Справа №384/38/26
пров. № 3/384/15/2026
11 лютого 2026 року с-ще Вільшанка
Вільшанський районний суд
Кіровоградської області
у складі:
головуючого судді Сорокіної О.О.,
з участю серетаря судового засідання ОСОБА_1 ,
розглянувши (відповідно до закріпленого статтею 279 КУпАП порядку) у відкритому судовому засіданні у залі суду в с-щі Вільшанка Кіровоградської області справу про притягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Йосипівка Вільшанського району Кіровоградської області, українки, громадянки України, санітара ветеринарної медицини Вільшанського відділу Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
- до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,
за участі:
прокурора Іваніщева О.В.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, №35/26 від 27 січня 2026 року ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП, за таких обставин.
Відповідно до наказу Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини Головного управління ветеринарної медицини в Кіровоградській області від 16.04.2015 № 3 «Про прийняття на роботу та надання права другого підпису», ОСОБА_2 з 16.04.2015 прийнята на посаду головного бухгалтера Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Наказом Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 27.02.2023 № 56-ОС «Про переведення працівника», ОСОБА_2 переведена з посади головного бухгалтера Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини на посаду санітара ветеринарної медицини Вільшанського відділу Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини з 01.03.2023.
Водночас, згідно наказу Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 07.10.2022 № 415 «Про реорганізацію деяких державних установ, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби» та додатків до наказу «Перелік державних установ, що належать до сфери управіння Держпродспоживслужби та підпорядковуються Головному управлінню Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, які реорганізуються шляхом їх приєднання до інших державних установ», Вільшанська районна державна лікарня ветеринарної медицини реорганізована шляхом приєднання до Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
У свою чергу наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області від 15.12.2022 № 692 «Про створення комісій з припинення діяльності державних установ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області» ОСОБА_2 затверджено членом комісії з реорганізації державної установи, що належить до сфери управління Держпродспоживслужби, а саме Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 494040729078 від 17.04.2024 Вільшанська районна державна лікарня ветеринарної медицини з 09.04.2024 має запис про перебування юридичної особи в процесі припинення: «припинено», у зв'язку із чим ОСОБА_2 припинила виконувати обов'язки члена комісії з реорганізації.
Згідно додатків до листа Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини від 20.10.2025 № 279 ОСОБА_2 під підпис ознайомлена із Законом України від 20.06.2022 № 4135 «Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки».
Таким чином, ОСОБА_2 станом на 00 год 00 хв, 10.04.2024 була суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
3 урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб'єкта декларування - (посадова особа юридичної особи публічного права), ОСОБА_2 10.04.2024 виник обов'язок подати декларацію при звільненні у період з 00 год 00 хв, 10.04.2024 до 00 год 00 хв. 10.05.2024.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру, декларація при звільненні ОСОБА_2 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 03.03.2025 о 09 год. 51 хв, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год 00 хв. 10.05.2024) не подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, що є порушенням вимог частини 2 статті 45 Закону натомість подала вказану декларацію 03.03.2025 о 09 год 51 хв - несвоєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину визнала повністю, щиро розкаялася та пояснила, що вона була членом ліквідаційної комісії, знала про те, що потрібно подавати декларацію за рік, однак її ніхто не повідомив, що вона повинна подавати декларацію за період зазначений у протоколі, хоча розуміє, що повинна була це зробити.
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , прокурора, всебічно і об'єктивно дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, які є належними та такими, що повністю узгоджуються між собою, не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, надавши їм належну оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції», правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з абз. 8 ч. 1 ст. 1 Закону, посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" -" г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
У відповідності до підпунту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, члени Ради нагляду за аудиторською діяльністю Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, які не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті, посадові особи та інспектори Інспекції із забезпечення якості Органу суспільного нагляду за аудиторською діяльністю, члени Ради Аудиторської палати України, посадові особи Аудиторської палати України та працівники комітету з контролю якості аудиторських послуг Аудиторської палати України та комітетів з контролю якості аудиторських послуг професійних організацій аудиторів та бухгалтерів, Голова, заступники Голови, інші члени Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, крім обраних з числа здобувачів вищої освіти та представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців, а також посадові особи секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Голова, заступники Голови, члени Національної комісії з питань психічного здоров'я, які здійснюють свої повноваження на постійній основі.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII особи, зазначені у п. 1, п. п. "а", "в" - "ґ" п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у п. "а", "в" - "ґ" п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону №1700-VII НАЗК надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
Наказом НАЗК від 08.11.2023 №252/23 затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі Порядок №252/23).
