29 січня 2026 року м. Дніпросправа № 160/20116/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 ( суддя Дєєв М.В.) в адміністративній справі №160/20116/25 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04.02.2025 року № 046350018562 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період роботи з 01.12.2024 по 28.01.2025 року гірником на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за професією гірника на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею, один місяць служби за три період проходження військової служби з 25.02.2022 по 28.01.2025 р., протягом якого як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Запорізькій областях з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 05.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 27.07.2023, з 07.08.2023 по 31.07.2024, з 13.08.2024 по 25.11.2024, з 28.11.2024 по 31.12.2024;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 28.01.2025 року.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, при цьому рішенням відповідача було відмовлено у такому призначенні, у зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідачем протиправно не зараховано позивачу період роботи з 01.12.2024 по 28.01.2025 року гірником на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею та за професією гірника на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею, один місяць служби за три період проходження військової служби з 25.02.2022 по 28.01.2025 р., протягом якого позивач як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Запорізькій областях з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 05.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 27.07.2023, з 07.08.2023 по 31.07.2024, з 13.08.2024 по 25.11.2024, з 28.11.2024 по 31.12.2024. З огляду на вказане позивач просив задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04.02.2025 року № 046350018562 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби з 01.12.2024 року по 28.01.2025 року гірником на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за професією гірника на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею, один місяць служби за три період проходження військової служби, протягом якого ОСОБА_2 як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Запорізькій областях з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, з 05.06.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 27.07.2023 року, з 07.08.2023 року по 31.07.2024 року, з 13.08.2024 року по 25.11.2024 року, з 28.11.2024 року по 31.12.2024 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. В апеляційній скарзі зазначає, що військова служба у період з 01.12.2024 по 28.01.2025 року не підлягала до зарахування ні до страхового ні та пільгового стажу, оскільки позивачем не надано органу Пенсійного фонду підтверджуючих на те документів. Зазначені документи відсутні і у матеріалах справи. Ні трудова книжка позивача, ні військовий квиток, на які посилається суд першої інстанції у своєму рішенні, не містять належних доказів проходження військової служби позивача в період з 01.12.2024 по 28.01.2025 року.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині незадоволених вимог та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається однією із позовних вимог було зарахування періоду проходження військової служби саме до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ОСОБА_2 , що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за професією гірника на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею, один місяць служби за три період проходження військової служби з 25.02.2022 по 28.01.2025 р., протягом якого як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Запорізькій областях з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 05.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 27.07.2023, з 07.08.2023 по 31.07.2024, з 13.08.2024 по 25.11.2024, з 28.11.2024 по 31.12.2024 р. та призначення пенсії. Натомість, судом зараховано період проходження військової служби до страхового і пільгового стажу за Списком №1 в розрахунку один місяць служби за три тільки період участі в бойових діях та зобов'язано повторно розглянути заяву. Саме з цих підстав подається апеляційна скарга.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційних скарг, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
28.01.2025 року ОСОБА_2 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04.02.2025 року № 046350018562 відмовлено позивачу у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного підземного стажу роботи, що дає право на пенсію відповідно до ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пільговий стаж позивача становить - 20 років 9 місяців 1 день (роботи підземні, професії за постановою №202 - 17 років 9 місяців 3 дні, навчання за фахом - 0 років 2 місяці 25 днів, військова служба в особливий період - 2 роки 9 місяців 3 дні). Страховий стаж позивача становить - 37 років 8місяців 16 днів. Також, у вказаному рішенні зазначено, що за наданими документами та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з бази даних реєстру застрахованих осіб до страхового та пільгового стажу зараховані всі періоди.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_1 від 12.12.2022 року з 25.02.2022 року по 28.01.2025 (по теперішній час) позивач проходить військову службу під час мобілізації в особливий період.
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 від 17.01.2025 року № 231 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, з 05.06.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 27.07.2023 року, з 07.08.2023 року по 31.07.2024 року, з 13.08.2024 року по 25.11.2024 року, з 28.11.2024 року по 31.12.2024 року.
