Рішення від 12.02.2026 по справі 160/36367/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2026 рокуСправа №160/36367/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Ніколайчук С.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРПОСТ-М" (просп. Яворницького Дмитра, буд. 34, кв. 38А, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49044 ЄДРПОУ 33453617) до Південнно-східної митниці (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49038 ЄДРПОУ 43971371) про визнання протиправним та скасування рішення

УСТАНОВИВ:

22 грудня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ФОРПОСТ-М» до Південно-Східної митниці, в якій позивач просить суд:

-визнати протиправними та скасувати прийняте Південно-Східною митницею рішення щодо класифікації товарів від 07.11.25 № 25UA11000000071-КТ.

Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що для митного оформлення в режимі імпорту надійшли труби безшовними холодно тягнутих в ассортименті згідно з УКТ ЗЕД 7304318090 .

Проте рішенням класифікації товарів № 25UA11000000071-КТ зроблено висновок, що товар має класифікуватись за кодом товару згідно з УКТ ЗЕД 7304398920 як труби гаряче деформовані (гарячекатані/гарячетягнуті), тому товариство вважає рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою від 29 грудня 2025 року суд відкрив провадження в адміністративній справі № 160/36367/25 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому Південно-Східна митниця просить відмовити в задоволенні позовної заяви, зазначаючи, що класифікація товарів здійснюється у відповідності до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД), яка побудована на основі до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2022 року та Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19 жовтня 2022 року № 2697-ІХ «Про Митний тариф України», з урахуванням Основних правил інтерпретації класифікації товарів, Пояснень до УКТЗЕД та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації товарів.

За результатами проведених досліджень Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби складено Висновок від 04.11.2025 №1420003700-0390 зі зміною №1 від 06.11.2025 до висновку від 04.11.2025 №1420003700-0390.

Південно-Східною митниці митницею, відповідно до вимог наказу 650, прийнято рішення щодо класифікації товарів від 07.11.2025 №251ІА11000000071-КТ.

У відповіді на відзив позивач не погодився з відзивом на позовну заяву та підтримав позовн вимоги у повному обсязі.

20.01.2026 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, де вказав, що відповідно до додаткових пояснень до товарних категорій 73043982, 73043983 та 73043988 ця товарна категорія включає безшовні сталеві труби, одержувані, зазвичай, прошиванням і гарячим прокатуванням або прошиванням і гарячим волочінням; їх зазвичай називають “заготовками». Вони призначаються для перетворення на труби інших профілів і з іншою товщиною стінки за зменшених допусків на розміри. Вони постачаються з грубо відрізаними кінцями і зачищеними, але без іншої кінцевої обробки. їхні зовнішні та внутрішні поверхні шорсткі і не очищені від окалини. Вони не покриті оливами, не мають цинкового або фарбового покриття.

Відтак матеріали справи, а саме: оскаржуване Рішення щодо класифікації товарів, спростовує зазначене позивачем щодо відсутності обгрунтування на момент прийняття рішення.

26.01.2026 року представник позивача подав пояснення, де вказав, що в наданих відповідачу виланих товари супровідних документах зазначалось, що труби відповідають стандарту труб GB/T 8162-2018, який є державним стандартом Китайської Народної Республіки для безшовних сталевих труб.

Аналіз тексту стандарт труб GB/T 8162-2018 та порівняння із фізичними характеристиками ввезеного позивачем товару вказує, що він є саме трубою холоднотягнутою.

29.01.2026 року митний орган подав до суду заперечення на пояснення, в яких вказав, що наданий до суду стандарт Китайської Народної Республіки - СВ/Т8162-2018, під час митного оформлення імпортованого товару, декларантом разом з декларацією 27.10.2025 за № 25UА110050003746114 до митного органу не було надано (що підтверджується змістом гр.44 МД). Разом з декларацією було надано лист виробника б/н від 22.07.2025, в якому лише зазначалось про вказаний стандарт (наявний в матеріалах справи).

Під час проведення дослідження (аналізу, експертизи) Дніпропетровським управлінням експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби вказаний вище лист виробника від 22.07.2025 вивчався експертом. Так відповідно до підпункту 3 пункту 11 «результати дослідження» Висновку від 04.11.2025 №1420003700-0390 експертом проаналізовано зміст листа та зазначено: «... стандарт GB/T 8162-2018..безшовні труди для конструкційних цілей. Можуть бути як гарячекатані, так і холоднодеформовані».

