Рішення від 12.02.2026 по справі 420/31774/25

Справа № 420/31774/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2), яким з урахуванням уточнення позовних вимог в редакції від 22.09.2025 року, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на інший вид пенсії - по втраті годувальника № 951390108981 від 30.07.2025р.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а саме перевести на інший вид пенсії в зв'язку з втратою годувальника з моменту звернення з заявою про перехід на інший вид пенсії з 23.07.2025р.

II. Позиція сторін.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області. У зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_1 , позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії, а саме перевести її пенсію за віком на інший вид пенсії в зв'язку з втратою годувальника з моменту звернення з заявою про перехід на інший вид пенсії з 23.07.2025р. Вказана заява з урахуванням принципу екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Донецькій області та рішенням №951390108981 від 30.07.2025 відмовлено позивачеві в переході з одного виду пенсії на інший (перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника) згідно із Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із тим, що позивач відповідно довідки ВНАП не перебуває на утриманні годувальника, на день смерті годувальника ОСОБА_2 різні адреси проживання. Вважаючи таке рішення протиправним, я звернулась за захистом порушеного права до суду.

09.10.2025 р. судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Одеській області відзив на позов, яким заперечує проти позовних вимог, вказуючи на те, що Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримувала пенсію за віком обчислену відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 23.07.2025 Позивач звернулася до Головного управлінні з заявою №1100 щодо переведення на інший вид пенсії - по втраті годувальника відповідно до Закону № 1058. Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке уповноважене розглянути подану позивачем заяву від 23.07.2025. При розгляді матеріалів пенсійної справи та наданих заявницею документів встановлено, що згідно довідки ВНП заявниця не перебувала на утримані годувальника оскільки на день смерті ОСОБА_2 проживали за різними адресами. Розглянувши звернення позивачки та надані документи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ухвалено Рішення №951390108981 від 30.07.2025, яким ОСОБА_1 відмовлено в переведенні на інший вид пенсії відповідно до заяви №1100 від 23.07.2025, оскільки заявниця не перебувала на утримані годувальника, на день смерті годувальника ОСОБА_2 (різні адреси проживання). На підставі зазначеного у ГУ ПФУ в Донецькій області були відсутні підстави для прийняття будь якого іншого рішення окрім як про відмову.

17.10.2025 р. судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Донецькій області відзив на позов, яким просить повернути без розгляду позивачці позовну заяву та закрити провадження у справі № 420/31774/25 у зв'язку з тим, що 26.09.2025 до ГУ ПФУ в Донецькій області надійшла ухвала про відкриття провадження у справі № 420/31774/25, в якій зазначено позивачем ОСОБА_3 . У підсистемі «Електронний суд» до вказаної справи додано підписану позовну заяву, де позивачем зазначено також ОСОБА_4 . Відповідач повідомляє, що за даними підсистеми ІКІС ПФУ за вказаним у позовній заяві РНОКПП відсутній позивач ОСОБА_5 , у зв'язку з чим надати відзив щодо вказаної фізичної особи неможливо,оскільки її ідентифікувати неможливо.

20.10.2025 судом зареєстровано від ГУ ПФУ в Одеській області копії матеріалів пенсійної справи позивача.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 23.09.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. Цією ж ухвалою зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області разом з відзивом на позов надати суду належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема, рішення/протокол про призначення пенсії, рішення/протоколи про перерахунок пенсії за спірний період..

Ухвалою суду від 06.02.2026 року прийнято розгляду позовні вимоги в редакції від 22.09.2025 р. за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. При цьому, відмовлено ГУ ПФУ в Донецькій області у поверненні позовної заяви без розгляду.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області є отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.

Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 27.09.2011 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено 09.12.2019 відповідний актовий запис №12557 та підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане Південним відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

23.07.2025 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою реєстр. № 1100 щодо переведення на інший вид пенсії - по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До заяви про перерахунок пенсії додані наступні документи, зокрема:заява №1100, фото паспорту гр. ОСОБА_1 , ідентифікаційний код гр. ОСОБА_1 , ідентифікаційний код годувальника ОСОБА_2 , свідоцтво РАГС про смерть годувальника, свідоцтво про шлюб.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - ГУ ПФУ в Донецькій області, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

30.07.2025 рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області № 951390108981 за результатами розгляду документів, доданих до заяви, на підставі статті 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачці відмовлено у переведені на інший вид пенсії - в разі втрати годувальника відповідно до заяви від 23.07.2025 р. № 1100

Дане рішення обґрунтовано нормами п. 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1) яким передбачено, що за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку. При розгляді матеріалів пенсійної справи та наданих заявницею документів встановлено, що згідно довідки ВНАП заявниця не перебувала на утримані годувальника, оскільки на день смерті ОСОБА_2 проживали за різними адресами.

Вважаючи дане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до Конституції України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій гарантує всім непрацездатним громадянам України Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року № 1788-XII. ( далі - Закон № 1788-XII), яким передбачено, зокрема, громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом ( частина 1 ст. 1 Закону № 1788-XII).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (частина 1 статті 10 Закону № 1058-IV).

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

За приписами частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до частини 1 статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

За змістом частини 2 статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Відповідно частини 3 статті 36 Закону № 1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1, в редакції, станом на час спірних правовідносин).

Пунктом 2.3 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;

3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) відомості про місце проживання;

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;

11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

За приписами пункту 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Згідно з пунктом 2.16 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду.

З положеннями пункту 4.1. Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Абзацом першим пункту 4.3 Порядку № 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

VI. Оцінка суду.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Спірність питання у даній справі полягає у правомірності рішення пенсійного органу щодо відмови позивачу у переведенні її пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у зв'язку з відсутністю підстав, визначених ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV.

Як установлено судом, звертаючись до територіального пенсійного органу із заявою про переведення на інший вид пенсії - по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV позивачка надала наступні документи, зокрема, свідоцтво РАГС про смерть годувальника, свідоцтво про шлюб, довідку про склад сім'ї.

Як вбачається з оскаржуваного рішення, то з наданих заявницею документів ГУ ПФУ встановлено, що згідно довідки ВНП заявниця не перебувала на утримані годувальника оскільки на день смерті ОСОБА_2 проживали за різними адресами.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню ГУ ПФУ, суд враховує наступе.

Як вбачається з наведених вище норм, які регулюють спірні правовідносини, то дружина померлого чоловіка, якщо вона є особою з інвалідністю або досягла віку 65 років і була на утриманні померлого (перебувала на повному утриманні померлого або одержувала від нього допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування), має право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Дружина померлого, яка не була на його утриманні, має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника в разі втрати джерела засобів до існування. Для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються, серед іншого, документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

При цьому, за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про шлюб. За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою) або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, що ОСОБА_1 з 27.09.2011 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 . Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому, вказане свідоцтво про одруження серії НОМЕР_2 та паспорт позивачки, які долучені до заяви від 23.07.2025, засвідчують родинні стосунки позивача з померлим.

Відповідно до пункту 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймається: документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

Разом з тим, суд зауважує, що позивачкою до ГУ ПФУ разом з заявою не були надані вказані документи, на підтвердження факту перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї.

При цьому, наданий до суду Акт про підтвердження факту спільного проживання від 20.08.2025 року про те, що ОСОБА_1 проживала з чоловіком ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 з 14.08.2013 р до моменту його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , підписами сусідів, дійсність підпису яких засвідчений Головного правління ОСББ “Хіміків 14», не може свідчити про протиправність прийнятого ГУ ПФУ рішення про відмову у перерахунку пенсії, оскільки по-перше складаний після прийняття ГУ ПФУ рішення про відмову у перерахунку пенсії, по-друге, суд адміністративної юрисдикції не може встановлювати факт перебування на утриманні померлого годувальника.

При цьому, суд приймає до уваги, що паспортом серії НОМЕР_3 , ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_2 .

Згідно листа відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету Південнівської міської ради Одеського району Одеської області від 24.07.2025 р. за № 359/0803, адресованого відділу обслуговування громадян № 17 ГУ ПФУ в Одеській області, станом на 07.12.2019 р. за адресою АДРЕСА_1 , була зареєстрована ОСОБА_1 . ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 був зареєстрований з 14.08.2013 р. за адресою АДРЕСА_1 . Знятий з реєстрації місця проживання 05.01.2017 р. в зв'язку з вибуттям за адресою АДРЕСА_3 .

Тобто, вказаним документом підтверджується, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 05.01.2017 р. мали різні адреси місця проживання.

З огляду на встановлені судом обставини та враховуючи, що разом із заявою про переведення із пенсії по віком на пенсію по втраті годувальника позивачкою не були надані документи на підтвердження факту її перебування на утриманні померлого годувальника, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, у зв'язку з чим суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 951390108981 від 30.07.2025 року.

Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

VII. Розподіл судових витрат

Щодо розподілу судових витрат згідно статті 139 КАС України, то за обставин необґрунтованості заявлених позивачем вимог, а відповідачем не понесено витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, то відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись статтями 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385), до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, Площа Соборна, будинок 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна

.