Постанова від 13.02.2026 по справі 462/1067/26

Справа № 462/1067/26

ПОСТАНОВА

13 лютого 2026 року м. Львів

Суддя Залізничного районного суду м. Львова Мруць І.С., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , за ч.1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

11.02.2026 року на адресу суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГУ ЛВ №645/ж-13/13-01-04-06 протокол №012232 від 05.02.2026 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Оглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до такого висновку.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи правопорушника і в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.

Вимоги до форми та змісту протоколу про адміністративне правопорушення визначено статтею 256 КУпАП.

Зокрема, згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі (ч.ч. 2, 3 ст. 256 КУпАП).

При цьому, за системним аналізом норм Кодексу України про адміністративні правопорушення до відомостей про особу, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення, належать, зокрема, прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування.

За положеннями ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), повноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.

Порядок оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення врегульовано Інструкцією з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 № 566 (далі - Інструкція).

Так, згідно пунктів 3, 4 розділу ІІ Інструкції Посадові особи податкових органів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення (далі - Протокол) на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

При цьому, у разі ненадання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, документів для складання Протоколу використовуються відомості про таку особу, наявні у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (абз. 2 п. 5 р. ІІ Інструкції).

У Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається Протокол, та які положення законодавства порушено (п. 6 Інструкції).

Однак, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, «Інструкції», у протоколі про адміністративне правопорушення №012232 від 05.02.2026 року у графі «Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), документ, який посвідчує особу, коли і ким виданий, серія (за наявності) і номер, місце проживання» зазначено лише прізвище ім'я та по батькові.

Також, у графі «Дата, час і місце вчинення правопорушення» відсутня дата та час вчинення правопорушення, зазначено лише місце.

Відповідно до пунктів 7, 8, 9 розділу ІІ Інструкції, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту Протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до Протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до Протоколу окремо, про що у Протоколі робиться запис. При складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Протокол складається у двох примірниках та підписується посадовою особою, яка склала Протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.

Один примірник Протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі (п.п. 11, 12 р. ІІ Інструкції).

Відповідно до п. 15 р. ІІ Інструкції до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Проте, всупереч вищенаведеному протокол про адміністративне правопорушення від 02.01.2026 складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

При цьому, доказів належного повідомлення ОСОБА_1 , зокрема, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручення йому особисто, запрошення (повідомлення-виклику) про дату, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення скеровані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.

До матеріалів справи не додано будь-яких належних доказів надсилання ОСОБА_1 як особі, що притягається до адміністративної відповідальності акту, повідомлення-виклику та протоколу.

За означених обставин неналежного повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення, останньому фактично не роз'яснено його прав та обов'язків, зокрема, передбачених ст. 268 КУпАП, не запропоновано надати пояснення чи зауваження щодо змісту протоколу, вирішити питання щодо підписання протоколу чи про відмову від цього.

Наведені недоліки є істотними, вказують на невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону та Інструкції, що унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Враховуючи наведене, матеріали справи необхідно повернути Головному управлінню ДПС у Львівській області для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення відповідно до вимог КУпАП та Інструкції.

Керуючись статтями 256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

постановив:

матеріали справи про адміністративне правопорушення №462/1067/26 провадження 3/462/730/26 відносно ОСОБА_1 , про вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП - повернути Головному управлінню ДПС у Львівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: /підпис/ І.С. Мруць