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 12, ч. 1, 2 ст. 257, ч. 1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно із частинами 3, 4 ст. 262 КАС України підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

27.10.2025 до митного контролю та митного оформлення позивач надіслав засобами електронного зв'язку згідно з ст. 257 Митного кодексу України (далі - МКУ) митні декларації (далі - ЕМД) в режимі ІМ 40 за № 25UA110050003746U4 на товар відповідно опису наведеного в гр.31: «Вироби з чорних металів труби безшовні, круглого поперечного перерізу, сталеві, холоднотягнуті, загального призначення, не прецизійні, без фітингів, без різьби та теплової ізоляції, без фарбування, GB/T8162:2018.

У графі 33 «код товару» цієї ЕМД декларантом заявлено код товару 7304 31 80 90, згідно з УКТ ЗЕД.

З метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації заявленого до митного оформлення товару згідно з УКТЗЕД, посадовою особою митниці, направлено запит про проведення досліджень (аналізу, експертизи) до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень Держмитслужби.

За результатами проведених досліджень Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби складено Висновок від 04.11.2025 №1420003700-0390 зі зміною № 1 від 06.11.2025 до висновку від 04.11.2025 № 1420003700-0390.

Південно-Східною митниці митницею, відповідно до вимог наказу 650, прийнято Рішення щодо класифікації товарів від 07.11.2025 №25UА11000000071-КТ відповідно до якого товар «Вироби з чорних металів: труби сталеві, безшовні, гаряче деформовані гарячекатані/гарячетягнуті), круглого поперечного перерізу, з зовнішнім діаметром не більш як 168,3 мм, без покриття, розміром (діаметр х товщина стінки х довжина, мм) класифіковано в товарній підкатешрії 7304 39 82 90 згідно із УКТЗЕД (Антидемпінгове мито - 51,52%)».

Рішення прийняте з урахуванням висновку Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби від 04.11.2025 №1420003700-0390 зі зміною №1 від 06.11.2025 до висновку від 04.11.2025 №1420003700-0390.

Пунктом 12 висновку СЛЕД від 04.11.2025 №1420003700-0390 експертом визначено, що надані на дослідження 17 найменувань товарів, заявлені в гр. 31 МД як «вироби з чорних металів - труби безшовні, круглого поперечного перерізу, сталеві, холоднотягнуті, загального призначення, не прецизійні, без фітингів, без різьби та теплової ізоляції, без фарбування, ... » ідентифіковані як труби круглого поперечного перерізу. Матеріал труб не має покриття. Труби відносяться до безшовних.

Визначені характеристики товарів характерні для гаряче деформованих (гарячекатаних/гарячетягнутих) труб.

Дослідження виконанні відповідно до компетенції та експертних можливостей Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби.

Визначені в результаті дослідження показники не відповідають інформації зазначеній у гр. 31 МД в частині «...холоднотягнуті».

Відповідач вказує, що висновком СЛЕД від 04.11.2025 №1420003700-0390 встановлено, що основні правила інтерпретації УКТЗЕД, пояснення до товарної позиції 7304 УКТЗЕД, додаткові пояснення до товарних категорій 73043982, 73043983 та 73043988 УКТЗЕД, правила 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, враховуючи, що безшовні труби гаряче деформовані (гарячекатані/гаряче тягнуті круглого поперечного перерізу, з заліза або нелегованої сталі з зовнішнім діаметром не більш як 168.3 мм без покриття розглядаються у товарній підкатегорії 7304398290 згідно з УКТЗЕД прийнято рішення щодо класифікації товарів від 07.11.2025 № 25UA11000000071-КТ.

Вважаючи рішення щодо класифікації товарів від 07.11.2025 №25UA11000000071-КТ протиправним, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діють на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела прав.

Згідно Митного кодексу України митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.

За частинами 3-5 статті 69 МК України на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.

У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.

Для цілей класифікації товарів під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.

Для цілей класифікації товарів під товарами з ідентичними характеристиками розуміються товари, які мають однакові характерні для них ознаки (фізичні характеристики, хімічний склад, призначення та порядок застосування тощо) і відмінності між цими товарами не впливають на характеристики, визначальні для класифікації таких товарів за одним класифікаційним кодом згідно з УКТ ЗЕД.

