Справа № 420/32782/25
11 лютого 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, Національної поліції України, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області як фактичного представника Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою від 02.10.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням висновків, викладених в ухвалі суду, з копією для відповідачів.
14.10.2025 року до суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучена уточнена позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, в якій позивач просить суд:
- бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) з невнесення вірних даних, інформації/відомостей в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 ( НОМЕР_4 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - визнати протиправною;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) внести вірні дані, інформацію/відомості в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо позивача та з позивача тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) відповідно до відповідачем підтвердженою довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, за особистим підписом й печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК, та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ); вчиненому запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає (реквізит 7, 9) за штампом, особистим підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (полковник ОСОБА_2 ): « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_4 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у сукупності з даними, інформацією/ відомостями з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісті (категорія обліку: не на обліку) від 31.07.2024, - окреслити:
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: військовозобов'язаний», «Звання: Рекрут», «ВОС: 956647») як недостовірні видалити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Категорія обліку: не військовозобов'язаний», «Звання: солдат», «ВОС:900025», «Підстава зняттявиключення: абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» \ за станом здоров'я») як достовірні внести/ окреслити;
Дані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів та обов'язкових реквізитах військово-облікового документа в електронній формі («Вас розшукує ТЦК від 20.06.2025. Порушення правил військового обліку») видалити, оскільки 22.02.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_4 ) згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023);
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстроване зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043);
- зобов'язати Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (41411524) видалити (виключити) дані, інформацію/відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадина України: НОМЕР_5 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області від 10.06.1996, зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) з системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, як такого, що зверненням ТЦК від 20.06.2025 № НОМЕР_6 перебуває у розшуку;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Одеській області (40108740) видалити (виключити) дані, інформацію/відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (паспорт громадина України: НОМЕР_5 , виданий Київським РВ УМВС України в Одеській області від 10.06.1996, зареєстрована адреса місця проживання АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) з системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, як такого, що зверненням ТЦК від 20.06.2025 № Е2562428 перебуває у розшуку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.01.1994 року позивач отримав посвідчення про приписку до призовної дільниці та ІНФОРМАЦІЯ_8 його взято на військовий облік від 26.01.1994 року.
09.07.2018 року від ІНФОРМАЦІЯ_9 отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_7 від 09.07.2018, в якому зазначено: «Взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.04.2003. Знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за станом здоров'я від 01.10.2020»; «Непридатний до в/сл. за гр. ІІ ст. 30б Нак. МОУ №402/2008р. Підлягає повторному медичному переосвідченню від 02.06.2019».
01.10.2020 року позивач знятий з військового обліку військовозобов'язаних за станом здоров'я та виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного НОМЕР_7 від 09.07.2018, особистим підписок керівника та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 .
22.02.2023 року позивач у ІНФОРМАЦІЯ_11 отримав довідку ВЛК № 23 про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується довідкою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_11 за особистим підписом та печаткою голови ВЛК, за особистим підписом секретаря ВЛК та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_11 .
22.02.2023 року у ІНФОРМАЦІЯ_11 позивач отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному медичному пересвідченню не підлягає.
22.02.2023 року позивача взято на військовий облік військовозобов'язаних від 22.02.2023 року та у той же день знято з військового обліку. Окремо, додатково, штампом, особистим підписом керівника ОВУ (полковник ОСОБА_4 ) зазначено: « 22.02.2023 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»».
22.02.2023 року позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 згідно пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 за особистим підписом полковника ОСОБА_5 та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 (09723838).
31.07.2024 року о 21:50 год. позивач через застосунок Резерв+ від Міністерства Оборони України отримав повідомлення: «Категорія обліку: не на обліку».
16.07.2024 року та 31.07.2024 року в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) через застосунок Резерв+ позивач щодо себе перевірив дані/відомості, окремо, дані не уточнював, оскільки виключений з військового обліку від 22.02.2023 року, військовозобов'язаним з 22.02.2023 року не є. У застосунок від Міністерства Оборони України отримав повідомлення: «Категорія обліку: не на обліку».
Через рік, 29.05.2025 року щодо позивача у реєстрі Оберіг вперше зазначено № 290520250640383800075.
04.07.2025 року через застосунок Резерв+ позивач отримав повідомлення: «Вас розшукує ТЦК від 20.06.2025 року. Порушення правил військового обліку».
Позивач вказує, що військово-облікове, мобілізаційне законодавство не порушував. Повістки за КУпАП та/або КК Україну щодо особистої участі у справах нерозривно пов'язаних із військово-обліковим, мобілізаційним законодавством у порядку КУпАП та/або КК України не отримав та особистої участі у таких справах не брав. Відповідно, до адміністративної чи кримінальної відповідальності за порушення військовооблікового, мобілізаційного законодавства не притягався, що підтверджується від 04.07.2025 розширеними даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
04.07.2025 року позивач дізнався, що його взято на облік від 16.02.2009, що підтверджується розширеними даними з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Таким чином, позивач уважає, що службова особа ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо нього несанкціоновано в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та замінила достовірно інформацію від 16.07.2024 року та від 31.07.2024 року «не на обліку з 16.02.2009» на недостовірну інформацію «на обліку 24.02.2009».
Позивач зазначає, що орган ведення Реєстру в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів достовірні дані/відомості з його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року про виключення з військового обліку від 22.02.2023 року не вніс, дані/відомості про дату та постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.02.2023 року не вніс, та несанкціоновано вніс недостовірні дані/відомості про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного. Позивач уважає, що ІНФОРМАЦІЯ_10 належне ведення Реєстру щодо нього фактично не забезпечив та базу даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо нього в імперативному порядку ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, не актуалізував.
10.07.2025 року позивач за своїм особистим підписом особисто через АТ «УКРПОШТА» звернувся із письмовою заявою до ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка вручена одержувачу від 17.07.2025 року. У заяві просив: «… 2. Мою заву розглянути та задовольнити повністю. Формальні підстави для відмови у задоволені моєї заяви не відшукувати та штучно не утворювати. Дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Вами як КИЇВСЬКОГО РВК М. ОДЕСИ правонаступником привести до відповідності/тотожності відомостям про Вами вчинений запис у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023: Достовірні ддані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), відповідно до відомостей вчиненого запису у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про мене зняття та виключення з обліку військовозобов'язаних 22.02.2023, та статус невійськовозобов'язаний - окреслити. Невірні дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити. Базу даних Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) актуалізувати. 3. Повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для мене адміністративного затримання та мене доставлення, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487. У повідомлені окреслити мої прізвище, власне ім'я та по батькові, адресу зареєстрованого місця проживання, дату народження, інші дані (за Вашим розсудом), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. 4. Службово перевірити обставини службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ) щодо мене несанкціоновано в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів аміни інформації з «не на обліку від 19.05.2024» на «на обліку 24.02.2009»; внесення до моїх офіційних документів в електронній формі завідомо неправдивих відомостей та такою особою вчинення діяння, що містять ознаки злочину за ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 та ч. 5 ст. 426-1 КК. Докази та обставини злочину не приховувати та до компетентного органу звернутися …».
15.08.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Головному управлінню Національної поліції в Одеській області адресовано скаргу щодо триваючої протиправної бездіяльності відповідачів.
15.08.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Головному управлінню Національної поліції в Одеській області адресовано адвокатський запит щодо триваючої протиправної бездіяльності відповідачів.
21.08.2025 року у відповідь на адвокатський запит було отримав лист Головного управління Національної поліції в Одеській області від 21.08.2025 року ) № 151217-2025, яким, зокрема рекомендуємо звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
04.09.2025 року позивач через застосунок Резерв+ (Меню - Виправити дані онлайн -Опишіть ситуацію) адресував звернення, яким просив: «1. Мою скаргу задовольнити повністю. 2. Дані/відомості в ЄДРПВР (далі - Реєстр) до відповідності/тотожності достовірним даним/відомостям про Вами вчинений запис у моєму тимчасовому посвідченні в/з НОМЕР_2 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з в/обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному мед. пересвідченню не підлягає, про зняття з в/обліку в/з та виключенння з в/о в/з ІНФОРМАЦІЯ_5 ( НОМЕР_4 ) за пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується особистим підписом полковника ОСОБА_2 та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ), - окреслити. 3. Недостовірні дані/відомості в Реєстрі щодо мене мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити».
08.09.2025 року позивач у застосунок Резерв+ від відповідача отримав повідомлення: «Не змогли виправити дані. Ваш запит відхилили. Причина: ТЦК та СП не вдалося його опрацювати. Ви можете подати запит ще раз».
Позивач уважає, що ІНФОРМАЦІЯ_7 допущено протиправну бездіяльність щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 17.10.2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі, залучив ІНФОРМАЦІЯ_13 та ІНФОРМАЦІЯ_14 до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача та ухвалив розгляд справи № 420/32782/25 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 11.11.2025 року.
Також вказаною ухвалою задоволено частково клопотання позивача про витребування доказів. Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме належним чином завірені копії: протоколу засідання лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 ; відомості щодо складу лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023, що проводила медичний огляд ОСОБА_1 ; медичної картки ОСОБА_1 ; витягу з журналу реєстрації про проведення лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 ; матеріалів, що передували зверненню до підрозділу поліції у порядку п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 3012.2022 № 1487 (Звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043).
