Справа № 947/6796/26
Провадження № 1-кс/947/2153/26
12.02.2026 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 12025160000001163 від 12.11.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Одеській області майор поліції ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 12025160000001163 від 12.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Одеською обласною прокуратурою.
Встановлено, що в ході аналізу наявних публікацій в мережі інтернет, на офіційному сайті засобу масової інформації « ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) виявлено публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 31.10.2025, з якої вбачається, що посадові особи КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Одеської міської ради, використовують своє службове становище всупереч інтересам служби з метою отримання неправомірної вигоди для себе, діючи у змові з службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (далі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »), при вирішенні питання щодо списання комунального майна та забудови території колишнього тролейбусного депо № 1 по АДРЕСА_1 .
Так, Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 від 16.02.2012 № 74 (далі Рішення) КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » призначено замовником будівництва 6-секційного 10-поверхового жилого будинку з підземними паркінгами по вул. Зоопарковій (мкр. «В» житлового району 1-10 «2-5 станції Великого Фонтану») (I-ша черга будівництва).
На підставі вказаного рішення КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » укладено договір щодо фінансування робіт та здійснення заходів з проектування та будівництва вищезазначеного об'єкта.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 27.11.2014 № 345 внесено зміни до Рішення, та визначено строки поетапного завершення будівництва, а саме:
1-й етап - секції №№ 3, 4 жилого будинку - до 31.12.2016;
2-й етап - секції №№ 5, 6 жилого будинку - до 30.06.2017;
3-й етап - секції №№ 1, 2 жилого будинку та підземні паркінги - до 31.12.2018;
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_8 від 23.02.2017 № 57 внесено зміни до Рішення, та визначено оновлені строки поетапного завершення будівництва, а саме:
1-й етап - секції №№ 3, 4 жилого будинку - до 31.12.2017;
2-й етап - секції №№ 5, 6 жилого будинку - до 31.12.2018;
3-й етап - секції №№ 1, 2 жилого будинку та підземного паркінгу - до 31.12.2019.
У подальшому, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_8 № 163 від 25.04.2019 внесено зміни до Рішення та доповнено назву словами «та 9-секційного 10-поверхового жилого будинку із вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 (ІІ черга будівництва)».
Відповідно до відкритих даних Реєстру будівельної діяльності ІНФОРМАЦІЯ_9 видано містобудівні умови та обмеження №01-15/1958 від 11.08.2011 забудови земельної ділянки 5110137500:43:001:0026 (цільове призначення земельної ділянки для подальшого проектування, будівництва та експлуатації 6-ти секційного 10-ти поверхового жилого будинку з підземним паркінгом (1-ша черга будівництва) по об'єкту «Будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями і підземним паркінгом зв адресою: АДРЕСА_2 " І черга будівництва. Коригування».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів затверджений наказом ІНФОРМАЦІЯ_10 № 45 від 16.05.2011. Цей Порядок визначає процедуру розроблення проектної документації на будівництво об'єктів та поширюється на суб'єктів містобудування.
Положеннями п. п. 3, 4 цього Порядку визначено, що для забезпечення проектування об'єкта будівництва замовник повинен надати генпроектувальнику (проектувальнику) вихідні дані на проектування.
Основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження; технічні умови; завдання на проектування.
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що завдання на проектування об'єктів будівництва складається з урахуванням норм ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» і затверджується замовником за погодженням із генпроектувальником (проектувальником).
Згідно з п. 3.5 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Згідно п. 4.2 завдання на проектування визначає обґрунтовані вимоги замовника до планувальних, архітектурних, інженерних і технологічних рішень об'єкта будівництва, його основних параметрів, вартості та організації його будівництва і складається з урахуванням технічних умов, містобудівних умов та обмежень.
Пунктом 9 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів визначено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється з урахуванням вимог містобудівної документації, вихідних даних на проектування та дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проєктування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проєктних рішень та їх реалізації (п. 10 зазначеного Порядку).
Згідно із ч. 2 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
З контексту наведених норм можна дійти правового висновку, що проектна документація об'єкта будівництва має розроблятися проектувальником з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та з урахуванням вихідних даних на проектування.
Статтею 29 Закону визначено, що основними складовими вихідних даних є містобудівні умови та обмеження, технічні умови, завдання на проектування.
Разом з цим, згідно Додатку А п. А.9 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» при визначені поверховості надземної частини багатоквартирного житлового будинку до кількості поверхів включають усі надземні (включаючи мансардний), у тому числі технічні і цокольний, якщо верх його перекриття знаходіться вище середньої планувальної позначки землі не менш ніж на два метри.
Проте відповідно до відкритих даних Реєстру будівельної діяльності розділу Експертиза проекту за об'єктом «Будівництво багатоквартирного 10-ти поверхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_2 » І черга будівництва. Коригування (реєстраційний номер в ЄДЕССБ EX01:9733-7423-9244-4670) та додатку до експертного звіту поверховість житлових секцій, визначена у відповідності до положень ДБН В.2.2-15:2019, та становить 10 поверхів. При цьому згідно з Додатком А зазначених будівельних норм при визначенні поверховості не враховано цокольний поверх і верхній мансардний технічний поверх.
Таким чином, на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:43:001:0026 за адресою АДРЕСА_2 фактично побудовано 12 поверховий будинок у порушення положень ДБН В.2.2-15:2019 та виданих містобудівних умов та обмежень №01-15/1958 від 11.08.2011.
Крім того, аналізом публікації від 31.10.2025 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 остаточно забудують: одеські депутати вимагають пояснень» розміщеної на офіційному сайті засобу масової інформації « ІНФОРМАЦІЯ_1 » установлено, що до комісії з питань комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_7 звернувся директор КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з клопотанням про списання з балансу підприємства будівель і споруд колишнього тролейбусного депо, які перебувають в аварійному стані, що дозволить забудовнику розпочати будівництво ІІ черги житлового комплексу за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з цим, відповідно до паспорту об'єкта будівництва 9 - секційного 10-ти поверхового житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 замовнику будівництва КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » надано дозвіл ІНФОРМАЦІЯ_12 на виконання будівельних робіт від 07.09.2021 № IV013210827178 на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:43:001:0028.
Вказана земельна ділянка межує із земельною ділянкою кадастровий номер 5110137500:43:001:0026 за адресою: АДРЕСА_2 на якій вже побудований ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » 12-ти поверховий житловий будинок з порушенням норм ДБН В.2.2-15:2019 та виданих містобудівних умов та обмежень №01-15/1958 від 11.08.2011.
В ході досудового розслідування, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 .
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання слідчий не з'явився, разом з тим слідчим до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Одеській області майора поліції ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Зобов'язати уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , надати (забезпечити) старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 та процесуальним керівниками у кримінальному провадженні відповідно до групи прокурорів тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучення їх завірених належним чином копій, наступних документів:
-договору пайової участі замовників у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури від 16.02.2012 №012/кс укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_13 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з усіма додатками до нього, а також документів, що стали підставою для його укладання;
-договору участі замовника у соціально-економічному розвитку міста Одеси від 16.02.2012 №003/кс укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_13 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з усіма додатками до нього, а також документів, що стали підставою для його укладання;
-інвестиційно-підрядного договору від 29.03.2010 №У-Р/45 укладеного між КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » з усіма додатками до нього, а також документів, що стали підставою для його укладання;
-документів щодо передачі Комунальному підприємству « ІНФОРМАЦІЯ_4 » 14% житла від загальної площі квартир та 6% площі нежитлових приміщень житлових будинків за адресою: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 у комунальну власність територіальній громаді м. Одесі;
-проектної документації щодо будівництва 6-секційного 10-поверхового жилого будинку з підземними паркінгами по АДРЕСА_2 (І-ша черга будівництва та 9-секційного 10-поверхового жилого будинку із вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 (ІІ черга будівництва)»;
-всіх договорів, в тому числі додаткових угод до них, які укладені між КП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » щодо будівництва 6-секційного 10-поверхового жилого будинку з підземними паркінгами по АДРЕСА_2 (І-ша черга будівництва та 9-секційного 10-поверхового жилого будинку із вбудованими нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 (ІІ черга будівництва)»;
-дозволу на виконання будівельних робіт ІНФОРМАЦІЯ_12 від 07.09.2021 № IV013210827178;
- документів щодо сплати пайової участі при будівництві 6-секційного 10-поверхового жилого будинку з підземними паркінгами по вул. Зоопарковій (мкр. «В» житлового району 1-10 «2-5 станції Великого Фонтану») (I-ша черга будівництва).
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », код ЄДРПОУ № НОМЕР_1 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1