Відповідно до витягу з пенсійної справи позивача форми РС-право стаж для розрахунку права позивачу зараховано періоди роботи по 30.11.2024 року.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідачем протиправно не зараховано позивачу період роботи з 01.12.2024 по 28.01.2025 року гірником на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею та за професією гірника на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею, один місяць служби за три період проходження військової служби з 25.02.2022 по 28.01.2025 р., протягом якого позивач як військовослужбовець брав участь у заходах із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Запорізькій областях з 01.05.2022 по 31.05.2022, з 05.06.2022 по 04.11.2022, з 21.12.2022 по 27.07.2023, з 07.08.2023 по 31.07.2024, з 13.08.2024 по 25.11.2024, з 28.11.2024 по 31.12.2024, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі - Порядок № 383).
Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637(надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто надання уточнюючої довідки необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Так, у трудовій книжці позивача серія НОМЕР_3 міститься запис №10, що 28.01.2022 року позивача переведено гірником на допоміжних роботах в штатах по 3 розряду з повним робочим днем в шахті в Приватному акціонерному товаристві “ДТЕК Павлоградвугілля» виробничий структурний підрозділ “Шахтоуправління імені героїв комсомолу» (наказ №17/8к від 27.01.2022 року).
25.02.2022 року позивач на підставі Указу Президента України №69/2022 від 24.02.2022 року призваний до Збройних Сил України.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією наданого посвідчення серія НОМЕР_4 .
Згідно довідки Військової частини НОМЕР_2 від 17.01.2025 року № 231 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, з 05.06.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 27.07.2023 року, з 07.08.2023 року по 31.07.2024 року, з 13.08.2024 року по 25.11.2024 року, з 28.11.2024 року по 31.12.2024 року.
Проте, при обчисленні стажу, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зарахування такого один місяць служби за три, з огляду на наступне.
Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв Постанову №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», пунктом 3 якого встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку №393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, при прийнятті рішення, суд першої інстанції не звернув увагу що Кабінет Міністрів України постановою №119 від 16.02.2022, яка набрала чинності 19.02.2022, вніс зміни, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
З урахуванням того, що на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії пункт 3 Порядку №393 діяв у редакції Постанови КМУ №119 від 16.02.2022, колегія суддів вважає, що період проходження військової служби з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, з 05.06.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 27.07.2023 року, з 07.08.2023 року по 31.07.2024 року, з 13.08.2024 року по 25.11.2024 року, з 28.11.2024 року по 31.12.2024 року, протягом якого позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій та Запорізькій області, підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 19.06.2025 у справі №360/665/24.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо зобов'язання зарахувати до пільгового стажу позивача період проходження військової служби з 01.05.2022 року по 31.05.2022 року, з 05.06.2022 року по 04.11.2022 року, з 21.12.2022 року по 27.07.2023 року, з 07.08.2023 року по 31.07.2024 року, з 13.08.2024 року по 25.11.2024 року, з 28.11.2024 року по 31.12.2024 року із застосуванням кратного обчислення - один місяць служби за три місяці.
Так, з розрахунку позивача РС-право судом встановлено, що період військової служби в особливий з 28.02.2022 по 30.11.2024 зараховано до страхового стажу позивача, проте такий період роботи не зараховано пенсійним фондом до пільгового періоду роботи по Списку №1, а тому такий період піддягає зарахуванню до пільгового стажу за провідними професіями, що дає право на призначення пенсії, оскільки такий підтверджений матеріалами справи.
Таким чином, з урахуванням відомостей у трудовій книжці, військовому квитку та приймаючи до уваги, що на момент призову на військову службу позивач працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язковий державне пенсійне страхування», період проходження військової служби під час мобілізації з 01.12.2024 по 30.11.2024 підлягає зарахуванню до пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах з 28.01.2025, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4 частини другої статті 245 КАС України).
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Нормами частини другої статті 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Суд зазначає, обрахунок стажу, що враховується у призначенні пенсії, є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області було протиправно відмовлено позивачеві в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №1, що встановлено судом, поряд з цим на час судового розгляду матеріали справи не містять доказів обрахунку пільгового стажу з урахуванням зобов'язальних вимог суду, зважаючи також на дискрецію пенсійного органу в питаннях обрахунку стажу, необхідного для призначення пенсії, суд з метою належного та ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, тому позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 241-245, 315, 317, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 в адміністративній справі №160/20116/25 скасувати.
Прийняти у справі нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 04.02.2025 року № 046350018562 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи ОСОБА_2 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період проходження військової служби з 28.02.2022 року по 30.11.2024 року гірником на допоміжних роботах в шахтах підземний з повним робочим днем під землею.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 28.01.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 29 січня 2026 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 04 лютого 2026 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко