробітної плати за вересень 2025 року проведена: 15.09.2025 згідно відомості N? 250915PB000050574781 від 15.09.205 та 04.10.2025 згідно відомості N?251004PB000051006814 від 04.10.2025. За жовтень 2025 року проведена: 13.10.2025 згідно відомості N?251013РB000051151259 від 13.10.2025 та 02.11.2025 згідно відомості N? 251102PB000051585700 від 02.11.2025 чим порушено ч.1 ст. 10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

ОСОБА_1 у судовому засіданні вини не визнала. Повідомила, що пропуск строку виплати заробітної плати допустила бухгалтер.

Заслухавши пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд доходить такого висновку.

Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.

Згідно з ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, а тому при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з'ясувати: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення є протокол про вчинення адміністративного правопорушення. Він є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності, на якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належне оформлення протоколу впливає на правильність вирішення справи і забезпечення прав учасників правовідносин.

Відповідно до диспозиції частини 1 статті 41 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Вимогами частини 1 статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено, шо заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Стаття 21 КЗпП України зобов'язує роботодавця, як сторону трудового договору виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, які є необхідні для виконання роботи та передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно ст. 115 КЗПП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні, у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.41 КУпАП, доведена: протоколом серії №ЗХ/ЛВ/37055/023620/П/ПТ від 01.12.2025, актом перевірки від 21.11.2025, викликом на складення протоколів від 21.11.2025, скриншотами нарахування заробітної плати, випискою з ЄДР ЮО, ФОП та ГФ, листом про погодження проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю), скаргою щодо не оформлення трудових відносин та н5евиплату заробітної плати.

Зазначені вище докази вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст.251,252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.

Вважаю, що в діях ОСОБА_1 , є ознаки правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП.

Судом встановлено, що під час проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) у формі перевірки встановлено, що у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 має місце порушення вимог ч. 1 ст. 21 КЗпП України, що полягає у у недотриманні встановлених законом та трудовим договором строків виплати заробітної плати. Зокрема, ФОП ОСОБА_1 здійснювала виплату зарплати працівнику з інтервалом, що перевищував 16 календарних днів, тоді як відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата має виплачуватися не рідше двох разів на місяць із проміжком не більше 16 днів та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який вона нарахована.

Ураховуючи характер вчиненого правопорушення та особу порушника є підстави до нього застосовувати адміністративне стягнення в межах санкції статті КУпАП, що передбачає відповідальність за вчинене ним адміністративне правопорушення, яке є необхідне і достатнє для попередження нових правопорушень.

Керуючись ст. ст. 41, 284, 294 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У випадку несплати штрафу у п'ятнадцятиденний термін, відповідно до вимог ст.ст.307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної

скарги до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Коліщук З. М.