Провадження № 22-ц/803/2149/26 Справа № 183/2653/24 Суддя у 1-й інстанції - Чорна А. О. Суддя у 2-й інстанції - Агєєв О. В.
11 лютого 2026 року м. Дніпро
Дніпровський апеляційний суд у складі:
головуючого судді Агєєва О.В.,
суддів: Космачевської Т.В., Халаджи О.В.
за участю секретаря судового засідання Кирилішиної В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Дніпро цивільну справу №183/2653/24 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України, про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - Напханька Віталія Павловича на рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13 жовтня 2025 року, ухвалене у складі судді Чорної А.О., -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області з позовом до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що він є власником житлового будинку АДРЕСА_1 .
14 квітня 2023 року він звернувся до відповідача із заявою - приєднанням до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Відповідач надав позивачу перелік необхідних документів для укладання договору та кошторис на виконання робіт, та надав документи: договір № 0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж, технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №ПТП 0140902104231036170000001 від 21 квітня 2023 року, заява - приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, заява - приєднання, рахунок №95547219 від 10 травня 2023 року. Зазначені документи були підписані ним.
21 квітня 2023 року укладено договір №0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж, відповідно до якого видані технічні умови на підключення.
Вказує, що 11 травня 2023 року він сплатив 16 632,70 грн. згідно квитанції №48568349. Але роботи по виконанню його замовлення на приєднання до електромережі не були виконанні у зв'язку з тим, що частина земельної ділянки із житловою будівлею знаходиться в межах охоронної зони електромережі, а саме: відстань від найближчої точки будівлі до проекції крайнього проводу опори ПЛ-10кВ Л-52, клас напруги 10 кВ, становить 8 м. В той час, як «Правилами охорони електричних мереж» для даного класу напруги встановлена охоронна зона електромережі - 10 м.
Через це, п. 5.4.1 Технічних умов на підключення, виданих позивачу відповідачем, позивачу запропоновано перенести опору за власний рахунок, щоб належна йому будівля не входила до охоронної зони електромережі, а також п. 10.4.1 Технічних умов на підключення передбачено вжити заходи з дотриманням охоронних зон електромережі. Без виконання цих вимог відповідач не здійснює підключення будинку позивача до електромережі.
Вважає, що вимоги відповідача є незаконними, оскільки раніше цей будинок був підключений до електромережі і жодних зауважень щодо порушення охоронної зони електромережі з боку відповідача не було.
26 травня 2023 року позивач подав скаргу до Державної інспекції енергетичного нагляду України та отримав висновок третьої особи щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22 червня 2023 року №23, згідно якого вимоги п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ від 21 квітня 2023 року №ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими. Вказаний висновок відповідачем не було оскаржено до суду, тому він є чинним та обов'язковим для виконання.
Позивач вважає, що відповідач неправомірно в Технічних умовах на підключення пред'явив позивачу вимогу про перенесення опори за власний рахунок, щоб належна позивачу будівля не входила до охоронної зони електромережі (п.5.4.1 та п.10.4.1 Технічних умов на підключення, п.8 Акту №2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж від 27 квітня 2023 року).
Але відповідач не виконав обов'язкову вимогу Держенергонагляду щодо необґрунтованих вимог в Технічних умовах на підключення. Листом від 03 липня 2023 року №32381/1001 відповідач повідомив Держенергонагляд про відмову у виконанні вимог висновку.
В подальшому, відповідач зробив зміни до Технічних умов на підключення, але суть вимог відповідача від цього не змінилася.
Позивач вдруге звернувся до Держенергонагляду із вимогою про вжиття заходів з приводу незаконних вимог відповідача. Листами від 06 листопада 2023 року та 24 листопада 2023 року Держенергонагляд констатував факт невиконання відповідачем висновку Держенергонагляду.
У зв'язку із чим просив суд визнати незаконними дії АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» щодо встановлення в Технічних умовах тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (зі змінами) від 21 квітня 2023 року (адреса об'єкта: АДРЕСА_1 ) положень щодо виконання технічних заходів з забезпечення (дотримання) охоронної зони електромережі ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190, на повітряній лінії електропередачі напругою 10 кВ Л-52 та зобов'язанні виконати усунення порушення охоронної зони шляхом переносу частини повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52 за рахунок замовника; зобов'язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» вилучити з Технічних умов тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (зі змінами) від 21 квітня 2023 року, виданих відповідно до договору №0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж від 21 квітня 2023 року (адреса об'єкта: АДРЕСА_1 ) положення щодо виконання технічних заходів з забезпечення (дотримання) охоронної зони електромережі ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190, на повітряній лінії електропередачі напругою 10 кВ Л-52; зобов'язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» скасувати акт №2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж від 27 квітня 2023 року; зобов'язати АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» здійснити приєднання електроустановки житлового будинку АДРЕСА_1 до мережі систем розподілу згідно умовами договору №0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж від 21 квітня 2023 року, з врахуванням та виконанням висновків суду, та видати рахунок на підключення на опорі (по 0,38 кВ) (трифазний ввід) за ініціативою замовника та виконати підключення.
Рішенням Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13 жовтня 2025 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», третя особа Державна інспекція енергетичного нагляду України, про захист прав споживачів, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії відмовлено.
Не погодившись з вказаним судовим рішенням, представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій вважає, що оскаржене рішення є необґрунтованим, не відповідає вимогам ст.263 ЦПК України, висновки суду не відповідають обставинам справи. Суд порушив та неправильно застосував норми матеріального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд прийняв рішення взагалі не по суті позову, оскільки суть позову полягає в тому, що оператор системи розподілу АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» не виконав вимоги Державної інспекції енергетичного нагляду України, викладені у висновку щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22 червня 2023 року №23, а споживач просив суд зобов'язати виконати ці обов'язкові вимоги висновку.
21 квітня 2023 року було укладено Договір №0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж, відповідно до якого видані Технічні умови на підключення.
Роботи по виконанню замовлення на приєднання до електромережі не були виконані у зв'язку з тим, що частина земельної ділянки із житловою будівлею, на думку АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», знаходиться в межах охоронної зони електромережі, а саме, як зазначено в акті: відстань від найближчої точки будівлі до проекції крайнього проводу опори ПЛ-10кВ Л-52, клас напруги 10 кВ, становить 8 м.
