Рішення від 10.02.2026 по справі 320/12261/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2026 року м. Київ справа №320/12261/24

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Дитячий світ Київ» до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство «Дитячий світ Київ» з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 04.12.2023 №767080410, за яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості на 32 092,67 грн, з яких 29 175,15 грн. - податкове зобов'язання, 2 917,52 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що висновки контролюючого органу є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на положення чинного законодавства з огляду на положення п. п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Крім цього, позивач наголошує, що висновки акту перевірки, на підставі яких прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не відповідають дійсним обставинам справи та нормам чинного законодавства, і тому позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

Відповідач своїм правом подати відзив на позовну заяву скористався та повністю заперечив щодо обґрунтованості позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем направлено також до суду відповідь на відзив, в якому вказано про безпідставність доводів контролюючого органу, у зв'язку з чим спірне податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Встановивши правові позиції сторін по справі та їх обґрунтування, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані до матеріалів справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.08.2023 на адресу ПрАТ ««Дитячий світ Київ» надійшов акт від 18.08.2023 № 55012/Ж5/26-15-04-10-03/21504897 про результати камеральної перевірки даних задекларованих в податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості ПрАТ «Дитячий світ Київ» за 2023 рік.

Камеральна перевірка проведена 16 серпня 2023 року на підставі підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, згідно порядку, встановленого статтею 76 Податкового кодексу України в приміщенні контролюючого органу за адресою: 04107, м. Київ, вул. Загорівська, 26, кабінет 301.

Камеральною перевіркою встановлено, що сума податкового зобов?язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (код КДБ 18010400), задекларована ПрАТ «Дитячий світ Київ» (код ЄДРПОУ 21504897) на 2023 рік в уточнюючій податковій декларації (реєстраційний № 9177611571 від 19.07.2023) з додатком, нижча від обчисленої за результатами камеральної перевірки.

Відтак, на переконання контролюючого органу, збільшується сума грошового зобов'язання, що за результатами податкового періоду І-ІІ квартали 2023 року підлягає сплаті платником податку до бюджету суми у розмірі 29 175,15 грн.

ПрАТ «Дитячий світ Київ» скористалося своїм правом та 04.09.2023 подано до ГУ ДПС у м. Києві заперечення на акт №55012/Ж5/26-15-04-10-03/21504897 від 18 серпня 2023 року про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які є власниками об?єктів нежитлової нерухомості ПрАТ «Дитячий світ Київ» за 2023 рік.

15.09.2023 року на адресу ПрАТ «Дитячий світ Київ» надійшов лист ГУ ДПС у м. Києві №78081/6/26-15-04-10-08 від 07.09.2023, в якому повідомлялося, що розгляд заперечень №91 від 04.09.2023 відбудеться 14 вересня 2023 року.

14.09.2023 року відбувся розгляд заперечень, в результаті чого ПрАТ «Дитячий світ Київ» 21 вересня 2023 року, отримало лист ГУ ДПС у м. Києві №31190/1/26-15-04-10-08 від 15.08.23 про надання відповіді на заперечення ПрАТ «Дитячий світ Київ» №91 від 04.09.2023 (вх.ГУ ДПС у м. Києві №90687/6 від 06.09.2023), яким ГУ ДПС у м. Києві було залишено без змін висновок, викладений в акті камеральної перевірки №55012/Ж5/26-15-04-10-03/21504897 від 18 серпня 2023 року.

26.09.2023 року на адресу ПрАТ «Дитячий світ Київ» надійшло податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 22.09.2023 №594540410 (з розрахунком податкового зобов?язання та/або штрафних (фінансових) санкцій) по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ПрАТ «Дитячий світ Київ» (код ЄДРПОУ 21504897).

Згідно податкового повідомлення-рішення від 22.09.2023 №594540410 було збільшено суму грошового зобов?язання за податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об?єктів нежитлової нерухомості, на загальну суму 36 468 грн. 94 коп., з яких збільшено податкове зобов?язання на суму 29 175,15 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 7 293,79 грн.

ПрАТ «Дитячий світ Київ» не погодилося з вказаним податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у м. Києві від 22.09.2023 №594540410 та 09.10.2023 направило на адресу ДПС України скаргу (вих.№96 від 09.10.2023).

27.10.2023 на адресу ПрАТ «Дитячий світ Київ» надійшло рішення ДПС України про продовження строку розгляду скарги №31742/6/99-00-06-03-02-06 від 23.10.2023 року.

01.12.2023 року на адресу ПрАТ «Дитячий світ Київ» надійшло рішення про результати розгляду скарги №35299/6/99-00-06-03-02-06 від 28.11.2023, за яким ДПС України скасувала ППР ГУ ДПС у м. Києві від 22.09.2023 №594540410 у частині застосування штрафу у розмірі 4 376,27 грн., в іншій частині ППР ГУ ДПС у м. Києві від 22.09.2023 №594540410 залишено без змін, а скаргу - частково задоволено.

12.12.2023 року на адресу ПрАТ «Дитячий світ Київ» надійшло оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 04.12.2023 р. №767080410, за яким збільшено суму грошового зобов?язання за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об?єктів нежитлової нерухомості на 32 092,67 грн., з яких 29 175,15 грн. - податкове зобов?язання, 2 917,52 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 26 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України).

Підпунктом 266.3.1 пункту 266.3 ст. 266 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт (пп. 266.3.3 п. 266.3 ст. 266 ПК України).

Відповідно до пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об'єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт (пп. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 ПК України).

Особливості справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, врегульовано нормами ст. 266 та п.п. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового Кодексу (зі змінами, внесеними Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку , плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене майно»).

Зокрема, 06 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11.04.2023 № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11 квітня 2023 року.

Згідно вказаного Закону підпункт 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України викладено в новій редакції, а саме:

« 69.22. Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

підставою для обчислення податкових зобов?язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об?єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Держатель Реєстру майна щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на перше число відповідного кварталу.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об?єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об?єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об?єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об?єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об?єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку...».

Суд вказує, що воєнний стан в Україні діє з 24 лютого 2022 року.

Постановою Кабінету Міністрів України №1364 від 06 грудня 2022 року «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено механізм формування єдиного переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №14 від 13 січня 2023 року «Про внесення змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованим Міністерством юстиції України 16 січня 2023 року, внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Згідно з цим наказом місто Київ виключено із переліку територій можливих бойових дій.

При цьому, у Переліку територій визначено, що датою виникнення можливості бойових дій у м. Києві визначено 24.02.2022, а датою припинення можливості бойових дій - 30.04.2022.

Враховуючи вищевикладене, ПРАТ «ДИТЯЧИЙ СВІТ КИЇВ» не мав правових підстав для звільнення від сплати суми податкового зобов'язання на 2023 рік, в тому числі за спірні періоди, а саме за І-ІІ квартали 2023 року.

При цьому, суд погоджується з висновками контролюючого органу, що річна сума податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, становить 87 525,45 грн., в т.ч. сума податкового зобов'язання за І квартал складає 21 881,36 грн., а не 0 гривень як помилково задекларовано позивачем в уточнюючій податковій декларації на 2023 рік № 9177611571 від 19.07.2023, а за ІІ квартал також - 21 881,36 грн., а не 14 587,58, задекларованих позивачем.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено, а позивачем не спростовано наявність обов'язку у ПрАТ «Дитячий світ Київ» (код ЄДРПОУ 21504897) нарахувати та сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за І-ІІ квартали 2023 року, у розмірах встановлених камеральною перевіркою.

Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) було доведено правомірність прийнятого ним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

За визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог без задоволення.

Належних та достатніх доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано.

Інші доводи учасників справи не спростовують вищенаведених висновків суду.

Враховуючи висновки суду за наслідками вирішення справи, положення ст. ст. 139, 143 КАС України, у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.