21.10.2025 року до суду від третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) надійшли пояснення щодо позову, в яких зазначено, що 15.08.2025 позивач направив адвокатський запит відповідачам, а копію Запиту направив в тому числі до військової частини НОМЕР_1 . Запит стосувався надання копій документів та інформації щодо військового обліку позивача та притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку військовозобов'язаних. Згідно зі ст. 34 Закону України про "Військовий обов'язок і військову службу" ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є в тому числі керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства. Згідно з п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань в тому числі розглядають звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відповідно до ст. 3 Закону України "Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України" до компетенції Служби правопорядку не входить здійснення військового обліку, взяття, зняття та виключення громадян з військового обліку, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Отже, законодавство України покладає ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а не на Військову службу правопорядку. У зв'язку з цим у військовій частині НОМЕР_1 відсутня інформація та документи, запитувані відповідачем. Про зазначене військова частина повідомила позивача у своїй відповіді від 19.08.2025 № 808/14956. Таким чином, військова частина НОМЕР_1 уважає, що діяла відповідно до законодавства України.
23.10.2025 року до суду від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції ІНФОРМАЦІЯ_7 зазначає, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . За наявною інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач перебуває в розшуку за порушення правил військового обліку на підставі ст. 22 Закону України «про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Повідомлення щодо розшуку згенеровано автоматично Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до алгоритму за наявною інформацією в Реєстрі, та надсилається автоматично в електронній формі до органів Національної поліції.
Щодо стверджень позивача про несанкціоноване внесення неправдивих відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідач вказує, що ОСОБА_1 автоматично поновили на військовому обліку згідно Постанови Кабінету міністрів від 16 серпня 2024 р. № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджено Порядок «реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України. Відповідно до п. 17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил. Крім того, відповідно до абзацу 2 п. 7 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.22 № 1487 Генеральний штаб Збройних Сил встановлює особливості ведення військового обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Щодо висновку військово-лікарської комісії № 23 від 22.02.2023 року з виключенням з військового обліку позивача ІНФОРМАЦІЯ_7 зазначив, що згідно із наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 141 від 14.08.2023 року «Про результати службового розслідування за фактом пошкодження документів», що зберігалися в архіві ІНФОРМАЦІЯ_15 , акту № 25 від 19.08.2023 року «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду», в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня будь-яка інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. Отже, в зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_1 немає можливості підтвердити чи спростувати автентичність довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23.
Щодо аргументів позивача про те, що відомості про його непридатність містяться у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 зауважив, що в позовній заяві, позивач вказує на те, що відповідно до відміток у військовому квитку він знятий з військового обліку, але відомості про це відсутні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідачем всановлено, що позивач відповідно до довідки ВЛК та відміток у військовому квитку знятий з військового обліку, але відомості про це відсутні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. На думку відповідача, з метою усунення зазначених невідповідностей та внесення інформації до Єдиного реєстру згідно позивач має вчинити активні дії, а саме подати відповідну заяву разом з документами про виключення з військового обліку та довідку ВЛК до органу уповноваженого на ведення реєстру та внесення до нього відповідної інформації. Відповідач також звертає увагу суду на формулюванні «особисто». Тобто сам, персонально, безпосередньо, не через когось - не через рідних, не через адвокатів, не через пошту. Це не звернення, яке відповідно до Закону «Про звернення громадян» може бути усним чи письмовим. До того ж письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином особисто чи через уповноважену ним особу. А також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку. Заява на внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, подається лише особисто. Зазначимо, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів звірка контактних даних позивачем була через застосунок «Резерв», тобто особисто п озивач свої контактні дані не оновлював. Таким чином, позивач особисто не звертався до уповноважених органів адміністрування володільця Реєстру яким є: оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Також ІНФОРМАЦІЯ_7 вказує, що представник позивача зазначає про те, що ним на підставі договору про надання правової допомоги позивачу був поданий адвокатський запит в якому викладене прохання виключити ОСОБА_1 з військового обліку в системі «Оберіг» та повідомити адвоката про внесення відповідних відомостей. На думку відповідача, адвокатський запит не є заявою особи у розумінні ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VІІІ, ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 1487 та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а є лише адвокатським запитом. Таким чином, позивач особисто не звертався до уповноважених органів адміністрування володільця Реєстру яким є: оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
З огляду на викладене, ІНФОРМАЦІЯ_7 уважає, що позивачем не доведено порушення його прав в тому числі і внесення відомостей до Реєстру, оскільки він особисто не звертався та не подавав документів до органу уповноваженого на ведення Єдиного реєстру, за місцем обліку або проживання. Бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачем не доведена. Таким чином, дії ІНФОРМАЦІЯ_15 були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України, жодної бездіяльності чи протиправних дій з боку посадових осіб допущено не було.
24.10.2024 року до суду від Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, в якому відповідач просить суд залишити позов ОСОБА_1 по справі №420/32782/25 до ІНФОРМАЦІЯ_5 та ГУНП в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області, треті особи ІНФОРМАЦІЯ_16 та ІНФОРМАЦІЯ_17 без руху для усунення недоліків. Клопотання мотивовано тим, що в позовній заяві вказаний неіснуючий відповідач, оскільки Головне управління Національної поліції в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області за кодом ЄДРПОУ 40108740 відсутній. В свою чергу за вказаним кодом наявна юридична особа Головне управління Національної поліції в Одеській області. Одеське районне управління поліції №1 ГУНП в Одеській області є окремим суб'єктом владних повноважень та має свій ЄДРПОУ 41411524, а отже у відповідності до положень КАС України може бути позивачем і відповідачем у справі. Враховуючи зазначене наявна необхідність уточнити хто саме має бути стороною по справі, ГУНП в Одеській області або ж ОРУП №1 ГУНП в Одеській області. ГУНП в Одеській області не є представником ОРУМ №1 ГУНП в Одеській області та не зрозуміло до кого саме з цих двох відповідачів заявлений зміст позовних вимог. Ба більше не вказано обставин щодо буд-яких дій або ж бездіяльності ані ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, ані ГУНП в Одеській області. Враховуючи, що в позові зазначений невідомий відповідач Головне управління Національної поліції в Одеській області як фактичний представник Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області та відсутній зміст позовних вимог до ГУНП в Одеській області та ОРУП №1 ГУНП в Одеській області вважається за доцільне уточнити позовні вимоги та вказати відповідача до якого пред'являються позовні вимоги.
05.11.2025 року до суду від відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції Головне управління Національної поліції в Одеській області зазначає, що відповідно до частини 3 статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзацу 2 пункту 56 та абзацу 15 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, органи Національної поліції України зобов'язані за зверненнями (форма звернення встановлена у додатку 20 до Порядку) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України здійснити адміністративне затримання та доставлення до цих органів осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП для складання адміністративного протоколу згідно ст. 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Зазначені звернення та інформація про особу, надходять до органів (підрозділів) поліції з підрозділів ТЦК та СП та вносяться до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІКС ІПНП) в автоматичному режимі шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. Підрозділи Головного управління Національної поліції в Одеській області позбавлені можливості вносити, корегувати або видаляти інформацію щодо осіб, які перебувають на обліку за вчинення адміністративних правопорушень за ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, якщо інформація стосовно них була завантажена в автоматичному режимі. Наказом МВС України в Одеській області від 10.02.2025 № 80 затверджено Інструкцію з формування та ведення інформаційної підсистеми «Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних, резервістів» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі Інструкція). Відповідно до п.3 розділу І Інструкції основними завданням ІП «Облік звернень» є: автоматизація процесу обліку звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП), органів Служби безпеки України (далі - органи СБУ) або розвідувальних органів України про доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210 -1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП); забезпечення контролю за станом ведення обліку та виконання звернень ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210 -1 КУпАП. Відомості про позивача надійшли автоматично з бази «Оберіг» та МОУ. Відповідач вказує, що враховуючи зазначене виконати вимогу щодо вилучення із інформаційнокомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» інформацію як про «особу, яка вчинила правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП» не являється можливим, оскільки вказана інформація надходить до ІКС ІПНП автоматично і видаляється також автоматично у разі видалення її з Єдиного державного реєстру призовників. У разі видалення інформації щодо перебування у розшуку позивача з Єдиного державного реєстру призовників остання з ІКС ІПНП видалиться автоматично. Будь яким іншим способом видалити вказану інформацію з ІКС ІПНП ГУНП в Одеській області не може.
В підготовче засідання, призначене на 11.11.2025 року, з'явилися представник позивача, представника відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області та представника третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_18 (військова частина НОМЕР_1 ). Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
В підготовчому засіданні представником позивача заявлено клопотання про визнання явки керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язковою.
Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 11.11.2025 року, відмовив в задоволенні клопотання представника позивача про визнання явки керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 обов'язковою.
Ухвалою від 11.11.2025 року суд повторно витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме належним чином завірені копії: протоколу засідання лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 ; відомості щодо складу лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023, що проводила медичний огляд ОСОБА_1 ; медичної картки ОСОБА_1 ; витягу з журналу реєстрації про проведення лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 ; матеріалів, що передували зверненню до підрозділу поліції у порядку п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (Звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043).
Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 11.11.2025 року, відклав підготовче засідання на 02.12.2025 року.
Ухвалою від 11.11.2025 року суд відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Національної поліції в Одеській області про залишення позовної заяви без руху.
13.11.2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання ухвали суду від 11.11.2025 року в частині витребування доказів, надійшли додаткові пояснення, в яких щодо належно завірених копії усіх документів пов'язаних з військоволікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначено, що склад військово - лікарської комісії визначається відповідно до пункту 2.6.2. «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402. Відповідно до розпорядження Київської районної адміністрації №29-01р від 02.02.2023року, «Про створення позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 для проведення медичного огляду громадян України», було створено позаштатну постійно діючу військово- лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 . Пунктом 2.6.4 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року №402., визначено, що штатні і позаштатні (постійні та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК. Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_19 не підпорядковується начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відомості про склад ВЛК та журнал реєстрації проведення ВЛК зберігаються в архіві медичної установи, згідно з її номенклатурою справ, затверджених правилами ведення документації, які регулюються наказом МОЗ № 402 від 14.08.2008 р. (із змінами), а саме пунктом 22.8. Таким чином, в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутня медична документація (інформація) щодо запитуваних судом копій документів, які містять відомості про позивача. Щодо матеріалів, що передували зверненню до органів поліції ІНФОРМАЦІЯ_20 відповідач зазначив, що ОСОБА_1 автоматично поновили на військовому обліку згідно Постанови Кабінету міністрів від 16 серпня 2024 р. № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджено Порядок «реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яким реалізовано механізм автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України. Відповідно до п. 17 вищезазначеного Порядку взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил. Постановою Кабінету міністрів від 16 серпня 2024 р. № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» було ухвалено автоматичне взяття на військовий облік чоловіків, відносно яких відсутня інформація в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону. Згідно підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів які є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
В підготовче засідання, призначене на 02.12.2025 року, з'явилися представник позивача, представника відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області та представника третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_18 (військова частина НОМЕР_1 ). Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
Від представника позивача надійшла заява, в якій він просить суд:
- до керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) за порушення п.п. 2), 4), 6) ч. 5 ст. 44, ч. 1 ст. 144 КАС України та судом окресленого процесуального обов'язку добросовісно, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, суду неповідомлення про неможливість подати вище окреслені докази (неповідомлення про наявність поважних причин неподання таких доказів), фактичну допущену бездіяльності з метою перешкоджання судочинству застосувати захід процесуального примусу - штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- явку керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 (09723838) у підготовчому та судовому засіданнях визнати обов'язковою;
- витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_1 посвідчену керівником цього ОВУ прошиту, пронумеровану особову справу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та документи про особу, яка здійснила запис (в електронній формі) в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , документи щодо вперше, автоматичного формування окремого номеру запису в Реєстрі із фіксацією часу, дати та відомостей (ч. 2 ст. 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»);
- витребувати в ІНФОРМАЦІЯ_2 ( НОМЕР_8 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_1 ) ( НОМЕР_9 ) копії рішень за клієнта зверненнями (Додаток 8., 12. До позовної заяви), скаргою (Додаток 9. до позовної заяви);
- витребувати в Головного управління Національної поліції в Одеській області (40108740) та/або в Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (41411524) документи щодо розмежування повноважень між підрозділами поліції та алгоритму видалення (виключення) даних, інформації/відомостей з системи ІПНП щодо військовозобов'язаного за звернення ТЦК (наприклад, звернення ТЦК від 20.06.2025 № НОМЕР_6 , що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває у розшуку).
Також в даній заяві зазначено, що додаткові пояснення (вх. № ЕС120451/25 від 13.11.2025) керівником ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку самопредставництва не підписаний, а повноваження ОСОБА_7 є сумнівними.
Ухвалою від 02.12.2025 року суд заяву представника позивача про накладення штрафу, визнання явки керівника відповідача обов'язковою, витребування доказів задоволено частково.
Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме:
- належним чином завірену копію особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- інформацію щодо відомостей, які було внесено вперше до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з зазначенням дати такого внесення.
Витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_2 докази по справі, а саме: належним чином завірені копії рішень (відповідей) на звернення та скарги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо дій (бездіяльності) ІНФОРМАЦІЯ_1 пов'язаних з внесенням відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Витребувано від Головного управління Національної поліції в Одеській області докази по справі, а саме: письмові пояснення щодо розмежування повноважень між підрозділами поліції та алгоритму видалення (виключення) даних, інформації/відомостей з системи ІПНП щодо військовозобов'язаного за звернення ТЦК.
В задоволення решти вимог заяви представника позивача про накладення штрафу, визнання явки керівника відповідача обов'язковою, витребування доказів відмовлено.
Витребувано від Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме:
- належним чином завірену копію протоколу засідання лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- відомості щодо складу лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023, що проводила медичний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- належним чином завірену копію медичної картки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- належним чином завірену копію витягу з журналу реєстрації про проведення лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- належним чином завірену копію витягу з журналу реєстрації вихідних документів (або іншого документу, в якому фіксується видача особам довідок ВЛК) про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 № 23.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_7 надати до суду відомості, чи є ОСОБА_7 уповноваженою особою на представництво ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) або адвокатом, та надати відповідні докази на підтвердження вказаних відомостей.
Ухвалою від 02.12.2025 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі № 420/32782/25 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 23.12.2025 року.
05.12.2025 року до суду від Головного управління Національної поліції в Одеській області, на виконання ухвали суду від 02.12.2025 року в частині витребування доказів, надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що Наказом МВС України №80 від 10.02.2025 затверджено Інструкцію з формування та ведення інформаційної підсистеми «Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних, резервістів» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» далі (Інструкція №80). Відповідно пункту 1 розділу ІІІ Інструкції №80 формування ІП «Облік звернень» здійснюється в електронній формі з використанням прикладного програмного інтерфейсу або в разі відсутності можливості електронного інформаційного обміну у паперовій формі. Відомості, викладені у зверненні ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, що надійшло в паперовій формі, уносяться до ІП «Облік звернень» уповноваженою посадовою особою органу (підрозділу) поліції шляхом створення електронної картки та наповнення її інформацією про: звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, номер та дату звернення, орган (підрозділ) поліції, у якому його зареєстровано в єдиному обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі ЄО) з використанням інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі система «ІПНП»), номер та дату реєстрації звернення в ЄО, прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), посаду та контактні дані уповноваженої посадової особи, дату повторного звернення з прикріпленням фотокопії звернення (за наявності); особу, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дату та місце народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), фотозображення особи (за наявності), додаткову інформацію (за наявності зазначається інформація про місце роботи, номер мобільного телефону); посадову особу органу (підрозділу) поліції, яка внесла відомості до ІП «Облік звернень» (формуються в автоматичному режимі з даних користувача); стан виконання звернень ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України (зазначаються відомості про підстави, які передбачені в пункті 5 цього розділу). Отже з зазначеного вбачається що надходження інформації до ІПНП здійснюється автоматично в електронній формі про що було зазначено у правовій позиції ГУНП в Одеській області. Згідно пункту 6 розділу ІІІ Інструкції №80 результат виконання звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України в електронній формі та надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС (далі ЄІС МВС), автоматично відображається в ІП «Облік звернень». У відповідності до пункту 5 розділу І Інструкції №80 держателем і розпорядником ІП «Облік звернень» є держава в особі Національної поліції України. Інформація до ІПНП надходить автоматично в результаті обміну між реєстром призовників, та внесення змін в зазначену базу з боку ГУНП в Одеській області не є можливим, оскільки держателем і розпорядником ІПНП є Національна поліції України. У разі видалення даних про позивача з реєстру призовників, останні видаляються з бази ІПНП автоматично.
08.12.2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання ухвали суду від 02.12.2025 року в частині витребування доказів, надійшли додаткові пояснення, в яких щодо витребування належним чином завіреної копії особової справи ОСОБА_1 , медичних документів стосовно позивача, зазначено, що на виконання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 08.05.2022 № 2980, щодо порядку організації службової діяльності в умовах збройної агресії, з метою збереження життя та здоров'я особового складу, військового майна, техніки та документації необхідної для подальшої службової діяльності, документи що можуть мати цінність для подальшого неправомірного застосування стороною збройної агресії були знищені ІНФОРМАЦІЯ_7 (Акт про вилучення документів не внесених до Національного архівного фонду № 876 від 19.05.2022). Також згідно із наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 141 від 14.08.2023 року «Про результати службового розслідування за фактом пошкодження документів», що зберігалися в архіві ІНФОРМАЦІЯ_1 , актом № 25 від 19.08.2023 року «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду», в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня інформація та/або медична документація, яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. Також повідомлено, що діяльність військово-лікарської комісії регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за № 1109/15800. У відповідності до пункту 2.5.4 Положення, штатні і позаштатні ( постійно та тимчасово діючи) ВЛК (ЛЛК) з питань військово- лікарської та лікарсько- льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК. Отже, військово-лікарські комісії мають свою структуру і відповідну підпорядкованість та не підпорядковані начальникам територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Щодо інформації про відомості, які були внесено вперше до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 , з зазначенням дати такого внесення, відповідач вказав, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», позивача ОСОБА_1 автоматично поновили на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_19 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Датою введення інформації відносно позивача в систему є 29.05.2025 р. Відомості, які були внесено вперше до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 відсутні у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, оскільки Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» є централізованою електронною базою даних, що об'єднує інформацію з різних державних реєстрів та дані, які вносять працівники ТЦК та СП, тому дата внесення даних може різнитися це залежить від джерела та моменту отримання інформації, яка постійно оновлюється, аби забезпечити актуальність військового обліку.
В підготовче засідання, призначене на 23.12.2025 року, з'явилися представник позивача, представник відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області та представник третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_18 (військова частина НОМЕР_1 ). Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
В підготовчому засіданні представник позивача заявив клопотання про витребування доказів від ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме належним чином завіреної копії особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 сформовану після 29.05.2025 року.
Ухвалою від 23.12.2025 року суд клопотання представника позивача про витребування доказів задовольнив.
Витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме: належним чином завірену копію особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 сформовану після 29.05.2025 року.
Повторно витребував від ІНФОРМАЦІЯ_2 докази по справі, а саме: належним чином завірені копії рішень (відповідей) на звернення та скарги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо дій (бездіяльності) ІНФОРМАЦІЯ_1 пов'язаних з внесенням відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Повторно витребував від Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі, а саме:- належним чином завірену копію протоколу засідання лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - відомості щодо складу лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023, що проводила медичний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - належним чином завірену копію медичної картки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - належним чином завірену копію витягу з журналу реєстрації про проведення лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.10.2020 та від 22.02.2023 щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; - належним чином завірену копію витягу з журналу реєстрації вихідних документів (або іншого документу, в якому фіксується видача особам довідок ВЛК) про видачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 № 23.
В підготовчому судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Національну поліцію України.
Ухвалою від 23.12.2025 року суд клопотання представника позивача про залучення співвідповідача у справі № 420/32782/25 задовольнив. Залучив до участі у справі № 420/32782/25 у якості співвідповідача Національну поліцію України.
Суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 23.12.2025 року, відклав підготовче засідання на 13.01.2026 року.
29.12.2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 , на виконання ухвали суду від 23.12.2025 року про витребування доказів, надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що у зв'язку із тим, що позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було автоматично поновлено на військовому обліку, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 932 від 16 серпня 2024 року, як громадянина України який не перебував на військовому обліку та відносно якого відсутня будь-яка інформація в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі ЄДРПВР-»Оберіг»), відповідач має можливість надати суду витяг електронної облікової картки позивача, яка є цифровізованим відображенням даних шляхом електронної інформаційної взаємодії офіційних реєстрів, інформаційних систем, баз даних та реєстру «Оберіг». У зв'язку з вищевикладеним відповідач просив долучити до матеріалів судової справи витяг електронної облікової картки з ЄДРПВР ОСОБА_1
09.01.2026 року до суду від відповідача Національної поліції України надійшов відзив на позовну заяву. Відповідно до відзиву відповідач проти задоволення позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції Національна поліція України (далі - НПУ) зазначає, що позивач у своїй позовній заяві так і не довів, що з боку НПУ (чи/ та територіальних органів поліції зокрема ГУНП в Одеській області, Одеського РУ ГУНП в Одеській області) щодо нього були вчинені протиправні дії/бездіяльність чи прийняті протиправні рішення. Національною поліцією України (чи/та її територіальними органами поліції) жодних протиправних дій/ бездіяльності відносно позивача допущено не було, відповідно прав останнього не порушено, а НПУ (та/або територіальні органи поліції) діяла правомірно, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. У спірних правовідносинах, з урахуванням фактичних обставин справи та доказів, якими позивач обґрунтовує свій позов, не є органом, діями якого завдано шкоду, оскільки жодних прав та законних інтересів позивача не порушувала, у спірних правовідносинах прямої участі не приймала.
Також відповідач вказує, що НПУ, призовників, військовозобов'язаних та резервістів не розшукує, інформацію про таких осіб, на підставі звернень ТЦК та СП про вчинення ними адміністративних правопорушень передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, в базу даних «Розшук» (державний розшук), систему ІПНП не вносять, а по факту автоматичного з'явлення інформації про особу здійснює лише адміністративне затримання з метою доставлення до ТЦК та СП, органів СБУ, відповідно до частини п'ятої статті 24 Закону «Про Національну поліцію», частини третьої статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзацу третього пункту 56 та абзацу шістнадцятого пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487. Електронні звернення відносно порушників мобілізаційного законодавства формуються в інформаційних ресурсах МОУ у визначеному електронному форматі та автоматично надходять до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система «ІПНП»), Положення про яку затверджене наказом МВС від 03.08.2017 № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.08.2017 за № 1059/30927 (зі змінами) після чого надходять до органів (підрозділів) поліції. При надходженні до органів (підрозділів) поліції таких звернень, відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 05 березня 2019 року за № 222/33194, інформація про особу вноситься до інформаційнокомунікаційної системі «ІПНП», з автоматичним присвоєнням порядкових номерів єдиного обліку. При цьому працівники поліції фізично інформацію до системи "ІПНП" не вносять. Вказаним Положенням не передбачено надання витягів чи інших документів із системи ІПНП. Зазначена інформаційна взаємодія здійснюється відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), МВС та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним Наказом МОУ та МВС 18.05.2023 № 290/411, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.2023 за № 1052/40108 (далі - Порядок). Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку, обсяг та структура даних, якими обмінюються суб'єкти інформаційних відносин через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію або спільними рішеннями, які оформлюються окремими протоколами відповідно до законодавства. З такою метою було укладено 2 договори про інформаційну взаємодію від 28.05.2024 № 220/65/13 та від 08.11.2024 № 220/65/50, укладеними між МВС, МОУ та НПУ, якими визначено загальний порядок електронної інформаційної взаємодії між електронними інформаційними ресурсами цих органів. Разом з тим, Договором про інформаційну взаємодію від 08.11.2024 № 220/65/50, укладеним з метою реалізації вказаної інформаційної взаємодії, не передбачено внесення будь яких змін з боку Національної поліції України до електронних документів, отриманих з МОУ. За наявності підстав, відомості про відсутність необхідності доставлення особи до ТЦК та СП вносяться працівником ТЦК та СП до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і шляхом вказаної електронн інформаційної взаємодії автоматично надсилаються до системи «ІПНП». Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є МОУ, розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України, в свою чергу адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. НПУ не має можливості вносити, редагувати чи видаляти відомості в Реєстрі. Відтак, щодо вимоги позивача про зобов'язання НПУ видалити інформацію про нього з ІКС «ІПНП України» інформуємо, що діяльність поліції пов'язана із захистом і обробкою персональних даних, здійснюється на підставах, визначених Конституцією України, Законом України «Про захист персональних даних», іншими законами України.
Крім того, НПУ вказує, що за обліками системи «ІПНП» наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_21 ( АДРЕСА_2 ) щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 20.06.2025 № Е2562428 зареєстровано Одеським районним управлінням поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області 20.06.2025 за № 17043. При цьому, звернення стосовно позивача було зареєстровано в системі "ІПНП" з автоматичним присвоєнням порядкового номеру відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах поліції, тобто інформація була внесена шляхом електронної взаємодії інформаційних систем, без участі працівників поліції. Також повідомляємо, що згідно з даними бази даних «Розшук» системи «ІПНП», Інструкцію з формування та ведення якої затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.06.2023 № 534, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.08.2023 за № 1486/40542, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у державному розшуку не перебував та станом на 29.12.2025 не перебуває. Інформація відносно ОСОБА_1 , надійшла до Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Порядку шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. У матеріалах справи відсутні докази того, що Національна поліція (та/або територіальні підрозділи поліції) самостійно вносила будь-які відомості про позивача до інформаційних баз чи приймала індивідуальні рішення, які б впливали на його права та обов'язки. Відповідні відомості були сформовані та передані до інформаційних систем внаслідок дій та рішень ІНФОРМАЦІЯ_21 ( АДРЕСА_2 ), який є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Органи Національної поліції в даному випадку здійснювали лише технічне оброблення інформації в межах електронної взаємодії з Реєстром, без прийняття будь-яких самостійних владних управлінських рішень стосовно позивача. Тому правові підстави для покладення на органи Національної поліції будь-яких обов'язків щодо вилучення інформації або визнання їх дій протиправними - відсутні. Нціональна поліція в даному випадку здійснює виключно інформаційно-аналітичні дії в межах наданих повноважень і не приймала будь-якого індивідуального рішення щодо позивача, яке б впливало на його права чи обов'язки. А тому вимога прийняття рішень зобов'язального характеру до Національної поліції України про видалення інформації відносно позивача є необґрунтованою та безпідставною.
В підготовче засідання, призначене на 13.01.2026 року, з'явилися представник позивача, представник відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області, представник відповідача Національної поліції України та представника третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_18 (військова частина НОМЕР_1 ). Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
Ухвалою від 13.01.2026 року суду закрито підготовче провадження в адміністративній справі № 420/32782/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.01.2026 року.
В судове засідання, призначене на 20.01.2026 року, з'явилися позивач, представник позивача, представники відповідача Головного управління Національної поліції в Одеській області, представник відповідача Національної поліції України та представника третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_18 (військова частина НОМЕР_1 ). Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
Судове засідання, призначене на 20.01.2026 року, було перенесено на 27.01.2026 року у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги.
В судове засідання, призначене на 27.01.2026 року, з'явилися позивач, представник позивача, представник відповідачів Головного управління Національної поліції в Одеській області, Національної поліції України. Інші учасники справи в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
У вступному слові позивач та його представник підтримали заявлені позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні з підстав викладених у позові.
У вступному слові представник відповідачів Головного управління Національної поліції в Одеській області, Національної поліції України заперечувала проти задоволення позовних вимог та просилав відмовити в їх задоволенні з підстав викладених у відзивах на позовну заяву.
Суд в судовому засіданні з'ясував думку представників учасників справи щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 27.01.2026 року, клопотання представників учасників справи задовольнив та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відзив від Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області та пояснення від третьої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надходили.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 26.01.1994 року взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується посвідченням про приписку до призовної дільниці.
Позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_7 від 09.07.2018 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_22 .
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, зокрема, містяться такі дані:
- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;
- у графі « 1. Дата народження» - 1977;
- у графі «2. Військове звання» - солдат;
- у графі «3. Склад» - рядові;
- у графі «4. Профіль» - НПО;
- у графі «5. Військово-облікова спеціальність» - 900025А;
- у графі «6. Категорія» - 2;
- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоровя» - Непридатний до в/сл. за гр. ІІ ст. 30б Нак МОУ;
- у графі «8. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_23 зарахований у запас» - Згідно ст. 18 п. 1 ЗУ «Про ВО і ВС»;
- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - 02.06.2019р.;
- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - до видачі військового квитка;
- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_24 29.04.2003»; в розділі «знято з військового обліку» - міститься штамп «Знято з військогово обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за станом здоровя 01.10.2020»;
- у графі « 14.» вказано, що 01.10.2020 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за «Про ВО і ВС».
Згідно з наданою позивачем Довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23, ОСОБА_1 , 1977року народження, 22.02.2023 року проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_15 . Діагноз та постанова ВЛК згідно вказаної довідки: «Обидва ока: Міопія високого ступеню. Складний міопічний астигматизм. Амбліолія середнього ступеню. Периферична дегенерація сітківки. На підставі статті 30-а графи ІІ Розкладу хвороб Наказ МОУ 402/08 - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.».
Також позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_25 .
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, зокрема, містяться такі дані:
- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;
- у графі « 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- у графі «2. Військове звання» - солдат;
- у графі «3. Склад» - рядові;
- у графі «5. Військово-облікова спеціальність» - 900025А;
- у графі «6. Категорія» - 1;
- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоровя» -Непридатний до в/служби з виключенням з в/обліку за гр. ІІст. 30а Наказ МОУ №402/2008;
- у графі «8. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_23 зарахований у запас» - Згідно ст. 18 п. 1 ЗУ «Про ВО і ВС»;
- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - не підлягає;
- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - Наказ МОУ № 610/2017;
- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 22.02.2023р»; в розділі «знято з військового обліку» - міститься штамп «22.02.2023р. не підлягає призову н військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»», печатка ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпис відповідальної особи;
- у графі « 14.» вказано, що 22.02.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО і ВС».
Відповідно до скріншоту Інформації з реєстру Оберіг, станом на 31.07.2024 року відносно позивача відображалася наступна інформація: «Категорія обліку: Не на обліку», а також наявне повідомлення:«Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного місця проживання для уточнення даних».
Згідно з даними військово-облікового документа від 04.07.2025 року, який сформований у системі «Резерв+», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним, перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_26 , звання рекрут, ВОС 956647, номер в реєстрі Оберіг 290520250640383800075. Графи постанова ВЛК та дата ВЛК не заповнені. Дата уточненя даних 16.07.2024.
Також у військово-обліковому документі позивача від 04.07.2025 року, який сформований у системі «Резерв+», вказано про порушення правил військового обліку та наявне повідомлення «Вас розшукує ТЦК від 20.06.2025».
10.07.2025 року позивач засобами поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву, в якій просив: «… 2. Мою заву розглянути та задовольнити повністю. Формальні підстави для відмови у задоволені моєї заяви не відшукувати та штучно не утворювати. Дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Вами як КИЇВСЬКОГО РВК М. ОДЕСИ правонаступником привести до відповідності/тотожності відомостям про Вами вчинений запис у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023: Достовірні ддані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), відповідно до відомостей вчиненого запису у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про мене зняття та виключення з обліку військовозобов'язаних 22.02.2023, та статус невійськовозобов'язаний - окреслити. Невірні дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити. Базу даних Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) актуалізувати. 3. Повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для мене адміністративного затримання та мене доставлення, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487. У повідомлені окреслити мої прізвище, власне ім'я та по батькові, адресу зареєстрованого місця проживання, дату народження, інші дані (за Вашим розсудом), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. 4. Службово перевірити обставини службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ) щодо мене несанкціоновано в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів аміни інформації з «не на обліку від 19.05.2024» на «на обліку 24.02.2009»; внесення до моїх офіційних документів в електронній формі завідомо неправдивих відомостей та такою особою вчинення діяння, що містять ознаки злочину за ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 та ч. 5 ст. 426-1 КК. Докази та обставини злочину не приховувати та до компетентного органу звернутися …».
До заяви позивачем долучено: копію посвідчення про приписку до призовної дільниці, копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_7 від 09.07.2018 року, копію довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23, копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, відомості мобільного застосунку від 16.07.2024 року, інформацію про повідомлення та копію військово-облікового документа в електронній формі, згенерованого через застосунок Резерв+ від 04.07.2025, розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.07.2025 року.
Відповіді на свою заяву позивач не отримав.
15.08.2025 року представником позивача направлено скаргу до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій він просив: «1. Клієнта заву розглянути та задовольнити повністю. Формальні підстави для відмови у задоволені клієнта заяви не відшукувати та штучно не утворювати. 1.1. Дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Вами як КИЇВСЬКОГО РВК М. ОДЕСИ правонаступником привести до відповідності/тотожності відомостям про Вами вчинений запис у клієнта тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023. Достовірні ддані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо клієнта - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), відповідно до відомостей вчиненого запису у клієнта тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про клієнта зняття та виключення з обліку військовозобов'язаних 22.02.2023, та статус невійськовозобов'язаний - окреслити. Невірні дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити. Базу даних Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо клієнта - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) актуалізувати. 2. Повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для клієнта адміністративного затримання та клієнта доставлення, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487. У повідомлені окреслити клієнта прізвище, власне ім'я та по батькові, адресу зареєстрованого місця проживання, дату народження, інші дані (за Вашим розсудом), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. 3. Службово перевірити обставини службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ) щодо клієнта несанкціоновано в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів заміни інформації з «не на обліку від 19.05.2024» на «на обліку 24.02.2009»; внесення до клієнта офіційних документів в електронній формі завідомо неправдивих відомостей та такою особою вчинення діяння, що містять ознаки злочину за ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 та ч. 5 ст. 426-1 КК. Докази та обставини злочину не приховувати та до компетентного органу звернутися.».
Також 15.08.2025 року представником позивача направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому він просив: «1. Надати копію ІНФОРМАЦІЯ_1 ( НОМЕР_4 ) рішення (мотивованої відповіді) за кожним окремим пунктом усіх трьох звернень (Додаток 1.-3.). 2. Надати інформацію про дані/відомості щодо клієнта (ч. 9 ст. 5, ст. 7, ч. 3 ст. 14 Закону України від 16.03.2017 № 1951-VIII у нерозривному зв'язку із позицією ВС у постанові від 13.05.2025 у справі № 511/483/25), що перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_6 (09723838) та/ або ІНФОРМАЦІЯ_27 ( НОМЕР_8 ). 3. Надати інформацію про документи за переліком, що в ІНФОРМАЦІЯ_11 ( НОМЕР_4 ) перебувають в особовій справі клієнта. 4. Надати копії матеріалів ІНФОРМАЦІЯ_10 ( НОМЕР_4 ) притягнення клієнта до адміністративної відповідальності за порушення військово-облікового, мобілізаційного законодавства України за період з 01.10.2020 до тепер. 5. Надати копію ІНФОРМАЦІЯ_10 ( НОМЕР_4 ) повідомлення до підрозділу Національної поліції України з окресленими клієнта прізвищем, власним ім'ям та по батькові, адресою зареєстрованого місця проживання, датою народження, іншими даними (за Вашим розсудом), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ). 6. Надати копію повідомлення підрозділу Національної поліції про відсутність підстав для клієнта адміністративного затримання та клієнта доставлення, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487.».
Копії вказаних скарги та запиту також були направлені, зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , Головному управлінню Національної поліції в Одеській області.
На адвокатський запит представника позивача, Головне управління Національної поліції в Одеській області, листом № 151217-2025 від 21.08.2025 року, повідомило: «…відповідно до частин першої та четвертої статті 8 Закону України «Про Національну поліцію» поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. При цьому, під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Також інформуємо, що відповідно до частини третьої статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абзацу третього пункту 56 та абзацу шістнадцятого пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок), органи Національної поліції України за зверненнями районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів, надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. При надходженні до органів (підрозділів) поліції таких звернень, відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 05 березня 2019 року за № 222/33194, інформація про особу вноситься до системи ІПНП, Положення про яку затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03 серпня 2017 року № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 28 серпня 2017 року за № 1059/30927 (зі змінами) (далі - Положення). Повідомляємо, що станом на 21.08.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ТЦК та СП) щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043. Також інформуємо, що згідно з даними бази даних «Розшук» системи ІПНП порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у державному розшуку не перебував та станом на 21.08.2025 не перебуває. У свою чергу інформуємо, що Положенням надання витягів з системи «ІПНП» не передбачено. Водночас звертаємо увагу, що інформація відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла до Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Порядку шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. Зазначена інформаційна взаємодія здійснюється відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним Наказом Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України від 18 травня 2023 року № 290/411, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 23 червня 2023 року за № 1052/40108. 3 Ураховуючи вищезазначене та приймаючи до уваги той факт, що електронне звернення формується в інформаційних ресурсах МОУ у визначеному форматі, тому для отримання належним чином завіреної копії звернення ТЦК та СП та більш детальної інформації з приводу порушення мобілізаційного законодавства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рекомендуємо Вам звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_21 . Крім того інформуємо, що відповідно до статті 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 КУпАП (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Згідно із статтями 222 та 255 КУпАП, органи Національної поліції не уповноважені розглядати справи та складати адміністративні протоколи за указаними статтями КУпАП про порушення мобілізаційного законодавства. У зв'язку із вище наведеним повідомляємо, що облік адміністративних протоколів та постанов за статтями 210, 210-1 та 211 КУпАП в інформаційних ресурсах системи «ІПНП», не ведеться.».
Позивач вказує, що ним направлялося через застосунок Резерв+ (Меню - Виправити дані онлайн - Опишіть ситуацію) звернення, в якому він просив: «1. Мою скаргу задовольнити повністю. 2. Дані/відомості в ЄДРПВР (далі - Реєстр) до відповідності/тотожності достовірним даним/відомостям про Вами вчинений запис у моєму тимчасовому посвідченні в/з НОМЕР_2 від 22.02.2023 про непридатність до військової служби з виключенням з в/обліку за гр. ІІ ст. 30а наказу МО України № 402/2008 та повторному мед. пересвідченню не підлягає, про зняття з в/обліку в/з та виключенння з в/о в/з ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 ( НОМЕР_4 ) за пп. 3 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», що підтверджується особистим підписом полковника ОСОБА_2 та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_6 ( НОМЕР_4 ), - окреслити. 3. Недостовірні дані/відомості в Реєстрі щодо мене мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити».
Однак, у застосунку Резерв+ отримав повідомлення: «Не змогли виправити дані. Ваш запит відхилили. Причина: ТЦК та СП не вдалося його опрацювати. Ви можете подати запит ще раз».
Позивач уважає, що ІНФОРМАЦІЯ_7 допущено протиправну бездіяльність щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до інформації, яка міститься у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серія НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
В силу ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з п.20 ч.1 ст.106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб.
Також Указом Президента України від 24.02.2022 року №69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень; особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначає Закон України «Про правовий режим воєнного стану».
Відповідно до ст. 1, 2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень. Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 року (далі Закон №2232-XII).
Відповідно до ч.2 ст.1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Частиною 9 ст.1 Закону №2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно із пунктом 1 частини 10 статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ст.2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
При цьому, частина 13 статті 2 Закону № 2232-XII передбачає, що громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до законуздійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Відповідно до ст. 33 Закону № 2232-XII, загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч.1 ст. 34 Закону № 2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII (в редакції чинній на час виключення позивача з військового обліку) виключенню з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
Діюча на даний час редакція частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ передбачає наступне: «Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.»
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку".
Отже, всі редакції частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ на протязі спірних правовідносин передбачали в якості однієї з підстав для виключення військовозобов'язаного з військового обліку визнання такого військовозобов'язаного непридатними до військової служби.
У зв'язку з введеннямУказом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 в Україні воєнного стану, з метою запровадженням та виконанням заходів вказаного правового режиму, направлених на забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави,Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та на виконанняУказу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» здійснюється призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначаєЗакон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII(далі - Закон №3543-ХІІ).
У статті 1 Закону №3543-ХІІвизначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до частини 8статті 4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь-яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Згідно із абзацом 2 частини 1статті 22 Закону №3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до частини 3 статті 22 Закону №3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11.04.2024 року № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.
Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно з п. 4 цього Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Відповідно до п.8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).
Таким чином, з аналізу положень вищевказаного законодавства вбачається, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
ІНФОРМАЦІЯ_10 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відповідних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, після отримання заяви позивача, за наслідком її розгляду, повинен прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або ж надати мотивовану відмову у внесенні змін до відповідного Реєстру.
При цьому, приписи п.4 Порядку №559 не передбачають обов'язкової особистої явки військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для вирішення питання щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і у разі визнання його непридатним до військової служби.
Судом встановлено, що Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 26.01.1994 року взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_8 , що підтверджується посвідченням про приписку до призовної дільниці.
Позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_7 від 09.07.2018 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_22 .
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, зокрема, містяться такі дані:
- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;
- у графі « 1. Дата народження» - 1977;
- у графі «2. Військове звання» - солдат;
- у графі «3. Склад» - рядові;
- у графі «4. Профіль» - НПО;
- у графі «5. Військово-облікова спеціальність» - 900025А;
- у графі «6. Категорія» - 2;
- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоровя» - Непридатний до в/сл. за гр. ІІ ст. 30б Нак МОУ;
- у графі «8. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_23 зарахований у запас» - Згідно ст. 18 п. 1 ЗУ «Про ВО і ВС»;
- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - 02.06.2019р.;
- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - до видачі військового квитка;
- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_24 29.04.2003»; в розділі «знято з військового обліку» - міститься штамп «Знято з військогово обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 за станом здоровя 01.10.2020»;
- у графі « 14.» вказано, що 01.10.2020 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за «Про ВО і ВС».
Згідно з наданою позивачем Довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23, ОСОБА_1 , 1977 року народження, 22.02.2023 року проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_15 . Діагноз та постанова ВЛК згідно вказаної довідки: «Обидва ока: Міопія високого ступеню. Складний міопічний астигматизм. Амбліолія середнього ступеню. Периферична дегенерація сітківки. На підставі статті 30-а графи ІІ Розкладу хвороб Наказ МОУ 402/08 - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.».
Також позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_25 .
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, зокрема, містяться такі дані:
- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;
- у графі « 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- у графі «2. Військове звання» - солдат;
- у графі «3. Склад» - рядові;
- у графі «5. Військово-облікова спеціальність» - 900025А;
- у графі «6. Категорія» - 1;
- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоровя» -Непридатний до в/служби з виключенням з в/обліку за гр. ІІст. 30а Наказ МОУ №402/2008;
- у графі «8. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_23 зарахований у запас» - Згідно ст. 18 п. 1 ЗУ «Про ВО і ВС»;
- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» - не підлягає;
- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - Наказ МОУ № 610/2017;
- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 22.02.2023р»; в розділі «знято з військового обліку» - міститься штамп «22.02.2023р. не підлягає призову н військову службу під час мобілізації на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»», печатка ІНФОРМАЦІЯ_1 та підпис відповідальної особи;
- у графі « 14.» вказано, що 22.02.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО і ВС».
Відповідно до скріншоту Інформації з реєстру Оберіг, станом на 31.07.2024 року відносно позивача відображалася наступна інформація: «Категорія обліку: Не на обліку», а також наявне повідомлення:«Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться в ТЦК за місцем реєстрації або постійного місця проживання для уточнення даних».
Тож позивач має військово-обліковий документ, яким є тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, виданий ІНФОРМАЦІЯ_25 , і в якому міститься запис про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я та про виключення позивача з військового обліку з 22.02.2023 року.
Вказані записи засвідчені печатками та підписами відповідальних осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Виходячи з наведених нормативних положень, можна зробити висновок, що за результатами проведеного військово-лікарською комісією медичного огляду позивача та визнання цією комісією позивача непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, а також на підставі внесеного до тимчасового посвідчення запису про виключення позивача з військового обліку за станом здоров'я з 22.02.2023 року, у відповідача виник обов'язок внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач таких обов'язків не виконав, що і зумовило відсутність в Реєстрі інформації про виключення позивача з військового обліку.
Виявивши відсутність в Реєстрі такої інформації, 10.07.2025 року позивач засобами поштового зв'язку направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву, в якій просив: «… 2. Мою заву розглянути та задовольнити повністю. Формальні підстави для відмови у задоволені моєї заяви не відшукувати та штучно не утворювати. Дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Вами як КИЇВСЬКОГО РВК М. ОДЕСИ правонаступником привести до відповідності/тотожності відомостям про Вами вчинений запис у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023: Достовірні ддані/відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ), відповідно до відомостей вчиненого запису у моєму тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 про мене зняття та виключення з обліку військовозобов'язаних 22.02.2023, та статус невійськовозобов'язаний - окреслити. Невірні дані/відомості, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про перебування на військовому обліку від 16.02.2009 у статусі військовозобов'язаного, - видалити. Базу даних Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо мене - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП: НОМЕР_3 ) актуалізувати. 3. Повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для мене адміністративного затримання та мене доставлення, щодо якого надсилалося звернення відповідно до вимог абз. 3 п. 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487. У повідомлені окреслити мої прізвище, власне ім'я та по батькові, адресу зареєстрованого місця проживання, дату народження, інші дані (за Вашим розсудом), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи. 4. Службово перевірити обставини службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_6 (09723838) щодо мене несанкціоновано в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів аміни інформації з «не на обліку від 19.05.2024» на «на обліку 24.02.2009»; внесення до моїх офіційних документів в електронній формі завідомо неправдивих відомостей та такою особою вчинення діяння, що містять ознаки злочину за ч. 1 ст. 362, ч. 1 ст. 366 та ч. 5 ст. 426-1 КК. Докази та обставини злочину не приховувати та до компетентного органу звернутися…».
До заяви позивачем долучено: копію посвідчення про приписку до призовної дільниці, копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_7 від 09.07.2018 року, копію довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23, копію тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, відомості мобільного застосунку від 16.07.2024 року, інформацію про повідомлення та копію військово-облікового документа в електронній формі, згенерованого через застосунок Резерв+ від 04.07.2025, розширені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 04.07.2025 року.
Суд враховує, що статтею 9 Закону №1951-VIII та до п.п. 3, 4 Порядку №559 чітко визначено, що виправленню недостовірних відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів передує звернення особи з відповідною заявою до органу ведення Реєстру.
Відповідач, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відповідних змін до Реєстру, зокрема, внесення відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який був виключений з військового обліку, після отримання відповідної заяви особи повинен прийняти рішення про внесення/невнесення змін до Реєстру.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав власноручно підписану заяву про внесення інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поштою.
ІНФОРМАЦІЯ_10 не заперечує, що ним було отримано вказану заяву та у встановленому порядку її не розглянуто, тобто не прийнято жодного з рішень про внесення відповідних виправлень до Реєстру або про відмову у такому внесенні.
Отже, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що заяву позивача від 10.07.2025 з додатками належним чином розглянуто, доданим документам надана оцінка, та за наслідками її розгляду прийнято рішення щодо внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України, або ж відсутності підстав для їх внесення.
У відзиві відповідач лише посилається на те, що з метою усунення невідповідностей інформації в документах і Реєстрі та внесення інформації до Єдиного реєстру, позивач мав вчинити активні дії, а саме: особисто подати відповідну заяву разом з документами про виключення з військового обліку та довідку ВЛК до органу, уповноваженого на ведення Реєстру та внесення до нього відповідної інформації.
Суд вважає необґрунтованими такі доводи відповідача, оскільки приписи п.4 Порядку №559 не передбачають обов'язкової особистої явки особи до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для вирішення питання щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і у разі визнання його непридатним до військової служби.
Посилання відповідача у відзиві на те, що відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому законних підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі поданих документів, відсутні, суд вважає помилковими, оскільки, як було вже зазначено, відповідно до умов Порядку позивач не позбавлений права особистого звернення із заявою про внесення інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поштою, а отже положення Порядку допускають виправлення невідповідності відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі поданих документів, у тому числі поштою.
Також, суд критично відноситься до твердження відповідача у відзиві на позов про те, що згідно із наказом Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 141 від 14.08.2023 року «Про результати службового розслідування за фактом пошкодження документів», що зберігалися в архіві ІНФОРМАЦІЯ_15 , акту № 25 від 19.08.2023 року «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду», в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , відсутня будь-яка інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. Отже, в зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_1 немає можливості підтвердити чи спростувати автентичність довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23.
З даного приводу суд зазначає, що відповідно до п.79 Порядку №1487 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, окрім іншого, організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них.
Відтак, саме відповідач, а не позивач є відповідальним за належне ведення та збереження облікової документації. Натомість відповідачем не надано доказів на підтвердження неправомірності чи недійсності довідки військово-лікарської комісії від 22.02.2023 року № 23 та тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року.
Суд наголошує на важливості дотримання принципу «належного врядування», який неодноразово підкреслювався у практиці ЄСПЛ (зокрема, у справі «Рисовський проти України»).
Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, органи державної влади повинні діяти вчасно, належним чином і якомога послідовніше. Окрім того, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій.
Ризик будь-якої помилки державного органу (зокрема, невнесення або некоректне внесення даних до Реєстру «Оберіг») має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
При вирішенні цієї справи, суд враховує, що бездіяльність - це невчинення у встановлений законом строк дії, яку суб'єкт владних повноважень повинен вчинити, та в цьому випадку вказана бездіяльність стосується саме розгляду заяви позивача від 10.07.2025.
З огляду на вищенаведене, суд, з урахуванням вимог частини 2 статті 9 КАС України, дійшов висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_10 допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду належним чином заяви позивача від 10.07.2025 про внесення відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про ОСОБА_1 .
Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_10 як орган, уповноважений на вирішення питання по суті звернення позивача, не приймав за заявою ОСОБА_1 від 10.07.2025року будь-якого рішення, яке могло б бути предметом перегляду в судовому порядку, тому суд доходить висновку, що належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах буде визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_10 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Щодо позовних вимог про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 (09723838) повідомити Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (звернення ТЦК та СП від 20.06.2025 № Е2562428, зареєстроване до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області від 20.06.2025 за № 17043), суд зазначає наступне.
Правовою підставою для такого звернення є положення абзацу 1 частини 1 статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Так, абзацом 1 частини 1 статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
При цьому суд звертає увагу, що хоча частина п'ята статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає можливість доставлення поліцією осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 та 210-1 КУпАП, така норма регулює лише порядок дій поліції після отримання законного звернення, а не підстави для звернення територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Підстави ж звернення ТЦК та СП до органів поліції прямо та вичерпно визначені частиною першою статті 27 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", відповідно до якої таке звернення можливе лише у разі невиконання громадянином обов'язків, передбачених статтею 22 цього Закону, та вчинення правопорушення, передбаченого статтею 210-1 КУпАП.
Тобто для виникнення повноваження ТЦК звернутися до поліції повинні одночасно існувати дві умови, і жодна інша підстава законом не передбачена.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону № 3543-XII громадяни зобов'язані:
з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;
надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, силам цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом;
проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися:
військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Пунктом 28 Порядку № 560 передбачено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Відповідно до пункту 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
За правилами пункту 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:
1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 р. № 1487 (далі - Порядок № 1487).
Згідно з пп.2, 4, 5 п. 1, п. 3 цих правил, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві.
Відповідно до абз.5 п.79 Порядку районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям.
Форма повістки, розписки та їх зміст визначені в додатку 11 Порядку.
Згідно примітки до додатку 11 повістка вважається врученою:
рекомендованим поштовим відправленням, поштовим відправленням з оголошеною цінністю з описом вкладення у день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора, або день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання (роботи, навчання), якщо особа не повідомила про іншу свою адресу;
шляхом вручення під особистий підпис у день, зазначений у розписці до повістки, в якій проставлений підпис особи, або день складеного у довільній формі акта про відмову особи в отриманні повістки під особистий підпис (за підписом осіб, які мали намір вручити особі повістку).
Інші форми запрошення, сповіщення про необхідність явки до ТЦК та СП законодавцем не встановлені.
Склад адміністративного правопорушення, передбачений статтею 210-1 КУпАП, передбачає невиконання громадянином вимоги щодо явки для призову, проходження військової служби, або проходження військово-лікарської комісії тощо.
Вирішуючи питання про те, чи допустив позивач порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, які б могли бути підставою для звернення до поліції, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивача з 20.06.2025 р. розшукують органи військового управління (територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) за порушення правил військового обліку, а саме: не прибуття за повісткою. Наведено обумовило внесення ІНФОРМАЦІЯ_7 відомостей до Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "ОБЕРІГ") про порушення позивачем, які також автоматично відображено у мобільному застосунку для військовозобов'язаних "Резерв+".
Водночас в матеріалах адміністративної справи відсутні докази того, що позивачу направлялась й надалі ним отримана повістка, що б свідчило про належне повідомлення позивача щодо дати та часу, на який необхідно прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, суд зазначає, що загалом, матеріали адміністративної справи не містять доказів вчинення позивачем адміністративного правопорушення або притягнення до адміністративної відповідальності позивача за порушення правил військового обліку, оскільки останні ІНФОРМАЦІЯ_7 не надано.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону №2232-XIIзатверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487), який був чинний на час виникнення спірних відносин.
Пунктом 22 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Згідно п.20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Як вже зазначалось вище, на підтвердження факту свого виключення з військового обліку позивач долучив до матеріалів справи тимчасове посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_25 .
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, зокрема, містяться такі дані: - у графі « 14.» вказано, що 22.02.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО і ВС».
У відзиві відповідач не навів жодних заперечень щодо належності та допустимості такого документу як доказу, та не спростував наведену в ньому інформацію щодо виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних 22.02.20023, яку вніс до цього документу сам відповідач.
Згідно з Наказом Міністерства оборони України №610 від 21.11.2017 року Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного - це документ, який посвідчує військовозобов'язану особу, що перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського й старшинського складу. Також визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
Згідно підпункту 12 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 року №3633-IX, військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
Відповідно до п.2 Постанови КМУ від 16 травня 2024 р. №559 «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» (надалі Порядок №559) військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
З урахуванням наведених нормативних положень, суд доходить висновку, що на час виникнення спірних відносин позивач відповідно до п.2 Постанови КМУ від 16.05.2024 року №559 мав дійсний військово-обліковий документ, яким є Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 22.02.2023 року, і в якому міститься запис про виключення позивача з військового обліку з 22.02.2023 року на підставі ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Що стосується посилань відповідача на наявність в АІТС Оберіг інформації про те, що станом 20.06.2025 позивач є порушником військового обліку, то такі посилання жодним чином не спростовують наведених вище висновків суду.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Отже наявність в АІТС Оберіг станом 20.06.2025 інформації про те, що позивач є порушником військового обліку, є результатом бездіяльності самого відповідача щодо не розгляду заяви позивача про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних з 22.02.2023 року.
Відповідачем не спростовано факт звернення позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із відповідною заявою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних з 22.02.2023 року.
Оскільки за приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про позивача як про особу, що порушила правила військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_25 виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомості про його розшук.
Водночас судом встановлено, що за обліками системи «ІПНП» наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_28 ) щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , правил віи?ськового обліку, законодавства про мобілізаціи?ну підготовку та мобілізацію. Звернення від 20.06.2025 № Е2562428 зареєстровано Одеським раи?онним управлінням поліціі? № 1 Головного управління Національноі? поліціі? в Одеськіи? області 20.06.2025 за № 17043.
Відповідно до абзацу сімнадцятого пункту 79 Порядку №1487, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: повідомляють Національну поліцію про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Суд враховує, що внесення таких відомостей об'єктивно створює для позивача стан правової невизначеності, а також може спричинити обмеження його особистої свободи шляхом можливого затримання з боку органів Національної поліції. За цих умов побоювання позивача щодо можливості застосування примусових заходів поза належною правовою процедурою є обґрунтованими і підлягають судовому захисту.
Слід також зазначити, що застосування заходів адміністративного примусу в кожному конкретному випадку не є обов'язковим, а має здійснюватися лише у разі, коли без їх застосування неможливо забезпечити належний розгляд справи про адміністративне правопорушення або притягнення особи до відповідальності.
Процедура адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних і резервістів під час дії воєнного стану спрямована виключно на забезпечення складання і розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210-1 КУпАП. Такий захід не є видом відповідальності, не має каральної мети і не може бути використаний як інструмент примусового призову або мобілізації особи.
Інститут адміністративного затримання не наділяє ні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ні органи Національної поліції повноваженнями щодо фактичного обмеження свободи особи поза межами часу, необхідного для складання матеріалів справи та передачі її для розгляду. У свою чергу, ухилення від мобілізації є кримінально караним діянням згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу України, тому будь-які заходи примусового фізичного доставлення з метою мобілізації виходять за межі адміністративно-правової процедури та суперечать принципам, встановленим статтями 19 Конституції України та статей 260 263 КУпАП.
Отже, адміністративне затримання може застосовуватися виключно для забезпечення розгляду справи про адміністративне правопорушення, але не для примусового направлення особи до проходження військової служби, здійснення мобілізаційних заходів або виконання наказів військового командування. Використання такого заходу з іншою метою є протиправним.
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для звернення ТЦК до Національної поліції з вимогою щодо здійснення адміністративного затримання позивача та доставлення його до ТЦК, то належним способом судового захисту в цьому випадку має бути визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 та зобовязати ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомити повідомити Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 .
Щодо вимог, заявлених до органів Національної поліції України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для їх задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до частин першоі? та четвертоі? статті 8 Закону Украі?ни «Про Національну поліцію» (далі - Закон) поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами Украі?ни.
При цьому, під час діі? воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституціі? Украі?ни та Закону Украі?ни «Про правовии? режим воєнного стану».
Відповідно до частини п'ятоі? статті 24 Закону Украі?ни «Про Національну поліцію» За зверненням територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки, органів Служби безпеки Украі?ни або розвідувальних органів Украі?ни органи та підрозділи, що входять до системи поліціі?, беруть участь у здіи?сненні заходів щодо оповіщення віи?ськовозобов'язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки, а також здіи?снюють адміністративне затримання та доставлення до цих центрів та органів призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу Украі?ни про адміністративні правопорушення.
Відповідно до частини третьоі? статті 38 Закону Украі?ни «Про віи?ськовии? обов'язок і віи?ськову службу» органи Національноі? поліціі? Украі?ни у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки Украі?ни доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальноі? підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки Украі?ни осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу Украі?ни про адміністративні правопорушення.
Таким чином, можна дійти висновку, що органи НПУ не розшукують призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів, інформацію про таких осіб, на підставі звернень ТЦК та СП про вчинення ними адміністративних правопорушень передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, в базу даних «Розшук» (державнии? розшук), систему ІПНП не вносять, а по факту автоматичного з'явлення інформаціі? про особу здіи?снюють лише адміністративне затримання з метою доставлення до ТЦК та СП, органів СБУ, відповідно до частини п'ятоі? статті 24 Закону «Про Національну поліцію», частини третьоі? статті 38 Закону Украі?ни «Про віи?ськовии? обов'язок і віи?ськову службу».
Електронні звернення відносно порушників мобілізаціи?ного законодавства формуються в інформаціи?них ресурсах МОУ у визначеному електронному форматі та автоматично надходять до інформаціи?но-комунікаціи?ноі? системи «Інформаціи?нии? портал Національноі? поліціі? Украі?ни» (далі - система «ІПНП»), Положення про яку затверджене наказом МВС від 03.08.2017 № 676, зареєстрованим в Міністерстві юстиціі? Украі?ни 28.08.2017 за № 1059/30927 (зі змінами) після чого надходять до органів (підрозділів) поліціі?.
При надходженні до органів (підрозділів) поліціі? таких звернень, відповідно до Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліціі? заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші подіі?, затвердженого наказом МВС Украі?ни від 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованим у Міністерстві юстиціі? Украі?ни від 05 березня 2019 року за № 222/33194, інформація про особу вноситься до інформаціи?но- комунікаціи?ноі? системі «ІПНП», з автоматичним присвоєнням порядкових номерів єдиного обліку.
При цьому працівники поліціі? фізично інформацію до системи "ІПНП" не вносять.
Зазначена інформаціи?на взаємодія здіи?снюється відповідно до вимог Порядку електронноі? інформаціи?ноі?? взаємодіі? Міністерства оборони Украі?ни (далі - МОУ), МВС та центральних органів виконавчоі? влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів Украі?ни через Міністра внутрішніх справ Украі?ни, затвердженого спільним Наказом МОУ та МВС 18.05.2023 № 290/411, зареєстрованим в Міністерстві юстиціі? Украі?ни 23.06.2023 за № 1052/40108
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку, обсяг та структура даних, якими обмінюються суб'єкти інформаціи?них відносин через програмні інтерфеи?си електронних інформаціи?них ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаціи?ну взаємодію або спільними рішеннями, які оформлюються окремими протоколами відповідно до законодавства.
З такою метою було укладено 2 договори про інформаціи?ну взаємодію від 28.05.2024 № 220/65/13 та від 08.11.2024 № 220/65/50, укладеними між МВС, МОУ та НПУ, якими визначено загальнии? порядок електронноі? інформаціи?ноі? взаємодіі? між електронними інформаціи?ними ресурсами цих органів.
Разом з тим, Договором про інформаціи?ну взаємодію від 08.11.2024 No 220/65/50, укладеним з метою реалізаціі? вказаноі? інформаціи?ноі? взаємодіі?, не передбачено внесення будь яких змін з боку Національноі? поліціі? Украі?ни до електронних документів, отриманих з МОУ.
Також слід зазначити, що відповідно до частини першоі? статті 5 Закону Украі?ни «Про Єдинии? державнии? реєстр призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є МОУ, розпорядниками Реєстру є Генеральнии? штаб Зброи?них сил Украі?ни, Служба безпеки Украі?ни, Служба зовнішньоі? розвідки Украі?ни та розвідувальнии? орган Міністерства оборони Украі?ни, в свою чергу адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Таким чином, НПУ не має можливості вносити, редагувати чи видаляти відомості в Реєстрі.
Судом встановлено, що інформація відносно ОСОБА_1 надіи?шла до Одеського раи?онного управління поліціі? № 1 Головного управління Національноі? поліціі? в Одеськіи? області в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Порядку шляхом електронноі? інформаціи?ноі? взаємодіі? між Єдиним державним реєстром призовників, віи?ськовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаціи?ною системою МВС.
У матеріалах справи відсутні докази того, що органи Національної поліції самостійно вносили будь-які відомості про позивача до інформаційних баз чи приймали індивідуальні рішення, які б впливали на його права та обов'язки.
Відповідні відомості були сформовані та передані до інформаційних систем внаслідок дій та рішень ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Органи Національної поліції в даному випадку здійснювали лише технічне оброблення інформації в межах електронної взаємодії з Реєстром, без прийняття будь-яких самостійних владних управлінських рішень стосовно позивача.
Доказів, які б свідчили про порушення прав Позивача саме органами національної поліції не надано, що свідчить, що права та інтереси позивача органами НП не порушувалися та судового захисту не потребують.
За наявності підстав, відомості про відсутність необхідності доставлення особи до ТЦК та СП вносяться працівником ТЦК та СП до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобовязаних та резервістів шляхом вказаної електронної взаємодії автоматично надсилаються до системи «ІПНП».
Тому правові підстави для покладення на органи Національної поліції будь-яких обов'язків щодо вилучення інформації або визнання їх дій протиправними відсутні.
Суд враховує висновки, викладені у пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" від 18.07.2006. ЄСПЛ зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції покладає на національні суди обов'язок наводити належне обґрунтування своїх рішень, однак це не означає обов'язку відповідати у рішенні на кожен аргумент сторін детально. Межі мотивування залежать від характеру спору, суттєвості наведених доводів та процесуального контексту справи.
Враховуючи наведене, суд надав оцінку тим обставинам справи та поясненням сторін, які є вирішальними для правильного вирішення спору та впливають на висновки суду щодо прав та обов'язків учасників правовідносин.
Інші доводи сторін, які не мають істотного значення для вирішення справи по суті, не підлягають окремому аналізу в тексті цього судового рішення, оскільки вони не спростовують встановлених судом обставин, не впливають на правову кваліфікацію дій відповідача і не змінюють висновків суду.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до часткового задоволення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Матеріалами справи підтверджено, що при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 40108740), Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Академіка Філатова, 15-А, м. Одеса, 65080, код ЄДРПОУ 41411524), Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ: 40108578), за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 від 10.07.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.07.2025 року про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та прийняти рішення про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивовану відмову у їх внесенні, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та його розшук.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та його розшук.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомити Одеське районне управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 11.02.2026 року.
Суддя Г. В. Лебедєва