Зокрема, ч. 2 Розділу II Порядку №252/23 передбачено, що суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.
Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знову розпочинає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається;
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Відтак, обов'язком суб'єкта декларування є знання і безумовне виконання вимог Закону №1700-VII, у тому числі вимог ст. 45 вказаного Закону в частині своєчасності подання декларацій.
Диспозицією ч.1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області від 27 лютого 2023 року №56-ОС, у зв'язку з припиненням діяльності Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини шляхом її приєднання до Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини, переведено ОСОБА_2 за її згодою з посади головного бухгалтера Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини на посаду санітара ветеринарної медицини Вільшанського відділу Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини з 01 березня 2023 року (а.с.16).
Згідно з відомістю про ознайомлення, головний бухгалтер Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини ОСОБА_2 була ознайомлена із Законом України від 20.06.2022 №4135 «Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки» (а.с.17).
Відповідно до додатку 11 до наказу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 07 жовтня 2022 року №415 «Про реорганізацію деяких державних установ, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби», Вільшанська районна державна лікарня ветеринарної медицини реорганізовується шляхом приєднання до Голованівської районної державної лікарні ветеринарної медицини (а.с.22-23).
Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області від 15 грудня 2022 року №692, затверджено персональний склад комісій з припинення державних установ, що належать до сфери управління Держпродспоживслужби та підпорядковані Головному управлінню Держпродспоживслужби в Кіровоградській області, зокрема, членом комісії з припинення Вільшанської районної державної лікарні ветеринарної медицини є ОСОБА_2 (а.с. 22-26).
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 494040729078 від 17.04.2024 Вільшанська районна державна лікарня ветеринарної медицини з 09.04.2024 має запис про перебування юридичної особи в процесі припинення: «припинено», у зв'язку із чим ОСОБА_2 припинила виконувати обов'язки члена комісії з припинення.
Отже, у ОСОБА_2 виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01 січня 2024 року по 09 квітня 2024 року не пізніше 00 год. 00 хв. 10.05.2024.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію при звільненні ОСОБА_2 подано лише 03 березня 2025 року о 09 год. 51 хв., тобто несвоєчасно (а.с. 9-11).
Таким чином ОСОБА_2 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01 січня 2024 року по 09 квітня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду та підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а дії ОСОБА_2 вірно кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, визнається щире розкаяння особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення судом не встановлено.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням особи ОСОБА_2 , ступеню її вини, характеру та суспільної небезпеки вчиненого нею правопорушення, суд вважає що до ОСОБА_2 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно із п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, а тому з ОСОБА_2 необхідно стягнути 665 грн. 60 коп. судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст. 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП,
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави на р/р UA908999980313010106000011513, отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг с-щеВільш/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37918230, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Йосипівка Вільшанського району Кіровоградської області, зареєстрованої та проживаючої в АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. судового збору на користь Державної судової адміністрації на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Орган, за матеріалами якого прийнято рішення: Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43305056; Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 30, поштовий індекс 25006).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік правопорушень.
Постанова може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 287-289 КУпАП до Кропивницького апеляційного суду через Вільшанський районний суд Кіровоградської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути поновлено органом, правомочним розглядати дану справу.
Строк звернення постанови до виконання - протягом трьох місяців з дня її винесення.
Повний текст постанови складено та оголошено 12 лютого 2025 року о 12 год. 00 хв.
Суддя О.О. Сорокіна