Рішення від 12.02.2026 по справі 120/11427/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 лютого 2026 р. Справа № 120/11427/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Юлії Миколаївни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у оформленні та поданні до апарату ДСНС висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги у разі отримання особою рядового складу, якій встановлено інвалідність, що настала в наслідок захворювання, пов'язаного з проходженням нею служби відповідно до норм постанови КМУ № 357 від 29.03.2024 року.

Ухвалою від 21.08.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

04.09.2025 представником відповідача до суду подано відзив на адміністративний позов, яким заперечує заявлені позовні вимоги та просить відмовити у їх задоволенні з підстав того, що відповідно до п. 17.1.10 витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 12.06.2025, прийнято рішення 41/25/1815/Р Сумського обласного клінічного онкологічного центру - причиною інвалідності зазначено - інвалідність з дитинства.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що наказом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 21.06.2023 № 775 о/с «Про зарахування на навчання» позивач зарахований з 15.08.2023 року курсантом 1 курсу денної форми здобуття освіти за спеціальністю (освітніми послугами) за кошти державного бюджету згідно з додатком.

Відповідно до карти медичного огляду вступника до навчального закладу № 231 від 23.07.2023 року лікарсько-експертної комісії ГУ МНС України в Вінницькій області ОСОБА_1 визнано придатним до вступу до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України, встановлено діагноз - здоровий.

21.12.2023 року ОСОБА_1 на підставі його звернення до лікаря зі скаргою на погіршення самопочуття, встановлено діагноз: нецукровий діабет центральний, ідіопатичний, стадія медикаментозної компенсації, що підтверджується витягом № 1654/250 від 21.12.2023 з історії хвороби № 8064/3394, виданим Педіатричним відділенням КНП Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр».

Згідно із медичною характеристикою від 12.01.2024 року, виданої медико-санітарною частиною Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, під час проходження служби з серпня 2023 року, ОСОБА_1 перебував під наглядом медико-санітарної частини Університету, де йому було встановлено діагноз: нецукровий діабет центральний, ідіопатичний, стадія медикаментозної компенсації.

Згідно свідоцтва про хворобу № 7 від 16.01.2024, виданого Лікарсько-експертною комісією ГУ ДСНС України у Львівській області, ОСОБА_1 встановлено діагноз: нецукровий діабет центральний, ідіопатичний, медикаментозна компенсація на тлі постійної замісної терапії десмопресином. Зазначено, що вказані захворювання пов'язані з проходженням служби. Також встановлено діагноз: двобічна плоскостопість I ступеня без явищ деформуючого остеоартрозу. Ожиріння І ступеня - захворювання не пов'язані з проходженням служби.

24.01.2024 позивач подав рапорт на звільнення зі служби цивільного захисту за підпунктом «3» (за станом здоров'я) пункту 176 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особам рядового і начальницького складу.

Наказом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 29.01.2024 року № 71 o/c відраховано з Університету рядового служби цивільного захисту ОСОБА_2 , курсанта першого курсу навчально-наукового інституту пожежної та техногенної безпеки, який навчався за спеціальністю 261"Пожежна безпека" освітня програма «Пожежна безпека» за держаним замовленням та звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 174 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, знятий з усіх видів курсантського забезпечення та виключений з кадрів ДСНС, з 31 січня 2024 року.

Рішенням обласної лікувально-консультативної комісії №154, винесеним 29.02.2024 року КНП «Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної ради», встановлено заключний діагноз: Е 23.2 Нецукровий діабет центральний, ідіопатичний, стадія медикаментозної компенсації, Е 66.0 Аліментарно- конституційне ожиріння (більше 97 Пц), стабільний перебіг; М 53.9 Дорсопатія грудо-поперекового відділу хребта; М 21.4 Плоскостопість.

Відповідно до Індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда № 154 від 29.02.2024 року, виданої ЛКК КНП «ВОДКЛ ВОР» Позивачу встановлено інвалідність вперше з 2024 року у зв'язку з діагнозом: Е23.2 Нецукровий діабет центральний, ідіопатичний, стадія медикаментозної компенсації, супутні захворювання: Е 66.0, М 21.4, М 53.9. Термін дії ІПР - до 29.08.2024 року.

14.05.2025 Позивач звернувся до Університету з проханням виплатити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із захворюванням та встановленням інвалідності пов'язаного з проходженням служби.

Листом від 28.05.2025 № 90 01-1636/90 Університет проінформував про відсутність копій необхідних документів для виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності чи втрати працездатності без встановлення їй інвалідності відповідно до пункту 14 Порядку призначення виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2024 № 357.

Також, Університет наголосив, що згідно до пункту 30 Порядку якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Порядком, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за одним із видів зазначених допомог або компенсаційною виплатою за її вибором.

11.07.2025 Позивач повторно звернувся із заявою щодо призначення і виплати йому одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2024 Nє 357.

Університет листом від 18.07.2025 № 90 01-3224/90 16 повідомив про аналіз документів, що були додані до вищезазначеної заяви. Так, згідно підпункту 3 пункту 10 Порядку одноразова грошова допомога призначається і виплачується особі рядового чи начальницького складу, якій встановлено інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов'язаних з проходженням нею служби, або якій протягом шести місяців після звільнення її із служби встановлено інвалідність з причин, зазначених у цьому підпункті.

Також, повідомлено, що з наданих документів встановлено, що згідно п. 17.1.10 витягу рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 12.06.2025 номер витягу: 41/25/1815/B номер прийняття рішення 41/25/1815/Р Сумського обласного клінічного онкологічного центру, - зазначено причину інвалідності - інвалідність з дитинства (копія додана Позивачем до позову).

Отже, не погоджуючись з повернення документів без реалізації, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи оцінку обставинам у справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною п'ятою статті 17 Конституції України Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - центральні органи виконавчої влади), органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади (далі - інші органи державної влади), Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, встановлює права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - суб'єкти господарювання), а також інших юридичних осіб (стаття 1 Кодексу цивільного захисту України).

Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що служба цивільного захисту це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом

Відповідно до статті 115 Кодексу цивільного захисту України, держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Главою 25 Кодексу цивільного захисту визначено пільги для осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів та підрозділів цивільного захисту і членів їхніх сімей, зокрема, одноразову грошову допомогу.

Так, відповідно частини 1 та 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно із цим Кодексом мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується в разі:

1) загибелі особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання нею службових обов'язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов'язків;

2) смерті особи рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту, що настала в період проходження нею служби;

3) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

4) встановлення особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов'язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов'язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.

За змістом частини 4 статті 118 Кодексу цивільного захисту України порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - одноразова грошова допомога) визначено у Порядку № 357.

Згідно із пунктом 5 Порядку № 357 одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі особи рядового чи начальницького складу під час виконання нею службових обов'язків або смерті внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, отриманих під час виконання нею службових обов'язків;

2) смерті особи рядового чи начальницького складу, що настала в період проходження нею служби;

3) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого нею під час виконання службових обов'язків, або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням нею службових обов'язків, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;

4) встановлення особі рядового чи начальницького складу інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, пов'язаних з проходженням нею служби, або встановлення особі протягом шести місяців після звільнення її із служби інвалідності з причин, зазначених у цьому підпункті;

5) отримання особою рядового чи начальницького складу поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання нею службових обов'язків, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення їй інвалідності.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 357 для виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності чи втрати працездатності без встановлення їй інвалідності особа рядового чи начальницького складу подає до органу чи підрозділу цивільного захисту рапорт (заяву) про виплату одноразової грошової допомоги в паперовій формі, до якої додаються:

копія документа, що посвідчує особу;

копія документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податку із зазначеного Реєстру, внесені до паспорта громадянина України (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України);

копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

копія довідки медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

За змістом пунктів 15-21 Порядку № 357 органи та підрозділи цивільного захисту за наявності технічної можливості отримують інформацію, що міститься в документах, передбачених пунктами 13 і 14 цього Порядку, через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством.

Формування документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги в органах та підрозділах цивільного захисту здійснюється підрозділами з питань роботи з персоналом (кадрами) у взаємодії з бухгалтерськими службами.

Одноразова грошова допомога призначається ДСНС та виплачується органами та підрозділами цивільного захисту, з яких було звільнено особу рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту.

Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня його виникнення.

Органи та підрозділи цивільного захисту після встановлення кола осіб, визначених у пунктах 7 і 8 цього Порядку (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), протягом 15 календарних днів з дня реєстрації заяви приймають рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).

Повернення документів заявникам на доопрацювання здійснюється органами та підрозділами цивільного захисту протягом трьох календарних днів з моменту прийняття відповідного рішення з обґрунтуванням причин такого повернення.

Після усунення виявлених недоліків особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть повторно звернутися до органів та підрозділів цивільного захисту в межах строку, визначеного пунктом 18 цього Порядку.

Органи та підрозділи цивільного захисту протягом 10 календарних днів подають разом із документами, передбаченими пунктами 13 або 14 цього Порядку, до апарату ДСНС висновок про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги, до якого (за потреби) додаються:

витяг з наказу про виключення особи рядового чи начальницького складу з кадрів ДСНС (за наявності);

копії документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання особи, зокрема про те, що поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання не пов'язані із вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства (крім випадку доведення такої особи до самогубства, встановленого судом);

копія постанови центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС або лікарсько-експертної комісії ДСНС про встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, що отримані особою рядового чи начальницького складу;

довідка органу чи підрозділу цивільного захисту, яким попередньо було здійснено виплату одноразової грошової допомоги, із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати);

копія особистого розпорядження (за наявності).

ДСНС у тримісячний строк з дня реєстрації висновку приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги, яке в десятиденний строк надсилається разом із документами, зазначеними у пунктах 13, 14 і 20 цього Порядку, органам та підрозділам цивільного захисту для видання наказу про виплату одноразової грошової допомоги особам, які мають право на її отримання.

Наказ про виплату одноразової грошової допомоги видається органами та підрозділами цивільного захисту в десятиденний строк з дня отримання рішення про призначення одноразової грошової допомоги.

З системного аналізу вищенаведених правових норм можна дійти висновку про те, що чинним законодавством передбачено чіткий алгоритм дій щодо порядку та умов призначення і виплати спірної одноразової грошової допомоги, а також встановлено, що за результатами розгляду матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги ГУ ДСНС уповноважено або прийняття рішення у формі висновку про наявність підстав для виплати одноразової грошової допомоги або повернути документи на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю).

Судом встановлено, що, звертаючись до університету із заявою від 14.05.2024, позивач надав такі документи: копію паспорта та РНОКПП, копію наказу № 71 о/с від 29.01.2024, копію медичної характеристики № 1 від 12.01.2024, копію свідоцтва про хворобу № 7 від 16.01.2024, копію рішення ОЛКК № 154 від 29.02.2024, копію індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю № 154 від 29.02.2024, медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років № 8/11 від 11.03.2024, копію довідки ВМР ДПС УСЗН № 191 від 29.03.2024, а також копію документа з реквізитами банківського рахунку.

За результатами розгляду звернення позивача 28.08.2024 університет відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав ненадання позивачем необхідних документів, визначених Порядком № 357 від 29.03.2024, а саме: копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або копії довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках.

Крім того, університет зазначив, що з наданих позивачем документів убачається факт призначення йому державної соціальної допомоги на дитину з інвалідністю віком до 18 років. У зв'язку з цим позивача було повідомлено, що відповідно до пункту 30 Порядку № 357 у разі, якщо особа має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Порядком, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за одним із таких видів допомоги або компенсаційної виплати за вибором особи.

Щодо звернення позивача від 11.07.2025, університет листом від 18.07.2025 повідомив, що з наданих копій документів встановлено: ІІ групу інвалідності позивачу визначено з 06.06.2025, а причиною інвалідності зазначено - інвалідність з дитинства.

Отже, аналізуючи норми пункту 14 Порядку № 357, суд зазначає, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або втрати працездатності без встановлення інвалідності особа рядового чи начальницького складу подає до органу або підрозділу цивільного захисту рапорт (заяву) про виплату одноразової грошової допомоги в паперовій формі, до якого, зокрема, додаються: - копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи;

-копія довідки медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Однак, дослідивши поданий позивачем пакет документів, суд дійшов висновку, що жодної з наведених довідок позивачем надано не було. Більше того, зазначені документи відсутні і в матеріалах справи.

З огляду на викладене та з урахуванням вимог Порядку № 357, поданих сторонами доказів і встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що із наданих позивачем документів та матеріалів справи не вбачається і судом не встановлено наявності у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги як особі рядового складу, якій встановлено інвалідність, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.

Оскільки право позивача на отримання такої допомоги не підтверджене належними та допустимими доказами, підстави для задоволення позовних вимог відсутні, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (вул. Клепарівська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 08571340).

Рішення суду сформовано: 12.02.2026.

Суддя Бошкова Юлія Миколаївна