Відповідно до п. 2, 3 розділу III Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 30 травня 2012 року № 650, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 р. за N 1085/21397, посадові особи ПМО чи митного поста, ВМП здійснюють контроль правильності класифікації товарів під час проведення митних формальностей при митному оформленні товарів. Обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання правил класифікації товарів при митному оформленні, визначається на основі результатів застосування системи управління ризиками. Рішення приймається за результатами класифікації товарів згідно з УКТЗЕД у разі необхідності зміни задекларованого коду товару згідно з УКТЗЕД, у тому числі за результатами спрацювання автоматизованої системи аналізу та управління ризиками у складних випадках митних формальностей.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності, зокрема: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, з урахуванням Пояснень до УКТЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу.

Відповідно до пункту 4 Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 р. за № 1085/21397), контроль правильності класифікації товарів здійснюється шляхом перевірки відповідності: опису товару в митній декларації процедурі декларування згідно з вимогами статті 257 Кодексу; відомостей про товар та коду товару згідно з УКТ ЗЕД, заявлених у митній декларації, відомостям про товар (найменування, опис, визначальні характеристики для класифікації товарів тощо), зазначеним у наданих для митного контролю документах, шляхом перевірки дотримання вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рекомендацій, розроблених центральним органом виконавчої влади у сфері митної справи відповідно до вимог статті 68 Кодексу; заявленого коду товару відомостям, наведеним у базі даних "Класифікаційні рішення" програми "Інспектор 2006" ЄАІС.

При цьому така відповідність поділяється на три категорії: а) ідентичні товари; б) подібні (аналогічні) товари; в) товари, які не підпадають під вимоги підпунктів "а" та "б" абзацу четвертого цього пункту, але мають схожі: характеристики, які є визначальними для класифікації товару; призначення або принцип дії яких є основним для класифікації товару; перевірки відповідності заявленого опису товару та коду товару згідно з УКТ ЗЕД відомостям, наведеним у ПРК, у разі якщо до митного контролю та митного оформлення разом з пакетом документів надається ПРК.

Згідно з пунктом 9 цього Порядку, якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, то митний орган може звернутися до спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або до іншої експертної установи (організації).

Залучення спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення або іншої експертної установи (організації) здійснюється у разі: виникнення необхідності ідентифікації або лабораторної перевірки характеристик товарів, визначальних для їх класифікації; виникнення складних питань при класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує експертних досліджень.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Спеціалізовану лабораторію з питань експертизи та досліджень Міндоходів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 29.05.2013 № 133, Спеціалізована лабораторія відповідно до покладених на неї завдань: проводить дослідження (аналізи, експертизи) проб (зразків) товарів у рамках процедур податкового, митного контролю та оформлення з метою встановлення характеристик, визначальних для: ідентифікації (визначення складу, фізичних, фізико-хімічних характеристик тощо) товарів; класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД; перевірки задекларованої митної вартості товарів; встановлення країни походження товарів; встановлення належності товарів до таких, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги, прекурсори, сильнодіючі чи отруйні речовини; встановлення (перевірки) достовірності даних, зазначених у сертифікаті про походження товару з України.

З метою забезпечення належного рівня участі України в міжнародних торговельно-економічних відносинах та наближення нормативно-правової бази України до системи загальновизнаних норм міжнародного права Указом Президента України від 17.05.2002 № 466/2002 було постановлено приєднатися до Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів від 14 червня 1983 року (надалі - Гармонізована система).

Згідно з пунктом «а» статті 3 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів (дата підписання 14.06.1983), що є частиною національного законодавства, Договірна Сторона Конвенції зобов'язується, що її митно-статистичні номенклатури будуть знаходиться відповідно до Гармонізованої системи з моменту набуття чинності справжньої Конвенції по відношенню до цієї Сторони. Тим самим вона зобов'язується по відношенню до своєї номенклатури митних тарифів і статистичної номенклатури: використовувати всі товарні позиції і субпозиції Гармонізованої системи, а також цифрові коди, що відносяться до них, без яких-небудь доповнень або змін; застосовувати основні правила класифікації для тлумачення Гармонізованої системи, а також всі примітки до розділів, груп і субпозицій і не змінювати об'єм розділів, груп, товарних позицій і субпозицій Гармонізованої системи; дотримуватись порядкукодування, прийнятийв Гармонізованій системі.

Згідно з нормами пункту 5 статті 4 Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів країна, що розвивається, яка частково застосовує Гармонізовану систему відповідно до положень цієї статті, стаючи Договірною Стороною, може повідомити Генерального Секретаря, що вона офіційно зобов'язується застосовувати шестизначну Гармонізовану систему в повному обсязі через три роки, з дати, з якої ця Конвенція набирає чинності.

