СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/947/26
ун. № 759/2823/26
10 лютого 2026 року м.Київ
Слідчий суддя Святошинського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 (в режимі відеоконференції), підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотанння старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України,
05.02.2026 року до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_3 про встановлення строку ознайомленні з матеріалами кримінального провадження № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання слідчого обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що, ОСОБА_7 не пізніше 03.08.2022 прибув до Бучанської міської територіальної громади Київської області та, ознайомившись з масштабами руйнувань об'єктів інфраструктури, усвідомлюючи потенційний обсяг фінансування потреб на її відновлення, прийшов до висновку щодо можливості заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів підряду на виконання будівельних робіт з усунення руйнувань соціальної, житлової та критичної інфраструктури із уповноваженими службовими особами Бучанської міської ради та її структурних підрозділів без застосування тендерних процедур (відкритих торгів).
Однак, ОСОБА_7 , який мав досвід участі у публічних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться через електронну систему публічних закупівель «Prozorro», достовірно знав типовий хід та вимоги до процедур закупівель, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб, уповноважених замовником на оголошення, проведення закупівель та визначення переможця, розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, є неможливим.
З метою отримання можливості реалізації злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, ОСОБА_7 розроблено багатоетапний злочинний план, першим та основним етапом реалізації якого було створення стійкого об'єднання осіб - злочинної організації, учасники котрої мали забезпечити загальне виконання злочинного плану ОСОБА_7 та конкретних функцій, відведених їм організатором на різних етапах злочинної діяльності.
Зокрема, ОСОБА_7 усвідомлював, що до складу злочинної організації першочергово мають входити службові особи розпорядників коштів місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області, які уповноважені визначати об'єкти, що підлягають відновленню, визначати черговість такого відновлення, ініціювати перед Бучанською міською радою питання внесення змін до бюджету громади щодо фінансування відновлювальних робіт, укладати відповідні договори підряду та приймати результати виконаних робіт.
Крім того, до складу злочинної організації мають входити фізичні особи - підприємці, які є постачальниками будівельних матеріалів та котрі погодяться надавати ФОП ОСОБА_7 первинні бухгалтерські документи із завищеними цінами на будівельні матеріали, таким чином сприяти легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом через виведення їх у готівку.
Для реалізації злочинного плану ОСОБА_7 мав підшукати осіб, які відповідатимуть вищезазначеним критеріям, погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі злочинної організації, а також за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, у необхідних випадках - пропонувати організатору корективи злочинного плану відповідно до свого функціоналу, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.
Після опрацювання ОСОБА_7 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше вересня 2022 року до складу злочинної організації увійшли:
- начальник відділу освіти Бучанської міської ради ОСОБА_8 , який наділений повноваженнями укладання договорів від імені відділу освіти Бучанської міської ради та прийняття результатів робіт за укладеними договорами та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- син ОСОБА_7 - ОСОБА_9 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт, організації роботи на будівельному майданчику та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- невістка ОСОБА_7 - ОСОБА_10 (дружина ОСОБА_9 ), яка мала практичний досвід підготовки документації з виконання будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній;
- фізична особа-підприємець ОСОБА_4 , який виконував функції посередника між ФОП ОСОБА_7 та безпосередніми виробниками і постачальниками будівельних матеріалів, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- фізична особа-підприємець ОСОБА_11 , який мав практичний досвід у заготівлі та поставці пиломатеріалів, що використовувалися у будівництві, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
- фізична особа-підприємець ОСОБА_12 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт та підготовки документів для проведення будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
Після залучення до складу злочинної організації вищевказаних осіб, ОСОБА_7 визначив її організаційну структуру та розподілив ролі між собою та залученими учасниками наступним чином.
Будучи організатором та керівником злочинної організації, ОСОБА_7 поклав на себе виконання наступних обов'язків:
- загальне керівництво діяльністю злочинної організації і планування вчинення конкретних злочинів;
- розподіл обов'язків між керівником та іншими учасниками злочинної організації з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;
- координація дій членів злочинної організації у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_7 злочинного плану;
- залучення і погодження при залученні нових членів до складу злочинної організації;
- контроль за укладанням договорів з Бучанською міською радою та її структурними підрозділами з метою виконання будівельних робіт;
- організація виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами злочинної організації, з їх подальшим переведенням у готівку;
- розподіл коштів, одержаних у результаті злочинної діяльності організації, між її членами;
- організація вжиття конспіративних заходів з метою уникнення можливої кримінальної відповідальності усіх учасників злочинної організації.
На ОСОБА_8 , як на виконавця, активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації та службову особу - начальника відділу освіти Бучанської міської ради покладалося наступне:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені відділу освіти Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
На ОСОБА_9 , як на виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- організації та контролю виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_7 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між Бучанською міською радою та її структурними підрозділами;
- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;
- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних злочинною організацією;
- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.
На ОСОБА_10 , як виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади виконував ФОП ОСОБА_7 , комунікація із вказаних питань з співробітниками Бучанської міської ради та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;
- організація проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;
- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами;
- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.
На ОСОБА_4 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації покладено функції:
- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних цілях.
На ОСОБА_11 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.
На ОСОБА_12 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.
Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 25.11.2022, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є Бучанська міська рада, до складу злочинної організації необхідно залучити заступника міського голови Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_13 , який, відповідно рішення Бучанської міської ради від 05.08.2022 № 3075-32-VII «Про надання повноваження посадовій особі Бучанської міської ради на самопредставництво інтересів Бучанської міської територіальної громади», уповноважений підписувати договори, акти виконаних робіт, фінансові документи від імені Бучанської міської ради, представляти інтереси Бучанської міської ради (код ЄДРПОУ 04360586) від імені Бучанської міської територіальної громади.
Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_13 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, ОСОБА_7 ознайомив останнього із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.
Не пізніше 25.11.2025, заступник міського голови Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_13 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
Отримавши від ОСОБА_13 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника злочинної організації, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів ОСОБА_13 роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, тому визначив йому наступні функції:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 20.12.2022, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є відділ культури, релігій та національностей Бучанської міської ради, до складу злочинної організації необхідно залучити виконувача обов'язків начальника цього відділу ОСОБА_14 , на яку, відповідно до розпорядження Бучанського міського голови ОСОБА_15 від 24.06.2022 № 214/К/ТР, покладено виконання обов'язків начальника відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради з правом підпису фінансових, господарських та платіжних документів.
Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_14 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, які входять до сфери управління відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради, ОСОБА_7 ознайомив останню із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.
Не пізніше 20.12.2022, виконувач обов'язків начальника відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради ОСОБА_14 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній.
Отримавши від ОСОБА_14 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника групи, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів їй роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, тому визначив їй наступні функції:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погоджувати кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
Таким чином, зорганізувавшись в стійке, ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади та подальшу їх легалізацію (відмивання), кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.
Схема протиправної діяльності злочинної організації полягала у заволодінні коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади шляхом укладання прямих договорів на виконання робіт з поточного та капітального ремонтів пошкоджених у ході бойових дій на території громади об'єктів житлового фонду та соціальної інфраструктури між ФОП ОСОБА_7 та Бучанською міською радою, також її структурними підрозділами та покладення в основу проектно-кошторисної, виконавчої документації на відновлення таких об'єктів, документів про постачання контрагентами ФОП ОСОБА_7 будівельних матеріалів, які використовувалися у процесі відновлення, за суттєво завищеними цінами.
Надалі частина отриманих бюджетних коштів легалізовувалась шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з подальшим їх виведенням у готівку та розподілом між учасниками групи.
У межах досудового розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023, задокументовано заволодіння шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем, учасниками злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 грошовими коштами Бучанської міської територіальної громади у ході виконання договорів на відновлення наступних об'єктів житлової та соціальної інфраструктури:
-ДОГОВІР № 449 від 17.11.2022 ( КЗ «Здвижівська гімназія № 14» (дошкільне відділення) Бучанської міської ради);
-ДОГОВІР № 377 від 01.11.2022 ( КЗ «Луб?янський заклад дошкільної освіти комбінованого типу № 9 «Волошка» Бучанської міської ради);
-ДОГОВІР № 513 від 22.12.2022 ( виконання відновлювальних робіт покрівлі житлового будинку по АДРЕСА_12);
-ДОГОВІР № 518 від 20.12.2022 (фактичне виконання відновлювальних робіт в житловому будинку по АДРЕСА_1 );
-ДОГОВІР № 552 від 26.12.2022 (відновлення покрівлі житлових будинків по АДРЕСА_11);
-ДОГОВІР № 17 від 01.02.2023 (відновлювальні роботи покрівлі сільського клубу, розташованого по АДРЕСА_1 );
-ДОГОВІР № 122 (відновлювальні роботи у житлових будинках по АДРЕСА_13, АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 , 2, АДРЕСА_10 ).
Проведеними у ході досудового розслідування судовими експертизами, (товарознавчими, будівельно-технічними та економічними) підтверджено суму спричинених учасниками організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_7 , збитків Бучанській міській територіальній громаді на загальну суму 4,5 млн грн.
Крім того, органами досудового розслідування встановлено, та задокументовано протиправні дії злочинної організації щодо подальшої легалізації (відмивання) одержаних злочинним шляхом коштів через проведення фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операцій, проведення фінансових операцій з коштами шляхом їх переведення між власними рахунками з подальшим обготівковуванням.
Також встановлено та задокументовано відповідними засобами доказування протиправні дії окремих учасників організованої групи пов'язані з підробкою офіційних документів, які стали підставою для перерахування на рахунки ФОП ОСОБА_7 грошових коштів місцевого бюджету.
11.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.
15.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
12.01.2026 прокурором, у порядку ст.ст. 283, 290 КПК України, повідомлено сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
12.01.2026 прокурором, у порядку ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 290 КПК України, надано доручення слідчому про надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
12.01.2026 у порядку ст. ст. 133, 135 КПК України підозрюваним вручено повідомлення про завершення досудового розслідування, та у порядку ст. 111 КПК України повідомлено захисника підозрюваного про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Таким чином, підозрювані та їх захисники були належним чином повідомлені про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів досудового розслідування.
Станом на сьогоднішній день підозрюваний ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 не з'явилися для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Станом на момент подачі клопотання до суду підозрюваний ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 з матеріалами досудового розслідування у загальній кількості 86 томів не ознайомились, хоча належним чином повідомленні про завершення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та про можливість ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у будь-який зручний для них час, останнім вчасно надається повний обсяг матеріалів вказаного кримінального провадження без обмеження у вивченні їх кількості та часу, необхідного для ознайомлення, неодноразово наголошувалось про можливість ознайомлюватись з будь-якими томами без обмеження у їх кількості, а також можливості при цьому застосування технічних засобів.
Однак, незважаючи на вказане, враховуючи, що з 12.01.2026 у даному кримінальному провадженні виконуються вимоги ст. 290 КПК України, зі сторони захисту вбачаються явні ознаки затягування та зволікання в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження.
Враховуючи викладене, орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді з клопотанням про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з підстав викладених в ньому.
Захисник ОСОБА_5 , думку якого підтримав підозрюваний ОСОБА_4 , в судовому засіданні заперечував щодо клопотання слідчого, зазначивши, що з урахуванням значного обсягу матеріалів строк для ознайомлення має становити не менше шести місяців. На обґрунтування своєї позиції захисник посилався на відсутність електроенергії та складні сімейні обставини, пов'язані з необхідністю догляду за п'ятьма малолітніми дітьми, які хворіють.
Заслухавши позицію слідчого, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
В судовому засіданні встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.
11.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.
15.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
12.01.2026 прокурором, у порядку ст.ст. 283, 290 КПК України, повідомлено сторону захисту про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
12.01.2026 прокурором, у порядку ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 290 КПК України, надано доручення слідчому про надання доступу до матеріалів кримінального провадження з метою ознайомлення.
12.01.2026 у порядку ст. ст. 133, 135 КПК України підозрюваним вручено повідомлення про завершення досудового розслідування, та у порядку ст. 111 КПК України повідомлено захисника підозрюваного про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування.
Таким чином, підозрювані та їх захисники були належним чином повідомлені про завершення досудового розслідування та надання їм доступу до матеріалів досудового розслідування.
Станом на сьогоднішній день підозрюваний ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_5 не з'явилися для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Відповідно до ч. 10 ст. 290 КПК України сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов'язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, а в кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду, не пізніше п'яти днів з дня його надходження до суду з повідомленням сторін кримінального провадження. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час проведення судового засідання, не перешкоджає розглядові клопотання.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 18.01.2012 р. №1-рп/2012, Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Корнєв і Карпенко проти України" при визначенні адекватності часу та можливостей, які необхідні обвинуваченому для підготовки захисту, суд враховує конкретні обставини справи, її складність, обсяг матеріалів справи, який було пред'явлено для ознайомлення, обсяг матеріалів, з якими необхідно ознайомитись, тощо.
В рамках даного провадження має оцінюватись, чи має місце зволікання із ознайомленням з матеріалами кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України.
Жодних обмежень зі сторони органу досудового розслідування, прокурора в ознайомленні з матеріалами провадження не встановлено.
Сам по собі значний обсяг матеріалів кримінального провадження не свідчить про необхідність встановлення максимально тривалого строку, якщо стороні захисту забезпечено належні умови для роботи з ними.
Встановлення строку тривалістю шість місяців фактично призвело б до безпідставного затягування завершення досудового розслідування та не відповідало б критерію розумності.
З урахуванням наведеного слідчий суддя доходить висновку про необхідність встановлення реального та достатнього строку, який забезпечить можливість належного ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, але водночас унеможливить подальше зволікання.
На переконання суду, строк до 12 березня 2026 року включно є об'єктивно достатнім, співмірним обсягу матеріалів та таким, що забезпечує дотримання прав сторони захисту.
Керуючись ч.10 ст. 290, ст.ст. 309, 372, ст.376, ст.392, 532 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого задовольнити частково.
Встановити стороні захисту, а саме: підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та його захиснику у кримінальному провадженні, строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23 березня 2023 року, в кількості 86 томів до 12 березня 2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та оголошено о 12 год. 20 хв. 11.02.2026 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1