В Технічних умовах на підключення, виданих відповідачем, пунктами 5.4.1. та 10.4.1. вимагалося звернутися до АТ «Дніпровські електромережі» із заявою про перенесення електромереж та інших об'єктів електроенергетики для укладення договору про надання послуг з перенесення об'єктів електроенергетики та отримання технічних вимог. Без виконання цих вимог відповідач не здійснює підключення будинку до електромережі.
Відповідно до п.8 висновку Державної інспекції енергетичного нагляду України щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22 червня 2023 року №23 зазначено: «Обґрунтованість вимог ТУ щодо електроустановок Замовника: _ні_». Суть виявленого порушення полягає в тому, що відповідач не здійснив відведення земельних ділянок у власність чи користування для розміщення лінії ПЛ-10 кВ Л-52 від ПС-35/10 кВ «Придорожна», чим офіційно не встановив охоронну зону електромережі згідно вимог чинного законодавства, відповідно у ОСР відсутні законні підстави стверджувати, що порушена охоронна зона.
Оператор системи розподілу не оскаржив в судовому порядку вказаний висновок, він є обов'язковим до виконання оператором системи розподілу. Із висновку вбачається, що вимога щодо порушення охоронної зони електромережі є необґрунтованою, відповідно, її слід виключити із технічних умов.
Оператор системи розподілу фактично не виконує вимог висновку, не виключає із технічних умов вимогу щодо усунення порушення охоронної зони електромережі, обмежившись «косметичними» змінами формулювань, які не змінюють суті попередніх вимог, що визнані Державної інспекції енергетичного нагляду України необґрунтованими.
Через це споживач ОСОБА_1 не може отримати послугу з підключення свого будинку до електромережі.
В позові ставилося питання саме про зобов'язання АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» вилучити з технічних умов тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок (зі змінами) від 21 квітня 2023 року, виданих відповідно до договору №0050473483 про тимчасове приєднання до електричних мереж від 21.04.2023 (адреса об'єкта: АДРЕСА_1 ) положення щодо виконання технічних заходів з забезпечення (дотримання) охоронної зони електромережі.
В той же час, суд першої інстанції з'ясовував обставини, які прямо не стосуються предмета позову. Позивач не доводив суду обставину наявності чи відсутності порушення охоронної зони електромережі своїм житловим будинком. Обставини щодо можливого порушення охоронної зони електромережі перевірив уповноважений на те державний орган - Державна інспекція енергетичного нагляду України, про що склав висновок.
Важливій обставині - обов'язку ОСР виконати Висновок Державної інспекції енергетичного нагляду України, суд взагалі не приділив увагу та не дослідив цю обставину.
Суд не надав оцінку діям ОСР, в контексті його обов'язку виконати вимоги висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, встановленого абз.3 п.4.5.10. Кодексу систем розподілу.
В рішенні суд першої інстанції безпідставно робить висновки щодо того, що попередня власниця будинку - мати позивача ОСОБА_3 , отримуючи державний акт на землю у 1998 році, була обізнана про проходження через земельну ділянку повітряної лінії електропередачі та не заперечувала проти цього.
Суд не мав у розпорядженні належних доказів цьому і не досліджував обставини будівництва вказаної мережі, як то: проект на будівництво лінії в первісному виді станом на 1984 рік, коли вже дім фактично був збудований.
Будинок нерухомо стоїть з 1960 року. На якій відстані від будинку будували лінію електромережі в 1984 - невідомо. Відомо лише, що в 1984 році вже діяли вимоги щодо охоронної зони електромережі напругою 10 кВ розміром 10 метрів по обидві сторони від лінії електропередачі.
Вказує, якби ОСР чітко і неухильно виконував свої обов'язки по оформленню земель енергетики у користування, в тому числі під лінією ПЛ-10 кВ Л-52 від ПС-35/10 кВ «Придорожна», то ситуації з можливим порушенням охоронної зони, на думку відповідача, виникнути не могла. Оскільки в процесі землевідведення - підготовці проекту землеустрою - було б з'ясовано всі технічні характеристики щодо розміщення лінії електромережі, визначено конфігурацію охоронної зони та внесено відомості про охоронну зону до Державного земельного кадастру.
У зв'язку з чим просив суд рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13 жовтня 2025 року скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі», скориставшись своїм правом, подало відзив, в якому вважає апеляційну скаргу безпідставною та невмотивованою. Аргументи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зводяться до незгоди позивача з ухваленим у справі судовим рішенням.
Вказує, на підставі заяви позивача від 14 квітня 2023 року за вх. №000982111147 персоналом АТ «ДТЕК Дніпровські елекромережі» були підготовлені та викладені в особистому кабінеті Технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок.
Разом з Договором та Технічним умовами був наданий Акт № 2704 про розміщення будівлі з порушеннями охоронних зон.
Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені (абзац другий частини четвертої статті 111 ЗК України).
Незважаючи на відсутність встановлених обмежень охоронної зони в державному акті на право власності на земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки встановлені законом.
Чинним законодавством України не врегульовано процедуру встановлення саме «обмежень» щодо нерухомого майна, зокрема, земельних ділянок, хоч воно і використовує такий термін. Тобто, іншими словами чинним законодавством України не передбачено обов'язкової державної реєстрації саме обмежень нерухомого майна, зокрема, земельних ділянок як-то в розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії», ч. 4 ст. 27 якого передбачає, що в охоронних зонах електричних мереж, а також інших особливо важливих об'єктів електроенергетики діють обмеження, передбачені Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів».
Отже дія таких обмежень виникає не з моменту їх державної реєстрації, оскільки обов'язкова державна реєстрація саме обмежень нерухомого майна, зокрема, в розумінні ст. 27 Закону України «Про ринок електричної енергії», чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не передбачена.
За периметром повітряної лінії проходить охоронна зона, що є обмеженням земельної ділянки позивача і час встановлення такого обмеження слід пов'язувати з часом встановлення і введення в експлуатацію повітряної лінії, оскільки одночасно з її встановленням та введенням в експлуатацію було встановлено охоронну зону даного об'єкта передачі електричної енергії.
Так, охоронна зона за периметром повітряної лінії, у розумінні вищенаведених приписів є обмеженням, яке встановлено в силу Закону. Отримуючи Державний акт на право власності на земельну ділянку, позивач, повинен був знати про наявність на земельній ділянці повітряної лінії та обумовленими у зв'язку з цим обмеженнями.
Крім цього, відповідно до п. «е» ч. 1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон
Повітряна Л-52 від КТП-47 знаходиться на балансі відповідача, введена в експлуатацію з 1984 року. Оскільки у 1970-х роках не існувало вимог щодо відведення земельних ділянок під об'єкти енергетики (оренда, викуп та ін.) в зв'язку з відсутністю таких правовідносин щодо земель у УРСР, а реконструкція цієї лінії по існуючій трасі могла проводитись також без відводу земельної ділянки, тому твердження Держенергонагляду щодо обов'язковості наявності у ОСР правовстановлюючих документів на земельну ділянку для зазначення у ТУ охоронних зон - є не коректними.
ОСОБА_1 є власником зазначеного об'єкту по АДРЕСА_1 , з 23 травня 2023 року.
Технічний паспорт на будинок раніше було видано 18 квітня 1989 року. Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, якщо лінія електропередачі була введена в експлуатацію до отримання споживачем права власності на земельну ділянку, ОСР дотримано всі норм спеціального законодавства, яке регулює питання розміщення об'єктів передачі електричної енергії.
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» виконані Технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок № ПТП 014090 210423 1 03 61 7 000000 1 від 21.04.2023р, але згідно Акту № 2704 про розміщення будівлі з порушеннями охоронних зон, залишилося питання щодо підключення домоволодіння до електричних мереж, тому рахунки на облаштування вузла обліку Товариством не видані.
Відповідно до відомостей, які містяться в Переліку нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Дніпрообленерго» під час корпоратизації станом на 01 червня 1995 року, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №267 від 07 липня 2011 року за порядковим номером 25319 вказана повітряна лінія. Таким чином, ПЛ ПЛ-10 кВ Л-52 належала до категорії державного майна, що було передано до ДАЕК «Дніпрообленерго», правонаступником якої наразі є відповідач. Станом на сьогодні ПЛ-10 кВ Л-52 перебуває на балансі відповідача.
Уздовж ПЛ-10 кВ Л-52 також встановлена охоронна зона, а тому користувачі та власники земельних ділянок, через які прокладена вказана повітряна лінія, в тому числі і позивач, зобов'язані використовувати відповідні земельні ділянки з обмеженнями встановленими Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» та Правилами охорони електричних мереж, затвердженими постановою КМУ від 27 грудня 2022 року №1455. Перенесення об'єктів електроенергетики здійснюється лише при дотриманні спеціальної процедури, передбаченої чинними нормативно-правовими актами.
Перенесення спірних опор ПЛ-10 кВ Л-52 можливо тільки за зверненням позивача до відповідача, за рахунок позивача та за наявності технічної можливості і у відповідності до затвердженої проектно-кошторисної документації.
Акт № 2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони є лише доказ того що об'єкт замовника розміщений в охоронної зоні. Підключення електроустановок можливо за дотримання вимог Правил охорони електричних мереж.
У зав'язку з чим просить врахувати викладене у відзиві на апеляційну скаргу під час розгляду справи.
Державна інспекція енергетичного нагляду України,скориставшись своїм правом, подала відзив, в якому вважає апеляційну скаргу безпідставною та невмотивованою. Аргументи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, зводяться до незгоди позивача з ухваленим у справі судовим рішенням.
Вказує, за результатами розгляду звернення позивача від 26 травня 2023 року Держенергонаглядом було видано висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам від 22 червня 2023 року №23, у якому зазначено, зокрема щодо необґрунтованості п.5.4.1 та п.10.4.1 Технічних умов на приєднання до електричних мереж електроустановок від 21 квітня 2023 року №ПТП 0140902104231036170000001 стосовно виконання технічних заходів щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії електропередачі - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м.
На адресу Держенергонагляду надійшов лист Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпровські електромережі» від 03 липня 2023 року № 32381/1001 стосовно відмови у виконанні висновку.
Держенергонагляд листом від 18 липня 2023 року №7/5.1-1944-23 повідомив відповідача та НКРЕКП щодо безпідставної відмови виконати висновок Держенергонагляду.
При цьому, листом від 28 липня 2023 року №37256/1001 відповідач повторно повідомив Держенергонагляд про відмову у виконанні вимог висновку.
Листом Держенергонагляду від 24 листопада 2023 року №7/5.1-3609-23 повторно повідомлено відповідача та НКРЕКП щодо безпідставної відмови виконати висновок Держенергонагляду.
Таким чином, відповідачем не було виконано вимоги висновку та не надано документальне підтвердження приведення статусу земельних ділянок, на яких розташовані електричні мережі напругою 10кВ Л-52 у відповідність до вимог нормативно - правових актів у сферах електроенергетики та земельних відносин.
У зав'язку з чим просить врахувати викладене у відзиві на апеляційну скаргу під час розгляду справи.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримав доводи апеляційної скарги, просив їх задовольнити.
Інші учасники справи в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку.
Апеляційний суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи, які не з'явились в судове засідання, оскільки, відповідно до ч.2 ст.372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги і відзивів, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Рішення суду першої інстанції відповідає вказаним вимогам закону.
Судом встановлено, що повітряна лінія ПЛ-10 кВ Л-52 була побудована та введена в експлуатацію в 1984 році, що підтверджується паспортом лінії електропередачи 10 кВ лінія №52, яка була передана до статутного фонду Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Дніпрообленерго», що підтверджується наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №267 від 07 липня 2011 року, а потім АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі».
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 вбачається, що на підставі свідоцтва про право на спадщину зазначений будинок на праві власності належить позивачу ОСОБА_1 .
Згідно технічного паспорту житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 від 16 червня 2023 року вбачається, що житловий будинок, прибудова, навіс, вбиральня були побудовані у 1960 році, літня кухня та сарай - 1969 роках, сарай у 1979 роках, погріб та вхід у погріб - 1988 роках.
Згідно довідки виконавчого комітету Магдалинівської селищної ради, Казначеївським старостинським округом №2 та виписки з погосподарської книги №4 вбачається, що рік побудови житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 згідно запису по господарській книги №4 за 2021-2025 роки - 1960 рік.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_1 є власником земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1222383300:02:001:0473, дата державної реєстрації земельної ділянки 23 травня 2023 року.
Згідно відомостей про право власності/право постійного користування внесені до Поземельної книги, крім відомостей про речові права, що виникли після 01 січня 2013 року вбачається, що 19 серпня 1998 року ОСОБА_3 (мати позивача) отримала державний акт на вищевказану земельну ділянку на підставі рішення органу місцевого самоврядування від 25 жовтня 1996 року.
14 квітня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про тимчасове приєднання (т.1 а.с.37, 38).
21 квітня 2023 року між АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» та ОСОБА_1 укладено договір №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж (т.1 а.с. 39-43).
Згідно з п.2.1 договору №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж виконавець послуг забезпечує надання послуги з тимчасового приєднання електроустановок об'єкта замовника на умовах цього договору, а саме надання послуги із тимчасового створення технічної можливості для передачі (прийняття) електричної енергії у місці приєднання електроустановки замовника, відповідної потужності до електричних мереж оператора системи розподілу (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності, у тому числі тимчасової зміни технічних параметрів.
Відповідно до п.9.3 договору №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж врегулювання питань обґрунтованості вимог Технічних умов тимчасового приєднання, виданих виконавцем послуг та технічних вимог та їх відповідності нормативно - правовим актам під час виконання цього договору здійснюється Державною інспекцією енергетичного нагляду України згідно зі ст.21 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п.11 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану.
Також позивач ОСОБА_1 підписав заяву-приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, яка є додатком 1 до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та заяву-приєднання до договору споживача про надання послуг розподілу електричної енергії.
21 квітня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №ПТП 0140902104231036170000001, які є додатком до договору №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж.
У п.5.4.1 та п.10.4.1 ТУ зазначено, що у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №189-190 уздовж повітряної лінії у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Замовнику необхідно звернутися до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» із заявою про перенесення електромереж та інших об'єктів електроенергетики для укладання договору про надання послуг з перенесення об'єктів електроенергетики та отримання технічних вимог. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
27 квітня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складено акт №2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж, згідно якого житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , розташований в охоронній зоні АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» прольоти оп.189-190 ПЛ-10кВ Л-52. Відстань від об'єкту (найближчої точки будівлі) до проекції крайнього проводу ПЛ (крайнього кабелю КЛ, огородження ПС, будівлі ТП) - 8 м. Відповідно п.4.1.87 п.4.1 розділу IV Кодексу необхідно виконати усунення порушення охоронної зони. Необхідно виконати перенос частини повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52, всі заходи виконуються за рахунок замовника.
26 травня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державної інспекції енергетичного нагляду України, НКЕРКП щодо надання правової оцінки дій працівників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» (т.1 а.с.36, 37).
22 червня 2023 року Державна інспекція енергетичного нагляду України надала висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам, згідно якого зазначила, що п.5.4.1 та 10.4.1 ТУ передбачено: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Замовнику необхідно звернутися до АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» із заявою про перенесення електромереж та інших об'єктів електроенергетики для укладання договору про надання послуг з перенесення об'єктів електроенергетики та отримання технічних вимог. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
Основні вимоги щодо охорони електричних мереж визначені Правилами охорони електричних мереж, затвердженими Постановою КМУ від 27 грудня 2022 року №1455.
Пунктом 4.1.8 глави 4.1 розділу IV Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №310 визначено, зокрема, що послуга з приєднання до електричних мереж об'єктів замовника має надаватися з дотриманням вимог ПОЕМ.
ОСР у випадку розташування електроустановок замовника в охоронних зонах електричних мереж (або наміру замовника збудувати об'єкт в охоронних зонах електричних мереж), має зазначити в технічних умовах вимоги щодо здійснення технічних заходів стосовно безпеки електропостачання та надійності роботи електричних мереж з метою дотримання правил охорони електричних мереж. У такому випадку ОСР має надати замовнику разом з технічними умовами належні обґрунтування порушення вимог ПОЕМ, а саме: зафіксовані ОСР факти та обставини порушення вимог ПОЕМ шляхом оформлення акта (що складається в довільній формі) з обов'язковим зазначенням встановлених та виявлених фактів (обставин) порушення та додатка, який має містити графічне зображення виявленого порушення; розрахунки (обґрунтування) та графічне зображення причин можливого порушення при будівництві об'єкта, яке базується на матеріалах заяви на приєднання та топографо- геодезичному плані існуючих електричних мереж.
Після усунення порушень вимог ПОЕМ, ОСР оформляє письмову довідку про усунення порушень ПОЕМ із зазначенням здійснених заходів щодо усунення порушень.
Відповідно до п.8 ПОЕМ, на період будівництва і експлуатації електричних мереж, земельні ділянки надаються забудовникам та власникам електричних мереж відповідно до ЗК України та Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» розмір площі, що надається у власність чи користування для розміщення енергогенеруючих об'єктів, визначається за проектами їх будівництва відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Конфігурація і розміри площ земельних ділянок, що надаються для розміщення лінійних об'єктів енергетичної інфраструктури, визначаються за відповідною документацією із землеустрою з урахуванням державних будівельних норм, охоронних зон та проектів щодо будівництва таких об'єктів.
Конфігурація і розміри площ, що відводяться для розміщення опор повітряних ліній електропередачі, а також прокладання кабельних ліній електропередачі, визначаються за проектами їх будівництва відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок залежно від конструкції опор та напруги електричної лінії. Для окремих конструкцій опор розміри площ встановлюються державними будівельними нормами на підставі документації із землеустрою.
АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» не надано документального підтвердження наявності проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність чи користування для розміщення ПЛ-10кВ Л-52 від ПС-35/10кВ «Придорожна».
