Справа № 755/13280/25
Провадження №: 3/755/117/26
"10" лютого 2026 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Галига І.О., з участю прокурора Лавренюк Т.М., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 16 вересня 2025 року справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, об'єднано в одне провадження.
Також постановами Дніпровського районного суду м. Києва від 16 вересня 2025 року та 17 листопада 2025 року, було зупинено строк розгляду об'єднаних адміністративних матеріалів про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з хворобою та перебуванні на лікуванні останнього.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, зазначивши, що має онкологічне захворювання та на даний час перебуває на лікуванні за кордоном.
Прокурор просила розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 , визнати його винним за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності, призначивши адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи неодноразові виклики особи до суду, зупинення провадження у справі у зв'язку з хворобою особи, що притягається до адміністративної відповідальності, надання підтверджуючих документів про поважності причин неявки та тривалість хвороби, а також письмову заяву ОСОБА_1 про можливість розгляду справи у його відсутність, думку прокурора, яка також просила розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 , суд вважає за можливе провести судовий розгляд у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, враховуючи неможливість його явки, у зв'язку з довготривалим перебуванням на лікуванні за кордоном.
Суд, заслухавши прокурора, дослідивши матеріали адміністративної справи, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Наказом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 26.07.2023 №378-кт ОСОБА_1 , в порядку переведення, призначено на посаду завідувача сектору цивільного захисту та пожежної безпеки Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, зі збереженням 3 рангу державного службовця.
Наказом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 15.11.2024 №787/кт ОСОБА_1 звільнено з посади завідувача сектору цивільного захисту та пожежної безпеки Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області.
ОСОБА_1 склав Присягу державного службовця 15.08.1995 р.
Відповідно до посадової інструкції ОСОБА_1 посада завідувача сектору цивільного захисту та пожежної безпеки Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області відноситься до категорії «Б» посад державної служби.
Таким чином, відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1, ч. 1 статті 45 Закону, приміткою до ст. 1726 КУпАП ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та суб'єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст. 56 Закону посади, які належать до посад державної служби категорії "Б" відносяться до службових осіб які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування
Законом України від 20.09.2023 № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12 жовтня 2023, відновлено декларування у порядку та строки, визначені ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною першою статті 65 Закону встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Частиною першою статті 45 Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону врегульовано, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація), не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларації за 2021 рік (щорічна декларація), ОСОБА_1 подав 06.02.2024 о 09:24.
Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_1 дії по заповненню щорічної декларації за 2021 рік (щорічна декларація) останній розпочав лише 05.02.2024.
Також, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація), не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, декларації за 2022 рік (щорічна декларація), ОСОБА_1 подав 06.02.2024 о 09:34.
Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_1 дії по заповненню щорічної декларації за 2022 рік (щорічна декларація) останній розпочав лише 06.02.2024.
При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами і обмеженнями Закону України «Про запобігання корупції» (п. 15.4 особової картки державного службовця №591).
Згідно зі службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 12.03.2025 №70-05/2507-25, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.
07.07.2025 ОСОБА_1 направив свої пояснення щодо несвоєчасного подання щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки, зареєстрованого в Національному агентстві від 07.07.2025 №102755/0/09-25.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_1 , останній не відслідковував зміни в антикорупційному законодавстві щодо відновлення декларування, та дізнавшись від уповноваженої особи органу, на наступний день подав вказані декларації.
Дослідивши письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд вважає, що зазначені ним обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації.
Так, обов'язок подання суб'єктами декларування декларацій, встановлений статтею 45 Закону, є імперативним і не ставиться Законом в залежність від будь яких обставин (в тому числі, технічної, фізичної можливості суб'єкта декларування його реалізувати, або внаслідок некоректних дій або бездіяльності самого суб'єкта декларування або незнання закону тощо).
Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
Правила декларування (подання або відтермінування) встановлює та змінює виключно Верховна Рада України.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено декларування у порядки та строки визначені Законом України «Про запобігання корупції».
З метою реалізації цього повноваження та на виконання пункту 3 розділу II Закону України від 20.09.2023 № 3384-ІХ Національне агентство підготувало Роз'яснення від 13.11.2023 № 4 (зі змінами та доповненнями).
Водночас, 13.11.2023 втратили чинність Роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку, проведення перевірок) від 07.03.2022 № 4.
Окрім цього, конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин, тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Окрім іншого, слід зауважити, що наявність чи відсутність умислу для наявності складу даного правопорушення, юридичного значення не має, оскільки з об'єктивної сторони вказане правопорушення має формальний склад, тобто законодавець встановив відповідальність суб'єкта декларування безпосередньо за несвоєчасне подання декларації, незалежно від наявності такого умислу.
Разом з тим, несвоєчасне подання декларації є порушенням вимог антикорупційного законодавства, що посягає на принцип відкритості та підзвітності державної служби. Формальний склад правопорушення виключає необхідність встановлення негативних наслідків, а сама дія не може вважатися малозначною, оскільки підриває суспільну довіру до державних органів, порушує встановлені антикорупційним законодавством вимоги, заборони та обмеження, посягає на встановлений порядок діяльності органів влади та місцевого самоврядування, а також порядок реалізації особами таких органів, наданої їм влади та посадових повноважень, дискредитує органи влади та місцевого самоврядування.
Крім того, обов'язок належної підготовки суб'єкта декларування для своєчасної подачі декларації покладається на самого суб'єкта декларування.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - ОСОБА_1 , під час судового розгляду не встановлено.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП повністю доведена доказами, а саме: довідками, вимогами, копіями особової картки державного службовця № 591, копіями наказу № 229-кт від 05.08.2019, копіями наказу № 348-кт від 07.07.2020, копіями наказу № 378/кт від 26.07.2023, копіями посадової інструкції, копіями наказу №787/кт від 15.11.2024, повідомленнями, пам'ятками, письмовими поясненнями, виписками з медичної картки стаціонарного хворого № 259068, витягами з ІТС «Системи управління справами», копіями службових записок, витягами з наказу №1/25 від 01.01.2025.
За таких обставин, враховуючи вище викладене, суд вважає, що у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності наявний склад адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладені адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує обставини визначені ст. 33 КУпАП і вважає за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом /посадовою особою/, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст.33, 38, 172-6, 247, 251, 252, 283-285 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього, із застосуванням ч.2 ст.36 КпАП України, адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день винесення постанови становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Реквізити для сплати штрафу назва платежу: адміністративні штрафи та інші санкції; № рахунку: UA368999980313050106000026005; назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Дніпров.р-н/21081100, код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача : Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100; Призначення платежу: *; 121; код платника; ПІБ адмінштраф.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 665 грн. 60 коп. в дохід держави.
Реквізити для сплати судового збору назва платежу: Сплата судового збору за рішенням суду про стягнення судового збору на користь держави; № рахунку: UA478999980313141206000026005; Назва одержувача коштів: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Дніпров.р-н/22030101; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Роз'яснити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя: