Постанова від 11.02.2026 по справі 160/23822/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 160/23822/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року (суддя 1-ї інстанції Кальник В.В.) в адміністративній справі №160/23822/25 за позовом ОСОБА_1 до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) акту встановлення факту здійснення ним догляду за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (посвідка № НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 );

- зобов'язати Лівобережну адміністрацію Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 44378972) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про видачу акту встановлення факту здійснення догляду з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач посилається на те, що він звернувся до Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради для видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду). Лівобережна адміністрація Дніпровської міської ради листом від 11.06.2025 року № 6/25-146 повідомила про відмову у складанні та видачі акту. Підставою відмови є те, що відповідно до поданих до заяви документів, дружина заявника ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 , є особою, яка сама не потребує постійного догляду, не померла (не загинула), не визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, не оголошена померлою. Позивач не погоджується з вказаною відмовою, вважає її протиправною та такою, що не грунтується на нормах законодавства.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій зазначено на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позов.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції при розгляді справи не надав належної оцінки тій обставині, що донька ОСОБА_4 , дружина позивача, перебуває за кордоном, а отже не дослідив той факт, чи може вона реально виконувати обов'язок з догляду. Таким чином вважає, відповідач протиправно відмовив йому у видачі акту про встановлення факту здійснення особою догляду.

Відповідачем поданий відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні. У відзиві зазначив, що позивачем до заяви про складання і видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за матір'ю його дружини не додано документ, що підтверджує неможливість здійснення постійного догляду дружиною позивача за своєю матір'ю, а саме: висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді; або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї; або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; або рішення суду про визнання безвісно відсутнім; або рішення суду про оголошення його померлим. Також, всупереч встановленим вимогам до заяви про складання і видачу акту про встановлення факту здійснення догляду за матір'ю дружини, позивачем не додано документ щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі: про відмову в призначенні позивачу компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином відмова відповідача у складанні та видачі акту є обґрунтованою.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п.3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів доходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого відділом РАЦС виконкому Бабушкінської районної ради народних депутатів м. Дніпропетровська 10.08.1996 року, є чоловіком ОСОБА_3 (дівоче прізвище - ОСОБА_5 ).

ОСОБА_3 (дружина позивача) ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 .

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією №576565 від 30.04.2024 року, ОСОБА_4 визнано інвалідом першої групи (підгрупи Б) з 26.02.2023 року із зазначенням необхідності у постійній сторонній допомозі, що підтверджується також висновком про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденного функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) №303.

Згідно з довідкою садівничого товариства "Металург" №20 від 15.06.2024 року, підтверджується той факт, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки АДРЕСА_1 , і на зазначеній земельній ділянці проживають разом ОСОБА_1 та ОСОБА_6 .

Як вбачається з акту проведення обстеження сім'ї №227 від 18.04.2025 року Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , разом з ОСОБА_2 , якій надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Як вбачається з матеріалів справи, донька ОСОБА_4 - ОСОБА_3 - не перебуває на території України, а проживає за адресою: АДРЕСА_3 . Дана обставина підтверджується нотаріально засвідченим перекладом з англійської на українську листа керівника групи з питань переселення біженців у Раді Стірлінга.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про розгляд питання щодо здійснення догляду за ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідка на тимчасове проживання № НОМЕР_3 , дата видачі 14.06.2019, орган, що видав - 1203, дата закінчення строку - 13.06.2029) та з проханням видати йому акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за формою, встановленою законодавством.

Листом Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради від 11.06.2025 року № 6/25-146 позивача повідомлено наступне, що згідно з приписами частин першої пункту 61 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, зі змінами (далі - Порядок № 560), військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, за якою здійснюється догляд.

ОСОБА_1 , відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_5 , виданого відділом РАЦС виконкому Бабушкінської районної ради народних депутатів м. Дніпропетровська, 10.08.1996 року, є чоловіком доньки ОСОБА_4 , 1957 року народження.

Керуючись вимогами пункту 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїм батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Отже, відповідно до наданих до заяви документів, дружина заявника, ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 , є особою, яка сама не потребує постійного догляду, не померла (не загинула), не визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, не оголошена померлою.

Вимогами пунктів 2.3., 4.1. Порядку складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду), затвердженого Рішенням виконкому міської ради від 25.06.2024 № 5-25/6 (у редакції рішення виконкому міської ради від 01.10.2024 № 30-1/10) (далі - Порядок), встановлено: "Заявником додатково подаються документи щодо наявних рішень органів соціального захисту населення про надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі за особою, за якою здійснюється догляд військовозобов'язаним за її задекларованим/зареєстрованим місце проживання".

До заяви ОСОБА_1 вищевказаних документів не додано.

Ураховуючи вищевикладене, керуючись пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", пунктом 61 Порядку № 560 та главою 5 Порядку складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду), Комісією прийнято рішення відмовити у складанні та видачі акта про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду).

