Україна
Донецький окружний адміністративний суд
12 лютого 2026 року Справа№200/320/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій, -
14 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження основного розміру пенсії позивача, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, починаючи з 20 листопада 2025 року, відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Позовні вимоги вмотивовано протиправністю зменшення розміру пенсії, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03 лютого 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у позові, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що обмеження індексації пенсії до 1 500 грн не є обмеженням загального розміру пенсії, оскільки індексація не є частиною загального розміру пенсії.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За відомостями протоколу від 25 лютого 2025 року на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсію позивачеві призначено у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що з 01 березня 2025 року становить 23 780, 38 грн (80% від 29 725, 48 грн).
Протокол від 25 лютого 2025 року також відображає, що з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року, з 01 березня 2025 року пенсію особи було проіндексовано шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року, у розмірі 3 764, 40 грн на коефіцієнти 1,17 (у 2019 році), 1,11 (у 2020 році), 1,11 (у 2021 році), 1,14 (у 2022 році), 1,197 (у 2023 році), 1, 0796 (у 2024 році), 1,115 (у 2025 році).
При перерахунку встановлено, що розмір збільшення в результаті проведеної індексації перевищує 1500 грн, у зв'язку з чим на підставі абзацу 3 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168, абзацу 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185, абзацу 3 пункту 3 постанови від 25 лютого 2025 року № 209 застосовано обмеження до сум індексації, а саме: з 01 березня 2023 року - 1 751, 29 грн, з 01 березня 2024 року - 72, 51 грн, з 01 березня 2025 року - 952, 67 грн.
З огляду на це розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме 23 780, 38 грн, зменшено на 2 146, 22 грн (1 751, 29 грн + 72, 51 грн + 952, 67 грн), у зв'язку з чим пенсію призначено до виплати в розмірі 21 634, 16 грн (23 780, 38 грн - 2 146, 22 грн).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. […].
Вказана норма є спеціальною, що регулює пенсійне забезпечення шахтарів, а отже має перевагу над загальними нормами статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV та над нормами прийнятих на її виконання нормативно-правових актів, на підставі яких застосовано обмеження до сум індексації пенсії.
Державна соціальна гарантія щодо мінімального розміру пенсії шахтарів забезпечує, що пенсія не може бути нижчою гарантованого рівня - 80 відсотків заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, відповідач неправомірно зменшив гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» рівень пенсії на суму обмеження індексації пенсії, що підтверджують наведені вище розрахунки.
При виборі і застосуванні норм права судом врахована правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 26 серпня 2025 року у справі № 360/948/24.
Позивачем заявлено вимоги з дня, яким датована заява про перерахунок - з 20 листопада 2025 року, проте у даному випадку законом не встановлено досудовий порядок вирішення спору, попереднє звернення до відповідача для судового захисту не вимагається, достатньо факту порушення прав.
Відповідно посилання відповідача на те, що позивач не звертався із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії, не пливають на розгляд справи.
Разом з тим, враховуючи, що право на нераховані суми пенсії не є абсолютним, позовні вимоги підлягають захисту не з дня порушення, а в межах строку звернення до суду.
З огляду на це позовні вимоги на підставі частини другої статті 9 КАС України з метою ефективного захисту прав позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача, гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачеві пенсію з липня 2025 року відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної згідно з статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Підстав для розподілу судових витрат немає.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) пенсію з липня 2025 року відповідно до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної згідно з статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, без урахування обмеження індексації.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 лютого 2026 року.
Суддя Ю.М. Льговська