ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" лютого 2026 р. справа № 300/2264/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
Виклад позицій сторін. Процесуальні дії та рішення суду в справі:
ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); зобов'язати Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язати Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 31.03.2024 включно за весь час затримки виплати.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 в період з 01.12.2010 по 31.03.2024 проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі України. На підставі наказу Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» від 25.03.2024 № 42 о/с позивач звільнена зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України. ОСОБА_1 зазначила, що в порушення вимог чинного законодавства відповідачем неправильно визначено базовий місяць для нарахування індексації, внаслідок чого позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2010 по 31.03.2024 у неповному розмірі. Позивач вважає, що в період з 07.12.2010 по 28.02.2018 індексації грошового забезпечення мала нараховуватися із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), а за період з 01.03.2018 по 31.03.2024 - з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 позовну заяву залишено без руху через її невідповідність вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків у спосіб: подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про поновлення строку із зазначення причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом в частині вимог за період з 19.07.2022 по 31.03.2024, та надати докази поважності причин пропуску такого строку.
Ухвалою від 18.04.2025 суд повернув позивачу позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 19.07.2022 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язання Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 19.07.2022 по 31.03.2024 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 19.07.2022 по 31.03.2024 включно за весь час затримки виплати.
Щодо решти позову в частині вимог про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); зобов'язання Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця); визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язання Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 18.07.2022 включно за весь час затримки виплати, то суд ухвалою від 18.04.2025 відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними в справі матеріалами та витребувано в Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» документи щодо проходження служби ОСОБА_3 за період з 07.12.2010 по дату звільнення (накази, відомості щодо нарахування грошового забезпечення, тощо).
02.05.2025 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» від 02.05.2025 № 18/1-2685 на позовну заяву. Представник відповідача зазначив про пропущення ОСОБА_4 строку звернення до суду з цим позовом. Окрім цього, представник відповідача повідомив, що позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2010 по 31.03.2024 в повному обсязі. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників, окрім окладів грошового забезпечення військовослужбовців. Водночас пунктом 3 вищевказаної Постанови № 1013 зобов'язано керівників інших органів виконавчої влади вжити заходи з 01.12.2015 щодо перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року, таким чином січень 2016 року був базовим місяцем для нарахування індексації в 2016 році. За період з 01.12.2010 по 31.03.2024 позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення з базовими місяцями: грудень 2010 року, листопад 2013 року, січень 2017 року, березень 2018 року, лютий 2020 року, грудень 2023 року, а між періодами зміни базових місяців індекс інфляції не перевищував допорогову суму. За вказаних обставин, представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 38-51).
До відзиву від 02.05.2025 № 18/1-2685 Державна установа “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» долучила копії наказів щодо проходження служби ОСОБА_1 за період з 07.12.2010 по дату звільнення, довідку про розмір нарахованої та виплаченої суми індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2010 по 31.10.2013, довідку про розмір нарахованої та виплаченої суми індексації грошового забезпечення за період з 01.11.2013 по 31.03.2024, копії особової картки та розрахункових листів ОСОБА_1 (а.с. 54-72).
Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:
ОСОБА_2 в період з 01.12.2010 по 31.03.2024 проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі України. Так, на підставі наказу Галицької виправної колонії (№ 128) від 07.12.2010 № 101 о/с позивач призначено з 01.12.2010 на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки (а.с. 52).
Згідно наказу Галицької виправної колонії (№128) від 01.10.2012 № 47 о/с ОСОБА_1 надано відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами на період з 24.09.2012 по 28.01.2013 (а.с. 54).
Відповідно до наказу Галицької виправної колонії (№128) від 25.01.2013 № 3 о/с позивачу надано соціальну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 28.01.2012 по 30.11.2015 (а.с. 55).
Згідно наказу Галицької виправної колонії (№128) від 21.10.2013 № 54 о/с ОСОБА_1 з 21.10.2013 достроково вийшла із соціальної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та приступила до виконання своїх службових обов'язків (а.с. 56).
На підставі наказу Івано-Франківського слідчого ізолятора від 01.11.2013 № 177 о/с позивача з 01.11.2013 призначено на посаду молодшого інспектора 2-ої категорії відділу режиму і охорони чергової зміни № 3 Івано-Франківського слідчого ізолятора управління Державної пенітенціарної служби України в Івано-Франківській області (а.с. 57).
Відповідно до наказу Івано-Франківської установи виконання покарань (№12) від 31.07.2015 № 112 о/с ОСОБА_1 надано соціальну відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вікуна період з 07.08.2015 по 30.11.2015 (а.с. 58).
На підставі наказу Івано-Франківської установи виконання покарань (№12) від 26.03.2024 № 42 о/с ОСОБА_1 з 31.03.2024 звільнено зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України (а.с. 59).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року, як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), та за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, позивач звернулася з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 з врахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, а також нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 07.12.2010 по 18.07.2022 включно за весь час затримки виплати.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 за № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).
Водночас, правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Так, частиною першою статті 1 Закону № 1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з статтею 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі №9-рп/2013 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 КЗпП України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Згідно частини другою статті 6 Закону № 1282-XII порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України. В даному випадку такими правилами є Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Спір у цій адміністративній справі фактично стосується правомірності дій відповідача щодо застосування під час нарахування та виплати індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2010 по 18.07.2022.
Позивач вважає, що під час нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2010 по 28.02.2018 застосуванню підлягає базовий місяць (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення) січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 із застосуванням базового місяця (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення) березень 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Суд звертає увагу на те, що в контексті спірних правовідносин насамперед потрібно зауважити, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, містив поняття “базовий місяць».
Так, пункт 5 Порядку № 1078 (в первинній редакції зі змінами з 17.05.2006 та 12.03.2008, чинній до змін, внесених постановою КМУ від 29.01.2014) передбачав:
«У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком
індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. { Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006, N 170 ( 170-2008-п ) від 12.03.2008 }
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006 }
Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006 }
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від
17.05.2006 }
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006 }
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006 }
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5. { Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 690 ( 690-2006-п ) від 17.05.2006 }».
Пункт 5 Порядку № 1078 (в редакції, чинній з 29.01.2014 до 01.12.2015) зазначав таке:
“В разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.
У разі коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку.
У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції базовим місяцем вважається місяць, у якому мало місце таке підвищення.
Для проведення подальшої індексації або здійснення чергового підвищення доходів випереджаючим шляхом обчислення індексу споживчих цін здійснюється наростаючим підсумком починаючи з наступного за базовим місяця.
Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить суму підвищення доходів випереджаючим шляхом у базовому місяці.
Приклад обчислення суми індексації у разі підвищення доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції наведено у додатку 5.
Місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників у зв'язку із розширенням зони обслуговування, збільшенням обсягу робіт, суміщенням професій (посад), виконанням обов'язків тимчасово відсутнього працівника, оплатою за роботу за сумісництвом на одному підприємстві, в установі, організації, а також за рахунок збільшення розміру премії, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу).
У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, базовий місяць для визначення індексації пенсій не змінюється».
Абзац 3 пункт 10-1 Порядку № 1078 у тій же редакції передбачав, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.
Пункт 10-2 Порядку № 1078 у зазначеній редакції передбачав, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість, та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи сума індексації зберігається, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.
Отже, можна дійти висновку про те, що до 1 грудня 2015 року новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового доходу міг бути місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати, а нарахування й виплата індексації мали індивідуальний характер для кожного працівника.
На ці особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд уже звертав увагу у пункті 45 постанови від 19 травня 2022 року у справі № 200/3859/21.
Водночас, 9 грудня 2015 року Кабінет Міністрів України видав постанову № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013).
Пунктом 2 Постанови № 1013 були внесені зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Крім цього, за змістом пунктів 1, 3 Постанови № 1013 було встановлено, що:
- підвищуються посадові оклади з 1 грудня 2015 року працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери;
- підвищуються з 1 грудня 2015 року на 10 відсотків посадові оклади працівників, розміри яких затверджено відповідними постановами Уряду;
- у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено відповідними розпорядженнями й постановами Уряду;
- міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року;
- для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення.