Позивач, не погодившись з відмовою Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради у видачі ОСОБА_1 акта про встановлення факту здійснення ним догляду за ОСОБА_2 , звернувся із цим позовом до суду.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позову дійшов висновку, що оскаржена відмова відповідачем прийнята правомірно, оскільки позивачем до заяви про встановлення факту здійснення догляду не надано належних доказів того, що він є єдиною особою, яка може здійснювати догляд за матір'ю дружини, зокрема, не виконано вимог Додатка 5 Порядку щодо надання документів, які б підтверджували неможливість здійснення постійного догляду іншим працездатним членом сім'ї.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.

Статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" врегульовано питання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю (батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, чи рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи потребують постійного догляду.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі Порядок № 560) визначає процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у складі голови та членів комісії.

Згідно з пунктами 58 та 60 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно здодатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Додатком 5 до Порядку №560 визначено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону №3543-ХІІ.

Згідно пункту 9 додатку 5 до Порядку №560 для особи, яка потребує постійного догляду відповідними документами є:

- довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

для особи, яка зайнята постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю,

- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює постійний догляд), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка),

- документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення постійного догляду дружиною (чоловіком) або іншим працездатним членом сім'ї (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу іншого працездатного члена сім'ї в постійному догляді або свідоцтво про смерть такого члена сім'ї, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, або рішення суду про визнання безвісно відсутнім або рішення суду про оголошення його померлим), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8)

Згідно з пунктом 58-1 абзацами 1-4 Порядку військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), у випадках, передбачених пунктом 9 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку (додаток 4), про відсутність інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд за хворим батьком чи матір'ю дружини (чоловіка). Військовозобов'язані, зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір'ю, не зазначають у заяві, зазначеній у пункті 58 цього Порядку, інформацію про інших працездатних членів сім'ї, які зобов'язані та можуть здійснювати постійний догляд.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", до заяви, зазначеної в абзаці першому цього пункту, додають документи, визначені у підпунктах 9 і 14 додатка 5 (крім акта про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Районні, міські держадміністрації (військові адміністрації), виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад для розгляду документів щодо встановлення факту здійснення військовозобов'язаним постійного догляду за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", утворюють постійно діючу комісію із встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

Комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду здійснює розгляд заяви протягом десяти календарних днів з дати її подання.

До складу комісії із встановлення факту здійснення особою постійного догляду можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше ніж п'ять осіб.

Під час своєї роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду:

відвідує місце проживання особи, за якою здійснюється постійний догляд, зазначене у заяві військовозобов'язаного, для встановлення факту здійснення постійного догляду;

перевіряє відомості щодо наявності/відсутності інших осіб, які здійснюють постійний догляд за особою, зазначеною в заяві.

За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).

Рішенням виконкому Дніпровської міської ради від 25.06.2024 № 5-25/6 затверджено Порядок складання та видачі акта про встановлення факту здійснення особами догляду (постійного догляду) (далі Порядок № 5-25/6).

Відповідно до п. 5 Порядку № 5-25/6 - Підставами для відмови заявнику щодо складання та видачі Акта є:

неможливість, перешкоджання або відмова від проведення обстеження особи, за якою здійснюється догляд (постійний догляд), за місцем реєстрації / проживання;

подання заявником недостовірної, фіктивної або неповної інформації

щодо себе чи особи, за якою здійснюється догляд (постійний догляд);

подання документів не в повному обсязі;

у разі призначення та виплати компенсацій (допомоги, надбавки) на догляд за особою, яка потребує догляду (постійного догляду).

Отже саме вищезазначеними нормами законодавства встановлені порядок звернення для отримання акту ро встановлення факту здійснення особою постійного догляду та визначений перелік документів, що додаються до заяви.

Як свідчать встановлені обставини справи підставою для відмови ОСОБА_1 у встановленні факту здійснення особою догляду (постійного догляду) за ОСОБА_2 , яка являється матір'ю дружини ОСОБА_1 , слугувало не надання позивачем до заяви документу, який підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (в даному випадку доньки ОСОБА_4 ) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I групи.

Позивачем не спростована та обставина, що при зверненні для отримання акту до заяви не було подано доказів неможливості особи першого ступеня споріднення здійснювати догляд, а отже висновки суду першої інсатнції про правомірність оскарженої відмови є правильними.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду відсутні.

Стосовно доводів скаржника про те, що судом не було досліджено реальну можливість ОСОБА_3 здійснювати догляд за матір'ю, оскільки вона перебуває за кордоном, колегія суддів зазначає наступне.

Так саме приписи зазначених вище норм передбачають необхідність у спірному випадку подання документу, який підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I групи, оскільки позивач здійснює догляд не за своєю матір'ю, а за матір'ю дружини. Прозивачем такого докуменнту до заяви не було подано.

Посилання скаржника на висновки Верховног Суду викладені у постанові від 27.02.2025 у справі №380/16966/24 є посилковими, оскільки ця справа не є релевантною до спірних правовідносин у цій справі.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311,315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року в адміністративній справі №160/23822/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 11 лютого 2026 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак