м. Вінниця
10 лютого 2026 р. Справа № 120/13993/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправність рішення відповідача, оформленого листом від 06.06.2025 № 7253-6471/О-02/8-0200/25 щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії.
Відтак, з метою зобов'язання відповідача повторно розглянути його звернення із врахуванням повного фактичного страхового стажу та із врахуванням усіх підтверджених довідками періодів роботи та заробітку, позивач звернувся до суду.
Ухвалою від 13.10.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання заяв по суті.
Скориставшись своїм процесуальним правом відповідач подав відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. Відповідач вказав, що пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується у відповідності до чинного законодавства України.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 17.04.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач 30.05.2025 подав через особистий кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України заяву № ВЕБ-02001-Ф-С-25-101436, у якій просив провести перерахунок пенсії із здійсненням оптимізації.
Відповідач листом від 06.06.2025 повідомив позивача, що відповідно до ст. 25 Закону №1058 було визначено індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, який складає 0,33833, що відповідає 33 рокам 10 місяцям 09 дням страхового стажу або 406 місяців (стаж зараховано по 30.04.2022). Стаж зараховано в повному обсязі відповідно до наданих документів та даних реєстру застрахованих осіб.
В розрахунок середньомісячного заробітку врахована заробітна плата за період починаючи з 01.01.1985 по 31.12.1989, з 01.07.2000 по 31.12.2003, з 01.10.2004 по 31.12.2009, з 01.07.2010 по 31.01.2011, з 01.01.2014 по 31.12.2015, з 01.01.2017 по 31.12.2017 та з 01.01.2019 по 30.04.2022 та даних системи персоніфікованого обліку. Розрахунок проведено з урахуванням оптимізації заробітку. Тобто, оптимізацією виключено 59 місяців заробітку, в тому числі 40 місяців в межах 10% та додатково 19 місяців в період дії карантину та воєнного стану в державі, що відповідає періоду з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.10.2004 по 31.10.2004 та з 01.06.2020 по 28.02.2022.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,49652, який застосовано до показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки - 13559,41 грн. З огляду на це, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить: 13559,41 грн х 0,49652 = 6732,52 грн.
Розмір пенсії з надбавками становить 2361,00 грн.
Отже, відповідач зазначив, що позивачу пенсія призначена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами У країни.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-IV).
Відповідно до абз. 1, абз. 3 ч. 1 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9, 14, 15 і 16 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Аналіз змісту абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV свідчить про те, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу:
1) виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону. У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв. До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації;
2) виключення будь-якого періоду страхового стажу (лише безперервного).
При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.
Отже, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів (а не включення високих), що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Оптимізація заробітку у будь-якому разі сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії, тому при оптимізації пенсійної виплати, коефіцієнт заробітку не може бути знижений, оскільки це суперечить реформуванню та веде до зниження пенсійних виплат.
Як встановлено зі змісту матеріалів справи пенсія за віком призначена позивачу з 17.04.2024.
Позивач 30.05.2025 подав через особистий кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду України заяву № ВЕБ-02001-Ф-С-25-101436, у якій просив провести перерахунок пенсії із здійсненням оптимізації.
Згідно із оскаржуваним листом пенсійного органу від 06.06.2025 повідомлено, що розмір пенсії позивача з надбавками становить 2361,00 грн.
В розрахунок середньомісячного заробітку врахована заробітна плата за період починаючи з 01.01.1985 по 31.12.1989, з 01.07.2000 по 31.12.2003, з 01.10.2004 по 31.12.2009, з 01.07.2010 по 31.01.2011, з 01.01.2014 по 31.12.2015, з 01.01.2017 по 31.12.2017 та з 01.01.2019 по 30.04.2022 та даних системи персоніфікованого обліку. Розрахунок проведено з урахуванням оптимізації заробітку. Тобто, оптимізацією виключено 59 місяців заробітку, в тому числі 40 місяців в межах 10% та додатково 19 місяців в період дії карантину та воєнного стану в державі, що відповідає періоду з 01.10.2000 по 31.12.2003, з 01.10.2004 по 31.10.2004 та з 01.06.2020 по 28.02.2022.
Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 0,49652, який застосовано до показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки - 13559,41 грн. З огляду на це, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить: 13559,41 грн х 0,49652 = 6732,52 грн.
Суд звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.
Єдиний виняток із цього правила встановлений в абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, який передбачає допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Водночас суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі № 461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.
Отже, позивачу 17.04.2024 призначено пенсію за віком та здійснено автоматичну оптимізацію пенсії при її призначенні, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.
Суд наголошує, що особа має право при призначенні пенсії самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Однак, судом не встановлено, а позивачем не надано доказів того, що при призначенні у квітні 2024 року пенсії позивач у встановленому порядку із необхідними документами звертався до відповідача з вимогою виключити відповідний період страхового стажу. Окрім того, суд звертає увагу, що проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін і такий порядок не може бути змінений за бажанням особи.
На підставі вказаного, доводи позивача щодо наявності підстав для перерахунку пенсії у спірних правовідносинах є безпідставними.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За приписами частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Підстави для присудження судових витрат на користь позивача у цій справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005).
Повне судове рішення складено 10.02.2026
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна