Єдиний унікальний № 371/2004/25
Номер провадження № 2-о/371/57/25
"12" лютого 2026 р. м. Миронівка
Миронівський районний суд Київської області
у складі:
головуючої судді Геліч Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Семерей Л.М.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника Притули Л.О. ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миронівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей, заінтересовані особи - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей та сім'ї Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області міської ради,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту перебування на його утриманні дітей. Заява обгрунтована тим, що з 2021 року проживає однією сім'єю із ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка від попереднього шлюбу має двох дітей: неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Батько дітей ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 зареєстровано шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_6 у якому народилась спільна донька ОСОБА_7 . Також заявник має на утриманні доньку ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка народилася у попередньому шлюбі з ОСОБА_9 .
З 2021 року постійно разом з дружиною та дітьми проживають без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 . Він виховує ОСОБА_4 та ОСОБА_5 як рідних, забезпечує їх утримання, виховання та розвиток. Вони пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов?язки. Між ними склались сімейні відносини, як між вітчимом та пасинками. Мати дітей перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, зокрема донькою ОСОБА_7 . Заявник та його дружина мають посвідчення багатодітної сім?ї. Заявник має постійній дохід та забезпечує сім?ю.
Заявник є військовозобов?язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1, і для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації йому необхідне судове підтвердження цього факту..
Просить суд встановити факт, що на його утриманні перебувають неповнолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та малолітній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Процесуальні дії.
23.12.2025 року ухвалою Миронівського районного суду Київської областівідкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Позиції сторін.
Заявник ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у заяві, та підтвердив, що діти перебувають на його повному утриманні. Зазначив, що раніше йому надавалась відстрочка від призову без рішення суду, на даний час йому повідомили, що незважаючи на наявний пакет документів про те, що він є багатодітним батьком, без рішення суду таку відстрочку йому не нададуть.
Представник заявника адвокат Притула Л.О. у судовому засіданні просила заяву задовольнити, посилаючись на положення чинного законодавства. Зазначила, що заявник дійсно утримує дітей дружини від попереднього шлюбу. Згідно з Порядком для одержання відстрочки від призову необхідно подати до ІНФОРМАЦІЯ_11 рішення суду про встановлення факту утримання дітей до 18 років. Вказала на необхідність врахування найкращих інтересів дітей з метою забезпечення їх належного утримання батьком.
Заінтересована особа ОСОБА_3 підтвердила, що заявник є її чоловіком, батьком їхньої спільної дитини, а також утримує та виховує її дітей від першого шлюбу. Зазначила, що вони перебувають у зареєстрованому шлюбі та спільно виховують трьох дітей, які фактично знаходяться на утриманні ОСОБА_1 . Також повідомила, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просила встановити факт знаходження дітей на утриманні.
У судове засідання представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 не з?явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів.
У судове засідання представник заінтересованої особи - Служби у справах дітей Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області не з?явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів та вимог чинного законодавства. Також представник заінтересованої особи додав акт обстеження умов проживання сім'ї заявника від 15.01.2026.
Свідки ОСОБА_13 та ОСОБА_14 підтвердили факт перебування на утриманні заявника неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Свідоцтвом про шлюб від 10.05.2024 серії НОМЕР_1 підтверджується факт укладення шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Свідоцтвами про народження неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 підтверджується, що зазначені діти є дітьми ОСОБА_3 від попереднього шлюбу (свідоцтво про народження від 03.11.20211 серії НОМЕР_2 та від 24.06.2014 серії НОМЕР_3 ).
Смерть біологічного батька дітей, неповнолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 підтверджується свідоцтвом про смерть від 23.01.2014 серії НОМЕР_4 .
Також відповідно до свідоцтва про народження від 31.10.2024 серії НОМЕР_5 підтверджується, що заявник та ОСОБА_3 мають спільну дитину, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Крім того, згідно із свідоцтвом про народження від 19.06.2024 серії НОМЕР_6 заявник має спільну малолітню доньку, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , із ОСОБА_9 , яка є колишньою дружиною заявника, шлюб із якою розірвано. (рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 07.12.2020 року у справі № 760/13180/20).
Згідно із заявою від 11.10.2024 року ОСОБА_9 , остання підтверджує, що їх спільна дитина, ОСОБА_8 , перебуває на утриманні батька та заявника у справі, ОСОБА_1 .
Актами обстеження матеріально-побутових умов проживання від 14.05.2024, 26.11.224, 20.11.2025 та довідками Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області від 14.05.2024 № 551 та від 20.11.2025 № 682 підтверджується, що ОСОБА_1 проживає разом із дружиною, ОСОБА_3 та трьома дітьми за адресою у АДРЕСА_1 , без реєстрації з 2021 року по теперішній.
Також відповідно до акту, наданого представником заінтересованої особи Служби у справах дітей Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області від 15.01.2026 до складу сім'ї заявника входять окрім його самого, дружина, ОСОБА_3 , донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та діти від попереднього шлюбу дружини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Стосунки у сім'ї доброзичливі. Також згідно з актом діти перебувають на утриманні батька. Донька заявника ОСОБА_8 проживає за кордоном.