Загальний висновок: вимоги п.5.4.1 та п.10.4.1 ТУ від 21 квітня 2023 року №ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими (т.1 а.с.73-77).
29 вересня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №ПТП 0140902104231036170000001 (зі змінами), згідно яких п.5.4.1 та п.10.4.1 ТУ викладено в наступній редакції: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор № 189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ (т. 1 а.с.90-95).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з їх необґрунтованості, оскільки земельна ділянка, через яку проходить повітряна лінія ПЛ-10кВ Л-52 містить охоронну зону електричних мереж, на неї поширюються обмеження, встановлені приписами чинного законодавства, тому у випадку використання власником земельної ділянки можливе з обмеженнями, встановленими Законом України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів та Правилами охорони електричних мереж.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Підпунктом 26 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року №1470 передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу. Розраховувати плату за приєднання до електричних мереж оператора системи розподілу на підставі методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу, затвердженої НКРЕКП.
Відповідно до пунктів 3-5 статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» послуга з приєднання електроустановок замовника до системи передачі та системи розподілу є платною послугою та надається оператором системи передачі або оператором системи розподілу відповідно до договору про приєднання. Порядок приєднання до електричних мереж оператора системи передачі та операторів систем розподілу визначається кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу і має бути прозорим, забезпечувати ефективне та недискримінаційне приєднання до системи передачі та систем розподілу. Порядок приєднання має визначати, у тому числі, процедурні питання, умови приєднання, типові форми договорів про приєднання. Кодексом системи розподілу визначаються умови приєднання електроустановок замовників до електричних мереж власників, які не є операторами системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послугу із стандартного приєднання відповідно до умов договору про приєднання, а саме готує технічне завдання на проектування, забезпечує розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника), здійснює заходи щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики, забезпечує виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також здійснює первинне підключення об'єкта замовника у строки, визначені кодексом системи розподілу.
Пунктом 15 вказаної статті передбачено, що строк надання оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу послуги з приєднання електроустановок замовника до електричних мереж не має перевищувати нормативні строки проектування та будівництва без урахування строку, необхідного для розроблення та узгодження замовником проектної документації (у випадках, передбачених частинами шостою та сьомою цієї статті) та для здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики.
За змістом пункту 4.1.1. розділу ІV Кодексу систем розподілу передбачено, що цей розділ регулює відносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників до електричних мереж та під час зміни технічних параметрів електроустановок замовників.
Пунктом 4.1.2. Кодексу передбачено, що оператор системи розподілу (надалі - ОСР) не має права відмовити в приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог цього розділу. Вказана норма кореспондується з положеннями пункту 1 статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії».
Послуга зі стандартного приєднання надається на підставі договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, що укладається за типовою формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу (далі договір про стандартне приєднання).
Пунктом 4.2.1. Кодексу передбачено, що ОСР надає послугу зі стандартного приєднання відповідно до умов договору про стандартне приєднання.
В пункті 4.2.2. Кодексу зазначено, що послуга зі стандартного приєднання передбачає виконання комплексу робіт, а саме: розроблення технічних умов, включаючи вимоги щодо влаштування вузла комерційного обліку; підготовку технічного завдання на проектування; розроблення та узгодження з іншими заінтересованими сторонами проектної документації на будівництво, реконструкцію та/або технічне переоснащення електричних мереж зовнішнього електрозабезпечення електроустановок замовника (до точки приєднання електроустановок замовника); здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення об'єктів електроенергетики; перевірка та погодження ОСР проектної документації замовника на відповідність вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження електричних мереж замовника із електричними мережами ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт. Послуга зі стандартного приєднання не включає послугу з влаштування комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до пункту 4.2.3. Кодексу процедура надання послуги стандартного приєднання передбачає: надання замовником ОСР заяви про приєднання та необхідних документів, визначених у пункті 4.4.2 глави 4.4 цього розділу; визначення типу приєднання залежно від відстані та величини потужності. Відстань визначається по прямій лінії від точки приєднання електроустановок замовника до найближчої точки в існуючих (діючих) електричних мережах (повітряна лінія, трансформаторна підстанція або розподільний пункт), що збігається зі ступенем напруги в точці приєднання. За величину потужності приймається загальна величина потужності електроустановок замовника разом з існуючою дозволеною потужністю. У разі недосягнення згоди щодо визначення типу приєднання сторони, у тому числі разом з представниками центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, мають на місцевості спільно провести необхідні вимірювання, на підставі яких остаточно визначається тип приєднання; підготовку і видачу замовнику проекту договору про стандартне приєднання, підписаного ОСР, та технічних умов, що є невід'ємним додатком до такого договору, підписання замовником договору про приєднання; реєстрацію ОСР підписаного двома сторонами договору про приєднання; оплату замовником вартості приєднання відповідно до умов договору про приєднання; підготовку ОСР проекту зовнішнього електрозабезпечення; подання замовником розробленої ним проектної документації на погодження ОСР щодо її відповідності вимогам технічних умов у частині вибору параметрів електричного обладнання на станційному об'єкті (трансформаторна підстанція) замовника та узгодження технічних параметрів електричних мереж замовника із технічними параметрами електричних мереж ОСР на напрузі приєднання 6 кВ та вище; виконання ОСР будівельних робіт в електричних мережах від точки забезпечення потужності до точки приєднання електроустановок замовника; подання ОСР робочої напруги в точку приєднання електроустановок замовника (на контактні з'єднання електричних мереж (межа балансової належності)); підписання акта надання послуги з приєднання сторонами договору; улаштування вузла (вузлів) вимірювання, що виконує ОСР або незалежний постачальник послуги комерційного обліку за вибором замовника, що надається на договірних засадах відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку.
У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, НКРЕКП постановою від 26 березня 2022 року № 352 затвердила Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану, а також зупинила дію розділу IV Кодексу систем розподілу та Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу.
З дати прийняття Порядку (26 березня 2022 року) до прийняття НКРЕКП відповідного рішення про скасування постанови оператори систем розподілу (далі - ОСР) послуги з приєднання надають виключно на тимчасовій основі згідно з вимогами Порядку та виключно для електроустановок призначених для споживання електричної енергії.
ОСР не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог Порядку.