Отже, Постановою № 1013 з 1 грудня 2015 року були підвищені посадові оклади окремих працівників бюджетної сфери. Пунктом 3 цієї Постанови вирішено підвищити розміри посадових окладів, тарифних ставок, заробітної плати, а також переглянути постійні додаткові виплати, щоб розмір підвищення у грудні 2015 року перевищив суму індексації у грудні 2015 року. За рахунок цього мала б “обнулитися» індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників. У такому випадку для подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається із січня 2016 року відповідно до Порядку №1078, який уже діяв зі змінами, внесеними Постановою №1013.
У цьому контексті системний та цільовий способи тлумачення норм Постанови № 1013 дають Суду підстави дійти висновку про те, що січень 2016 року визначений для обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації саме заробітної плати працівникам, яким були підвищені оклади з 1 грудня 2015 року.
Водночас норми Постанови № 1013 не встановлювали підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовцям, а отже січень 2016 року не став для позивача “місяцем підвищення тарифних ставок (окладів)», з якого починається обчислення індексу споживчих цін для подальшої індексації грошового забезпечення, для цілей застосування Порядку №1078 (зі змінами, внесеними Постановою №1013).
Цей висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у пункті 58 постанови від 21 березня 2023 року у справі № 620/7687/21 і пункті 62 постанови від 22 березня 2023 року у справі № 380/1730/22 з подібними правовідносинами.
Також Постановою № 1013 викладено в новій редакції пункти 5 та 10-2 Порядку № 1078, а саме:
- “В разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку;
- Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.»
Верховний Суд в постанові від 23.08.2022 у справі № 420/11641/21 при тлумаченні пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078 в редакції Постанови № 103 зазначив:
“… 60. Аналіз наведених норм законодавства дає підстави Суду дійти висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
61. Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд виклав висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах.
62. Так, у справах № 400/1118/21 і № 420/3593/20 Верховний Суд, розтлумачивши пункти 2, 5, 10-2 Порядку № 1078, зазначив, що для визначення базового місяця для проведення індексації доходів необхідно обрати місяць, у якому заробітна плата працівника зросла за рахунок її постійних складових.
63. Одночасно з цим, Суд указав, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100 відсотків, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. Водночас нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції.
64. Зрештою на основі аналізу наведених норм Суд дійшов висновку, що місяць, у якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.
65. Правовідносини у наведених справах і справі ОСОБА_1 є подібними, а відтак указаний висновок є релевантним до цієї справи.
66. У цьому контексті колегія суддів звертає увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.
67. Указана постанова була чинна з 01 січня 2008 року до 01 березня 2018 року.
68. Суди попередніх інстанцій установили, що з січня 2008 року по лютий 2018 року посадовий оклад позивача не змінювався. Він змінився лише у березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою установлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців.
69. На основі цього Верховний Суд констатує, що в силу норм Порядку № 1078 січень 2008 року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення позивача за період з січня 2016 року до березня 2018 року».
Такий висновок Верховного Суду в подальшому підтверджений в постановах від 12.05.2022 у справі № 200/7006/21, від 19.05.2022 у справі № 380/11904/21, від 23.06.2022 у справі № 120/2399/21-а, від 27.06.2022 у справі № 420/5976/20, від 28.06.2022 у справі № 420/4841/21, від 28.06.2022 у справі № 640/8991/21, від 23.08.2022 у справі № 420/11625/21, від 28.09.2022 у справі № 560/3965/21, від 13.12.2022 у справі № 420/2667/21.
В постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 Верховний суд доповнив вказану правову позицію, додатково зазначивши:
“ 71…Відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.
72. Системний спосіб тлумачення приписів Постанови №1013, у взаємозв'язку із запровадженими нею змінами до пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, дають Суду підстави дійти висновку про те, що для проведення подальшої індексації грошового забезпечення відповідачу з 1 грудня 2015 року належало переглянути “базовий місяць», визначений за старими правилами, змінивши його на “місяць підвищення доходу», тобто на місяць останнього підвищення тарифних ставок (окладів) за посадою, займаною позивачем.
73. На тлі цього Суд зауважує, що дотепер посадові оклади військовослужбовців визначалися постановами Кабінету Міністрів України. У період спірних правовідносин (2015-2021 роки) таких постанов було дві.
74. Так, на час виникнення спірних правовідносин схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Указана постанова була чинною з 1 січня 2008 року до 1 березня 2018 року.
75. Від січня 2008 року посадовий оклад позивача не змінювався. Він змінився лише в березні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704, якою встановлені нові розміри окладів військовослужбовців.
76. З урахуванням місяця підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, Суд дійшов висновку про те, що січень 2008 року є місяцем підвищення доходу ОСОБА_1 , за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення за період з 1 грудня 2015 року до 28 лютого 2018 року.
77. Цей висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 26 січня 2022 року у справі №400/1118/21, від 20 квітня 2022 року у справі №420/3593/20 та ін., стосовно тлумачення у подібних правовідносинах пунктів 2, 5, 10-2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення при розв'язанні питання про місяць, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення. Підстави для відступу від указаної правової позиції відсутні».
З огляду на приписи частини шостої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів», частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, з огляду на вищевказані положення Порядку № 1078, в окремі частини спірного періоду з 01.12.2010 по 28.02.2018 включно були чинні редакції Порядку № 1078, які встановлювали різні правила нарахування індексації грошового забезпечення.
Так, Порядок проведення індексації грошових доходів населення у редакції, яка застосовувалася до 1 грудня 2015 року, містив поняття “базовий місяць». Базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати). Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.
Отже, до 1 грудня 2015 року новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового доходу міг бути місяць прийняття (виходу) працівника на роботу, місяць збільшення заробітної плати, а нарахування й виплата індексації мали індивідуальний характер для кожного працівника.
На ці особливості попереднього правового регулювання Верховний Суд уже звертав увагу у пункті 45 постанови від 19 травня 2022 року у справі № 200/3859/21.
За такого правого регулювання спірних відносин, суд вважає правомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.12.2010 по 30.11.2015 з відповідними базовими місяцями, тобто тими місяцями, в яких відбулось підвищення складових грошового забезпечення ОСОБА_1 , а не базовим місяцем - січень 2008 року, як помилково вважає позивач в позовній заяві.
Отже, в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати та виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2010 по 30.11.2015 з встановленням базового місяця - січень 2008 року, в задоволенні позову належить відмовити.
Щодо періоду з 01.12.2015 по 28.02.2018, то згідно довідки про розмір нарахованої та виплаченої суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.11.2013 по 31.03.2024 Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)», то відповідач здійснив нарахування індексації грошового забезпечення позивачу: 878,96 грн. з грудня 2015 року по березень 2016 року щомісячно; 987,23 грн. в квітні-травні 2016 року щомісяця; 1187,23 грн. в червні-листопаді 2016 року щомісячно; 1487,23 грн. в грудні 2016 року; 887,00 грн. в січні-лютому 2017 року щомісячно; 62,31 грн. в червні-вересень 2017 року щомісячно; 170,09 грн. в жовтні 2017 року; 116,20 грн. в листопаді 2017 року; 179,72 грн. в грудні 2017 року - лютому 2018 року щомісячно (а.с. 64-66).
Водночас, в зазначений період з 01.12.2015 по 28.02.2018 необхідною умовою для визначення “місяця підвищення доходу» було підвищення тарифних ставок (окладів) в такому місяці. Так, в грудні 2015 року оклад позивача не змінився, оскільки станом на 01.12.2015 останнє підвищення військовослужбовцям посадового окладу відбулося в січні 2008 року на підставі Постанови № 1294, а наступне чергове підвищення посадового військовослужбовцям відбулося з 01.03.2018 на підставі Постанови № 704.
Таким чином, під час нарахування індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 відповідач безпідставно застосував як базові місяці індексації: листопад 2013 року, січень 2017 року як місяці підвищення доходу (посадового окладу), оскільки таким місяцем мав бути січень 2008 року, тобто місяць, в якому збільшився посадовий оклад позивача.
Вказаний висновок суду зроблено з врахуванням правової позиції Верховного Суду щодо застосування норм матеріального права в подібних правовідносинах: пунктів 2, 5, 10-2 Порядку № 1078 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, викладеної у цитованих вище постановах Верховного Суду.
