Справа № 358/1407/25 Провадження № 3/358/44/26
10 лютого 2026 року м. Богуслав
Суддя Богуславського районного суду Київської області Тітов М.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 2 Обухівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
У серпні 2025 року до Богуславського районного суду Київської області для розгляду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.08.2025, головуючим суддею у справі визначено суддю Тітова М.Б.
Згідно протоколу серії ААД № 020450, складеного 4 серпня 2025 року поліцейським СРПП ВП №» Обухівського РУП сержантом поліції Стоматовим М.В., 4 серпня 2025 року о 12 год. 30 хв., ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки MAN TGX 26.480, д.н.з. НОМЕР_1 на полі в с. Мисайлівка, під час руху заднім ходом не переконався, що це буде безпечно, не звернувся за допомогою до сторонніх осіб, внаслідок чого здійснив наїзд на комбайн MASSEY FERGUSON з жаткою, чим завдав матеріальної шкоди, чим порушив пт. 10.9 ПДР України.
Дії ОСОБА_1 поліцейським кваліфіковано за ст. 124 КУпАП.
Особа, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 неодноразово викликався у судові засідання у встановленому законом порядку, проте жодного разу до суду не з'явився, поштова кореспонденція, яка була надіслана за місцем його проживання повернута до суду із відміткою «Адресат відсутній».
З огляду на вимоги ст. 268 КУпАП щодо забезпечення права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на участь у розгляді справи та реалізації права на захист, суд вживав заходів для належного повідомлення особи та неодноразово відкладав розгляд справи з метою дотримання його процесуальних прав, що відповідає принципам справедливого судового розгляду.
Відтак, враховуючи, що судом вжито всіх заходів для виклику ОСОБА_1 у судові засідання, статтею 268 КУпАП не передбачена обов'язкова явка у судове засідання особи, притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП, вважаю за можливе справу розглядати за його відсутності.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з положеннями ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 124 КУпАП адміністративна відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 10.9 ПДР України під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Згідно з п.1.1 ПДР України ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні грунтуватися на вимогах цих Правил.
Відповідно до п. 1.10 цих Правил автомобільна дорога, вулиця (дорога) - частина території, зокрема в населеному пункті, з усіма розташованими на ній спорудами (мостами, шляхопроводами, естакадами, надземними і підземними пішохідними переходами) та засобами організації дорожнього руху, призначена для руху транспортних засобів і пішоходів та обмежена по ширині зовнішнім краєм тротуарів чи краєм смуги відводу. Цей термін включає також спеціально побудовані тимчасові дороги, крім довільно накатаних доріг (колій); учасник дорожнього руху - особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин, велосипедист, а також особа, яка рухається в кріслі колісному;
Відповідно дог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 цього Кодексу, а також про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-9 цього Кодексу.
Відповідно до положень КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише за наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, який має бути встановлений судом тільки після всебічної та повної оцінки всіх доказів по справі.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак протиправного соціально шкідливого діяння, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
З аналізу вищевказаних норм вбачається, що обов'язковою умовою застосування норм статті 124 КУпАП є наявність події дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася у межах дороги та у процесі дорожнього руху за участю його учасників.
Разом із тим, з матеріалів справи встановлено, що подія, яка стала підставою для складання адміністративного протоколу відносно ОСОБА_1 , відбулася поза межами дороги, а саме на земельній ділянці (у полі) в с. Мисайлівка, де дорожній рух у розумінні Правил дорожнього руху України не здійснюється, а отже у даному випадку відсутні об'єктивні ознаки дорожньо-транспортної пригоди, а відтак у діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
В порядку ст. 40-1 КУпАП судовий збір не підлягає стягненню із ОСОБА_1 у зв'язку із закриттям провадження у справі.
Керуючись ст.124, 247, 268, 280,283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП - закрити на підставі пункту першого частини першої статті 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Богуславський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення
Головуючий: суддя М. Б. Тітов