На сьогодні Порядком не передбачено типи приєднання - стандартне та нестандартне. Послуги з тимчасового приєднання електроустановок до електричних мереж надаються за єдиною процедурою, визначеною Порядком. Крім того, пунктом 10 Порядку визначено категорії замовників, яким послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж надається безоплатно.
Послуга з тимчасового приєднання передбачає такі етапи: 1. звернення замовника до ОСР за місцем розташування його електроустановок із заявою про тимчасове приєднання за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку та надання переліку документів, визначених у пункті 8 Порядку; 2. видача ОСР не пізніше ніж на п'ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів проекту договору тимчасового приєднання, технічних умов та орієнтовного розрахунку вартості приєднання.
Встановлено та не заперечується сторонами у справі, що 21 квітня 2023 року між АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» та ОСОБА_1 укладено договір №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж.
21 квітня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №ПТП 0140902104231036170000001, які є додатком до договору №00504773483 про тимчасове приєднання до електричних мереж.
27 квітня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складено акт №2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж, згідно якого житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , розташований в охоронній зоні АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» прольоти оп. 189-190 ПЛ-10кВ Л-52. Відстань від об'єкту (найближньої точки будівлі) до проекції крайнього проводу ПЛ (крайнього кабелю КЛ, огородження ПС, будівлі ТП) - 8 м.
26 травня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державної інспекції енергетичного нагляду України, НКЕРКП щодо надання правової оцінки дій працівників АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі»
22 червня 2023 року Державна інспекція енергетичного нагляду України надала висновок щодо технічної обґрунтованості вимог технічних умов на приєднання, їх відповідності чинним нормам та правилам, згідно якого п.5.4.1 та п.10.4.1 ТУ від 21 квітня 2023 року №ПТП 0140902104231036170000001 є необґрунтованими.
29 вересня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» надано технічні умови тимчасового приєднання до електричних мереж електроустановок №ПТП 0140902104231036170000001 (зі змінами), згідно яких п. 5.4.1 та п. 10.4.1 ТУ викладено в наступній редакції: у зв'язку з розташуванням житлового будинку в охоронній зоні ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 передбачити заходи з дотриманням охоронних зон електромереж. Виконати технічні заходи щодо забезпечення збереження охоронної зони ПЛ-10кВ Л-52 в прогоні опор №№189-190 уздовж повітряної лінії - у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань 10 м. Підключення об'єкту можливе у разі дотримання вимог ПОЕМ.
Житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка за даною адресою, кадастровий номер 1222383300:02:001:0473, на праві власності належить позивачу ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.76 Земельного Кодексу України землями енергетичної системи визнаються землі, надані під електрогенеруючі об'єкти (атомні, теплові, гідроелектростанції, електростанції з використанням енергії вітру і сонця та інших джерел), під об'єкти транспортування електроенергії до користувача, крім визначених законом випадків розміщення таких об'єктів на землях іншого цільового призначення.
Землі енергетичної системи можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Уздовж повітряних і підземних кабельних ліній електропередачі встановлюються охоронні зони.
У статті 1 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» наведені поняття охоронних зон: охоронні зони об'єктів енергетики - це зона вздовж повітряних і кабельних ліній електропередачі, навколо електростанцій, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів та пристроїв і магістральних теплових мереж, споруд альтернативної енергетики тощо для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодженню, а також для зменшення їх негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля.
У статті 18 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» передбачено, що для забезпечення надійної експлуатації та охорони енергогенеруючих об'єктів і об'єктів передачі електричної та теплової енергії, а також безпеки населення і охорони навколишнього природного середовища встановлюються спеціальні зони об'єктів енергетики: санітарно-захисні зони атомних електростанцій; зони спостереження атомних електростанцій; охоронні зони об'єктів енергетики; санітарно-захисні зони об'єктів енергетики; охоронні зони магістральних теплових мереж.
Земельні ділянки в межах спеціальних зон об'єктів енергетики не вилучаються (викупляються) у власників чи користувачів земельних ділянок, а використовуються з обмеженнями (крім випадків, коли встановлення спеціальних зон призводить до неможливості використання земельних ділянок за цільовим призначенням).
У разі якщо встановлення спеціальних зон об'єктів енергетики призводить до неможливості раціонального використання земельної ділянки за цільовим призначенням, власник чи користувач земельної ділянки має право вимагати вилучення (викупу) всієї земельної ділянки для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а орендар такої земельної ділянки має право вимагати в односторонньому порядку розірвання договору оренди земельної ділянки та відшкодування завданих цим збитків.
Спеціальні зони об'єктів енергетики встановлюються на землях всіх категорій.
Згідно зі ст.22 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» охоронні зони об'єктів енергетики встановлюються вздовж повітряних та кабельних ліній електропередачі та навколо електростанцій, електропідстанцій, струмопроводів і пристроїв, для забезпечення нормальних умов експлуатації об'єктів енергетики, запобігання ушкодженню, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти.
Охоронні зони уздовж повітряних ліній електропередачі встановлюються у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки ліній від крайніх проводів за умови невідхиленого їх положення на певній відстані залежно від напруги ліній електропередачі.
У статті 24 Закону зазначено, що розміри охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики залежно від їх конструкції та напруги встановлюються Кабінетом Міністрів України. Межі охоронних та санітарно-захисних зон об'єктів енергетики зазначаються в містобудівній документації, документації із землеустрою та кадастрових планах. Розмір охоронних та санітарно-захисних зон уздовж повітряних ліній електропередачі визначається паралельними прямими по обидва боки ліній від крайніх проводів на відстані від 2,0 до 40,0 метра залежно від напруги.
Охоронні зони ліній електропередачі - це умовні відрізки на землі чи в повітрі, що віддалені на певну відстань по обидві сторони лінії від крайніх проводів ліній електропередачі.
Згідно з п.7 Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою КМУ від 27 грудня 2022 року №1455 охоронні зони електричних мереж встановлюються: уздовж повітряних ліній електропередачі - у вигляді земельної ділянки та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови їх невідхиленого положення на таку відстань по горизонталі: 2 метри - до 1 кВ; 10 метрів - 3-20 кВ; 15 метрів - 35 кВ; 20 метрів - 110 кВ; 25 метрів - 150 кВ, 220 кВ; 30 метрів - 330 кВ, 400 кВ, 500 кВ; 40 метрів - 750 кВ.
