Іменем України
11 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/1876/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), з такими вимогами:
-визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у проведені перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 01.08.2025;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ( підземні) затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 , періоди роботи відповідно до записів № 12-29 трудової книжки НОМЕР_1 від 30.07.1990, з 16.12.2009 по 31.03.2022 за професіями «гірник підземний, гірник по ремонту гірничих виробок, та гірничий очисного забою повним робочим днем в шахті»;
-зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового та пільгового стажу роботи по Списку № 1 ( підземні) затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 , періоди роботи відповідно до пільгової довідки № 1116 від 31.07.2025. та запису № 3 трудової книжки НОМЕР_2 від 25.07.2022, з 28.02.2025 по 01.08.2025 за професією «гірник з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті»;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з урахування ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до ст.28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 01.08.2025.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 20 лютого 2023 року отримує пенсію за віком по списку № 1. Продовжував працювати та набув 15 років підземного стажу. 01 серпня 2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та нарахування пенсії відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.09.2025 № 42002-21725/П-01/8-0400/25 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи в підземних умовах понад 15 років.
У листі про відмову від 09.09.2025 зазначено, що пільговий стаж роботи по Списку № 1 становить 14 років 09 місяців 04 дні. Пільговий стаж роботи на підземних роботах (25)- 02 років 07 місяців 07 дні.
Як вбачається з розрахунку стажу (РС-право), до пільгового стажу позивача роботи по Списку № 1 (підземні роботи за постановою КМУ від 31 березня 1994 р. N 202) зараховані не всі періоди роботи, а саме 12 років 03 місяців 15 днів: з 16.12.2009 по 31.03.2022 - на посадах згідно до записів № 6-16 трудової книжки від 12.05.2005 НОМЕР_3 .
Так, відповідач вказані періоди зарахував лише по Списку № 1, та не зарахував до підземних робіт за постановою КМУ № 202, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а період з 25.02.2025 по 01.08.2025 взагалі не зараховано до пільгового підземного стажу роботи.
Як зазначає позивач, відповідачем були порушенні права позивача щодо не зарахування періодів роботи з повним робочим днем в шахті з 16.12.2009 по 31.03.2022 та з 28.02.2025 по 01.08.2025 по списку № 1 підземні за постановою КМУ № 202 від 31.03.1994, а також не проведений перерахунок пенсії у зв'язку з набуттям 15 років стажу роботи в підземних умовах, в розмірі 80% заробітної плати, як визначено ст. 28 ЗУ № 1058.
З підставами відмови в перерахунку пенсії позивач не згодний та вважає, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії за віком в розмірі 80% заробітної плати, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а отже рішення про відмову у перерахунку підлягає скасуванню.
07.10.2025 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку із необґрунтованістю та безпідставністю, виходячи з такого.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 20.02.2023 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, призначену згідно до норм Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
01.08.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління з заявою про перерахунок пенсії за віком. Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 08.08.2025 № 046350012281 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.08.2025 у зв'язку з уточненням даних в ЕПС. 11.08.2025 на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України надійшло звернення позивача ВЕБ-04001-Ф-С-25-160046 від 11.08.2025 (вх. № 31725/П-0400-25 від 11.08.2025) з питання пенсійного забезпечення, на яке Головне управління надало відповідь листом від 09.09.2025 №42002-31725/П-01/8-0400/25 «Про надання відповіді».
Згідно розрахунку стажу (форма РС-право) обрахованого по 28.02.2025, страховий стаж позивача (на виконання рішення суду) з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 30 років 08 місяці 24 дні, пільговий стаж за Списком № 1 складає 14 років 09 місяців 04 дні, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 на підземних роботах (Ст.14, пост.202, підземні) - 02 роки 07 місяців 07 днів, що є недостатнім для обчислення розміру пенсії з урахування норм статті 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідно до статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До пільгового стажу за Списком № 1 на підземних роботах (Ст.14, пост.202, підземні) зараховано період роботи позивача з 25.07.2022 по 28.03.2025 в ВСП “Шахтоуправління Героїв Космосу» ПрАТ “ДТЕК Павлогрдавугілля» на підставі пільгової довідки від 31.07.2025 № 1116, виданої підприємством.
Щодо зарахування періоду роботи з 16.12.2009 по 31.03.2022 до спеціального та пільгового стажу роботи за Списком № 1 затвердженим Постановою КМУ № 202, відповідач зазначає, що згідно записів № 12-29 трудової книжки від 30.07.1990 НОМЕР_1 та даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивач з 16.12.2009 по 31.03.2022 працював за професіями гірника підземного, гірника по ремонту гірничих виробок, гірничим очисного забою повним робочим днем у ВП «шахта Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».
Оскільки для підтвердження пільгового характеру робіт на шахті Карбонат ДП «Первомайськвугілля» уточнюючи довідки не надано, періоди роботи позивача з 16.12.2009 по 31.03.2022 частково зараховано до пільгового стажу за Списком № 1 на підставі даних графи “Відомості по спеціальному стажу» колонки “код підстави для обліку спецстажу», що містяться в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка форми ОК-5).
Судом по справі вчинено наступні процесуальні дії:
-ухвалою суду від 29.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
-ухвалою суду від 26.11.2025 витребувано від відповідача додаткові докази;
-ухвалою суду від 26.11.2025 вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження;
-ухвалою суду від 09.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується рішенням від 03.03.2023 № 046350012281про призначення пенсії.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (15 років шахтаря) у розмірі 80 % відсотків заробітної плати (престижності шахтарської праці). Вказана заява була прийнята 01.08.2025 та зареєстрована за № 6139.
За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем було прийнято рішення від 08.08.2025 № 046350012281 про перерахунок пенсії у зв'язку із уточненням даних в ЕПС з 01.08.2025. Згідно вказаного рішення страховий стаж позивача складає 30 років 08 місяців 24 дні, у тому числі страховий стаж до 01.01.2004 - 0 років 09 місяців 06 дні, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 11 місяців 18 днів, додаткові роки за список № 1 - 14 років 0 місяців 0 днів, додаткові роки за список 1 - 14 років 0 місяців 0 днів, у тому числі робота за списком № 1 - 14 років 09 місяців 4 дні.
Судом встановлено, що позивач звернувся з заявою ВЕБ ВЕБ-04001-Ф-С-25-160046 від 11.08.2025, в якій зазначив, що 01 серпня 2025 року звернувся з заявою на перерахунок пенсії за віком по списку № 1 ( підземні). Має право на пенсію в розмірі 80% заробітної плати, як працівник, що має 15 років підземної роботи. Перераховано пенсію без врахування ст.8 ЗУ " Про підвищення престижності шахтарської праці" та ст. 28 ЗУ № 1058. Просив повідомити причину з якої підстави період роботи з 16.12.2009 по 24.07.2022 не зараховано до пільгового стажу роботи по списку № 1 ( підземні постанова № 202), при наявності інформації про спеціальний стаж в реєстрі застрахованих осіб. Просив повідомити причину відмови в перерахунку пенсії в розмірі 80% заробітної плати шахтаря та надати розрахунок пільгового стажу роботи по списку № 1 ( підземні) з роз'ясненням щодо не врахування кожного періоду роботи. Переглянути пенсійну справу, зарахувати до пільгового стажу роботи по списку № 1 ( підземні) період роботи з 16.12.2009 по 24.07.2022 та здійснити перерахунок пенсії, обчисливши її в розмірі 80% заробітної плати( престижність).
Відповідач листом від 09.09.2025 № 42002-31725/П-01/8-0400/25 повідомив позивача про те, що на підставі даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування зарахований пільговий стаж за Списком № 1 загальним періодом з 01.01.2010 по 31.03.2022, враховуючи зміст довідки форми ОК-5, графа “Відомості по спеціальному стажу (за наявності даних за періоди з 2010 року включно)» колонка “код підстави для обліку спецстажу».
Пільговий стаж на підземних роботах підтверджено тільки за період з 25.07.2022 по 28.02.2025 довідкою від 31.07.2025 за № 1116, яка видана приватним акціонерним товариством “ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» виробничий структурний підрозділ “ШАХТОУПРАВЛІННЯ імені ГЕРОЇВ КОСМОСУ».
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
У відповідності з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є зайнятість на підземних роботах за списком № 1 повний робочий день не менш як 15 років для чоловіків.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
-заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
-заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
-органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з пунктом 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1) (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового чи пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.
Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як було встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, за результатами розгляду вказаної заяви відповідачем було прийнято рішення від 08.08.2025 № 046350012281 про перерахунок пенсії у зв'язку із уточненням даних в ЕПС з 01.08.2025. Згідно вказаного рішення страховий стаж позивача складає 30 років 08 місяців 24 дні, у тому числі страховий стаж до 01.01.2004 - 0 років 09 місяців 06 дні, страховий стаж після 01.01.2004 - 15 років 11 місяців 18 днів, додаткові роки за список № 1 - 14 років 0 місяців 0 днів, додаткові роки за список 1 - 14 років 0 місяців 0 днів, у тому числі робота за списком № 1 - 14 років 09 місяців 4 дні.
У свою чергу, як встановлено судом, ані рішення від 08.08.2025№ 046350012281, ані лист відповідача від 09.09.2025 № 42002-31725/П-01/8-0400/25 не містить посилань, які саме періоди роботи позивача та/або не зараховані до страхового, у тому числі пільгового стажу позивача, а також підстав щодо не зарахування кожного конкретного періоду, відтак, суду неможливо встановити чи зараховано до страхового, у тому числі пільгового стажу позивача спірних періодів роботи з 16.12.2009 по 31.03.2022 та з 28.02.2025 по 01.08.2025 у повному обсязі.
Таким чином, вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності дій суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України.
Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність у рішенні від 08.08.2025№ 046350012281, та листі відповідача від 09.09.2025 № 42002-31725/П-01/8-0400/25 відомостей щодо спірних періодів роботи позивача, які зараховані та/або не зараховані до страхового, у тому числі пільгового стажу позивача, правових обґрунтувань щодо кожного періоду та мотивів не зарахування до стажу позивача таких періодів, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно відповідні періоди роботи не зараховані до страхового (пільгового) стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.
З огляду на наведене, позовна вимога про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у проведені перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 01.08.2025 є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Інші позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Оскільки вирішення питання перерахунку пенсії є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України, враховуючи, що відповідачем були допущені протиправні дії щодо відмови у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , з метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім і необхідним (ефективним),а саме:
-визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 01.08.2025, зареєстрованої за № 6139 ;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.08.2025, зареєстровану за № 6139 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог із обранням належного способу захисту порушених прав.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 968,96 грн.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427, місцезнаходження: м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до заяви про перерахунок пенсії від 01.08.2025, зареєстрованої за № 6139.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.08.2025, зареєстровану за № 6139, про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення по суті заяви з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Є.О. Кисельова