Заявник та його дружина, ОСОБА_3 , мають посвідчення багатодітної сім'ї від 11.04.2025 серії НОМЕР_7 .
Дружина ОСОБА_3 перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримує пенсію з втрати годувальника на неповнолітніх дітей, що підтверджується довідкою Відділу обслуговування громадян ГУ УПФ України у Вінницькій області від 09.01.2026 № 0200-0209-07/218.
ОСОБА_1 працевлаштований, зокрема працює керівником групи Хотів в приватному підприємстві «МХП» та має стабільний дохід, що підтверджується довідкою ПрАТ «МХП» від 20.11.2025 № 112025.
Застосовані норми права.
Відповідно до частин другої, сьомої статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження.
Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною першою статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною першою статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеному у свідоцтві про народження або паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Загальний порядок здійснення сімейних прав та виконання сімейних обов'язків закріплено у статтях 14, 15 СК України.
Сімейні права є такими, що тісно пов'язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.
Відповідно до приписів частини першої та другої статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Згідно з ч. 1 ст. 180, ч. 2 ст. 181 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 1 ст. 260 СК України якщо мачуха, вітчим проживають однією сім'єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
За частиною 1 ст. 268 СК України мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Згідно з п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема, у разі перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.
Відповідно до Додатку 5 «Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024року, передбачено, що жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, додають документи, що підтверджують право на відстрочку: свідоцтво про народження дітей (трьох і більше) із зазначенням батьківства військовозобов'язаного та один із документів: свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір'ю (батьком) дітей (трьох і більше) або рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір'ю), або рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання з тим із батьків, який є військовозобов'язаним, або письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у їх вихованні, або рішення суду про встановлення факту перебування дитини на утриманні військовозобов'язаного відповідно до положень статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, а також договір про сплату аліментів на дитину.
Згідно з постановою Верховного Суду від 14 грудня 2023 року у справі № 160/11228/23 вказано, що особа, перебуваючи у шлюбі з громадянкою, має право на участь у вихованні її дітей (за умови проживання однією сім'єю). При цьому обов'язок щодо їх утримання у позивача (як вітчима) виникає за умови, якщо в останніх немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.
Мотиви і висновки суду .
Суд встановив, що заявник ОСОБА_1 є батьком двох малолітніх дітей та перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 - матір'ю, яка має двох дітей від попереднього шлюбу, одна з яких неповнолітня, друга - малолітня, від попереднього шлюбу, щодо яких він є вітчимом.
Водночас предметом розгляду у цій справі є не з'ясування факту фактичної участі заявника у вихованні чи матеріальному забезпеченні дітей, а встановлення юридичного факту перебування дітей на його утриманні, у тому числі з урахуванням законодавства про військовий обов'язок і військову службу.
З аналізу вказаних вище норм вбачається, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Проте, не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.
Велика Палата Верховного Суду звертала увагу на те, що при вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, то суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, суддя мотивованою ухвалою відмовляє у відкритті провадження, а коли справу вже відкрито - закриває провадження у ній (постанова від 10.04.2019 у справі № 320/948/18).
Щодо встановлення юридичного факту перебування дітей на його утриманні, слід врахувати наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 180, ч. 2 ст. 181 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 1 ст. 260 СК України якщо мачуха, вітчим проживають однією сім'єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
За частиною 1 ст. 268 СК України мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Як зазначалось вище, із матеріалів заяви вбачається, що до складу сім'ї заявника входять дружина, ОСОБА_3 , донька ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та діти від попереднього шлюбу дружини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Як убачається із доводів заяви, встановлення даного факту заявником пов'язується із мобілізацією на військову службу, тобто, для подальшого вирішення спору про право.
Так, заявник зазначив, що у нього виникла необхідність у вирішенні даного питання щодо юридичної фіксації того факту, що на його утримання перебувають діти від попереднього шлюбу дружини - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки в подальшому є необхідність реалізувати право на відстрочку від мобілізації на військову службу.
Відповідно до роз'яснень п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31 березня 1995 року № 5 із змінами і доповненнями, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються у судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Норми чинного законодавства України не передбачають право суду перебирати на себе повноваження інших державних органів. Суд може за наявності достатніх правових підстав визнати неправомірними дії компетентних державних органів щодо розгляду спірного питання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право щодо відстрочки від мобілізації на військову службу.
Частиною 4 ст.315 ЦПК України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що дану заяву слід залишити без розгляду, оскільки вимоги заяви підлягають розгляду в межах позовного, а не окремого провадження.
Керуючись ст. 315 ч. 4 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту перебування на утриманні неповнолітніх дітей, заінтересовані особи - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Служба у справах дітей та сім'ї Чабанівської селищної ради Фастівського району Київської області міської ради залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На ухвалу суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів.
Суддя Тетяна ГЕЛІЧ