Товарний код за Гармонізованою системою побудовано на шести знаках, тому всі коди товарних номенклатур, які базуються на Гармонізованій системі, співпадають на рівні перших шести знаків. Кожні 5 років у Гармонізовану систему вносяться зміни. На даний час діючою версією Гармонізованої системи є видання 2022 року.

Для класифікації (кодування) товарів при митному оформленні використовують Митний тариф України, який систематизовано згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД), складеною на основі

Гармонізованої системи опису та кодування товарів, та затверджено Законом України від 19.10.2022 N 2697-ІХ «Про Митний тариф України». Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).

Структура десятизначного коду товару в УКТЗЕД:

Група - 1, 2 цифра коду,

Товарна позиція - 3, 4 цифра коду,

Товарна підпозиція - 5, 6 цифра коду,

Товарна категорія - 7, 8 цифра коду,

Товарна підкатегорія - 9, 10 цифра коду.

Згідно з розділом «Особливість застосування Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності» Закону України «Про Митний тариф України» якщо в Українській класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), складений на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, виявлено неточності перекладу з офіційної мови оригіналу українською мовою назв позицій, підпозицій, а також текстів приміток до розділів, груп, позицій, підпозицій та додаткових приміток, за основу приймаються тексти офіційних видань Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.

Згідно з пунктом 51 Порядку ведення УКТ ЗЕД з метою забезпечення однакового застосування всіма митними органами правил класифікації товарів рішення щодо класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД та рішення щодо зобов'язуючої інформації з питань класифікації товарів приймаються митними органами з урахуванням підходів до класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою, закріплених у відповідних актах права Європейського Союзу (acquis ЄС), за умови, що такі підходи не суперечать положенням Міжнародної конвенції про Гармонізовану систему опису та кодування товарів.

Перелік актів права Європейського Союзу (acquis ЄС) з питань класифікації окремих товарів згідно з Комбінованою номенклатурою оприлюднюється та актуалізується Держмитслужбою на її офіційному веб-сайті. Такий перелік має містити: назву акта права Європейського Союзу (acquis ЄС), код (на рівні 8 знаків) та опис товару, зазначений у такому акті.

Згідно з пунктом 7 Порядку ведення УКТ ЗЕД за поданням центральних органів виконавчої влади Держмитслужба приймає рішення щодо можливості деталізації товарів в УКТЗЕД на національному рівні (далі - рішення щодо можливості деталізації товарів) з урахуванням загальноприйнятих правил класифікації товарів у Гармонізованій системі. Така деталізація проводиться на рівні дев'ятого і десятого знаків товарного коду з метою забезпечення захисту національного товаровиробника шляхом вжиття заходів з тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності та вдосконалення статистичного обліку.

Згідно з пунктом 8 Порядку ведення УКТ ЗЕД рішення щодо можливості деталізації товарів приймається на підставі інформації, яка надається Держмитслужбі центральними органами виконавчої влади і містить:

1. обґрунтування потреби проведення деталізації товарів в УКТЗЕД на національному рівні (далі - деталізація товарів);

2. код товару, що деталізується на національному рівні, згідно з УКТЗЕД;

3. текстовий опис товарів, для яких в УКТЗЕД виділяються окремі коди;

4. відомості про походження, склад, призначення, галузь використання товару тощо;

5. характерні ознаки, які відрізняють товар, що деталізується на національному рівні, від інших подібних товарів.

До зазначеної інформації додається нормативно-технічна документація на товар з визначенням показників, за якими проводиться ідентифікація товару, що деталізується на національному рівні.

Згідно з пунктом 9 Порядку ведення УКТ ЗЕД якщо Держмитслужбою визнано можливим проведення деталізації товарів, у рішенні щодо можливості деталізації товарів зазначаються:

1) коди товарів, що деталізовані на національному рівні, згідно з УКТЗЕД;

2) текстовий опис товарів, що деталізовані на національному рівні;

3) додаткова примітка України стосовно класифікації товарів, що деталізовані на національному рівні (у разі потреби);

4) одиниці виміру та обліку товарів, що деталізовані на національному рівні.

Такої деталізації на національному рівні щодо товару - стрічка комбінованого плетіння СТТА 25-1000 Держмитслужбою не здійснювалось.

УКТЗЕД складається на основі Гармонізованої системи Всесвітньої митної організації з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (далі - Комбінована номенклатура).

