Постанова від 12.02.2026 по справі 200/4401/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року справа №200/4401/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Рижова Михайла Григоровича на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4401/25 (головуючий І інстанції Михайлик А.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив: визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні індексації пенсії: - за 2019 рік відповідно до Постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 - починаючи з 01.01.2025; - за 2020 рік відповідно до Постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 - починаючи з 01.01.2025; - за 2021 рік відповідно Постанови КМУ від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11 - починаючи з 01.01.2025; - з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/1266/23 від 20.04.2023 відповідно до якого ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано “здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення від 08.02.2023 № 33/25-322 року з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум» та рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/114/24 від 27.02.2024 відповідно до якого ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано “провести з 01.12.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум»; зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації: - за 2019 рік відповідно до Постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 - починаючи з 01.01.2025; - за 2020 рік відповідно до Постанови КМУ від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11 - починаючи з 01.01.2025; - за 2021 рік відповідно Постанови КМУ від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.11 - починаючи з 01.01.2025; - з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1266/23 від 20.04.2023 відповідно до якого ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано “здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення від 08.02.2023 № 33/25-322 року з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.» та рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/114/24 від 27.02.2024 відповідно до якого ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано “провести з 01.12.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум».

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протягом 2019-2021 років не проведено індексацію призначеної йому пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення, встановлених постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» та від 22.02.2021 №127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4401/25 у задоволенні позову - відмовлено.

Представник позивача не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, оскаржуване рішення суду першої інстанції ухвалено із неправильним застосуванням норм матеріального права, а саме:

- статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; - статей 13, 21, 36, 43, 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

- пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році»;

- пункти 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році»;

- пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році»; - пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році».

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що є відповідачем у справі, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262.

Згідно з протоколом за пенсійною справою 0503001934 від 01.06.2018 основний розмір пенсії позивача під час призначення становив 1416,50 грн та визначений на рівні 50 % грошового забезпечення розміром 2833,00 грн (посадовий оклад - 1120,00 грн, оклад за військове звання - 130,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 437,50 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1145,00 грн).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.05.2018 розмір пенсії позивача становить 4033,98 грн та визначений на рівні 50 % грошового забезпечення розміром 8067,96 грн (посадовий оклад - 3250,00 грн, оклад за військове звання - 2200,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 2180,00 грн, премія 5,74% - 437,96 грн).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2022 розмір пенсії позивача становить 6384,03 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 3933,65 грн (50% грошового забезпечення 7867,29 грн), індексація ОСНП 2022 - 550,71 грн (3933,65*0,14), щомісячна доплата згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 - 899,67 грн).

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2023 розмір пенсії позивача становить 7267,45 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 3933,65 грн (50% грошового забезпечення 7867,29 грн), індексація ОСНП 2022 - 550,71 грн (3933,65*0,14), індексація ОСНП 2023 - 883,42 грн (4484,36*0,197), щомісячна доплата згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 - 1 899,67 грн).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/1266/23 від 20.04.2023 зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення від 08.02.2023 № 33/25-322 року з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум. Рішення набрало законної сили 07.11.2023.

Згідно з протоколом пенсійної справи з 01.12.2023 на виконання рішення суд розмір пенсії позивача перераховано та визначено в сумі 13292,00 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 10343,94 грн від грошового забезпечення розміром 20687,88 грн, індексація ОСНП 2022 - 1448,15 грн (10343,94*0,14), індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11792,09*0,197).

У наданому до відзиву розрахунку відповідачем визначено доплату до пенсії з грудня 2019 року по листопад 2023 року в загальній сумі 274290,04 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2024 розмір пенсії позивача становить 14350,14 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 10343,94 грн (50% грошового забезпечення 20 687,88 грн), індексація ОСНП 2022 - 1448,15 грн (10343,94*0,14), індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11792,09-0,197), індексація ОСНП 2024 - 1058,05 грн (13292,09*0,0796).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/114/24 від 27.02.2024 зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області провести з 01.12.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум». Рішення набрало законної сили 13.06.2024.

Згідно з протоколом пенсійної справи з 01.07.2024 розмір пенсії позивача перераховано та визначено в сумі 16350,1 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 10343,94 грн від грошового забезпечення розміром 20687,88 грн, індексація ОСНП 2022 - 1448,15 грн (10343,94*0,14), індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11792,09-0,197), індексація ОСНП 2024 - 1058,05 грн (13292,09*0,0796), щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 - 2000,00 грн. У наданому до відзиву розрахунку відповідачем визначено доплату до пенсії з грудня 2023 року по червень 2024 року в загальній сумі 14000,00 грн.

Згідно з протоколом перерахунку пенсії з 01.03.2025 розмір пенсії позивача становить 17850,14 грн, у т.ч. основний розмір пенсії 10343,94 грн (50% грошового забезпечення 20 687,88 грн), індексація ОСНП 2022 - 1448,15 грн (10343,94*0,14), індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11792,09-0,197), індексація ОСНП 2024 - 1058,05 грн (13292,09*0,0796), індексація ОСНП 2025 -1500,00 грн (14350,14*0,1150), щомісячна доплата відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 - 2000,00 грн..

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.06.2025 № 0500-0203-8/59182 позивача повідомлено про відмову у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням її індексації за 2019, 2020, 2021 роки, у зв'язку з тим, що постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення індексації пенсій за 2020, 2021 роки особам із числа військовослужбовців не приймалось, законодавчі підстави для проведення індексації відсутні.

Надаючи правову оцінку встановленим обставнам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).

Статтею 64 цього Закону у редакції, чинній до 01.03.2022, визначалося, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 1282-ХІІ).

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ, в редакції, чинній до 01.03.2022, визначалось, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ (у редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078, (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до п. 4 Порядку №1078 у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі Порядок № 124).

У свою чергу, частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 Постанови КМУ від 20.02.2019 № 124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

Пунктом 1 Порядку №124 визначено, що цим порядком визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Згідно з абзацом другим пункту 2 Порядку №124 перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону України №1058-IV; відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році » (далі - Постанова № 251) установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 01.05.2020.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127) було установлено, що з 01.03.2021 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-IX від 15.02.2022 внесені зміни до низки нормативно-правових актів, зокрема, до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", які згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 2040-IX застосовуються з 01.03.2022.

Стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції Закону № 2040-IX, визначає, що уразі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Частину п'яту статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" Законом № 2040-IX викладено в новій редакції, згідно з якою індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Спірним питанням в межах цієї справи є наявність підстав для проведення індексації пенсії позивача у 2019-2021 роках за правилами, які встановлені Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 із застосуванням коефіцієнту збільшення 1,17 у 2019 році, що встановлений Постановою КМУ від 20.02.2019 № 124, коефіцієнту збільшення 1,11 у 2020 році, що встановлений Постановою КМУ від 01.04.2020 № 251, коефіцієнту збільшення 1,11 у 2021 році, що встановлений постановою КМУ від 22.02.2021 № 127.

Суд зазначає, що пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-IV затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 визначено перелік видів пенсій, що підлягають індексації. Зокрема, на підставі зазначеного Порядку перераховуються пенсії, що призначені відповідно до Закону № 1058; відповідно до статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

При цьому, в частині першій статті 43 Закону № 2262 йдеться про пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей.

Згідно з матеріалами справи позивачу пенсія призначалась не як військовослужбовцю строкової служби, положень щодо проведення індексації пенсії за вислугу років, призначеної іншим особам на підставі Закону № 2262, Порядок № 124 не містить. До березня 2022 року Кабінетом Міністрів України не приймалось постанов щодо проведення індексації пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення.

Положення Закону №2262 в редакції, чинній до 01.03.2022, визначали право на підвищення пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", проте, проведення такої індексації за нормами Порядку №124 із застосуванням коефіцієнтів індексації у період спірних правовідносин (2019-2021 роки) відсутні.

Суд зауважує, що приписами ст. 64 Закон №2262, у редакції чинній до 01.03.2022, встановлювалося проведення індексації пенсій, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", втім проведення індексації таких пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначені постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124“, від 01.04.2020 № 251 та від 22.02.2021 №127 встановлено після внесення відповідних змін Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № № 2040-IX до ст. 64 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", тобто, після 01.03.2022.

Судом першої інстанції не прийнято посилання позивача, на Постанову Верховного Суду від 21.06.2023 у справі №480/11090/21, оскільки під час розгляду зазначеної справи судом вирішувалося питання включення індексації до складу грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ, що враховується для визначення розміру пенсії. Спір в цій справі, з приводу індексації вже призначеної пенсії.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною відмови відповідача у проведенні індексації пенсії позивача за 2019-2021 роки згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" з та зобов'язання відповідача провести позивачу індексацію пенсії згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим Постановою КМУ від 20.02.2019 №124 із застосуванням коефіцієнтів збільшення задоволенню не підлягають.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу представника позивача Рижова Михайла Григоровича на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4401/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2025 року у справі № 200/4401/25 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 12 лютого 2026 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.Д. Компанієць