Щодо доводів відповідача про дискреційність повноважень відповідача при розрахунку індексації грошового забезпечення з визначенням “базового місяця» для її нарахування, то суд зазначає таке.
Згідно викладених судом вище висновків щодо застосування приписів пунктів 5, 10-2 Порядку № 1078, можна виснувати, що в спірних відносинах між сторонами встановлено лише один правомірний варіант поведінки відповідача щодо позивача: з 1 грудня 2015 року здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації наростаючим підсумком із місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), та провести індексацію грошового забезпечення, коли величина цього індексу перевищить поріг індексації у розмірі 101 відсоток (до 1 січня 2016 року) чи 103 відсотки (після 1 січня 2016 року).
Цей висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 29 листопада 2021 року у справі № 120/313/20-а, від 26 січня 2022 року у справі № 400/1118/21, від 20 квітня 2022 року у справі № 420/3593/20, щодо трактування дискреційних повноважень державного органу у випадку визначення місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення.
При обранні способу захисту порушеного права позивача, судом враховано межі позовних вимог у цій справі. Зокрема, при обрані способу захисту його порушеного права, ОСОБА_1 в позовній заяві не просила суд стягнути на його користь індексацію грошового забезпечення у конкретних, розрахованих ним сумах, а лише просила суд зобов'язати відповідача перерахувати й виплатити йому індексацію грошового забезпечення з врахуванням базового місяця - січень 2008 року.
У цій справі суд оцінив правомірність дій відповідача щодо нарахування і виплати позивачу індексації грошового забезпечення за охоплений позовними вимогами період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням листопада 2013 року, січня 2017 року як “базових місяців» при нарахування індексації, і дійшов висновку погодитися з доводами позивача в цій частині позовних вимог щодо їх протиправності.
Як наслідок, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, з врахуванням меж позовних вимог в цій справі, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням січня 2008 року, як місяця підвищення доходу (посадового окладу), за яким починається обчислення індексу споживчих цін, для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, з вирахуванням вже виплачених у вказаному періоді сум індексації грошового забезпечення.
Щодо нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 18.07.2022, то суд звертає увагу на таке.
Верховний Суд у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, за подібних у цій справі обставин надавав оцінку нормам абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Так, згідно із викладеною позицією Верховного Суду, Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної» та “індексації-різниці».
Право на поточну індексацію виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01 січня 2016 року встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку №1078). Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку № 1078).
При цьому, необхідно зазначити, що з 01 грудня 2015 року в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 у редакціях, які застосовувалися з 01 грудня 2015 року до 01 квітня 2021 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме:
- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3);
- сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 додатково указує, що ця сума індексації різниці виплачується до наступного підвищення тарифних ставок (окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантується законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Застосовуючи вказаний у справі № 400/3826/2 підхід та ураховуючи, що 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова № 704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, з огляду на правила пунктів 5, 102 Порядку № 1078 можна прийти до висновку що березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким необхідно здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, від 11.05.2023 у справі № 260/6386/21.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року.
Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Суд зауважує, що Верховний Суд неодноразово в постановах від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, зазначав, що для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 суд повинен встановити:
1) розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А);
2) суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б);
3) чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Судом встановлено, що в період з місяця останнього підвищення доходу - березня 2018 згідно постанови № 714 до 18.07.2022, Уряд не приймав постанов про підвищення посадових окладів військовослужбовців, та прирівняних до них осіб. В спірному випадку за посадою, яку займала ОСОБА_1 у вказаний період.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Суд наголошує, що приписи абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 визначають суму індексації грошового забезпечення, яка мала б скластися в місяці підвищення (березень 2018 року), якби в тому місяці не відбулося підвищення окладів військовослужбовців.
З огляду на це сума індексації грошового забезпечення, яка мала скластися у березні 2018 року, необхідно визначати на основі застосування січня 2008 року як місяця підвищення доходу.
Для правильного розрахунку суми можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року потрібно визначити розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на березень 2018 року, а також величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, застосовуючи січень 2008 року як місяць підвищення доходу.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 № 2246-VIII в березні 2018 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 1762,00 грн.
Для визначення величини приросту індексу споживчих цін в березні 2018 року необхідно розрахувати індекс споживчих цін в березні 2018 року наростаючим підсумком (шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим, - до перевищення порогу індексації), від якого віднімається 100%.
У постанові від 23.05.2024 у справі № 160/15411/23 Верховний Суд розрахував, що величина приросту індексу споживчих цін в березні 2018 року, застосовуючи січень 2008 року як місяць підвищення доходу, становить 253,3%. Верховний Суд зазначив, що оскільки станом на березень 2018 року величина приросту індексу споживчих цін становила 253,3 %, у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, то сума можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 році, якби не відбулося чергового підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, мала становити 4463,15 грн. (1762,00 грн.* 253,30%/100 = 4463,15 грн.).
В спірному випадку судом встановлено з розрахункового листа нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2018 рік, що у лютому 2018 року розмір грошового забезпечення позивача становив 7180,72 грн., в березні 2018 року - 4591,32 грн. (сума зазначена з відрахуванням доплати за нічні та переробки за січень-лютий 2018 року), в квітні 2018 року - 9332,78 грн. (з урахуванням доплати за особливі умови служби за березень 2018 року в сумі 1478,10 грн., премії за березень 2018 року в сумі 829,44 грн. та доплату за оперативно-розшукову роботу за березень 2018 року в сумі 501,84 грн.). Таким чином, загальна сума грошового забезпечення позивача нарахованого за березень 2018 року становить 7400,70 грн. (4591,32 грн. + 1478,10 грн., + 829,44 грн. + 501,84 грн.)
Отже, в березні 2018 року грошовий дохід позивача в порівнянні з лютим 2018 року зріс на 219,98 грн. (7400,70 грн. - 7180,72 грн.).
Таким чином, відповідно до вимоги абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року складає 4243,17 грн (4463,15 - 219,98 = 4243,17 грн.), до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22, від 27.06.2024 у справі № 440/1497/22, від 15.08.2024 у справі № 620/7524/23.
Згідно довідки про розмір нарахованої та виплаченої суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.11.2013 по 31.03.2024 Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)», то відповідач здійснив нарахування індексації грошового забезпечення позивачу: 71,08 грн. з грудня 2018 року по березень 2019 року щомісячно; 199,12 грн. в квітні 2019 року; 134,47 грн. в грудні-липні 2019 року щомісяця; 206,72 грн. в серпні-листопаді 2019 року щомісяця; 216,51 грн. в грудні 2019 року та січні 2020 року щомісяця; 95,01 грн. в лютому-грудні 2020 року щомісяця; 190,35 грн. в січні-червні 2021 року щомісяця; 634,19 грн. в липні 2021 року; 463,94 грн. в серпні-листопаді 2021 року щомісяця; 475,67 грн. в грудні 2021 року та в січня 2022 року щомісячно; 574,91 грн. в лютому 2022 року; 384,56 грн. в квітні 2022 року; 602,88 грн. в травні 2022 року; 699,68 грн. в червні 2022 року; 733,20 грн. в липні 2022 року (а.с. 64-66).
Таким чином, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 індексації - різниці грошового забезпечення в повному розмірі, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та з метою відновлення порушених прав позивача, необхідно зобов'язати відповідача нарахувати та виплати позивачу індексацію - різницю грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 в розмірі 4243,17 грн. щомісяця за період з 01.03.2018 по 18.07.2022, пропорційно відпрацьованому/службовому часу, із вирахуванням уже виплачених у вказаному періоді сум індексації грошового забезпечення.
При цьому, також необхідно врахувати абзац 6 пункту 4 Порядку №1078, за змістом якого у разі коли особа працює/служить неповний робочий/службовий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу/кількості календарних днів у місяці, а виплачується пропорційно відпрацьованому/службовому часу.
Щодо позову в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплати позивачу компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до пункту 4 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Таким законом є Закон України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ).
Статтею 1 Закону № 2050-ІІІ визначено, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Відповідно до статті 2 Закону № 2050-ІІІ компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.