УКТЗЕД - це систематизований перелік товарів, який складається з кодів товарів та найменувань для цих кодів. Як уже зазначалось вище, в УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою.

Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків). Наразі, УКТЗЕД побудована на основі ГС 2017 року і Комбінованої номенклатури, з урахуванням зобов'язань в рамках СОТ на рівні перших шести знаків (офіційне видання ВМО) і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу на рівні сьомого і восьмого знаків (Official Journal of the European Communities, L 294 від 28.10.2016, vol. 59), з урахуванням зобов'язань в рамках СОТ.

До митного контролю та митного оформлення позивач надіслав засобами електронного зв'язку згідно з ст. 257 Митного кодексу України (далі - МКУ) митні декларації (далі - ЕМД) в режимі ІМ 40 27.10.2025 за № 25UA110050003746U4 на товар відповідно опису наведеного в гр.31: «Вироби з чорних металів - труби безшовні, круглого поперечного перерізу, сталеві, холоднотягнуті, загального призначення, не прецизійні, без фітингів, без різьби та теплової ізоляції, без фарбування, GB/T8162:2018, розміром (діаметр х товщина стінки х довжина, мм): 34х4х12000мм, сталь 20 - 20824кг; 42х6х10000-12000мм, сталь 20 - 4260кг; 50х3,5х12000мм, сталь 20 - 1932кг; 63х3,5х12000мм, сталь 20 - 2122кг; 63х4х12000мм, сталь 20 - 4676кг; 63х6х12000мм, сталь 20 - 2944кг; 73х8х11000-12000мм, сталь 20 - 2 4682кг; 76х3х12000мм, сталь 20 - 2234кг; 76х4х12000мм, сталь 20 - 5102кг; 76х8х11000-12000мм, сталь 20 - 9690кг; 76х12х10000-12000мм, сталь 20 - 5084кг; 83х3,5х12000мм, сталь 20 - 5234кг; 83х8х11000-12000мм, сталь 20 - 9948кг; 83х14х8000-12000мм, сталь 20 - 5250кг; 89х10х11000-12000мм, сталь 20 - 5318кг; 95х12х10000-12000мм, сталь 20 - 5170кг; 102х6х12000мм, сталь 20 - 15352кг. Хімічний склад: вміст С 0.20-0.22%, вміст Cr 0.14-0.16%, вміст Ni 0.18-0.20%. Загальноцивільного використання, не для військового призначення. Не належать до товарів подвійного використання, що можуть використовуватись у створенні звичайних видів озброєнь, військової чи спеціальної техніки та створення ракетної зброї».

У графі митної декларації 33 «код товару» цієї ЕМД декларантом заявлено код товару 7304 31 80 90, згідно з УКТ ЗЕД.

Наказом Міністерства фінансів України від 30.02.2012 № 650 «Про затвердження Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України», із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства фінансів України від 23.12.2022 №455 (далі - Наказ 650) визначено, що класифікація товару - визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, передбачених Законом України "Про Митний тариф України" (далі - Основні правила інтерпретації УКТЗЕД), з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику відповідно до вимог Митного кодексу України (далі - Кодекс), до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення. З метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації заявленого до митного оформлення товару згідно з УКТЗЕД, посадовою особою митниці, направлено запит про проведення досліджень (аналізу, експертизи) до Дніпропетровського управління експертиз та досліджень Держмитслужби.

За результатами проведених досліджень Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби складено Висновок від 04.11.2025 №1420003700-0390 зі зміною №1 від 06.11.2025 до висновку від 04.11.2025 №1420003700-0390.

У пункті 12 висновку Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби від 04.11.2025 №1420003700-0390 зі зміною №1 від 06.11.2025 до висновку від 04.11.2025 №1420003700-0390 (далі - висновок СЛЕД) експертом визначено: що «Надані на дослідження 17 найменувань товарів, заявлені в гр. 31 МД … ідентифіковані як труби круглого поперечного перерізу. Матеріал труб не має покриття. Труби відносяться до безшовних. Визначені характеристики товарів характерні для гарячедеформованих (гарячекатаних/гарячетягнутих) труб. Дослідження виконанні відповідно до компетенції та експертних можливостей Дніпропетровського управління експертиз та досліджень СЛЕД Держмитслужби. Визначені в результаті дослідження показники не відповідають інформації зазначеній у гр. 31 МД в частині «…холоднотягнуті».