Згідно з п.6 Правил охорони електричних мереж для створення нормальних умов експлуатації електричних мереж, забезпечення їх збереження та дотримання вимог техніки безпеки здійснюються такі заходи: встановлюються охоронні зони; забезпечується дотримання мінімально допустимих відстаней від електричних мереж до промислових об'єктів, трубопроводів, доріг, об'єктів міської інфраструктури та насаджень; прокладаються та утримуються просіки у лісових, садових, паркових та інших багаторічних насадженнях.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №476 від 21 липня 2017 року затверджені Правила улаштування електроустановок, у главі 2.5. «Повітряні лінії електропередавання напругою понад 1кВ до 750 кВ» яких міститься розділ «Проходження ПЛ через населену місцевість».
Пунктом 2.5.169 вказаного розділу передбачено, що прокладати ПЛ у населеній місцевості необхідно з дотриманням вимог державних будівельних норм України «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень». На селищних територіях усіх видів поселень дозволено споруджувати ПЛ напругою, нижчою ніж 35 кВ.
Також у пункті розташована таблиця 2.5.32 «Відстань від проводів до межі зон і споруд», згідно якої при напрузі понад 1 до 20 кВ відстань по горизонталі від проекції крайніх проводів до межі зон і споруд повинна становити: для проводів у невідхиленому стані - відстань до межі ОЗ (охоронна зона) - 10 м, відстань до межі СЗЗ - не визначена; для проводів в стані найбільшого відхилення - відстань до об'єктів (будівель, споруд, гаражів), розташованих в охоронній зоні - 2 м.
Тобто діючим законодавством передбачено встановлення уздовж електролінії, яка проходить через земельну ділянку позивача, охоронної зони, в межах якої власник зобов'язаний використовувати її з обмеженнями, передбаченими законодавством і, зокрема, Правилами охорони електричних мереж.
Відповідно до частини першої ст.377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Повітряна лінія електропередачі ПЛ-10 кВ Л-52, яка проходить уздовж земельної ділянки з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473, була побудована та введена в експлуатацію у 1984 році.
Із свідоцтва про право на спадщину за заповітом вбачається, що житловий будинок належав померлій ОСОБА_3 на праві особистої власності на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Магдалинівської районної ради 18 квітня 1991 року, зареєстрованого у Новомосковському міжрайонному бюро технічної інвентаризації 18 квітня 1991, реєстраційний номер 99-1 (т.1 а.с.23).
Згідно технічного паспорту на будинок, виготовленого 16 червня 2023, вбачається, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 був побудований у 1960 році.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку вбачається, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473 первісно виникло у ОСОБА_3 (матері позивача) на підставі державного акту від 19 серпня 1998 року на підставі рішення органу місцевого самоврядування 25 жовтня 1996 року. В подальшому, після смерті матері ОСОБА_3 , у 2023 році позивач набув права власності на вказану земельну ділянку.
Отже, право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1222383300:02:001:0473 у позивача виникло пізніше, ніж була збудована та введена в експлуатацію повітряна лінія електропередачі ПЛ-10 кВ Л-52.
Доказів на підтвердження того, що спірна опора ПЛ-10кВ Л-52 встановлена з порушенням державно-будівельних норм, чи змінювала місце розташування - суду не надано.
Незаконність встановлення повітряної лінії ПЛ-10кВ Л-52 позивачем належними та допустимими доказами не доведено.
Позивач, після набуття права власності на земельну ділянку та на домоволодіння (яке було відключено від електропостачання раніше), звернувся в квітні 2023 року до відповідача з заявою про тимчасове підключення до електромережі.
27 квітня 2023 року АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» складено акт №2704 про розміщення об'єкту відносно охоронної зони електромереж, згідно якого житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , розташований в охоронній зоні АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» прольоти оп. 189-190 ПЛ-10кВ Л-52. відстань від об'єкту (найближньої точки будівлі) до проекції крайнього проводу ПЛ (крайнього кабелю КЛ, огородження ПС, будівлі ТП) - 8 м.
За правилами частини першої статті 110 ЗК України на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження. Право власності на земельну ділянку може бути обтяжено правами інших осіб.
Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановлених обмежень, обтяжень (частина друга статті 110 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Обтяження прав на земельну ділянку встановлюється законом або актом уповноваженого на це органу державної влади, посадової особи, або договором шляхом встановлення заборони на користування та/або розпорядження, у тому числі шляхом її відчуження (частина перша статті 111 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, є чинними з моменту набрання чинності нормативно-правовими актами, якими вони були встановлені (абзац другий частини четвертої статті 111 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачкою права власності на земельну ділянку).
Охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти (пункт «б» частини першої статті 112 ЗК України у редакції, чинній на момент набуття позивачем права власності на земельну ділянку).
Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України (частина друга статті 112 ЗК України). У статті зазначено, що охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі, земель транспорту, навколо промислових об'єктів для забезпечення нормальних умов їх експлуатації, запобігання ушкодження, а також зменшення їх негативного впливу на людей та довкілля, суміжні землі та інші природні об'єкти (пункт б).
Правовий режим земель охоронних зон визначається законодавством України.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про електроенергетику» (який був чинним на час отримання державного акту на землю у 1998 році) на об'єктах енергетики встановлюється особливий режим допуску, а в охоронних зонах електромереж діють обмеження, передбачені законодавством України щодо використання земель.
На момент набуття позивачем у власність земельної ділянки і розташоване на ній домоволодіння за вказаною вище адресою, як і на час вирішення питання щодо тимчасового підключення цього домоволодіння до лінії електропостачання (знаходиться на балансі відповідача) яка проходить через земельну ділянку позивача, використання ділянки мало (і має) певні обмеження і унормування, передбачені спеціальним законодавством про електроенергетику і земельним законодавством.
Позивач ОСОБА_1 , звертаючись до відповідача з метою тимчасового підключення до електроенергії, мав усвідомлювати, що вирішення цього питання залежить від певних технічних параметрів, передбачених наведеними вище нормами і з додержанням порядку, без чого дане підключення не можливо.
Доводи про те, що документація із землеустрою по земельній ділянці позивача, не містить зазначень про обмеження у її використанні, пов'язані із розташуванням повітряної лінії електропередач ПЛ-10кВ Л-52, а також вони не відображені в Державному акті на право власності на земельну ділянку, суд першої інстанції правильно відхилив, оскільки такі обмеження, в тому числі і на час звернення до відповідача з метою підключення до лінії електропередач, встановлені законом.
Відповідно до п.«е» ч.1 ст.91 ЗК України власники земельних ділянок зобов'язані дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов'язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон.
Згідно з ст.112 ЗК України, охоронні зони створюються уздовж ліній зв'язку, електропередачі для забезпечення нормальних умов їх експлуатації.
Згідно зі ст.32 Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів» у межах охоронних зон об'єктів енергетики забороняється будувати житлові будинки, будинки громадського призначення; розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами; складати будь-які матеріали, розпалювати вогнища, влаштовувати звалища; саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більше двох метрів та ін.
Відповідно до п.8 Правил охорони електричних мереж забороняється в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, зокрема будувати житлові, громадські та дачні будинки; саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків створення плантацій новорічних ялинок та ін.
Пунктом 9 Правил охорони електричних мереж передбачено, що у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємств, у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд; здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливання сільськогосподарських культур та ін.
Таким чином, оскільки земельна ділянка, через яку проходить повітряна лінія ПЛ-10кВ Л-52 містить охоронну зону електричних мереж, на неї поширюються обмеження, встановлені вищевикладеними приписами чинного законодавства.
В такому випадку використання власником земельної ділянки можливе з обмеженнями, встановленими Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів та Правилами охорони електричних мереж.
Відповідно до ч.18 ст.21 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі якщо замовник має намір спорудити або реконструювати будівлі, дороги, мости, інші об'єкти архітектури, що потребує перенесення повітряних і підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, послуги з перенесення електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики надаються оператором системи передачі та/або операторами систем розподілу у порядку, визначеному кодексом системи передачі та кодексом систем розподілу. Плата за надані послуги визначається згідно з кошторисом, який є невід'ємною частиною відповідної проектної документації, розробленої замовником.
Тобто, законодавцем передбачено, що замовник має право на перенесення відповідних елементів електромереж оператором системи розподілу за плату, визначену згідно з проектно-кошторисною документацією за рахунок замовника.
Згідно з п.56 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор системи розподілу - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Згідно з п.78 ч.1 ст.1 вказаного Закону розподіл електричної енергії - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії.
Отже, АТ «ДТЕК Дніпровські електромережі» є оператором системи розподілу у значенні згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з п.1.3 розд. І Кодексу систем розподілу, ОСР та користувачі, що мають у власності та/або експлуатують електроустановки, приєднані до системи розподілу, мають створити та підтримувати в належному стані технічні та технологічні системи експлуатації своїх електроустановок, а також структуру управління цими системами відповідно до вимог цього Кодексу, інших нормативно-технічних документів та вимог технічної документації заводів-виробників.
Відповідно до п.2.1 розд. II Кодексу систем розподілу, замовник послуги з приєднання (замовник) - фізична або юридична особа, яка письмово або іншим способом, визначеним цим Кодексом, повідомила ОСР про намір приєднати до електричних мереж новозбудовані електроустановки або змінити технічні параметри діючих електроустановок внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення.
Отже, позивач ОСОБА_1 є замовником у розмінні Кодексу систем розподілу.
Згідно з п.4.1.37. п.4.1 роз. IV Кодексу систем розподілу, якщо користувач або власник земельної ділянки (замовник), потребує перенесення повітряних та/або підземних електричних мереж та інших об'єктів електроенергетики, він звертається до ОСР із відповідною заявою. ОСР надає вихідні дані та технічні вимоги для проєктування перенесення (перевлаштування) належних йому об'єктів електроенергетики не пізніше 10 робочих днів від дня реєстрації заяви або 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних вимог з ОСП (у зазначений у заяві спосіб обміну інформацією).
ОСР на договірних засадах надає користувачу або власнику земельної ділянки послугу з перенесення визначених проєктом об'єктів електроенергетики, вартість якої визначається згідно з кошторисом (який є невід'ємною частиною відповідної проєктної документації), у термін, визначений відповідно до вимог нормативних документів, що визначають строки проєктування та будівництва.
Вартість розроблення проєктної документації, що передається замовником ОСР, ураховується в загальній сумі вартості послуги з перенесення об'єктів електроенергетики.
Таким чином, питання про реконструкцію та винесення електричних мереж за межі земельної ділянки можливо лише у спосіб, визначений Закону України «Про ринок електричної енергії» та Кодексу систем розподілу, відповідно до яких замовник має право на перенесення відповідних елементів електромереж оператором системи розподілу за плату, визначену згідно з проектно-кошторисною документацією за рахунок замовника.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 з тих підстав, що його (позивача) права, як власника земельної ділянки, через яку проходить повітряна лінія електропередач, відповідачем не порушені, оскільки обмеження у користуванні спірною земельною ділянкою, на час вирішення питання про підключення, встановлені законом.
Доводи апеляційної скарги про доведеність позовних вимог не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Посилання в апеляційній скарзі на неповне з'ясування судом обставин у справі, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи суд відхиляє, оскільки вони зводяться до переоцінки доказів і пов'язані з незгодою з висновками суду першої інстанції та не тягнуть скасування судового рішення.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року; SERYVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909|04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Оскаржене судове рішення відповідає критерію обґрунтованості судового рішення.
Відповідно до ст.375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд вважає, що підстави для скасування рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13 жовтня 2025 року відсутні.
Відповідно до ч.ч.1, 13 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
З огляду на висновок про залишення апеляційної скарги без задоволення, підстав для перерозподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 367, 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Магдалинівського районного суду Дніпропетровської області від 13 жовтня 2025 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді:
Повний текст постанови складено 11.02.2026р.
Головуючий суддя О.В. Агєєв