Згідно з статтею 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтею 4 Закону № 2050-ІІІ визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до статті 5 Закону № 2050-ІІІ своєчасно не отриманий з вини громадянина доход компенсації не підлягає.
Згідно з статтею 6 Закону № 2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок:
- власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян;
- коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету;
- коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Статтею 7 Закону № 2050-ІІІ визначено, що відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку. Відповідальність власника або уповноваженого ним органу (особи) за несвоєчасну виплату доходів визначається відповідно до законодавства.
З метою реалізації Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 159 від 21.02.2001, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159), норми якого конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.
Так, пунктом 3 Порядку № 159 визначено, що компенсації підлягають такі грошові доходи, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держстатом.
З огляду на вищевказаний зміст норм Закону № 2050-III та Порядку № 159, кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер, спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені. Дія вказаних нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (зокрема, пенсії). Компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування, тобто, чи самим підприємством, установою чи організацією добровільно або на виконання судового рішення.
Вказане у статті 3 Закону № 2050-ІІІ та пункті 4 Порядку № 159 словосполучення, що компенсація обчислюється як добуток “нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, викладеним в постановах від 31.08.2021 у справі № 264/6796/16, від 08.06.2022 у справі № 200/5213/20-а, від 05.07.2022 у справі № 420/7633/20, від 08.09.2022 у справі № 200/5213/20, від 21.08.2023 у справі № 460/6767/20.
Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статтею 2 Закону № 2050 та Порядком № 159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі індексації грошових доходів). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем індексації грошового забезпечення, що носило триваючий характер. У зв'язку з цим виплата компенсації проводиться незалежно від порядку і підстав нарахування грошового доходу: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постанові від 14.04.2021 у справі № 465/322/17.
Отже, першочерговою та визначальною підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є наявність факту нарахування належних доходів у конкретному розмірі. У випадку наявності такої умови, з'ясуванню також підлягають дотримання решти обов'язкових умов таких як: порушення встановлених строків їх виплати; затримка виплати доходів на один і більше календарних місяців; зростання цін на споживчі товари і тарифи на послуги; доходи не повинні носити разового характеру.
Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.
В спірному випадку відповідач ще не вчиняв дій щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого нарахування та виплати індексації грошового забезпечення будуть порушені.
Такий висновок суду відповідає висновку Верховного Суду, зазначеному в постанові від 31.07.2024 у справі № 480/1704/19.
Отже, суд вважає, що в задоволенні позову в цій частині позовних вимог потрібно відмовити, оскільки такі вимоги про зобов'язання нархувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, є передчасними, тобто такими, що заявлені для захисту прав позивача, які ще не порушено відповідачем.
Підсумовуючи свої попередні висновки, суд вважає, що позов належить задовольнити частково.
Щодо розподілу судових витрат у справі:
Сторони не понесли судових витрат у справі. Доказів протилежного суду не подано.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№ 12)» щодо нарахування та виплати ОСОБА_5 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням листопада 2013 року, січня 2017 року як “базових місяців», за якими здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення.
Зобов'язати Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» (код ЄДРПОУ - 08563624, вулиця Євгена Коновальця, 70-А, місто Івано-Франківськ, 76018) нарахувати та виплати ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за час проходження військової служби із застосуванням січня 2008 року, як місяця підвищення доходу (посадового окладу), за яким починається обчислення індексу споживчих цін, для розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, із вирахуванням уже виплачених у вказаному періоді сум індексації грошового забезпечення.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_5 за період з 01.03.2018 по 18.07.2022 індексації-різниці грошового забезпечення в повному розмірі, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Зобов'язати Державну установу “Івано-Франківська установа виконання покарань (№12)» (код ЄДРПОУ - 08563624, вулиця Євгена Коновальця, 70-А, місто Івано-Франківськ, 76018) нарахувати та виплати ОСОБА_5 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) індексацію - різницю грошового забезпечення відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 в розмірі 4243 (чотири тисячі двісті сорок три) гривні 17 копійок щомісяця за період з 01.03.2018 по 18.07.2022, пропорційно відпрацьованому/службовому часу, із вирахуванням уже виплачених у вказаному періоді сум індексації грошового забезпечення.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.