Висновком СЛЕД від 04.11.2025 №1420003700-0390 також зазначено, що основні правила інтерпретації УКТЗЕД, пояснення до товарної позиції 7304 УКТЗЕД, додаткові пояснення до товарних категорій 73043982, 73043983 та 73043988 УКТЗЕД, правила 1 та 6 Основних правил інтерпретації УКТЗЕД, враховуючи, що безшовні труби гаряче деформовані (гарячекатані/гарячетягнуті), круглого поперечного перерізу, з заліза або нелегованої сталі з зовнішнім діаметром не більш як 168,3 мм, без покриття розглядаються у товарній підкатегорії 7304398290 згідно з УКТЗЕД прийнято рішення щодо класифікації товарів від 07.11.2025 № 25UA11000000071-КТ відповідно до якого товар «Вироби з чорних металів: труби сталеві, безшовні, гаряче деформовані гарячекатані/гарячетягнуті), круглого поперечного перерізу, з зовнішнім діаметром не більш як 168,3 мм, без покриття, розміром (діаметр х товщина стінки х довжина, мм): 34х4х12000мм, сталь 20 - 20824кг; 42х6х10000-12000мм, сталь 20 - 4260кг; 50х3,5х12000мм, сталь 20 - 1932кг; 63х3,5х12000мм, сталь 20 - 2122кг; 63х4х12000мм, сталь 20 - 4676кг; 63х6х12000мм, сталь 20 - 2944кг; 73х8х11000-12000мм, сталь 20 - 4682кг; 76х3х12000мм, сталь 20 - 2234кг; 76х4х12000мм, сталь 20 - 5102кг; 76х8х11000-12000мм, сталь 20 - 9690кг; 76х12х10000-12000мм, сталь 20 - 5084кг; 83х3,5х12000мм, сталь 20 - 5234кг; 83х8х11000-12000мм, сталь 20 - 9948кг; 83х14х8000-12000мм, сталь 20 - 5250кг; 89х10х11000-12000мм, сталь 20 - 5318кг; 95х12х10000-12000мм, сталь 20 - 5170кг; 102х6х12000мм, сталь 20 - 15352кг. Хімічний склад: вміст С 0.20-0.22%, вміст Cr 0.14-0.16%, вміст Ni 0.18-0.20%.» класифіковано в товарній підкатегорії 7304 39 82 90 згідно УКТЗЕД (Антидемпінгове мито - 51,52%)

Крім того, відповідно до товарних категорій 73043982, 73043983 та 73043988 - ця товарна категорія включає безшовні сталеві труби, одержувані, зазвичай, прошиванням і гарячим прокатуванням або прошиванням і гарячим волочінням; їх зазвичай називають “заготовками». Вони призначаються для перетворення на труби інших профілів і з іншою товщиною стінки за зменшених допусків на розміри. Вони постачаються з грубо відрізаними кінцями і зачищеними, але без іншої кінцевої обробки. Їхні зовнішні та внутрішні поверхні шорсткі і не очищені від окалини. Вони не покриті оливами, не мають цинкового або фарбового покриття.

Статтею 108 КАС України встановлено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.

Враховуючи наведене, суд погоджуються з висновками експерта.

Вищезазначене дає суду правові підстави для висновку стосовно правильності класифікації митним органом частини товарів, як безшовні труби гаряче деформовані (гарячекатані/гарячетягнуті), круглого поперечного перерізу, з заліза або нелегованої сталі з зовнішнім діаметром не більш як 168,3 мм, без покриття розглядаються у товарній підкатегорії 7304398290 згідно з УКТЗЕД (Антидемпінгове мито - 51,52%)

З огляду на викладені обставини в сукупності та аналіз чинного законодавства, суд зробив висновок про правомірність рішення щодо класифікації товарів від 07.11.25 № 25UA11000000071-КТ, прийнятого Південно-Східною митницею.

Згідно з частиною першою та частиною другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

При вирішенні даного спору, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.

В свою чергу, відповідачем як суб'єктом владних повноважень було доведено правомірність вчинених дій та надано обґрунтовані доводи щодо прийняття оскаржуваного рішення відповідно до норм чинного законодавства.

За наведеного, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Оскільки в задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат відсутній.

Керуючись ст. 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ФОРПОСТ-М" (просп. Яворницького Дмитра, буд. 34, кв. 38А, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49044 ЄДРПОУ 33453617) до Південнно-східної митниці (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, Дніпропетровська область, 49038 ЄДРПОУ 43971371) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук