Справа № 727/1284/26
Провадження № 1-кп/727/235/26
(повний текст)
10 лютого 2026 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м.Чернівців у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
особи, відносно якої розглядається клопотання - ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні, в залі суду, в м. Чернівці, клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними підрозділами Бюро економічної безпеки України Чернівецької обласної прокуратури про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212-1 КК України
підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Новоселиця, Чернівецького району, Чернівецької області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої директором ТОВ "Медпротект", у кримінальному провадженні № 42025260000000039 від 21.03.2025 року,
за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-1 КК України,
До Шевченківського районного суду м.Чернівців надійшло клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними підрозділами Бюро економічної безпеки України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_6 про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212-1 КК України у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025260000000039 від 21.03.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 212-1 КК України.
Зі змісту клопотання прокурора слідує, що органом досудового розслідування встановлені наступні обставини.
ОСОБА_4 , працюючи відповідно до наказу від 21.02.2024 N? 49-К директором
ТОВ «Базисмед» (ЄДРПОУ 39075068), що зареєстроване та фактично знаходиться за адресою: місто Чернівці, вулиця Рівненська, SА, будучи службовою особою товариства, наділеною організаційно-розпорядчими функціями та адміністративно-господарськими обов?язками, відповідальною за правильність нарахування та своєчасність сплати податків, зборів та платежів до державного бюджету, тобто - службовою особою, яка згідно з чинним законодавством України зобов?язана створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку та забезпечити його
ведення, в порушення п. 1 ч. 1 ст. 4, п.п. 1, 2, 4, ч. 2 ст. 6, ч. 5 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 N? 2464-VI (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон N? 2464), у період березня-серпня 2024 року, маючи єдиний умисел, спрямований на ухилення від сплати податків, шляхом не відображення у бухгалтерському обліку та податковій звітності ТОВ «Базисмед» сум нарахованої заробітної плати працівникам за період з березня по серпень 2024 року у розмірі 25 646 802,99 грн, не здійснила нарахування та не сплатила суми єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування в сумі 5 218 701,33 грн, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
Відповідно до ст. 4 розділу II Закону N? 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Також п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону N? 2464 визначено, що єдиний внесок - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов?язкового державного соціального страхування в обов?язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за чинними видами загальнообов?язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону N? 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у Законі, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної ст. 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску. У разі, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску. При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.
Платники, зазначені у п. І ч. 1 ст. 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов?язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Законами України від 19 вересня 2019 року N? 115-IX «Про внесення до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування та податку на доходи фізичних осіб» (далі - Закон N? 115) та N? 116-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» (далі - Закон N? 116) змінено порядок подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), зокрема передбачено щоквартальне подання звітності про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до Закону N? 2464, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (далі - ПКУ).
Відповідно до п.п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6 Закону N? 2464 передбачено, що платник единого внеску зобов'язаний:
?своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску;
?вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;
?подавати звітність, у тому числі про основне місце роботи працівника, про нарахування єдиного внеску в розмірах, визначених відповідно до цього Закону, у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (единого податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника единого внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.
Форма, за якою подається звітність про нарахування єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку), встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом України та фондами загальнообов?язкового державного сошального страхування.
Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 9 Закону N? 2464 сплата єдиного внеску здиснюється у напіональній валюті шляхом внесення відповідних сум единого внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виковавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону N? 2464 платники єдиного внеску зобов?язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Також, ч. 11 ст. 9 Закону N? 2464 передбачено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Згідно ч. 12 ст. 9 Закону N? 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника одночасно із зобов?язаннями із сплати єдиного внеску зобов?язань із сплати податків, інших обов?язкових платежів, передбачених законом, або зобов?язань перед іншими кредиторами зобов?язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов?язаннями, крім зобов?язань з виплати заробітної плати (доходу).
ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Базисмед» відповідно до наказу від 21.02.2024 N? 49-К, будучи службовою особою товариства, наділеною правом розпоряджатися грошовими коштами, здійснюючи контроль за статтями їх витрат та здійснювати виплати нарахованої заробітної плати працівникам підприємства, а також зобов?язаною своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, достовірно знаючи, що відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону N?2464 платник єдиного внеску зобов?язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати до 20 числа кожного податкового звітного періоду, єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника, а саме до ГУ ДПС у Чернівецькій області, перебуваючи на своєму робочому місці, у службовому кабінеті за адресою: місто Чернівці, вулиця Рівненська, 5А, у період із березня по серпень 2024 року, діючи в порушення вказаних вище вимог чинного законодавства, усвідомлюючи покладену на неї відповідальність як на керівника юридичної особи, діючи протиправно та передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до фондів загальнообов?язкового державного соціального страхування грошових коштів, здійснюючи виплату заробітної плати готівкою працівникам ТОВ «Базисмед» з березня по серпень 2024 року в розмірі 20 645 676,41 грн, умисно не здійснила нарахування, обчислення та не сплатила до фондів загальнообов?язкового державного соціального страхування єдиний внесок у сумі 5 218 701,33 грн, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у великих розмірах.
Відповідно до зарплатних відомостей ТОВ «Базисмед» у період березень - серпень 2024 року найманим працівникам було виплачено 27 127 731,53 грн, з них: готівковими коштами 20 645 676,41 грн та здійснено виплати на картку 6 473 372,33 грн.
Враховуючи подані до ГУ ДПС податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску із додатками N?1 та N?4ДФ за I-III квартали 2024 року, ТОВ «Базисмед» за період з березня 2024 року по серпень 2024 року утримано та сплачено ЄСВ, а також, ПДФО та військовий збір лише із заробітної плати, яку видано на картки найманих працівників.
Отже, ОСОБА_4 , не нараховано, не утримано та не сплачено єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування на заробітну плату, яку виплачено найманим працівникам готівковими коштами в розмірі 20 645 676,41 грн (згідно даних зазначених у зарплатних відомостей за період з березня 2024 року по серпень 2024 року).
Натомість, ОСОБА_4 , з метою мінімізації сплати сум єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, прийнято рішення про нарахування та виплату неофіційних доплат до заробітної плати працівникам ТОВ «Базисмед» у готівковій формі, які упродовж березня - серпня 2024 року не відображено у бухгалтерському обліку та податковій звітності.
Вказані доплати готівкою, які здійснювала ОСОБА_4 працівникам ТОВ «Базисмед», сформували неофіційний фонд заробітної плати, який з урахуванням неофіційних доплат склав за період із березня по серпень 2024 року суму 25 646 802,99 грн.
Відповідно, директор ТОВ «Базисмед» ОСОБА_4 , будучи службовою особою товариства, у період із березня по серпень 2024 умисно ухилилася від сплати єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування осіб на суму 5 218 701,33 грн, що згідно Примітки до ст. 212-1 КК України є великим розміром, оскільки у три тисячі і більше разів перевищує установлений законом неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Також у клопотанні прокурора зазначено про те, що 21.01.2026 року ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-1 КК України, підозрювана свою вину визнала повністю та не заперечувала викладених у ньому обставин.
ОСОБА_4 повністю сплатила до бюджету єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 218 702 грн. до притягнення її до кримінальної відповідальності за ч.2 ст.212-1 КК України, що підтверджується відповідними платіжними інструкціями, та надала свою згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор вищезазначене клопотання підтримав та просив задовольнити з викладених у ньому підстав.
Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник ОСОБА_5 у судовому засіданні клопотання прокурора підтримали, проти закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.212-1 КК України, на підставі ч.4 ст.212-1 КК України не заперечували .
Суд, заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, дійшов наступного висновку.
Згідно із ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.
За змістом ст.44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом.
Відповідно до положень ч.4 ст.212-1 КК України, особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування чи страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також відшкодовано шкоду, завдану фондам загальнообов'язкового державного соціального страхування їх несвоєчасною сплатою (штрафні санкції, пеня).
Відповідно до положень п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
На виконання вимог ст. 285 КПК України, ОСОБА_4 роз'яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до притягнення до кримінальної відповідальності і право заперечувати щодо закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Також судом встановлено, що ТОВ "Базисмед" добровільно, до притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності повністю відшкодовано шкоду, заподіяну державі внаслідок несплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 5 218 702, 00 грн., що відповідає умовам, передбаченим ч. 4 ст. 212-1 КК України, та підтверджується платіжними інструкціями № 13611 від 10.10.2025 року, №14041 від 02.12.2025 року, №14434 від 19.01.2026 року, №14435 від 19.01.2026 року.
Отже, враховуючи, що ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.212-1 КК України, та до повідомлення їй про підозру повністю сплатила нараховані податки, відшкодувавши шкоду, завдану державі їх не нарахуванням та не сплатою, раніше не судима, у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, надала згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності, суд вважає, що клопотання прокурора слід задовольнити та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ч.4 ст.212-1 КК України, а кримінальне провадження закрити.
Процесуальні витрати по кримінальному провадженню відсутні.
Цивільний позов не заявлявся, речові докази відсутні.
Керуючись ст.ст. 284, 314, 372 КПК України, ст. 44, 212-1 КК України, суд
Клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними підрозділами Бюро економічної безпеки України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_6 про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 212-1 КК України на підставі ч. 4 ст. 212-1 КК України.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025260000000039 від 21.03.2025 року, закрити .
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її оголошення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1